arrow
profile_image
Lilliana
od 13. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Poblíž vesnice jsou určitě i jiná města. Brno a Praha není jediné místo, kde lze pracovat.

Kamarádka dojíždí každodenně do Brna z Kyjova - pro příklad. (a opravdu se to zvládnout dá). Výhoda města nebo blízko k němu je hlavně asi kvůli dětem, školám a kroužkům. Ale i děti na venkově na tom můžou být dobře, třeba taková menší vesnická malotřídka, což ještě pořád existuje.

Na celém bych asi zvážila finanční částku věci, jste mladí, do začátků těch peněz asi tolik nemáte. Zkusila třeba i pohledat práci v okolí (psala jsi, že bys chtěla pracovat v Brně, ne že tam už pracuješ myslím), pak by to dojíždění nemuselo být tak drastické. I městský člověk si zvykne na vesnici, ikdyž hůř než vesničan ve městě.

Hlavně vemte v potaz fakt ty pozemky - pokud chcete nějakou rozumnou dostupnost k Brnu do 15km, tak si na běžný domek (tak aby nebyla zahrada metr kolem domu) za pozemek můžete klidně 2 miliony uvalit. Kde je pak cena domku, to jsou pak při skromnosti další 2 - to už je 4 miliony na hypo. Žádná růžová budoucnost.

Cituji paja2508: ale snad do 20km už to není taková pálka

Ceny pozemků v této vzdálenosti se pohybují tak 2000-3000 Kč/m2 - pozemek o nejmenší rozumné rozloze (pro mě podotýkám) je 1000 m2, tedy cena 2-3 miliony, někomu může stačit 600-700 m2, pak se může dostat třeba na milion až milion a půl - pořád je to prostě o dost víc než kolik byste dali za celou rekonstrukci domku pravděpodobně.

arrow
Neprodává v Bazaru

Podle mě lze z průměrných platu utahnout jeden barák...dva těžko a na ukor všeho ostatního.Takže pokud je pro Vás hobby práce okolo domů pak ano. Jinak to určitě dopane tak že jeden budete muset oželet..přítelovi se nelíbí muj domek a chce kupovat jiný. já chci byt a střídat to.. ale pokud si nedá říct koupí domek tak já ten můj prodám. Práce mě docela baví ale chci mít i jiný koníčky a taky se věnovat díteti

arrow
profile_image
Liliane
od 4. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Souhlasím s holkama, že ze dvou průměrných platů dva domy a ještě hypotéka utáhnout bohužel asi nepůjdou.
Ale na rozdíl od některých názorů si myslím, že pokud se jedná o vaši společnou budoucnost, tak byste rozhodovat o tom, kde bydlet, měli oba dva... jasně, dům je tvého přítele, ale jestli chce žít s tebou, tak musí zohlednit i tvůj názor. A pro novostavbu určitě své důvody máš - menší dojíždění a já nevím, co všechno.
Když jsme řešili s manželem bydlení, tak jsem chtěla taky raději novostavbu než rekonstruovat starší dům nebo byt. Já vím, že ani novostavby nejsou zdaleka bez problému (my měli teda štěstí, měli jsme vcelku slušného developera) - od odfláknutých staveb až po problematický pozemek, jak tu někdo psal. Ale přijde mi snazší si tu stavbu trochu ohlídat - věnovat péči výběru parcely, zakázku zadat prověřené firmě... než rekonstruovat některé staré stavby. Vidím to u babičky, má dům starý 60 let a je to díra na peníze - stále je co opravovat, vynořují se nové a nové problémy. Naši mají dům 30 let starý, postavený hodně kvalitně (stavěl ho můj tatínek osobně ) a je dobře udržovaný, přesto ty roky na něm vidět prostě jsou a investice do něj stoupají.
Prostě chci říct, aby ses svých představ hned nevzdávala, protože pro ně máš taky svoje důvody. Hodně o tom s přítelem mluvte, zvažujte pro a proti... včetně životního stylu, který přináší život na malé vesnici versus blíž k Brnu.

arrow
profile_image
Mia_Sofia mojeid
od 3. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Liliane: si myslím, že pokud se jedná o vaši společnou budoucnost, tak byste rozhodovat o tom, kde bydlet, měli oba dva...

To si myslím taky, určitě plánovat sám a nezohlednit dojíždění, nevybavenost vesnice a všechno ostatní je vůči partnerce sobecké, ale na druhou stranu - je k tomu domu fixovaný a finální rozhodnutí jakožto na majiteli je na něm. Navíc takhle je dům jenom jeho, po prodeji a společné hypotéce na dům nový bude dům obou. To se mu taky nemusí líbit a na jednu stranu nevidím důvod, proč by do toho měl jít. Leda by to bylo nějak právně ošetřené.
Těžko říct, my už tu asi nic víc nevymyslíme. Snad všechny jsme se shodly, že dva domy ze dvou průměrných platů táhnout nejde. Ostatní je na nich a na tom, jak se dohodnou.

arrow
profile_image
pedagogus
od 22. 12. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Nejdřív spolu zkuste bydlet nanečisto, než něco začnete stavět.

arrow
profile_image
yvonne_s
od 3. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Nečetla sem úplně všechno, ale primárně podle mě ne-e.
Barák se vším všudy nás vyjde měsíčně i s nějakýma těma minipojistkama osobníma na cca 7 000,- Což sou zálohy na plyn, elektriku atd. (bydlím u rodičů, takže mám ještě k tomu jen omezenej přehled) - ono se to načte: záloha plyn, elektrika, internet, poplatek za telku, rádio, stočný, domovní daň, placení odpadu, pokazí se nautila, darling, ohřívač, pokazí se pračka, myčka, lednička. Okolí domu - vrata, ploty, trávníky...všechno stojí prachy. Stovečka ke stovečce..ani nemluvě o výdajích za mobily atd. Teď když vezmu, že byste stáhli všechno na těch sedum táců, k tomu cca deset hypotéka, to je min. 17tis. měsíčně + investice prvně do vybavení, později do oprav, takže to tak vyjde na ten jeden průměrný plat (je to podle mě kolem dvaceti?) a ještě dotovat z druhýho.
Takže by zůstalo dalších asi dvacet - se dvěma dětma + provoz baráku jako takovýho nix moc, ale furt ještě na slušný žití. Nedejbože auto, dovolená, šalinkarty...
Ale to všechno dvakrát?! Do toho bych nešla. Především mimo jiné taky proto, že by mě zajímalo, jestli si tamten barák bude udržovat on, nebo budeš uklízet v obou? Abys nejezdila na chatu akorát tak vymetat pavučiny. Máme nějakých 38let starej barák a prakticky všechno chce vyměnit - což vyjde bez pozemku na stavbu novýho baráku co sem tak koukala.

arrow
profile_image
Liliane
od 4. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Mia_Sofia: Jo jo, je to na nich, určitě. A hodně o diskusi, co všechno je ve hře. Ale jako budoucí životní partnerka bych se chtěla na tom rozhodnutí podílet. Nejde o to prosazovat bezhlavě jenom svoje stanovisko, spíš o tom opravdu hodně mluvit, proč to každý chce tak, jak to chce, a jak si to představuje ten druhý. Určitě, třeba ty obavy spojené se společným financováním nového bydlení, když teď je vlastník jen on, jsou pochopitelné. Ale jestli spolu chtějí žít, tak si neumím představit, že by ho vůbec neměl zajímat zakladatelčin názor.
Ale přesně, je to už trochu mimo téma. Shodly jsme se na tom, že dva domy z průměrných platů nee, a ostatní musí pořešit oni.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené