Ahoj chtěla bych se vás zeptat na váš názor ohledně lupénky. Před asi 2 lety se mi objevilo na lokti asi centimetr veliké suché a začervenalé místečko se šupinkami (nesvědělo), nevěděla jsem co to je a tak sem to nějaký čas neřešila, ale po nějaké době jsem s tim zašla na kožní a tam mi bylo sděleno, že se jedná o lupénku (podotýkám, že v naší rodině nikdy žádný případ lupénky ani nějakého jiného exému nebyl) a že je to neléčitelné a dostala jsem na to mastičku Diprosalic. Přitom mě zarazilo to, že lékařka mi to místečko důkladně neprohlédla a tento verdikt mi sdělila asi z dálky 2 metrů, přitom se jednalo o opravdu malé ložisko. Začala jsem tedy pravidelně tuto mastičku používat a vždy se mi to asi po 3 dnech mazání zahojilo a nebylo vůbec vidět, že ta lupénka tam je, vždy bez mazání takto zahojená pokožka vydržela asi 14 dní až 3 týdny a poté se začlo začervenalé a suché místečko znovu objevovat. Avšak minulý podzim mi toto ložisko zmizelo úplně a od té doby bez jakékoliv péče a užívání masti se mi nic takového už neobjevilo, přitom pokud se jedná o lupénku bývá to stav nevratný a celoživotní a bez léčení se ho zbavit nebo omezit nedá. Proto si říkám zda to vůbec lupénka byla a jestli je opravdu možné, že to zmizelo a nikdy se mi to už nevrátí. Je pravda, že od minulého podzimu mám po dlouhé době přítele a jsem s nim šťastná, ikdyž poslední měsíce máme trochu problémy, i přesto si říkám jestli třeba změna v psychice nebo života nezpůsobila to že jsem se toho zbavila. Ráda bych tedy věděla, jestli někdo má s něčim takovým zkušenosti a nebo mi sdělili jaký na to máte názor vy, jestli je možné se této nemoci zbavit nadobro. Děkuji

arrow
profile_image
Kokinka
od 22. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Já tedy nevím, ale tohle mi připadá buďto jako ekzém, nebo jako alergická reakce na něco, ale rozhodně ne jako lupénka.

Ono se o lupénce tvrdí, že je neléčitelná, ale moje mamka i teta se jí zbavily.
A obě měly těžkou formu.

Alergie to není určitě nejsem na nic alergická a u nás v rodině taky nikdo není. Ta paní doktorka opravdu na mě koukla zpoza stolu a hned řekla, že je to lupénka aniž to nějak blíž prozkoumávala a ikdyž sem jí říkala že nikdo v rodině nic podobného nemá tak si to nenechala vyvrátit a tvrdila mi, že to je určitě lupénka, ale opravdu mi přijde divný, že to samo od sebe jen tak zmizelo. A to jsem byla ještě za jednim doktorem v Praze a ten mi zas řekl že neví co to je ale jako lupénka to prej nevipadá ale jestli mi ta mastička pomáhá tak to mam prej používat dál, takže mi taky zrovna moc nepomohl.

arrow
profile_image
yvonne_s
od 3. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Ahoj, asi takhle - možný to je, pravděpodobný moc ne. Často lupenku diagnostikujou tímhle stylem na kilometr, páč je fakt docela častá, a často to ani lupenka není.
Doporučuju tohle forum: http://www.lupenka-psoriaza.cz/forum/
Nebyla ta mastička s kortikoidama? Těm se je dobrý vyhýbat... Při dlouhodobým používání pak už nepomáhají..spíš zhoršují, ale tu cos měla vůbec neznám.
Jinak já lupenku mám takovou...decentní a opravdu se mi třeba udělá na jednom místě na obličejí a pak i sama bez mazání zmizne (jindy mažu a je jí to úplně ukradený), a objeví se zase na jiným místě. Je to nemoc, u které se nedá předpovídat a každej má úplně jiný zkušenosti. Shodný je asi to, že různý nemoci (chřipky, angíny) a stresy spojený s alkoholem ju často vyprovokujou.
Těžší formy lupenky se dnes léčijou biologickou léčbou, která je tak příšerně nákladná, že ju dávají jen těžkým případům vyvoleným, ale ta prý pomáhá. Jinak občasně pomáhají lázně a mastičky, ale víceméně každýmu jinak. Jsou na to i diety, ale ty taky nemají stoprocentní účinky.
Každopádně gratuluju a dokud se to neobjeví, tak není důvod to řešit. Naopak - čím víc to člověk řeší a je ve stresu, tím větší pravděpodobnost výskytu. Někdo mívá celej život jen malou tečku, ale můžou na to mít vliv pak i hormonální změny...
O dědičnosti se taky moc mluvit nedá, spousta lidí totiž dřív ani netušila, že by to byla lupenka co měli někde za flek, navíc se to až tak u našich babiček asi neřešilo.

arrow
profile_image
yvonne_s
od 3. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Lupenka má víc forem, tudíž víc vizáží...

True: a čímpak?

yvonne_s
Máš pravdu pokud to zmizelo nemám důvod to řešit a sem za to ráda. Ale fakt mě výtáčí doktoři kteří plácnou první co je napadne a nechtějí přijít na kloub tomu jeslti to opravdu lupenka je nebo něco jiného. Jsem dost citlivej člověk a když mi řekla že je to lupénka tak jsem z toho byla hotová pár dní, protože jsem si hned představila lidi co mají těžké stádium lupénky a nikdy se toho nezbaví. Ale doufám, že to lupénka opravdu nebyla a že jsem se toho zbavila nadobro.

arrow
profile_image
yvonne_s
od 3. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

chroust: To chápu, tohle je velká rána pro psychiku. Bohužel kožaři pro mě nejsou často moc důvěryhodná sorta doktorů - chápu, že je těžký poznat flek od fleku, ale od toho tam sou. Tvou zkušenost má spousta lidí a i ten pocit, že na to vlastně doktor ani přijít nechce. Právě často rádi narvou kortikoidy a sbohem, proto je lepší mrknout se po informacích i okolo, vyzkoušet doktorů víc a tak.

yvonne_s
Souhlasím, ale co jsem četla na příbalovém letáku toho Diprosalicu tak tam naštěstí kortikoidy nejsou, tak aspoň za to jsem ráda. Doufám jen, že se to při větší psychické zátěži znovu nevrátí, ikdyž jsem teď měla velmi náročné zkouškové období po kterém mi vyskákaly opary a pleť se mi zhoršila tak naštěstí toto se zpátky nevrátilo, tak doufejme, že to tak vydrží.

arrow
profile_image
Janissinka
od 21. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

měla jsem kamarádku, které trpěla ekzémy tak, že jí z toho vznikla lupénka..ale jakmile se dostala z puberty, tak jí všechno zničeho nic zmizelo...a že to měla teda hodně ošklivé..

arrow
profile_image
UsmejSe mojeid
od 18. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji chroust: co jsem četla na příbalovém letáku toho Diprosalicu tak tam naštěstí kortikoidy nejsou

Betamethasoni dipropionas je účinná látka obsažená v Diprosalicu a řadí se mezi kortikosteroidy. Takže být Tebou, tak bych si s tou mastičkou moc nezahrávala. Lékaři kortikosteroidy často předepisují, je to takový nešvar medicíny.

Jinak na kožní lékaře se nadává velice často, pacienti bývají hodně nespokojení. Bohužel za to, jakým způsobem volí léčbu, většinou nemůžou. Medicína je v tomhle ohledu špatně nastavená. Jsem toho názoru, že většina nemocí má nějakou vnitřní příčinu a kdyby se vnitřní příčina eliminovala, tak by problém odezněl (i u lupénky). Medicína ale většinou volí léčbu symptomů, ne příčin. Takže je svým způsobem v pořádku, že Ti doktor předepsal kortikosteroid, protože se tím léčí zánětlivé projevy, i když je to fakt velká s**čka. Snad se někdy v budoucnu dočkáme změny přístupu.

arrow
profile_image
yvonne_s
od 3. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Janissinka: To jako fakt? To sem nikdy neslyšela, že by lupenka vznikla z nějakýho exému.

Tak ono doktoři, kteří se na tebe podívají ze tří metrů a nemají zájem o nějaký prohlídky, nebo testy, moc důvěry nebudijou. Často aji vypustijou z pusy pro pacienta hororovej scénář, kterej psychické pohodě fakt nepřidá. Pak ti jako bonus dají kortikoidy na cokoliv a ještě doporučijou mazat kdykoliv to vyleze. To mi příde už rovnou lepší nechat si to ložisko takový jaký je - někdy se ani nerozlízá, bez léčby. Chybí mi i individuální přístupy a plnohodnotný informace z jejich strany.

Reaguji na True: jaxe jí zbavily? Taky ji mám

Lupénka to asi nebyla, ale těžko říct, já ji trpím od mala, teď mi je 20let a co vím od mamky, když jsem měla 5let, celé nohy jsem měla lupénkou pokryté, a dnes nic. Zmizela mi i z kolen, z ruk, nohou, zadecku Teď už mám jen lehkou formu- na loktech a semtam lýtka.
Taky jsem měla jedno období obsypané dlaně, za chvíli nic, a teď se mi začíná zase objevovat. Dělá si co chce...
Jinak lupenka může vznikout po stresu (u mě), i po chřipce apod nemocech, taky za to mohou geny.
Ekzém se nepíše exém

arrow
profile_image
angeeel mojeid
od 10. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na chroust:
Ahoj Mně se loni po létě objevilo takové červené místo, někdy to i svědilo, pak to vevnitř zesvětlalo a bylo z toho jakoby takové kolečko a kůže tam byla dost suchá. Táta má lupénku, takže jsem měla strach že to bude ono, šla jsem na kožní, lékař mi samozřejmě řekl že je to lupénka, napsal mast s kortikoidy, jmenovala se myslím Kuterid. Ta mastička mi samozřejmě moc nepomáhala, tak jsem šla k léčitelce, ta mi napsala kapky na čištění krve (Regalen) a za 2 měsíce se mi lupénka úplně ztratila a už se neobjevila. Takže podobný případ jako ty. Já si myslím že lupénky se zbavit lze, ale nesmíš se moc stresovat, nejíst některé druhy potravin a celkově dodržovat zdravý životní styl, aby se znovu neobjevila, to mi říkala i ta léčitelka.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené