Dobrý den,

cca před 10 dny jsem zakoupila ojeté auto od soukromníka, v inzerátu uvedl, že je auto ve skvělém technickém stavu a dle fotek byl i kosmetický stav velmi slušný, prodejce byl z vedlejšího města a cena mi vyhovovala (18 tis. Kč), tak jsem si pro auto ještě tentýž den přijela.

Sešly jsme se dcerou majitele, která měla plnou moc k uzavření obchodu, bylo 21:00 hod. a venku sněžilo, čili podmínky nebyly úplně ideální, na druhou stranu, na auto jsem spěchala a nechtěla jsem, aby mne předběhl jiný zájemce. Zevrubně jsme jej s otcem prohlédli, resp. on se sním byl projet, vzhledem k počasí se toho moc z technického stavu nedalo poznat, ovšem usoudili jsme, že je to dobrá koupě a podepsali smlouvu. Prodávající odešla domů a my chtěli odjet, chvíli jsme auto nechali ještě ohřát a všimli jsme si, že jde teplota nahoru, což jsme přisuzovali tomu, že nebyla dolitá nemrznoucí směs, takže jsme si tuto domněnku chtěli potvrdit s prodávající, zavolali jsme jí, ona tvrdila, že směs byla dolitá, řekla jsem, že se ozvu ještě za 10 min., což jsem udělala, ale v té době měla tato "dáma" již vypnutý telefon, který dodnes nezapnula (zřejmě věděla proč a simkartu měla zakoupenou jen pro tento obchod), auto jsme druhý den odvezli domů a doufali jsme, že se původním majiteli nebo této ženě dovoláme, postupně jsme zjistili, že auto má špatné tlumiče, motor jede jen na tři válce, je prasklé těsnění pod hlavou, teče olej atd., jinými slovy, auto v žádném případě neodpovídá avizovanému bezchybnému stavu a jeho stav je v rozporu s kupní smlouvou

Otázka zní, zda mám v tomto případě právo na vrácení peněz, má smysl podat trestní oznámení nebo se mám jednoduše smířit s faktem, že jsem "naletěla" a buď auto prodám hodně nízko pod nákupní cenou nebo si mám připravit min. 15 tis. Kč na opravu?

Díky za vaše příspěvky.

arrow
profile_image
Kokinka
od 22. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Ať prodejce uvádí co chce, u auta za tuhle cenu se přece musí počítat s tím, že to určitě bude žrát další peníze.
Nejsem si jistá, jestli je tohle nějakým způsobem žalovatelné, řešila bych to osobní návštěvou zmíněné dcery majitele, sebou dva, tři urostlé kamarády, zostra se do ní obout a nechat si vrátit peníze.

Reaguji na Kokinka: Samozřejmě, s tím počítám, že auto tohoto stáří bude potřebovat nějakou investici, ale problém vidím v tom, že byly zatajeny závady - prasklé těsnění pod hlavou, všude teče olej, špatné tlumiče atd.

arrow
profile_image
Kokinka
od 22. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Nevim11: To chápu, fakt bych se všemožně pokoušela s prodejcem spojit, auto vrátit a vyrazit z nich peníze. Nenechala bych si to líbit. Víš, kde bydlí? Určitě jsou nějaké údaje na té kupní smlově - fakt si myslím, že osobní návštěva s gorilou v zádech by byla nejlepší.

arrow
profile_image
Kokinka
od 22. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Mimochodem ty už jsi to na sebe přehlásila? Nebo kde je velký TP?

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Nevim11: zaleží na smlouvě. Většinou bývá uvedeno, že kupující si prohlédl auto a s jeho stavem se seznámil. V tom případě těžko s odstoupením od smlouvy uspěješ.
U soukromého hodně jetého auta za pár kaček jsou ta rizika vždy a musí se s nimi počítat. Je to auto jen na doježdění, zaučení apod.

Cituji Nevim11: chvíli jsme auto nechali ještě ohřát a všimli jsme si, že jde teplota nahoru

to ale se starým autem dělat nemůžeš, motor se neohřeje a pouze si zničíš termostat. Pokud sis koupila např. Felicii a nechala ji točit naprázdno na místě - tak jsi odepsání termostatu bohužel zavařila úplně sama Auto má náporový chladič a motor se ochlazuje jízdou, náporem vzduchu.

arrow
profile_image
Kokinka
od 22. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na farahh: I ve Felicii by měl být ventilátor chlazení, který se zapne když se teplota dostane na určitou úroveň

Je to Opel Tigra, na malém TP je původní majitelka (která prodala auto tomuto majiteli), na velkém TP je už tento nový majitel na povinném ručení je uvedeno jméno někoho dalšího...

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Kokinka: páč jsem si takto ventilátor zničila (s myšlenkou co píšeš) a mechanici mi to takto vysvětlili (ne jeden, víc nezávisle na sobě) tak tomu věřím

arrow
profile_image
Kokinka
od 22. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Nevim11: Tigru jsem měla taky, je to super auto, ale má svý mouchy a rozhodně není dobré ho kupovat za pár šupů, protože je jasné, že to není v pořádku. Pokud jsou doklady k tomuhle autu v takovém nepořádku - tedy na malém TP původní majitelka, ve velkém TP někdo nový a povinné platí taky někdo jiný, měla jsi zpozornět. Nejsem si jistá jak to teď chodí s přehlašováním, poslední auto jsem kupovala dva roky zpátky. On už to odhlásil? Nebo jak to chce odhlásit když velký TP máš ty?
Viděla bych to tak, že se toho potřebovali zbavit, seriozní jednání bych z jejich strany nečekala. Sepiš si argumenty, zjisti si co máš vlastně v kupní smlouvě a rázně zakroč. Víc ti asi fakt poradit nedokážu.

arrow
profile_image
Kokinka
od 22. 5. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na farahh: To bych v podstatě nemohla jezdit se starším autem do Prahy, protože by se mi při delším stání pokaždé odpálil termostat

Cituji Nevim11: na malém TP je původní majitelka (která prodala auto tomuto majiteli), na velkém TP je už tento nový majitel na povinném ručení je uvedeno jméno někoho dalšího...

a na smlouvě je podepsaná dcera údajného majitele, aby toho nebylo málo, ne?

Co máš napsané ve smlouvě? Jakým stylem je postavená?
Mělo by v ní být zaneseno něco na styl, že jsi se se stavem auta obeznámila před koupí a že jsi do koupě nebyla nijak nucena.
Tak jak tak, investice do auta a i případné soudní potahovačky tě vyjdou na spousty peněz, takže to dobře zvaž. Možná si nech do začátku poradit od někoho z branže a nech si posoudit tu smlouvu.

arrow
Neprodává v Bazaru

Jako nezlob se, ale tlumicema si můžeš zapérovat i ve sněhu, že je motor zablitej od oleje, to je též vidět pouhým okem a že to jede na 3, to jste též nepoznali? A že je ****** v papírech Ti taky neva? Máš plnou moc k převodu nebo co? Holka holka, je mi Tě na jednu stranu líto, ale na druhou se normálně fakt musim smát, přitáhneš domů totální pytel, ale nechytíš se za rypís, že to je Tvoje chyba? Tatík tomu očividně rozumí jak koza petrželi, proč nevemeš radši s sebou ňákýho mechanika?

arrow
profile_image
lulamae mojeid
od 23. 10. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

moderátorka

Cituji Nevim11: Otázka zní, zda mám v tomto případě právo na vrácení peněz, má smysl podat trestní oznámení

Podávať TO zmysel nemá.
Ledaže by si chcela pobaviť službukonajúcich príslušníkov.

Prečítaj si znovu po sebe svoje príspevky.
Stretnutie o 21:00 večer, vonku,sneží (tzn. prehliadka defacto nemožná), príde dcéra majiteľa s vraj PM. Totálny bord*el v TP... To všetko sú veci, čo majú zapnúť varovné kontrolky.

Čo presne je v zmluve? Popísaný aký stav? Je tam formulka, že "technický stav zodpovedá stáří vozidla", či nejaká taká floskula?
Teoreticky by to šlo cez klasické občiansko-právne... Ale chcelo by to vidieť podpísanú zmluvu.

Len mi tak napadlo.
Slečna dcéra s PM... Vie vôbec tatík, že mu dieťa predalo auto? Ad ****** v papieroch - TP a povinnom ručení?

arrow
Neprodává v Bazaru

Lulamae: souhlas.
Já teda nevim, jak kupujou auta ostatní, ale když chci teda např. Tigru, kouknu na net, co stojí Tigra v Německu, co stojí u nás, jaký mívá obvykle chyby, co je naopak dobrý, pár dní nebo týdnů to sleduju, analyzuju, objedu kdyžtak víc těch aut, abych si to prohlídla.
Ty se euforicky rozjedeš pro první pelech, pro jistotu s někym, kdo tomu vůbec nerozumí. Kdybyste s tim zajeli alespoň na benzínku, kde je světlo a pod střechou, ani to Vás nenapadlo?
Jestli je v čudu ten motor, tak ten je stejnej z corsy, to by nemuselo být tak drahý, když seženeš nějakýho Frantu, co to po večerech pomatlá v garáži, tak to bude možná ok.
A co ty papíry? A číslo kastle tomu sedí nebo to jste radši taky nezkontrolovali?

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené