Může mi někdo vysvětlit princip fungování a rozdíl mezi hypotékou a úvěrem ze stavebního spoření? Když já i přítel máme stavební spoření (já Modrá pyramida, přítel Buřinka), mysleli jsme si, že by stálo za to si vzít právě úvěr ze stavebního spoření, navíc jsem se dočetla, že právě u Modré pyramidy můžu částku splatit víceméně kdykoliv bez poplatků. Jak se případně postupuje po získání úvěru ze stavebního spoření? Je tu někdo s takovou zkušeností?

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

teoreticky by měl být úvěr ze stavebního spoření výhodnější - nižší úrok, lepší podmínky, podpora od státu . . .
ale asi ne vždy to bude pravda, konkrétně mě by se na daný případ víc vyplatila hypotéka než stavebko

jinak podmínky pro získání jednoho nebo druhého jsou víceměně shodné (ručit nemovitostí, doba splácení, ručení . . . )

arrow
profile_image
myskin
od 29. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Zajdi do České spořitelny (Buřinka) a Komerčky (Pyramida) a oni ti na základě tvých požadavků (výše úvěru,...) porovnají co je pro tebe výhodnější. Ne vždy je pravda že úvěr ze stavebního spoření je výhodnější. Hodně záleží na požadované částce.

Také jsem si řekla, že bude nejlepší tam zajít osobně, vzít jim smlouvu a ať mi to zjistí na konkrétním případě...

Ahoj,

já mám úvěr na byt od Buřinky...výhoda je ta, že v době kdy jsme hypotéku vyřizovali tak nám z toho stavebka dali nejlepší úrok a další plus, které se mně líbí je to, že můžu úvěr kdykoliv bezplatně doplatit nebo položit vyšší splátku atd....A to podotýkám, že jsem stavebko u České spořitelny neměla než jsme si brali úvěr...ale normálně mně zařídili hned jako by stavební spoření z kterého jsem si hned vzala úvěr.....

arrow
profile_image
scrazyna
od 4. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Taky jsem si pořídila byt ze stavebního spoření.. neměla jsem našetřeno do začátku skoro nic, takže jsem oběhala několik poskytovatelů a založila si stavebko u Lišky (ČMSS) s překlenovacím úvěrem.. a vyšlo to tak v mém případě nejlevněji

Já bych to řešila spíše úvěrem ze stavebního spoření než-li hypotékou, a to jak z důvodů poplatků, předčasného splacení bez sankcí atd...problém je vtom, že je to možné použít jen na financování bytových potřeb.

sarra
my to ani k jinému účelu nechceme a právě kvůli tomu předčasnému splacení bez poplatků mě to zaujalo. S jistotou víme, že za to nic jiného pořizovat nebudeme a zas mi přijde zbytečné pátrat někde jinde, když máme jak Modrou pyramidu, tak buřinku...U obou jsou to druhé smlouvy, z toho jedna je v polovině a druhá bude končit.

arrow
profile_image
trinny
od 2. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Nejde určit co je lepší, oboje má svý pro i proti. Záleží hodně na tom kolik si chcete půjčit, kolik máte našetřeno a hlavně kdy chcete splatit.
Na konzultaci v Pyramidě ani Buřince bych se nespoléhala, nikdo tě nepošle ke konkurenci, ikdyž by to pro tebe bylo výhodnější.
Doporučuji konzultaci u nezávislého fin. poradce, mám s tím výborné zkušenosti, navíc bez zbytečného lítání a shánění. A on má opravdu přehled o trhu.
navíc do hry vstupují i další věci u tak dlouhodobých věcí jako jednání společnosti, možnost nějakých změn atd.

trinny
kolegyně také hledala hypotéku přes daňového poradce, ale já jsem v tomhle trošku opatrmější. Jinak konzultace jsem myslela tak, že si vyslechneme ty instituce, které by nás zajímali, a pak si to porovnali, určitě jak říkáš nás nikdo nepošle ke konkurenci a věřím, že se třeba i rádi zapomenou zmínit o nevýhodách produktu...Ale aspoň si udělat takový menší přehled...

arrow
profile_image
RomanKaS
od 4. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Ahoj, podstatným rozdílem mezi hypotékou a úvěrem ze stavebka, jsou úroky. Úrok ze stavebka máš garantovaný už při podpisu smlouvy o zahájení spoření. Tím pádem ti odpadá starost se zvolením doby fixace /u hypotéky/ a netýkají se tě v podstatě ani velké změny úrokové míry v daném čase /např. krize nám zdražila hypotéky, zvedly se úroky, fixace mnohým lidem skončila a najednou platí na úrocích klidně tisíce navíc/. Za další je to podpora státu, který na bytové účely poskytuje finance. Dalším i když ne moc výrazným faktem jsou procenta zhodnocení (plusové úroky), které jsou přece jen vyšší, než u bankovního účtu, tedy peníze "ležící" na stavebku ti vydělávají o něci víc, než na běžném účtu. Nevýhodou může být to, že musíš předepsanou dobu spořit a až potom dostaneš peníze - neřeší to tedy okamžitou potřebu jako hypotéka. Ačkoliv dobu lze zkrátit a různě poupravit pomocí překlenovacích úvěrů. V dnešní době ale ani hypotéka zpravidla neřeší financování úplné, musíš mít stejně nějaké peníze v hotovosti, většina hypotéčních domů už nenabízí financování do 90% nemovitosti, ale třeba do 60%, 70%. Bylo by toho na dvě strany. Dá se říct, že hypotéka vede ve chvíli, kdy očekáváš vyšší nárůst cen nemovitostí v příštích letech a dlouhodobá inflace je vyšší, než tvůj hypotéční úrok. Stavebko vede v případě menší dlouhodobé inflace než hypotéční úrok, pozvolného vzestupu cen nemovitostí. Nechci tady rozehrávat dalších deset faktorů, snad to takhle pomůže. V tomto oboru nepracuji, takže se omlouvám za případné ne zcela košer názvosloví.

arrow
profile_image
RomanKaS
od 4. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

jo a zhruba postup při získání úvěru ze stavebka: příklad: zvolená cílová částka byla 500 tis., bude to 5 let, co spoříš. Za tu dobu sis naspořila 50% cílové částky /máš na účtu 250tis/. Sejdeš se se svým poradcem, napíšete žádost o přidělení cílové částky (úvěru), pojistíte nemovitost, na kterou případně budeš úvěr brát. Jednoduché. Pokud zjistíš, že najednou pořebuješ 800 tisíc, pak podáte žádost o zvýšení cílové částky. - 250 tis. z 800 tis je cca 31%, pokud je v podmínkách, že musíš mít naspořeno 40%, pak začneš "dospořovat" souběžně se splácením úvěru (jehož splátka bývá menší do doby, než ti dopořování skončí). Takže když na to budeš mít (dostatečný plat apod.), dostaneš 800 tis. a začneš splácet dvojmo: 1) dospořování do 40% - skončí dosažením těch 40% z 800 tis., 2) splácení úvěru. 3) po ukončení dospořování už splácíš jen úvěr.

RomanKaS
wow, tak o tom jsem absolutně nevěděla, hlavně mi pomohlo vysvětlení situace, kdy budu potřebovat více peněz, děkuju za vysvětlení Jde o to, že uvažujeme, kde vzít peníze na dokončení domku - jestli hypotéku, nebo úvěr ze stavebka, tím pádem nás osobně nějak moc nezajímá, jestli ceny nemovitostí rostou nebo ne, spíš uvažujeme, co bude pro nás výhodnější

arrow
profile_image
RomanKaS
od 4. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

v tom případě bych byla určitě pro stavebko, však už ho s přítelem máte, což bylo rozhodně chytré rozhodnutí, si ho založit. Ve smlouvě máš stanovený nějaký úrok, tak podle toho by ses měla řídit. Pokud to jsou 3-4 %, tak je to úplně v pohodě . Můžete si vybrat, který z vás dvou má lepší úrok a ostatní podmínky, to spoření zachovat a peníze z toho méně výhodného přelít do něj. Nebo utratit třeba za nábytek. Ale s utrácením peněz asi nikdo radit nepotřebuje , já tedy určitě ne

Cituji RomanKaS: Můžete si vybrat, který z vás dvou má lepší úrok a ostatní podmínky, to spoření zachovat a peníze z toho méně výhodného přelít do něj.

tak o tom už jsme také uvažovali. Oba je máme od dětství, když to skončilo, založili jsme nové a zas spořili dál, mně se tenkrát moc nevyplatilo si zvýšit cílovou částku, ale naopak založit nové, no a když už je máme, tak jsme si řekli, že by se to dalo využít Kort když víme, že ty eníze půjdou fakt jen na bydlení..

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené