Zdravím dámy,
jsem nyní ve čtvrtém ročníku na střední škole a tudíž mě letos maturita nemine. To, z čeho se nakonec bude maturovat tu teď nechci řešit, počítám s tím, že se to ještě stokrát změní...
Zajímá mě to, zda je pro budoucí život - kariéru - nějakou výhodou, když člověk odmaturuje z více předmětů - že si navíc zvolí i předměty nepovinné.
Na životopis se uvádí jen zda člověk maturitu má nebo ne - ani předměty, ani známky. Bude člověku vůbec co platné, když bude mít odmaturováno jak z angličtiny, tak z němčiny, když se na to pak stejně nikdo nebude dívat? Zaměstnavatele přece především zajímá to, co člověk zná a umí.
Proto se mi nabízí otázka, proč je vůbec možností zvolit si k maturitě další nepovinný předmět? Má z toho člověk do budoucna něco, nebo je to maximálně tak pro dobrý pocit? Má cenu si přidělávat stres tím, že budu maturovat navíc z nějakého předmětu?
Jaký na to máte názor a jaké jsou vaše zkušenosti?

arrow
profile_image
lulamae mojeid
od 23. 10. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

moderátorka

Cituji Rododendron3: Zajímá mě to, zda je pro budoucí život - kariéru - nějakou výhodou, když člověk odmaturuje z více předmětů - že si navíc zvolí i předměty nepovinné.

Absolútne nie.
Nikto sa ma v živote nepýtal, z čoho mám maturitu, ani na aké známky.

Tam počítam aj prihlášky na VŠ. Hlásila som sa tam, kde bola jediná podmienka mať maturitu a urobiť prijímačky.

Cituji Rododendron3: Má z toho člověk do budoucna něco, nebo je to maximálně tak pro dobrý pocit? Má cenu si přidělávat stres tím, že budu maturovat navíc z nějakého předmětu?

Skôr sa sústreď na prijímacie skúšky na VŠ, to bude užitočnejšie.

arrow
profile_image
LittleCharm mojeid
od 6. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

62

Chtěla jsem si také přihodit maturitní předmět navíc - ještě jeden jazyk (NJ). Bohužel v té době odešla profesorka, se kterou jsem chtěla maturitní otázky z NJ konzultovat a připravovat se s ní (v mém kruhu nikdo z NJ nematuroval). Předmět jsem si tedy nakonce navíc nevzala. Bylo by to zbytečné - nikoho nezajímá z čeho jsi maturovala, ani za kolik (a to ani VŠ - chtějí jen maturitní vysvědčení jako doklad o složení mat. zkoušky). Spíš všechny zajímá, zda máš maturitu, příp. jakou školu jsi studovala. Pokud půjdeš na vysokou, pak už maturita nebude zajímat nikoho, když budeš mít vysokoškolský diplom v ruce.

arrow
profile_image
Martinoslava
od 6. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj, já tenhle rok maturovala, takže si ještě pamatuju tyhle zmatky před maturitou. U nás si většina lidí volila předměty na maturitu podle toho, z čeho budou dělat přijímačky na výšku nebo na co bude vš zaměřená. Tím vlastně zabijeme mouchy jednou ranou. Opakujeme i na přijímačky. Na některých výškách dokonce koukali, zda si z toho předmětu maturovala. pak ti to pomohlo při přijímačkách. Jinak počet předmětů je podle mě všem ukradený. Na vš koukaj, zda si odmaturovala a v práci to samé.

arrow
profile_image
marbee
od 21. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Mám maturitu ze 7 předmětů (čeština, francouzština, angličtina, biologie a matematika, fyzika, chemie-všechny tyto tři písemně ve francouzském jazyce) a upřímně, pomohlo mi to jenom u přijímaček na vysokou, protože se mě na to ptali na ústním pohovoru.

arrow
profile_image
Oslík
od 27. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Pro přijímačky to asi výhoda není, nikde nehleděli na maturitní předměty (ovšem já maturovala postaru, loni třeba na informatiku brali za maturitu z matematiky), stejně jsem musela dělat buď jedny nebo druhé testy, případně mě vzali na průměr.

Pro studium na VŠ to výhoda být může, hlásila jsem se práva i ekonomku, takže jsem si k té typicky humanitní kombinaci matematiku pro jistotu přibrala.

arrow
profile_image
Oslík
od 27. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na panda08:
Přesně tak, u mě to bylo částečně obojí, no k těm testům studijních předpokladů jsem matematiku (logiku, to byla jedna maturitní otázka, pokročilejší se dělala jen na semináři) stejně potřebovala.

Opravdu musí být výtvarka/hudebka jako 5. předmět? To je pro mě novinka, znám lidi, kteří z ní maturovali "normálně".

arrow
profile_image
kostka
od 29. 3. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Nemá to cenu, akorát trápení a stres navíc....

Cituji marbee: Mám maturitu ze 7 předmětů (čeština, francouzština, angličtina, biologie a matematika, fyzika, chemie-všechny tyto tři písemně ve francouzském jazyce) a upřímně, pomohlo mi to jenom u přijímaček na vysokou, protože se mě na to ptali na ústním pohovoru.

Koukám, že z bilingvy je tady docela dost duší, mohu se zeptat, kde jsi maturovala? Praha?

arrow
profile_image
Lotta
od 26. 10. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Podle mě je předmět navíc naprostá zbytečnost. To, ze kterých maturuješ, může být výhoda jen v případě, že chceš na technickou vysokou školu (možná i nějaké přírodovědné, to nevím) - někdy prominou příjimačky právě třeba za maturitu z matiky. Podle mě by člověk měl volitelné předměty vybírat podle toho, co pak bude potřebovat k příjimačkám, protože aspoň bude mít našprtáno, ale jinak to v ničem nerozhoduje.

arrow
profile_image
marbee
od 21. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na sajunka11:
Tábor, maturovala jsem 2009

vůbec není potřeba maturovat z něčeho navíc, max by ti to zopakování mohlo pomoct na vejšce, ale je to zbytečné a z jakých předmětů je taky naprosto buřt.. já třeba maturovala čj, aj, nj, matika a šla jsem na práva a byla jsem před spolužáky za exota, protože tam všichni měli dějepis a zsv, ale žádný učitel se mě na to nikdy neptal.. maturuj z toho, co ti přijde nejsnažší, nebo co tě připraví na přijímačky.. a docela se hodí ty jazyky, já to napsala do životopisu s tím, že jsem z nich maturovala a jakou jsem měla známku a pomohlo mi to..

arrow
profile_image
alenkam
od 19. 9. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahojky maturovala jsem tenhle rok v květnu (takže státní maturita), navíc jsem si nevybrala žádný předmět, maturovala jsem jen z toho z čeho jsem musela a jsem za to opravdu ráda, protože si teď momentálně hledám práci a ani na jednom pohovoru maturitní vysvědčení vidět nechtěli, o školu se zajímají jen povrchově, spíš co si tam měla za obor a jaké byly profilové předměty, jinak jim na předmětech, které si měla u maturity vůbec nezáleží, v dnešní době se spíš zaměřují na to co opravdu umíš, jestli si už někde pracovala nebo měla nějakou praxi, nepovinný předmět může být plus, když ho před zaměstnavatelem zmíníš, ale myslím si, že je zajímají jiné věci. To by spíš mohlo zapůsobit, kdybys šla na vysokou školu. Nechci tě odrazovat, ale mluvím z vlastní zkušenosti, ucházím se o pozice, které souvisejí s oborem, který jsem studovala a na maturitní vysvědčení řeč nepřišla

arrow
profile_image
MongolskaRyba
od 29. 2. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

V podstatě ne, jde o to vybrat si předměty (pokud máš možnost), které dále uplatníš. Jakože když se člověk hlásí na VŠ Pef - HV, tak jistě maturitu z HV potřebovat bude. Dále bacha na to, že některé VŠ s obory zaměřené na jazyky (např. FF - Anglistika) budou pravděpodobně preferovat vyšší úroveň ze státních maturit. Ale pokud se hodláš hrnout do práce hned po škole, tak je to prakticky fuk. Německy můžeš umět přeci i bez maturity, do CV si přeci píšeš úroveň a pak je na zaměstnavateli, pokud si tě přezkouší.

arrow
Neprodává v Bazaru

uplatníš to jedině na VŠ..ale v životě jako takovém ne. Např já mám sš pedagogickou a spolužačky, které se hlásily na předškolní pedagogiku měly díky maturitě z pedagogiky a psychologie tyto dva předměty v zimním semestru uznané..

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené