arrow
profile_image
Princeznouive30ti
od 5. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Mám takový ošemetný dotaz. Moje sestra je alkoholička a mě do péče spadly její dvě dcery. Ta starší je velice šikovná, chodí občas na nějaké brigády a letos končí bakalářské studium. Nicméně začal se u ní projevovat strach z toho, že si nemůže najít práci. Budí se ze spaní, je podrážděná a má neustále řeči typu, že jí škola bude stejně k ničemu. Vím, jaká je situace s prací dnes, tak je těžké něčím argumentovat (to, že vzdělání jí nikdo nevezme, už jaksi nestačí). Asi se bojí i z pohledu její maminy, která zůstala skorem na ulici a bude se o ni jednou muset starat (ode mě sestra pomoc nechce) a tak na bedrech nese starost o mamku, sestru a sebe (ikdyž jí vysvětluji, že já jsem tady pro ně vždycky, chce být samostatná. Ani nevím, jestli jsem to zařadila do správné kategorie. Už nevím, jak jí jinak pomoci. Sedím s ní hodiny na internetu a něco hledáme. Má brigády, ale všude chtějí dlouhodobější praxi..hledáme uplatnění už asi půl roku a tak je z toho chudák celá špatná. Tak se ptám, jak bych jí jako teta mohla pomoci ? Kde hledáte práci všude a jak dlouho vám to trvalo ? Myslíte, že má žába nějakou šanci na uplatnění a jak jí to mám vysvětlit ? Mám jen syny a u těch je předpoklad, že se kdyžtak uživí rukama. U holky ale nevím, jak jí mám poradit. Sama podnikám, ale nikdy bych jí neporadila, aby do toho šla, protože sama vidím, jaký je to záhul. Jo a dodávám, že jsem jí nabízela práci u mě, ale tu nechce, prý z protekce by jí bylo špatně.

arrow
profile_image
Ewiii
od 10. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Princeznouive30ti:

Je mi 23 a po škole sháním práci už 7 měsíců, takže obavy neteře plně chápu . Už jsem z toho celkem na mrzutá a to jsem rozeslala desítky životopisů, ptám se i tam, kde neshánějí, ale zatím se na mě štěstí neusmálo. Všude chtějí praxí a tu já bohužel po škole nemám .

arrow
profile_image
Princeznouive30ti
od 5. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Ewiii: Tak já se celkem bojím, že neteř z toho bude mít nějaké psychické problémy. Šla jsem s ní za psychiatrem a ten mi řekl, že je vše v pořádku, jen je toho na ní moc a moc si vše bere. Jenže já jí rozumím. Sama vím, v jaké jsem byla situaci před podnikáním.

Hrozí to, že bude na ulici, protože její matka je na podpoře, pije a neteř se jí chce ujmout. Je přesvědčená, že se o mámu musí postarat. K tomu ale potřebuje práci. Nechci tu rozebírat to, že jsem jí tuhle věc rozmlouvala asi tisíckrát, teď se bavím o té práci.

Reaguji na Ewiii: já nemohla sehnat po škole rok práci..bohužel musela jsem si si zařídit další školu... s praxí to mám stejně...na nic...

Reaguji na Princeznouive30ti: Nechápu její reakci, že z protekce by ji bylo špatně. Co já bych za to dala! já po škole nemohla najít práci rok a ptala jsem se všude , ale nikde prostě. Jakmile člověk nemá známé tak má smůlu...Já na jejím místě bych skočila po nabízené práci u tebe. A jakou by měla práci u tebe?

arrow
profile_image
Ivónie
od 26. 2. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji calipsso: Nechápu její reakci, že z protekce by ji bylo špatně.

Já třeba taky protekci moc nemusím, ale na druhou stranu si myslím, že slečna momentálně není v situaci, kdy by si mohla moc vybírat. Prací u tebe může získat rok, dva praxe a pak si najít jiný zaměstnání, pokud by jí tak vadilo, že má pracovní pozici z protekce.

Co má vystudováno za obor?

Cituji Princeznouive30ti: jsem jí nabízela práci u mě, ale tu nechce, prý z protekce by jí bylo špatně.

Tomuhle přístupu moc nerozumím, vždyť přece nejlépe fungují právě rodinné firmy.
Možná by jsi ji měla dát najevo, že o ní opravdu stojíš, že ji potřebuješ...

Cituji Ivónie: Prací u tebe může získat rok, dva praxe a pak si najít jiný zaměstnání

Svatá pravda!

Myslím si, že práci u tebe by jiný bral všema deseti, i přes protekci. Je v situaci, kdy si nemůže vybírat. Může být u tebe třeba rok a pak si hledat práci jinde, kdy už bude mít praxi. A nebo odjet do zahrančí. Ať už na brigádu nebo na práci. Jinak práce je dost, ale většinou nesedí vzdělání, vyučení a praxe. A pak mám člověk hold smůlu .

Pokud bych byla na místě tvé neteře, nemohla najít práci a ty bys mi ji nabídla, ještě ráda bych to přijala, proto nechápu reakci, že "z protekce by jí bylo špatně".
Jinak - já jsem byla bez zaměstnání rok. Je mi 24 let, po maturitě jsem začala pracovat v administrativě, takže mám alespoň několik let praxe. Rozeslala jsem spoustu životopisů, obvolávala firmy, chodila na pohovory.. všechno bez úspěchu, za celou dobu jsem sehnala jen krátkodobou brigádu. Místo jsem sehnala tak, že jsem byla pozvaná na pohovor na základě svého inzerátu na webu a ještě ten den mi volal vedoucí, že jsem to místo získala.
Takže doporučuji i tuhle variantu, nejen hledat a reagovat na nabídky práce, ale i poptávat místo, zadat inzerát do novin, na web.. Neteř by taky měla počítat s tím, že ze začátku třeba vůbec nebude pracovat ve vystudovaném oboru, nebo že bude moct nastoupit jen do pro ni podřadné práce, ale u větších firem je zase relativně velká šance na postup na vyšší pozici, pokud bude šikovná.
Situace na pracovním trhu dnes opravdu není růžová, obrňte se trpělivostí, držím palce..

arrow
profile_image
hambala
od 12. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Možná bys ji tady tohle mohla dát přečíst.

Taky si myslím, že by měla být ráda za to, že může pracovat u tebe. proč by ne, co je na tom špatného. Platit ji budeš za práci a ne za to, že je to tvoje neteř, ne? Bez známých stejně dneska nic nesežene. Může získat třeba rok praxe a pak si může najít něco jiného. Ale mít šéfovou, kterou znám a vyjde mi vstříc, kdo by tohle nechtěl...

arrow
profile_image
imoen
od 22. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji hambala: Bez známých stejně dneska nic nesežene.

souhlasím, na 98%.

když jsem hledala práci já (a to byla situace podle mě ještě lepší než teď) tak mi na několika místech přímo řekli nebo silně naznačili, že by mě sice brali, ale mají už předem vybráno (jen prostě museli udělat výběrové řízení). stalo se mi to asi 3x, nakonec mám práci taky díky známým známých. původně jsem byla též silně proti protekci, jsem strašně zásadová, a byla jsem taky strašně naivní. ale když ani po 5 měsících naprosto intenzivního hledání nebylo možné najít práci, byla jsem za to ráda - neb přesně jak se píše výše, alespoň získávám praxi. zaměstnavatel je snad spokojený, snažím se, tak doufám je z toho oboustranná spokojenost.

arrow
profile_image
Nicolen
od 29. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Vysvětli jí, že bez známých těžko něco sežene. Měla by tu práci u tebe vzít aspoň na chvíli. U nás ve městě neseženeš bez známých ani brigádu za pokladnou a dokonce k zubaři chodím, jenom díky známé, která mi to domluvila, protože u nás zubaři nikde nechtěli nabírat nové pacienty a dětská zubařka mě ve 21 letech už u sebe nechtěla.

arrow
profile_image
Princeznouive30ti
od 5. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji calipsso: A jakou by měla práci u tebe?

U mě by seděla maximálně v kanclu a zvedala telefony, jela se mnou na jednání, prostě taková ta pozice asistentky. Říkala jsem jí, že by měla co dělat, protože bych chtěla, aby se toho hodně naučila.

Cituji Ivónie: Co má vystudováno za obor?

Má ekonomku

Cituji hambala: Platit ji budeš za práci a ne za to, že je to tvoje neteř, ne?

Přesně tak, to jsem jí taky říkala. Bohužel by se prý ve firmě cítila hrozně před ostatníma.

Cituji Nicolen: u nás zubaři nikde nechtěli

Jo,tak takhle je to u nás s gynekologií .

Díky všem, asi jí to tady dám opravdu přečíst. Já se jí snažila několikrát nabídnout práci i ve firmě, která s námi spolupracuje. Že by mě nemusela vůbec vidět a nemělo by to se mnou skoro nic společného, ale ona prostě protekci zavrhuje. Je to takový zásadový tvor. Zkusím jí to ještě jednou vysvětlit. O tom, že kdyby u mě zůstala alespoň rok a pak šla jinak taky nechce slyšet. Že by prý pak nebyla ze sebe spokojená, protože by věděla, že mi musí říct čau a jít dál. Je to sní těžké, snaží se být na sebe hodně tvrdá. Nebere si ode mě ani peníze, jen sní co uvařím (když vařím). Jinak se snaží si i vařit, prát atd. Prostě chce být samostatná.

arrow
profile_image
MiaNori
od 17. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Já její pocity chápu. Ale na druhou stranu. Když jí nabízíš práci, nebo alespoň na ten rok, aby měla praxi. Proč by to nevzala? Ať to bere tak, že ti oplatí tu pomoc tím, že bude tvrdě makat a ty budeš vědět, že máš ve firmě někoho, na koho se můžeš spolehnout. Proč ti má doma plakat na rameni, když ti takhle může pomoct, oplatit ti tvoji péči a ještě si vydělat a získat praxi?

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené