arrow
profile_image
misule12
od 28. 7. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Letos si vybírám kam dál ze ZŠ a tak sháním co nejvíce informací o oborech a školách. Chtěla bych se zeptat jestli by Ekonomické lyceum byla dobrá volba. Vím že chci jít na vysokou, ale nikdy nevím co bude za pár let. Je Ekonomické lyceum podobný jako gymnázium v tom, že vyjdete, vlastně nejste nic a je vysoká potřeba? Už mám jasno v tom, že chci dělat něco v oboru ekonomiky nebo práva a ale nevím jestli zvolit Obchodní akademii nebo Ekonomické lyceum. Je to těžký obor? Co bych vlastně po té škole mohla dělat? A nemáte zkušenosti konkrétně s Ekonomickým lyceem v Ostravě Porubě na Obchodní akademii?

arrow
profile_image
Pixie
od 30. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Já ekonomické lyceum právě studuji, takže ti to snad budu moc něco objasnit. Lyceum je střední cesta mezi normální střední školou a gymnáziem. Rozdíl je především ve všeobecné složce vzdělání - gymnázium má 95% všeobecného vzdělání, lyceum 75% a střední odborná škola 40%. Zbylá procenta jsou odborná zaměření jako je třeba ekonomie, učetnictví aj. Z toho vyplývá, že pokud studuješ gymnázium, máš díky všeobecné složce úplně volnou ruku ve výběru VŠ. Můžeš studovat práva, VŠE i na doktora. Pokud ale nezískáš titul, zaměstnají tě jen těžko, protože nemáš žádnou specializaci. S lyceem je to lepší, máš už základy z předmětu, kterému se chceš v budoucnu věnovat, ale zároveň jsi neodsunula na vedlejší kolej všeobecné předměty. Máš sice o něco zúžený výběr VŠ, ale pořád je dost velký na to, aby sis mohla vybírat. Ve třeťáku a ve čtvrťáku si k tomu přibíráš speciální odborná zaměření a semináře, které tě připravují na vysokou. Naše lyceum nabízí například makroekonomii, psychologii, zoologii, botaniku, mediální a jazykovou kulturu a další, takže jsou vrata stále otevřená. Myslím, že ekonomické lyceum se i bez VŠ dá považovat za plnohodnotné vzdělání. Pokud si vybereš OA a nebudeš chtít dělat VŠE, nevadí - zaměstnají tě, protože máš vystudovaný konkrétní obor, ale máš už předem dané to, že pokud chceš studovat dál, musíš jít na ekonomickou vysokou školu, protože na žádnou jinou nemáš potřebné znalosti.

Já jsem tam teď v prváku, dá se to zvládnout a když posloucháš v hodinách, nemusíš se doma ani tolik připravovat, i když musím říct, že máme ve třídě dost lidí, co ve čtvrtletí propadají - nevím, kde je chyba, ale profesoři se snaží vycházet poměrně vstříc.

Reaguji na Pixie: Souhlasím a potvrzuju! Moc pěkně napsané...

arrow
profile_image
opinka1
od 16. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Pixie: gymnázium má 95% všeobecného vzdělání, lyceum 75% a střední odborná škola 40%.

To se mi teda nezdá, co to je za procenta? Kdo určil, kde se na jaké škole bude vyučovat tolik a tolik % všeobecného vzdělání? Vždyť to je dost široký pojem. Navíc tedy, když všeobecné gymnázium údajně "vyučuje 95% všeobecného vzdělání" jak píšeš, která škola vyučuje 100%? Přijde mi to jako velká hloupost. Samozřejmě, že se každá škola řídí pokyny od MŠMT, ale takhle to kategorizovat na procenta? Od jakého zdroje to prosím máš? Ráda bych si o tom něco přečetla.

Reaguji na misule12:
A na gymnázium by jsi jít nechtěla? I z gymplu chodí spousta lidí na ekonomky a pořád bys měla ještě v záloze jiné typy VŠ, kdyby ses náhodou rozhodla jinak. Já teda mám kamarády a známé, kteří na lyceum šli a nic moc nedopadli . Asi to záleží od školy, to lyceum u nás asi moc kvalitní nebylo. Pár jich je na soukromé VŠ, někteří změnili zaměření na humanitní obory, spousta jich na VŠ nešlo nebo skončilo a jsou nezaměstnaní. Tak si svou volbu opravdu dobře zvaž, je to jedno z rozhodnutí, které změní tvůj život

Moc pěkně to napsala Pixie taky studuju ekonomické lyceum, nyní třetím rokem a musím říct, že zatím celkem úspěšně Určitě se to dá zvládnout, pokud aspoň trochu chceš a jsi zvyklá se připravovat do hodin.
Sama jsi napsala, že už víš, že chceš jít ve směru ekonomiky nebo práva a chceš jít na vysokou, potom myslím, že lyceum je pro tebe správná volba, máš více možností výběru VŠ než z klasického oboru "obchodní akademie".
Když to můžu porovnat s předměty, my lyceum máme navíc např. fyziku, chemii, biologii, dějepis, zeměpis a takové předměty, které jsou i na základních školách, proto to není takový šok přestupu na střední samozřejmě potom se přidávají odborné předměty (účetnictví, právo, daně, psychologie atd..) naopak obor "obchodní akademie" má už od začátku víc odborných předmětů a celkově je ten obor zaměřený víc na to, že po studiu půjdeš do práce.
Jinak nevím teda, jak je to na ostatních OA, ale na naší má třeba obchodní akademie oproti lyceu ve třetím ročníku i praxe.

Snad jsem ti aspoň trochu pomohla

Reaguji na misule12: Ahoj, já jsem letos odmaturovala na ek. lyceu na OA v Ostravě-Porubě. Tento obor pořád vylepšujou, takže některé předměty co se teď vyučujou, jsme my neměli. Jinak já jsem vůbec žádné problémy se studiem ani s učiteli neměla, když se na to nevykašleš a budeš se připravovat, tak je to v pohodě.
Klidně se mě ptej, teď zrovna mě nenapadá, co všechno by tě mohlo zajímat

Ale teď se dívám na jejich webové stránky a hned na hlavní straně jsou už pouze dva obory na výběr.

Cituji Tessie_Kett: Jinak nevím teda, jak je to na ostatních OA, ale na naší má třeba obchodní akademie oproti lyceu ve třetím ročníku i praxe.

My jsme měli praxi i na lyceu, ve 3. ročníku 2 týdny a ve 4. jeden týden.

Tak i já patřím k těm, co studují lyceum a letos maturuji. Můžu ti říct asi to co jsem říkala lidem, kteří přišli na den otevřených dveřích...
Pokud už víš, že by jsi na vysoké chtěla studovat ekonomiku, tak na gympl nemá cenu chodit. Nejen, že se zbavíš předmětů jako je chemie, biologie, fyzika (alespoň u nás jsme je měli jen v prváku a ve druháku), ale budeš mít i dobrý základ na vysokou a značný náskok před spolužáky právě z gymnázií. A navíc dostaneš i dobrý základ na SCIO testy ze ZSV (pokud bys nakonec chtěla jít na práva).
Já osobně si budu podávat přihlášku na VŠE a taky přemýšlím o tom, že bych zkusila i práva. Moje spolužačka se chce dokonce hlásit na psychologii, takže je pravda, že ti zůstane téměř celé spektrum možností (kromě medicíny atd).

Mimochodem u nás jsme měli praxi ve třeťáku taky, takže tohle je nejspíš všude jiné. No a troufám si říct, že mám vcelku kvalitní vzdělání a i známky jsem měla po celou dobu studia pěkné. Lyceum není (nebo by nemělo být) žádná ulejvárna, ale taky to není zápřah jako na gymnázium.

P.S. Když jsem se já rozhodovala, na kterou školu jít, taky jsem hodně přemýšlela. A lyceum jsem si zvolila právě kvůli tomu, že to není tak všeobecné jako gymnázium, ale zároveň to není tak odborně zaměřené jako OA.

Doufám, že jsem napsala něco alespoň trochu srozumitelného, v pátek večer už mi to tak nemyslí. )

arrow
profile_image
The Criminalist
od 30. 7. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Pixie: "máš už předem dané to, že pokud chceš studovat dál, musíš jít na ekonomickou vysokou školu, protože na žádnou jinou nemáš potřebné znalosti."... Fakt pecka po ránu...Tohle není vůbec pravda! Misule neboj, i kdyby se změnilo to, co budeš chtít studovat po střední tak pokud na sobě budeš makat, dostaneš se samozřejmě kamkoliv

arrow
profile_image
Pixie
od 30. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji opinka1: To se mi teda nezdá, co to je za procenta?

Takhle to vysvětlovali nám a přijde mi to celkem logické. Zkus googlit, máš to i tam - například zde.

Cituji The Criminalist: Fakt pecka po ránu...Tohle není vůbec pravda! Misule neboj, i kdyby se změnilo to, co budeš chtít studovat po střední tak pokud na sobě budeš makat, dostaneš se samozřejmě kamkoliv

Snažila jsem se tu říct hlavní rozdíly,když se bude slečna ptát, jaký je rozdíl mezi učňákem a gymnáziem co se týče výběru VŠ,tak taky řekneš, že je to vlastně jedno, protože když bude makat, dostane se kamkoli? Proč by teda lidé chodili na gymnázia, když se KAMKOLI dostanou i ze SOŠ?

arrow
profile_image
noranora
od 25. 7. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na opinka1:
Těmi procenty se myslí asi to, že třeba i na osmiletých gymnáziích (možná i čtyřletých, ale tam přímou zkušenost nemám) jsou v posledních dvou letech povinně volitelné semináře, mezi nimiž je třeba ekonomie, právo atd., což pak dá v poměru počtu hodin k povinným obecným předmětům cca těch 5 %.
Cílem je hlubší vzdělání v oborech, které chtějí studenti studovat na VŠ.

arrow
profile_image
Jájulina
od 25. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji The Criminalist: Reaguji na Pixie: "máš už předem dané to, že pokud chceš studovat dál, musíš jít na ekonomickou vysokou školu, protože na žádnou jinou nemáš potřebné znalosti."... Fakt pecka po ránu...Tohle není vůbec pravda! Misule neboj, i kdyby se změnilo to, co budeš chtít studovat po střední tak pokud na sobě budeš makat, dostaneš se samozřejmě kamkoliv

Reaguji na Pixie:
Jo, ale tvůj příspěvek vyzněl tak, že z OA musí jít jen na ekonomickou školu, že by ani jinou možnost neměla, což není pravda. Já sama také studovala lyceum, ale mám plno kamarádů, co byli na OA a studují úplně jinou vysokou školu, která s ekonomikou nemá nic společného

Reaguji na misule12:
Pokud si rozhodnutá věnovat se ekonomice, tak myslím, že ekonomické lyceum je dobrá volba

P.S. také sme měli ve 3. ročníku praxi 3 týdny

arrow
profile_image
smarny mojeid
od 28. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na misule12: Moje zkušenost se studiem lycea je zprostředkovaná, protože tam chodilo pár mých kamarádů, co z různých důvodů nedostali na vybranou SŠ. tam vzali i naprosté hlupáky s prominutím. Školu hodnotili tak, že se nepředřeli a žádná extra aktivita a znalosti netřeba. Ale co škola, to jiný přístup a výsledky, takže spíš bych ti poradila se zaměřit na nějakou školu a o té konkrétně hledat informace a zjišťovat. Takhle má každý jiný názor na lyceum v jiném městě a může ti to hodně zkreslit představu.

Jen si dovolím malou poznámku z praxe... většina ekonomů dnes těžce shání práci, nemají uplatnění, je jich všude plno... dokonce jsem zažila, že v jedné velké ostravské společnosti letěli během krize na dlažbu jako první... proč do toho chceš jít?
Edit: zrovna i já jsem absolventem OA Poruba

arrow
profile_image
Lůjík
od 18. 9. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj začnu tím, že mám ek. lyceum za sebou. Jestli chceš jít pak dál studovat na VŠ, je to mnohem lepší volba než obchodka.
Já teď studuji VŠE už třetím rokem a za střední rozhodně nelituji. Stejně tak neposlouchej ty, kteří ti budou tvrdit, že si jako ekonom nenajdeš práci - není to pravda. S tímhle zaměřením můžeš jít dělat spoustu profesí, nejen účetní! Po vystudování VŠ můžeš jít sestavovat finanční analýzy, dělat třeba i personalistu, pracovat v logistice... Sama si teď přivydělávám a najít práci v tomhle oboru není tak těžké jako např. pro vystudované psychology.
Takže za mě - lyceum ano!

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené