arrow
profile_image
ilka1
od 29. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Petulaa
Je to jak jsem psala. V teple vydržíš tak 5-10 min(ze začátku kratší dobu), potom se jdeš zchladit (zhruba stejný čas, asi 5 min, podle intenzity zchlazování). Veřejné sauny tak fungují - 30 min saunování, 30 min odpočinek-relax po sauně. Já mám saunu doma, chodím několikrát týdně, tak jsem zvyklá, ale stejně tak max. 3/4 hod, vyjímečně dýl, to když se zakecáme nebo máme trochu nižší teplotu

arrow
profile_image
Petulaa
od 1. 2. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

ilka1
no já jsem zvyklá teda tak být tak1,5 hod v sauně vydržím 10-13min, pak sprcha a ochlazovací bazének a 10-15min odpočinek, takže mě jen jeden cyklus dá těch 20-30 min......btw. aby ta sauna měla účinek tam bys tam měla min. těch 10min vydržet, ze začátku je to težší ale postupem času jo...jako 5min v sauně je uplně na nic, max. tak pro dobrý pocit, ale funkčně to s tělem nic neudělá

arrow
profile_image
ilka1
od 29. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Petulaa
Sauna je o hloubkovém prohřátí a následném ochlazení. když máš v sauně kolem 100 st., prohřátí je rychlejší než třeba při 80. Sauna není o výdrži, prostě jakmile jsi prohřátá, jdeš se zchladit. Těsně před tím, než by ti byla zima jdeš se znovu prohřát, a tak to opakuješ 3x - 4x. Teprve potom následuje odpočinek s přísunem tekutin. Tvůj způsob sauny je prostě jakoby víc kratších saun za sebou. To můžeš praktikovat doma, veřejná sauna funguje jak jsem psala. Takto je doporučována i v různých příručkách.

arrow
profile_image
Petulaa
od 1. 2. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

ilka1
Já vím, že to není o výdrži, ale aby se ti ta tělesná teplota o něco zvýšila, je třeba určitá doba....bylo mi to tak řečeno v sauně, okoukala jsem to i od tamnějších "starousedlíků" kteří tam chodí léta a i na webu jsem to četla, že by optimum mělo být aspoň těch 10 min, pak zchlazení a chvíli odpočinek.....u nás ve veřené sauně to tak dělají právě všichni, většina lidí tam je třeba 1,5-2hod tak nevím no
Můžeš mi hodit nějaký odkaz nebo tip na knížku, kde se tohle (principy a pravidla saunování) píše?

arrow
profile_image
Petulaa
od 1. 2. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

ilka1
..já našla právě na většině webů tato pravidla, mírně se lišila, ale principy to mělo zhruba stejné:
"Doba pobytu v sauně je velmi individuální a měla by se řídit především subjektivními pocity každého jedince. Pokud začínají člověka pálit boltce uší, špička nosu, lícní kosti, bradavky, konečky prstů, či se mu špatně dýchá, je nejvyšší čas odejít nebo se přemístit na nižší lavici. Teoreticky by měl člověk vydržet kolem 15-20 min. Teprve po této době se totiž teplota tělesného jádra zvýši asi o 1,5 - 2 °C a začíná docházet k ničení choroboplodných zárodků a virů. V podstatě si uměle vytvoříme zvýšenou teplotu."
..pak se tam píše že se ochladíš v bazénku a následuje:
"..kdy nám opět začne být chladno vystoupíme z lázně a přejdeme do odpočívárny, kde se zabalíme do prostěradla nebo deky a v klidu, nebo příjemném hovoru nad sklenici nějakého dobrého pití (pozor na alkohol) posečkáme až pominou veškeré průvodní jevy, jako např. pocit chladu, pocení, mírné závratě apod. Organismus se postupně vrací do běžného provozního režimu. Tato fáze může trvat 10 - 20 minut. Teprve potom celý postup opakujeme. Opakovat celý proces stačí 2x až 3x, celková doba trvání je přibližně 1,5 - 2 hodiny."

arrow
profile_image
ilka1
od 29. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Petulaa
V podstatě s tebou souhlasím, jenom ten výraz vydržet je špatný (i čas se pohybuje u začátečníka od 5 min, do max. 15 min- pokud déle-je málo vyhřátá sauna), ochlazení ve studené vodě max. 2 min, běžně se opakuje 3x, 4x už zbytečně vyčerpává. Saunuji se už asi 40 roků, i ve Finsku jsem párkrát byla (samozřejmě jsem si saunu neodpustila - i různé rituály: metličky, bylinky). Saunu mám doma, chodíme do ní i několikrát v týdnu, odpočívání mezi jednotlivými cykly zřejmě umožňuje delší pobyt v saně, jinak tak dlouhý pobyt by byl pro organizmus hodně vyčerpávající. Žádné choroboplodné zárodky v těle neničíš, do sauny by měl jít jenom zdravý člověk, sauna zvyšuje imunitu, schopnost těla bránit se nachlazení a infekcím. Tekutiny se běžně doplňují až po saunování, protože tím pouze zvyšuješ pocení. A bradavky mě začnou pálit během pár min, stejně tak kolena a palce u nohou. Na to je dobrá masážní žínka.
To co ty uvádíš, jsem také našla na internetu. Ve Finsku jsme se saunovali jinak a mně se to osvědčilo. Co vím, tak v Brně fungují sauny také tak podobně

arrow
profile_image
Petulaa
od 1. 2. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

ilka1
jj já práve tohle hledala když jsem začínala, a všechny české weby maají napsáno vpodstatě totéž (ale na spoustě jde znát že to odněkud skopírovali, uplně stejný text) takže jsem se snažila tato pravidla dodržovat...jsem ráda že se tedy setkávám i s jiným postupem od ostřílené "saunistky"

arrow
profile_image
Eviška
od 27. 12. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

jsem pro kombinaci obojího, ani jedno jednou za čas neuškodí, spíš pomůže v detoxikaci organismu. Byla jsem v saunovém světe v Aqua Palace, kde je spoustu různých saun a pár o různé teplotě, ideální relax, a te´d v té zimě úplně nejlepší.

arrow
profile_image
snupalek
od 5. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Takže dneska proběhla sauna i pára Parádní relax! fakt pohoda, spojila jsem to i s bazénem a nádhera. Akorát mi v páře vadí hodně ten mentol - dost pálej oči, než si zvyknu. To se mi dneska bude krásně spát. Tak dobrou.

arrow
profile_image
Alienora
od 9. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Tak jsem to všechno poctivě pročetla a abych řekla pravdu, jsem z toho jelen Byla jsem v sauně pouze jednou a ohromně mě to nadchlo. Trpím akné a i po tom jednom saunování mi pleť přišla čistčí, hezčí. Byla jsem s partou lidí a právě jeden kluk to znal a říkal, že se dělá 10-15 min sauny, ochladit se, a následně stejná doba odpočinku na lehátku a to se celé 3krát zopakuje. Tak jsme to tak dělali. Co jsem pochopila, tak toto je jeden z postupů..Ráda bych chodila do sauny pravidelně, můžete mi nějaké doporučit v Praze? Znám v aquapalace v Čestlicích a pak jsem slyšela o bazénu v Radlicích..studuji, takže hledám tu nejlevnější alternativu..tedy pokud to nebude mít dopad na kvalitu.
A také mám dotaz, relax po sauně znamená pouze odpočívat? Tedy ležet? Nebo si mohu lehce zaplavat?
A dále, co znamená že se masírujete rukavicí nebo houbou? Jako v sauně? Prokrvuje to pokožku, to chápu, asi dobré i na celulitidu..ale nekoukají na vás divně? Případně, nedrolí se pokožka? Přijde mi to přínosné, ale nevím jesli hygienické vůči ostatním..? A na jaké části těla se má člověk masírovat?

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené