arrow
profile_image
Miasofia
od 30. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Prosím poraďte - lze místo vrácení přeplatku na dani pouze snížit základ daně a ani o tom nedat vědět člověku, kterému peníze patří?
Jde o mou známou, která má stavební úvěr a každoročně jí zaměstnavatel vrací na daních cca 6tisíc ale letos jí nic nepřišlo, tak volala do práce a tam jí řekli, že nemají na to, aby jí ten přeplatek vyplatili, tak jí jen snížili základ daně. Jde to takto udělat? Bez jejího souhlasu?
Snažila jsem se najít nějaké info ale v daních se vůbec nevyznám, proto budu ráda za jakoukoli radu.

Tak já jsem tedy ve mzdách samouk a pořád ještě laik, ale pokud jako za-městnavatel provedu svým za-cům roční zúčtování a vyjde mi přeplatek, tak tento přeplatek z RZ zaměstnanci vyplatím ve výplatě za odpracovaný březen.
FÚ mi jako za-teli na žádost tento vyplacený přeplatek z RZ vrátí (standardně do konce dubna) na firemní bankovní účet nebo mi o výši vyplaceného přeplatku poníží zálohy na daň.

Chci tím říct, že v tomto případě zaměstnavatel přeplatky z RZ nevyplácí ze svého, je jen prostředníkem mezi FÚ a zaměstnancem, nechápu tedy proč s tím u nich ve firmě dělají takové obstrukce, když o nic nepřijdou. Rozhodně bych trvala na svém, vyžádala bych si na mzdovém RZ a případně to řešila přímo s FÚ, úřednice FÚ mi vždy ochotně poradily, nemůžeme přece vědět všechno, že. Případně bych se obrátila na Inspektorát práce, jestli jedná zaměstnavatel v souladu se ZP.

V takovém případě bych známé doporučila si příští rok raději zpracovat daňové přiznání sama, je to jednoduché, na internetu je spousta návodů a hlavně takto nebude muset řešit případné přeplatky se svým za-telem, protože FÚ jí přeplatek pošle přímo na její BÚ nebo poštovní poukázkou doručenou přímo na její korespondenční adresu.

Ještě dodám, že pokud za-tel ví, že nebude mít na vyplacení přeplatků z RZ, i když mu za x dní FÚ ty vyplacené peníze vrátí nebo poníží odvod zál. na dani, tak má prozřetelně pověřit svojí mzdovku, aby za-cům s přeplatkem zpracovala daňová přiznání, tím se přeplatek zcela vyhne zaměstnavateli. Jak už jsem psala, v případě daňového přiznání se vratka přeplatku točí jen mezi FÚ a zaměstnancem.

arrow
profile_image
Miasofia
od 30. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na xiuxina:
Moc díky. Takže to zaměstnavatel takto může udělat? Že ten přeplatek nevyplatí? To je teda ******... Ona právě s těmi penězi počítala, tak je to docela podpásovka no. A ani se neobtěžovali jí dát vědět, dokud se sama neozvala.

Cituji Miasofia: Takže to zaměstnavatel takto může udělat? Že ten přeplatek nevyplatí?

To si netroufám říct, přesněji by Vám to mohl potvrdit FÚ, zda-li je něco takového vůbec přípustné. Pokud není, tak bych podala podnět k prošetření na Inspektorát práce.

Jsem spolumajitelkou firmy, v naší firmě řeším mzdovou problematiku já a pro mě je standardní postup takový, jaký jsem popsala výše, o tom, že bych mohla za-ci nevyplatit přeplatek z RZ vážně nevím. Jednak by mě za-ci roztrhali na kusy a druhak mám za to, že jsem povinna za-ci vyplatit přeplatek z RZ nejpozději ve mzdě za březen a nevidím v tom žádné komplikace. I pokud připustím, že za-tel na vyplacení přeplatku nemá, protože mu FÚ tento výdaj vykompenzuje až o několik dní později, tak i tomuto lze dobrým naplánováním předejít, př.: když za-ci nechá provést daňové přiznání, čímž za-c dostane přeplatek rovnou od FÚ, v čem je tedy problém, když je jasné, že každý zaměstnanec rád uvidí na výplatní pásce o nějakou tu korunu navíc. A jak jako snížit základ daně? Tomuto teda nerozumím zase já, možná si díky tobě na ten finančňák zavolám v Po i já, abych byla profesně víc v obraze.

Konstatuji, že jako zaměstnavatele mě vyplacení přeplatku za-ci z jeho RZ vážně nic nestojí, tečka.

arrow
profile_image
Miasofia
od 30. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji xiuxina: A jak jako snížit základ daně?

Ona říkala něco o tom, že jí dali necelé 2000 a zbytek zaúčtovali do ročních dani a snížili daně. Přitom měla loni ještě paragraf a myslím i marodku.
Já tomu právě nerozumím vůbec, tak nechápu jak to prostě mohli takhle udělat.

Cituji xiuxina: Konstatuji, že jako zaměstnavatele mě vyplacení přeplatku za-ci z jeho RZ vážně nic nestojí, tečka.

Kruci to vypadá, jako by si ten její přeplatek nechali nebo fakt nevím, proč tvrdí, že na jeho vyplacení nemají. Jestli to takhle udělali všem, tak si teda pěkně nahrabali Je to firma, která má cca sto zaměstnanců.

Cituji Miasofia: Ona říkala něco o tom, že jí dali necelé 2000 a zbytek zaúčtovali do ročních dani a snížili daně. Přitom měla loni ještě paragraf a myslím i marodku.
Já tomu právě nerozumím vůbec, tak nechápu jak to prostě mohli takhle udělat.

Aha, tak pokud jí z RZ vyšel přeplatek cca 2.000 Kč, který ji řádně vyplatili v březnové mzdě, tak bych žádný problém neviděla. Pokud si není jistá správností RZ, tak jí nezbyde nic jiného, než-li si dojít osobně do účtárny a vyžádat si nahlédnout do kopie RZ, na to má jako za-c právo, příp. požádat firemní mzdovku o objasnění nebo zhotovení kopie RZ. Kopii RZ si může nechat prověřit jinou osobou, která rozumí DPFO, ale u RZ není moc věcí ke zkažení, obvykle se vše kolem mezd udává v jednom programu. Ledaže by třeba účetní zapomněla zohlednit v RZ odpočet ze stavebka atp., ale to si musí projednat a ověřit nejlépe přímo s ní. Předpokládám, že člověk, který zpracovává mzdy pro 100 člennou organizaci má mzdy v malíčku, v tak velké organizaci nejspíš probíhá i křížová kontrola, takže chybu bych snad i vyloučila.

Nechce se mi věřit, že by jí z RZ vyšel přeplatek na dani 6.000 a oni jí vyplatili jen část, to by bylo totiž hodně na hraně, prostě to chce vidět zpracované RZ.

arrow
profile_image
Miasofia
od 30. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji xiuxina: pokud jí z RZ vyšel přeplatek cca 2.000 Kč, který ji řádně vyplatili v březnové mzdě

Pokud jsem to správně pochopila, tak jí měli vracet právě kolem těch šesti tisíc ale dali jí jen necelé dva a ten zbytek nějak rozpočítali do toho ročního zúčtování. Ten přeplatek byl určitě vyšší. Každý rok jí vrací minimálně pět tisíc ale loni byla nemocná a na paragrafu, tak ten přeplatek byl ještě trochu vyšší.
Už jsem ji donutila, ať si tam v pondělí zajde a radši se poptá.

Cituji Miasofia: Už jsem ji donutila, ať si tam v pondělí zajde a radši se poptá.

A pochopila to správně? Opravdu jí vyšel přeplatek z RZ 6.000? Spíš bych tipla, že na potvrzení o úrocích ze stavebka viděla částku 6.000, tak si myslela, že jí to celé vrátí, jenže částky z úroků ze stavebního spoření se ''pouze'' započítávají do RZ, což poníží základ daně, takže je možné, že jí vyšel přeplatek třeba jen ty 2.000, to by totiž souhlasilo s jejich větou, že "zbytek rozpočítali do RZ", ale to už vážně spekulujeme a vaříme z vody.

Každopádně mi napiš, jak dopadla.

arrow
profile_image
Miasofia
od 30. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji xiuxina: Spíš bych tipla, že na potvrzení o úrocích ze stavebka viděla částku 6.000, tak si myslela, že jí to celé vrátí

Jj o tom taky něco říkala, že na potvrzení o úrocích jí to dělalo necelých šest tisíc, takže je možné, že s tím fakt počítala, že to dostane. A nakonec to dopadlo jinak. Takže je opravdu možné, že jí ten přeplatek vyšel tak nízký. No sama jsem zvědavá, říkala, že tam půjde hned v pondělí.

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Miasofia: lze místo vrácení přeplatku na dani pouze snížit základ daně a ani o tom nedat vědět člověku, kterému peníze patří

to samzřejmě nejde a je to absolutní nesmysl.
Jak snížit základ daně když mzdy už byly vyplacené?
Pokud kámošce nechce peníze vrátit, měla by ho ještě jednou upozornit s varováním že se půjde zeptat na FúU
Taky by si z výplatních pásků měla spočítát kolik přesně ji vrátit má.

Nicméně každému doporučuji dělat si vyčtování a přiznání na Fú sám, tak má jistotu, že mu přijdou peníze přímo na účet. Dělala jsem to tak všem kolegům (jako mzdová účetní), protože ta vratka není z výplatní pásky zřejmá. Předešla jsem tak spoustě vysvětlování a dohadů.

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Miasofia: na potvrzení o úrocích ze stavebka viděla částku 6.000

z toho dostane vrátit 15%, tj. 900,- Kč. U nemocí je důležité jak dlouho trvala....a spousta dalších detailů to může ovlivnit.

arrow
profile_image
Miasofia
od 30. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji farahh: z toho dostane vrátit 15%, tj. 900,- Kč

Aha tak v tom to asi bude. Ona říkala, že loni jí ty úroky dělaly kolem čtyř tisíc a poslali jí přeplatek 4tisíce. Tak když letos viděla těch šest, tak si asi myslela, že dostane šest. Jak dlouho marodila si už nepamatuju ale pokud vím, odcházela na neschopenku někdy v prosinci. Ale určitě měla nějaké paragrafy kvůli malému.
Holky moc děkuji za rady, vypadá to, že je vše v pořádku ale že ona měla asi mylné představy o tom přeplatku. Nicméně mi pořád nejde do hlavy, proč jí teda účetní tvrdila, že na jeho vyplacení nemají peníze a že jí to tedy započítali...

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Miasofia: tak to si nejspíš špatně rozuměly nebo pochopily.

Jinak opravdu nejlepší by bylo požádat mzdovou o vyúčtování za celý rok a přepočítat si to, pro klid na duši všech Ono někdy to vracení zas poníží už ve mzdě vyplacené bonusy na děti při nemoci nebo malém příjmu...prostě se to nedá jen od oka střelit.
Jestli šla na neschopenku někdy během prosince 2012 tak to vratku daně nijak zásadně neovlivní, spíš vůbec. Vliv by to mělo pokud by marodila např. 3 měsíce v kuse r. 2012, Ne tu týden nemoci, další měsíc týden OČR...to nemá na roční vyúčtování vliv.

Ale opravdu si myslím že to má účetní správně, dělá to program automaticky.

arrow
profile_image
Miasofia
od 30. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji farahh: Jinak opravdu nejlepší by bylo požádat mzdovou o vyúčtování za celý rok a přepočítat si to

Zítra tam půjde, tak jsem zvědavá s čím se vrátí. Nejspíš to opravdu bude správně, mě to jen vyděsilo, že by si něco takového dovolili. A taky je možné, že to celé jen špatně pochopila.

arrow
profile_image
Miasofia
od 30. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Holky měly jste pravdu, ona si opravdu myslela, že když má na potvrzení o úrocích šest tisíc, tak že je dostane. Ale nebylo tomu tak. A účetní nejspíš špatně pochopila, ona jí to vysvětlovala dobře.
Takže moc děkuji za rady!

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené