Ahoj všichni, chtěla bych se poradit. Je mi 17let, odchodila jsem 1.roč na Obchodní akademii a rozhodla jsem se ukončit studium, a jít pracovat. Co pro to musím udělat? Co to obnáší? Poradíte?
Podepsat papír o ukončení studia může okamžitě, pokud je někdo ve škole, nebo musím až 1.9. 2010 ? A co dál? Nahlásit se na ÚP a nebo když do té doby najdu zaměstnání mohu bez ÚP nastoupit? Mohu podepsat pracovní smlouvu? Nebo to obnáší nějaké pracovní omezení?

A ještě poslední věc, nájemní smlouvu, když si chci pronajmout byt nemůžu naspsat na sebe a podepsat ji v 17 letech, že? Děkuji moc za pomoc

arrow
profile_image
tkanule
od 5. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

obávám se že budeš potřebovat ke všemu souhlas rodičů, či zákonného zástupce

Ahoj, nebudu moralizovat a ptát se, proč chceš odejít, jistě k tomu máš své důvody, ale čekej, že některé holky tě od toho budou odrazovat.. Já být tebou, tak bych si nejdřív sehnala práci a až potom uvažovala o ukončení studia.. na pracovním trhu to teď nevypadá moc dobře, tak abys nakonec nebyla na pracáku bez peněz a neseděla doma.. Přeju hodně štěstí

Souhlas rodičů mám. Rozhodnutá jsem.

Reaguji na Luciinkam:

Tak vážně nejdřív najdi práci.. já byla teď rok na pracáku a snažila jsem si najít práci, ale na pohovor bylo přihlášeno i 150 lidí..

Já mám takový pocit, že ani nemůžeš ještě v tomhle věku pracovat s penězma... Že se smí až od 18ti.

Na ÚP se chodí proto, aby za tebe stát platit sociální a zdravotní. Když jsi student, platí ho za tebe stát, když začneš pracovat, odvádí to zaměstnavatel.

Takže mezitím (co nejsi student ani nejsi zaměstnaná) to musí někdo platit. Buď si ho budeš muset platit sama (když na ÚP nebudeš) a nebo se právě zaregistruješ na ÚP a bude to za tebe platit stát. V tom je podstata.
Mám takový dojem, že stát to platí ještě měsíc po ukončení studia, takže když ho ukončíš třeba v srpnu, ještě v září by to mělo být placené státem. Alespoň tak jsem to měla jako absolventka, že jsem dělala státnice v červnu, ale ještě červenec mi platili a registrovala jsem se až v srpnu.

arrow
profile_image
futurama
od 7. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Jak říká budgie, na pracovním trhu to teď není rozhodně růžové, na 1 místo několik (i desítek) uchazečů a ty budeš mít v podstatě jen ukončenou základku, což je v dnešní době v podstatě nic. Pokud se ti podaří do září najít práci, myslím, že se na ÚP hlásit nemusíš, ale taky se nejsem vůbec jistá, jestli tě bude někdo ochotný zaměstnat, pokud ti ještě není těch 18. Taky se ti může stát, že odejdeš ze školy, budeš se muset nahlásit na ÚP, protože práce nebude a nebude třeba přes rok, v dnešní době žádná výjimka. Ale držím palečky, ať se ti podaří vše podle tvých představ a pak napiš, jak si se rozmyslela a jak se co daří.

Tak se nahlaš na pracák, jak píše patty, a každý měsíc si můžeš brigádně vydělat 4.000,- Stálý pracovní poměr asi až od 18-ti.

arrow
profile_image
tkanule
od 5. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji budgie: Stálý pracovní poměr asi až od 18-ti.

smlouvu klidně dostane i před 18, ale vím, že jsme se učili o nějakých omezeních - něco bylo od šestnácti, něco od osmnácti - bylo to ohledně směnování, nočních služeb, délka pracovní doby a tuším že i místa výkonu zaměstnání

arrow
profile_image
Gigigirlone
od 23. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Pokud jsi se rozhodla ukončit střední a jít do života jen se základní školou, tak počítej s tím že plno lidí tě bude brát jako povl a socku. Co je hlavnější, jako socka budeš vydělávat...
Navíc uplatnění žádný, u nás v podniku máme i uklízečky s maturitou( nemůžou najít lepší práci)...

Jo jen ještě doplnění, nevím, jestli o tom víš.... ale nebudeš mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, takže nebudeš dostávat žádný peníze od státu.

A k tomu nájmu mě ještě napadá, že si většina píše nájemní smlouvy tak, že po tobě chce zálohu (ta může být až 3násobek měsíčního nájemného). Takže je nutné mít nějaké peníze už dopředu našetřené.

Navíc nutno počítat s tím, když nastoupíš do práce, že ti bude běžet 3měsíční zkušební doba, kde tě můžou bez udání důvodu ze dne na den vyhodit. Takže když si hned napíšeš smlouvu na byt, nebudeš mít nic našetřeného a pak tě vyhodí, tak nevím, z čeho to budeš tedy platit. A že se s tebou pronajímatel párat nebude je jasné.

Nechci moralizovat, nevím, jaké jsou tvé důvody, ale je nutno si uvědomit, co všechno se může stát a jak to máš vyřešené s penězma. Jestli by ti rodiče kdyžtak pomohli apod.

Jinak musím souhlasit s tím, že dnešní zaměstnavatelé na holku se základkou rozhodně nečekají s otevřenou náručí. Snad jen někam na doplňování zboží do regálů (ani na pokladnu tě pro věk nepustí). Ale že tam jsou směšné výdělky, ze kterých člověk nájem a jídlo utáhne velmi těžko nemusím podotýkat.

Nevím, jak si to představuješ...jakou práci bys chtěla? A kolik jsi ochotná dát za nájem? Navíc připočítej potřeba tak 3000 na jídlo na měsíc. Pokud bys bydlela sama, tak tedy nevím, nevím. To bys musela mít minimálně 10 hrubého (když dáme nájem za 1+1 5000 Kč a jídlo 3000...i když to je jen tak tak, co třeba doprava - tramvajenka, vybavení bytu ). Fakt nechápu, jak si to představuješ, protože lépe placenou práci se základkou a navíc v 17ti bez praxe fakt neseženeš. Jedině kdybys bydlela ještě s někým, to by snad nějak šlo.

arrow
profile_image
imoen
od 22. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

holka, já myslím, že to vůbec nemusíš řešit, protože tě nikdo nezaměstná...u nás má i každá prodavačka střední školu, dokonce i pomocní dělníci. 17letou se základkou by v době, kdy i vysokoškoláci berou podřadné joby, asi nebral nikdo. snad s tím počítáš. a bude hůř, dneska má každý vysokou. tady v okolí pracují lidi s základkou v tzv. rychlých rotách - zametají obecní chodníky. nechci moralizovat, jen být realistická. snad s tím počítáš.
stálý pracovní poměr můžeš mít dřív než od 18, přesněji od 15. musíš mít ukončneou základní docházku. délka směny max. 8 hodin. délka pracovního týdne max. 40 hodin. aspoň co vím naposled, ono se to občas mění. nesmíš uzavírat dohody o hmotné odpovědnosti dokud nebudeš mít 18.

Cituji tkanule: smlouvu klidně dostane i před 18, ale vím, že jsme se učili o nějakých omezeních - něco bylo od šestnácti, něco od osmnácti - bylo to ohledně směnování, nočních služeb, délka pracovní doby a tuším že i místa výkonu zaměstnání

jj, je tam spousta omezení:

mladiství (15 – 18 let)
- musí mít ukončenou povinnou školní docházku,
- kratší pracovní doba (30 hodin/týden),
- povinná vstupní lékařská prohlídka a následně prohlídka každý rok,
- zákaz práce v noci,
- nižší minimální mzda (80% resp.90% minimální mzdy),
- některá zaměstnání zakázána z důvodu věku (řidiči), potenciálního ohrožení zdraví a jejich rozvoje (práce s biologicky aktivními látkami, alergeny, chemickými karcinogeny, jedy, ionizujícím zářením…, fyzicky namáhavá práce,
- nemohou uzavírat smlouvy o hmotné zodpovědnosti,
- v některých případech je nezbytná spolupráce se zákonnými zástupci.

Chápu, že k tomu máš určitě důvody, ale opravdu si to ještě dobře promysli. Se základkou tě nikdo nezaměstná a když už, tak za úplně směšný plat. Mám kamarádky, které i s vejškou sedí na pokladně za pár tisíc a jsou rády, že mají aspoň to....
A co třeba ze školy zatím neodcházet a hledat si práci při studiu? Až něco najdeš tak ve škole můžeš skončit ze dne na den.

arrow
profile_image
_debbie
od 25. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

já vím, že poslední co chceš od nás slyšet je nějaké moralizování, ale mně je tě opravdu líto. Představ si jaký budeš mít život..jestli ti nevhovuje škola, můžeš třeba zkusit jinou. Kdybys přešla třeba na učňák, tak už vycházíš s nějakým zaměřením. Můžeš dělat číšníka, kuchaře, kadeřnici atd. pár let si odstuduješ (stejně je většinou na učňáku půlka školy praxe) a pak už se na to můžeš vykašlat, ale budeš na tom mnohem llépe. Máš před sebou spoustu let života a musíš do nich investovat..Myslím, že bys toho v budoucu dost litovala..No ale jestli máš nějaký vážný důvod školu ukončit, napadá mě ještě třeba práce v zahraničí. Já takhle byla v 16 sbírat jahody, vydělala jsem si asi 35000 za měsíc (teď už to bude horší). Mohla bys tam jet na 2-3 měsíce a měla bys alespoň základ, z kterého bys mohla chvíli žít. Jestli chceš bydlet, tak ve své situaci budeš potřebovat tak 10 spolubydlících..

Jinak mě napadá, že bys mohla dělat nějakou barmanku (buď v hospodě, nebo si zaplatit nějaký kurz barmanský)-tam se dá taky dost vydělat a vzdělání často nepotřebuješ..nebo si udělat jakýkoliv jiný rekvalifikační kurz (masérský, nehtařský atd)..ale to taky něco stojí

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené