Přidám svoji zkušenost. Rodiče mají zděděné dohromady 3 domy, oba mají lehce podprůměrný plat a dvě děti na studiích. V jednom domě bydlíme+jednu bytovou jednotku z něj pronajímáme. Voda, plyn, elektrika nemám to spočené řekla bych že ročně dohromady 50000-70000 tisíc ale fakt nevim, daň je do 10000. jenže teď jsme musely dělat střechu, dělal nám jí známý ale stejně sto tisíc v prachu (naštěstí nám to nechal na splátky), modlíme se aby zbytek všeho doma vydržel aspoň než dostuduju a najdu si práci. Další dům máme jako chatu, tam ty roční náklady nic moc 15000?, ale dřevo máme vlastní, i tak ale se musel udělat septik, střecha, izolovat od spodní vody a už to jsou zase statisíce. Třetí dům necháváme ladem, udržuje se jen aby se do něj neteklo a snažíme se ho prodat. Představa, že do toho všeho bychom měli ještě platit hypotéku... Asi bychom pak žili jen o suchým chlebu.

arrow
profile_image
Ivónie
od 26. 2. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Tineski: Prvně bych byla ráda, že bych měla vůbec kde bydlet, a při investici 1 milion do starého domu z něj můžeš udělat moc pěkné bydlení. Člověk se nemusí tolik zadlužit hypotékou a podobně.

Přesně tak. Spousta mladých lidí nemá to štěstí, že podědí barák (byť starší a na vesnici) a musí začínat úplně "od píky", tzn. zadlužit se na spoustu let. Vy máte možnost bydlet, aniž byste měli existenční starosti. Tak buď ráda, že máte díky domu přítele v podstatě ulehčenej start společnýho života.
A pokud si najdeš práci v Brně, tak si můžeš koupit v bazaru nějaký levnější auto a dojíždět autem - těch 60 km autem není zas taková hrůza (chápu, že busem se 4 přestupama by to bylo dlouhý a protivný).

Prostě v současné situaci, kdy navíc plánujete děti, si holt nemůžete vyskakovat tolik, abyste měli dům i chatu. A zadlužovat se na x desítek let mi přijde naprosto zbytečný, když navíc dům máte (stačí ho trochu opravit).

arrow
profile_image
Veselka10
od 20. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Mia_Sofia: Cituji paja2508: Je to tak 60 km od Brna

Hmm, to je dost...to není na denní dojíždění.

S tím tak úplně nesouhlasím. Často je mnohem výhodnější jezdit takové trasy než po centru. Jezdila jsem takto do dvou zaměstnání a nijak zvlášť mi to nevadilo. Výhodou v tom bylo auto, trávila jsem cestou méně času než když jsem jezdila do centra.

arrow
profile_image
Ivónie
od 26. 2. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Veselka10: S tím tak úplně nesouhlasím. Často je mnohem výhodnější jezdit takové trasy než po centru.

Přesně tak - myslím si, že když někdo bydlí a pracuje na jiných koncích Prahy, tak dojíždí mnohem dýl, než kolik bude tady slečna dojíždět 60 km do Brna. Dojíždět něco málo přes hoďku do práce/z práce mi přijde v normě (ale chce to auto, což by si mohli koupit, když nebudou mít hypotéku na novej barák).

arrow
profile_image
Lilliana
od 13. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji paja2508: A kolik času ti zabere dojíždění do práce?

Holky ti sice odpověděly, ale tady je zajímavé téma https://www.omlazeni.cz/kolik-casu-jste-67-180132-0 .html

arrow
profile_image
Mia_Sofia mojeid
od 3. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Veselka10:
Já jsem taky denně dojížděla se vším všudy přes 2 (2,5) hodiny spoustu let.
Jenže pro člověka, který není zvyklý dojíždět to nebude nic příjemného a věřím, že hádky skrz to budou na denním pořádku (ještě když přítel nemusí dojíždět vůbec).
Dnes by se mi 60km nevyplatilo a práci bych takhle daleko nevzala, jedině by mi nabídli slušný nadprůměrný plat.
Pája by ale při 120km denně projela kolem 270Kč (autem), což máme měsíčně 5 a půl tisíce.
Pochybuju, že vesnice o 400obyvatelích má dobrou vlakovou a autobusovou dostupnost. Vidím to u nás, máme na vesnici u rodičů přes 1000obyvatel a autobusy zrušili úplně, vlaky jezdí co 3 až 4 hodiny.
Já bych to spíš viděla na změnu práce, pokud z toho života chci něco mít a není to jen přechodně na půl roku..

arrow
profile_image
Lilliana
od 13. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Když je dům pouze tvého přítele, tak předpokládám, že vyplatil bratra? Pokud ano: má v domě své peníze, a tím pádem asi plánoval, že tam bude bydlet, ne?

arrow
profile_image
Mia_Sofia mojeid
od 3. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Ivónie: Dojíždět něco málo přes hoďku do práce/z práce mi přijde v normě

Záleží na tom, jaký ti nabídnou plat. Když projedu čtyři, pět tisíc za měsíc, tak se mi to při platu 15tisíc čistého opravdu nevyplatí. To můžu rovnou vzít práci za rohem za 10 tisíc a krom nemocenské, nezaměstnanosti a výpočtu důchodu mě to vyjde líp a ještě budu mít denně 2,5 hodiny k dobru.
Tady jde opravdu o plat, o nic jiného. Všichni budeme dojíždět, když bude pro co..

Navíc když Páji přítel nedojíždí vůbec, tak on bude celé dny doma, zatímco ona bude celé dny v práci. Taky nic moc pomyšlení

arrow
profile_image
paja2508
od 26. 9. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Mia_Sofia: Možná bys ještě mohla napsat, jak si to představuje přítel? Raději by novostavbu nebo předělání staršího domku? (opravdu si myslí, že uplatí oboje?)

To už jsem tu psala...přítel chce předělat starý, ale kdybych si hledala novou práci tak to v menším městě tak lehký nebude kor po mateřský...

Cituji Ivónie: A pokud si najdeš práci v Brně, tak si můžeš koupit v bazaru nějaký levnější auto a dojíždět autem - těch 60 km autem není zas taková hrůza

ale pokud by to znamenalo ještě půl až tři čtvrtě hodinu po brně tak to už je neúnosný dle mýho pohledu

arrow
profile_image
paja2508
od 26. 9. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Lilliana: Když je dům pouze tvého přítele, tak předpokládám, že vyplatil bratra?

nevím jak to mají přesně,ale bratr je asi spolumajitelem toho nového domu

arrow
profile_image
Veselka10
od 20. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji paja2508: ale pokud by to znamenalo ještě půl až tři čtvrtě hodinu po brně tak to už je neúnosný dle mýho pohledu

Holka já Ti nevím....vše má samozřejmě pro i proti, ale u vás jednoznačně převažují výhody starého, zvlášť protože Ty sama nemáš co nabídnout.. to neber prosím jako urážku, jen pouhé konstatování...Chápu, že bys chtěla nejlépe vše podle sebe.., ale za stávající situace bys měla hledat řešení, místo vytváření problémů...

arrow
profile_image
Mia_Sofia mojeid
od 3. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Já bych zkusila zjistit, jak moc přítel trvá na zachování starého domu a zda pro něj připadá do budoucna prodej v úvahu nebo ne. Jestli to odmítne prodat, tak stejně nemáš na výběr, protože opravdu pochybuju, že uplatíte dva domy.

Do nové stavby bych šla za předpokladu, že by byl základ z prodeje starého domu.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

No 60km na denní dojíždění je taky docela finančně náročné. A v budoucnu pokud plánujete děti a budeš je mít třeba hodit do kroužku nebo vyzvednout ve školce tak budeš jen na cestách.
Švagrová dojížděla do Brna taky 60km a byla z toho pěkně otrávená. Do roka začali barák prodávat. Ted už bydlí v Brně Pokud budeš někdy na mateřské a nejsi extra typ na samotu, tak to bude taky pro tebe náročné.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

A táhnout dva baráky jak finančně tak práce okolo je opravdu nereálné, pokud chceš mít něco ze života. Myslím, že je nutné se rozhodnout pro jeden a do toho investovat. Ono když si představíš, že jeden barák stavíš a druhá zároveň opravuješ, tak to je tak akorát na rozvod

Pozemky okolo Brna jsou opravdu pěkně drahé. Bydlím 10km za Brnem. S tímhle jste počítali ?

arrow
profile_image
paja2508
od 26. 9. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji mystique: Pozemky okolo Brna jsou opravdu pěkně drahé. Bydlím 10km za Brnem. S tímhle jste počítali ?

Vím že čím blíž k Brnu tím jsou pozemky dražší, ale snad do 20km už to není taková pálka...já bydlím ve městě který je 30km od brna a tady už ty pozemky zas tak předražený nejsou a když dojíždím jen na kraj brna tak se to dá zvládat

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené