Zdravím,
potřebuji a žádám všechny, kteří vědí jak je to od ledna s přivýdělkem při evidenci na úřadu práce o radu. Já budu muset přerušovat studium na VŠ a tudíž to pro mne znamená přihlásit se na ÚP. Jenže, jelikož jsem předchozí rok studovala, nebudu mít asi nárok na žádné dávky, že? A už nějakou dobu mám brigádu, kterou si přivydělávám měsíčně 5-7 tis. čistého. Tak se ptám - bude možné být zaevidovaná na ÚP a souběžně při tom dělat tuto brigádu? Když vlastně podle všeho nemám nárok na dávky? Přesto, že se jinak živím sama a rodiče mám vyřazené z okruhu posuzovaných osob... Říkám si, že je pěkně na ***, jak to dopadlo. Kéž by bylo možné studium nepřerušovat

arrow
profile_image
Lili8311
od 1. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Do 31.12. bylo možno si při evidenci na ÚP přivydělat do 1/2 minimální mzdy, což bylo do 4000,-. Od 1.1.2011 ale bohužel se toto již netoleruje. Buď evidence na ÚP a mít zaplaceno zdravotní pojištění..nebo si přivydělávat a platit si pojištění sama. Ty pracuješ na smlouvu, nebo dohodu? Pojištění na měsíc stojí cca 1080,-,když nejsi evidovaná na ÚP, ani když nepracuješ a neodvádíš pojištění. Bohužel podporu v nezaměstnanosti asi nedostaneš, pokud jsi za posledních 365 dní neodpracovala rok.. a jako studentka nemáš nárok prakticky na nic. Doporučila bych stránky mpsv.cz, protože tam to mají jistě podrobněji napsáno a vysvětleno.. Buď tedy dát výpověď a jít na ÚP.. a nemít NIC..(možná na dávky státní sociální podpory bys měla nárok, pač píšeš, že tě rodiče neživí..) nebo být v práci, což je asi lepší.

arrow
profile_image
Janissinka
od 21. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Pokud nemáš odpracován rok máš nárok od pracáku jen na platbu sociálky a zdravotky,podporu nedostaneš....plus novinka co jsem četla v novinách...pokud si evidována na pracáku nemůžeš si vydělat nic..rozuměj nic abys nebyla vyškrtnuta...

Na ÚP se nemusíš nahlašovat. Pokud pracuješ na dohodu o pracovní činnosti, při výdělku nad 1999 Kč za měsíc se ti strhává zdravotní i sociální pojištění. Jen jestli máš podepsané prohlášení k dani, musíš nahlásit zaměstnavateli změnu - přerušení nebo ukončení studia - sníží ti slevu na dani, kterou máš jako studentka. Pokud pracuješ na dohodu o provedení práce, budeš si muset zdravotní pojištění zaplatit sama. Ale určitě je lepší mít aspoň něco, než si nechat pojištění zaplatit a nemít nic. Kdykoliv můžeš najít třeba další brigádu.

Téda, tak to mě pěkně děsíte holky. Vlastně mi potvrzujete mé nejhorší obavy Já tuhle brigádu nechci ztratit, ale zároveň se mi nechce platit ZP a SP, už takhle je těch financí fakt málo... To znamená, že nemám nárok na peníze jakékoliv od pracáku či leda na to šíleně nízké minimum a přitom si prostě nesmím přivydělat?? Mi to přijde strašně nelogické, vždyť z čeho pak máme žít?

Ještě jsem našla tyto stránky, z těch ale chápu, že by to mělo jít si přivydělat? http://www.mzdovapraxe.cz/mp/cs/diskuse/vypis-pris pevku/?forumid=7938&as_id=t5v93n6bcqu94q7p24r10j33 65 co na to říkáte?
Cituji odpověď na dotaz, kterou tam pán uvádí: Dobrý den. Je to trochu jinak. Přivydělat si při evidenci na úřadu práce do výše 4.000 Kč hrubého si v zaměstnání budete moci i nadále, nebude to důvod k ukončení evidence. Pokud byste ale v době trvání takového pracovněprávního vztahu (nekolidujícího zaměstnání) měla pobírat podporu, tak ji pobírat nebudete, podpůrčí doba jako by se Vám přerušila. Po uplynutí podpůrčí doby je nekolidující zaměstnání bez problémů.

Všem vám moc děkuju za rady. Ono mi měla dopadnout jedna práce, sice záskok za nemocnou kolegyni, ale.. Nakonec se vrací zdravá, takže od pátku sháním něco klidně i na pevný pracovní úvazek a modlím se, abych něco co nejrychleji našla... Jinak měla jsem Dohodu či co to bylo (vypisovala jsem i ten růžový papír) jen na měsíc prosinec, pouze na ten, protože ve fimě zbyly nějaké peníze. Jinak jsem vypisovala jen kontaktní údaje a nemám na tu činnost, co tam dělám žádný papír... Aspoň myslím, že jsem žádnou smlouvu nepodepisovala, kromě toho prosince. Já se trochu upsala mám 5-7 hrubého. A právě nechci sedět doma na zadku, ale vydělávat... Máte prosím radu jak dál?

arrow
profile_image
Janissinka
od 21. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

no je to v podstatě to co říkala Lili8311 budeš si muset platit sociálku a zdravotku jestli dobře chápu...
no a neplatili by ti peníze třeba bokem?...sice to je nezakonné, ale nemít co k jídlu je proti lidským právům...

arrow
profile_image
Janissinka
od 21. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Marissa1985: no hale tak mě napadá jestli třeba umíš šít nebo plést?....
je to sice trochu ujetej nápad, ale na www.fler.cz to tam některý holky slušně rozjely a maji obrat který nemá i kdejaký vysokoškolák...a kvalitní ruční práce je hodně ceněná....
jinak určo zkus koukat na nabídky prácí i přímo na stránkách firem..oni si někdy ani nevypisují inzeráty jen si to hodí na svoje webovky...no přinejhorší do teska berou pořád, ale kdo by tam chtěl

Jde i o to, že musím platit nájem, prostě je to šílené, co to teď zavádí za věci Jestli je tomu ovšem opravdu tak, tak i ta tisícovka bude pro mě hodně. Bokem pochybuji, je to velká známá firma a asi by si to ani nelajzli právě... Chjo. Tak to jste mě holky moc nepotěšily, přesto vám moc děkuji...

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

VIP

Cituji Lili8311: pokud jsi za posledních 365 dní neodpracovala rok

Není to spíš, že za poslední 3 roky neodpracovala 365 dní.

Cituji Lili8311: Pojištění na měsíc stojí cca 1080,-,

To ano, tato částka se hradí,ale nesmí mít ani brigádu = žádný příjem. Jsem v domácností, ne na mateřské a tuto částku si hradím. Podepisuje se prohlášení na zdrav. pojišťovně, že jsem osoba bez zdanitelných přijmů

Reaguji na tyweee:
Jak to myslíš? Tomu nerozumím. Když mám brigádu, tak si z toho prostě zaplatím tu tisícovku tedy sama a tím nemusím být evidovaná na ÚP, je to tak?

A jaký v tom je rozdíl, být v domácnosti a nezaměstnaná? Jako, že se o Tebe finančně stará manžel? Jestli nevadí, že se tak ptám.. Jen mne to zaujalo.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

VIP

Reaguji na Marissa1985: Myslím to tak, že pokud si něco vyděláš, tak nejsi osoba bez zdanitelných přijmů a tudíž už se na tebe nevztahuje částka 1080,- Kč,ale vyšši.
Záleží na tobě, jestli zapřeš brigádu, či ne. Každopádně tato suma je určena prostě pro lidi, co nejsou na ÚP, jsou doma a hradi si zdravotní sami,ale prostě nemají ani tu brigádu. Nikdy nevýš, kdy se najde dobrá duše, co tě bonzne a ty pak máš z toho jen trable....

Já si tedy nehradím sociálni, jelikož si spořím na důchod 3 jinýma způsoby a dá mi to tu samou částku jako bych měsíčně dala sociálce. Pro mě je sociálni dobrovolný,ale jakmile si něco vyděláváš, tak se musí platit... Chtělo by to pozjišťovat, jen ti říkám, jak to je s touto částkou, co ti tu psali.
A nezapomeň, že se podepisuje čestné prohlášení, že nemáš přijem, pokud chceš platit toto

To pak rovnou můžeš chodit na brigádu a být i na ÚP.
Prostě buď budeš dělat na ÚP, že brigádu nemáš, či na zdravotní pojišťovně, aby si mohla platit ten litr, či se přiznáš a oni ti na zdravotní řeknou jaká částka je pro tebe určena. Je to teď fakt složitý, stát spíš jde proti lidem ze všech směrů...

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

VIP

Reaguji na Marissa1985: Stará se přítel, pracuje v Angole. Nabídl mi před cca rokem, ať jdu z práce a jsem doma. Tak jsem odešla a platím si sama zdravotní a na staří si spořím skrze životní, penzijní a ještě si odkládám měsičně v bance peníze. Teď je zase přítel na půl roku v Angole, vrací se v květnu.
Takže přímo řešení nezaměstnanosti to nebylo. Pracovala jsem v as. službě pro motoristy, brala jsem vcelku dost,ale byl tam velký stres.
A na ÚP jsem právě nikdy nešla, protože si práci nehledám.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené