arrow
profile_image
Janča21
od 12. 6. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj, potřebovala bych poradit ohledně pořízení kočky. Chtěla bych sehnat kotě pro přítele (nedávno jsem zde zakládala deníček, a už mám vše domluvené). Avšak já sama jsem spíše na psy, takže se v kočkách nijak extra nevyznám. V knížkách co mám doma jsem toho moc nevyčetla a na netu je pokaždé něco jiného

1) Chtěla bych vědět v jakém věku je nejlepší si kotě pořídit (aby už bylo odkojené a pochytilo nějaké návyky od matky), někde jsem četla že by to mělo být ve věku cca 10 týdnů.
2) Kolik zhruba stojí kotě naočkovat a odčervit a jestli kočky dostávají očkovací průkazy stejně jako psi.
3) Na co se zaměřit při samotném výběru? Chci kotě spíše bez PP, takže tam nebude záruka zdraví, tak abych nepořídila nějaké nemocné.
4) Kde je nejlepší kotě hledat? (Znám jen bazos.cz a sbazar.cz)

Děkuji za rady

arrow
profile_image
haninkas
od 10. 4. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

A co si vzít nějaké koťátko z útulku? Nebo ještě lépe z jejich depozit - dočasek. Teď je jich všude spousta. Navíc z dočasných péčí bude kotě vymazlené, naučené na domácí prostředí. Co se týče cen ošetření záleží, odkud jsi a také na dané veterině. Myslím, že se to může hodně lišit. Jinak i kočky dostávájí očkovací průkaz.

Co se týče výběru. Dala bych si pozor, aby koťátko bylo čisté, mělo pěknou srst, nemělo zalepená očíčka, neteklo mu z nosu a nebylo apatické.

arrow
profile_image
Janča21
od 12. 6. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na haninkas: Útulků moc neznám a o "dočásku" jsem popravdě ještě neslyšela Jak se to dá na netu najít?
Co jsem se dívala na útulky v okolí bydliště, tak jsou ty koťata většinou (aspoň mně to tak připadne) dost zanedbaná, bála bych se aby pak to kotě nebylo nějaké nemocné ze špatné péče, stravy Jsem z Jihomoravského kraje.

arrow
profile_image
Lady Flame
od 17. 12. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Já jsem si teď nedávno pořizovala koťátko přes inzerát na bazoši. Vzala jsem si tedy již trošku větší, pětiměsíční kotě, ale co jsem tak četla, tak koťata se můžou odebírat od matek už v cca v 8 týdnech. Kontrolovala jsem srst, uši, čumák a oči.

První prohlídka u veta včetně odčervení a "odblešení" mě vyšla na nějakých 250 kč, první očkování + další odčervovací tableta na cca 500 kč a další očkování (po 4 týdnech) na cca 430 kč. Ceny se ale podle mě můžou dost lišit. Očkovací průkaz jsem dostala.

Co tak vím, tak koťata v útulcích bývají bohužel dost zanedbaná. Raději bych se podívala na ty inzeráty (na bazoši jich je opravdu spoustu), hodně lidí tam koťátka daruje.

arrow
profile_image
haninkas
od 10. 4. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Janča21: Depozita (dočasné péče) mají pod sebou útulky, nebo takto fungují občanská sdružení. Znamená to, že si lidé berou psi a kočky domů jen na čas, dají je do kupy a snaží se jim nají nový domov. Musíš trochu pohledat na netu. Jinak se můžeš kouknout i na aukro, tam také lidé nabízejí obyčejná koťátka.

arrow
profile_image
haninkas
od 10. 4. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Jinak v útulcích jsou koťátka zanedbaná, protože se tam v takovém stavu již dostanou. A chvilku trvá, než se kotě dá dohromady. Ale i tak z nich může být krásná a zdravá kočka.

I když je fakt, že nemám zkušenost ani s inzeráty, s ani útulky. Vždycky jsem si vzala kočku/kotě přímo z ulice. Jen jednou to bylo nechtěné kotě od kolegyně.

arrow
profile_image
Kikulina
od 28. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

přečti si toto
kotě by nemělo jít od matky a sourozenců dříve než ve 12 týdnech, aby bylo dostatečně socializované, imunizované a samostatné
útulky jsou jako všechno ostatní dobré, horší a pak ty velmi špatné, v dobrém mají kočky nejlepší dostupnou péči a rozhodně tam nejsou koťata ani starší kočky zanedbané

arrow
profile_image
Janča21
od 12. 6. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Na kotě z útulku si bohužel netroufnu Z 80% procent se o něj bude muset starat přítel, tak chci aby neměl zbytečně starosti navíc a nemusel třeba běhat po veterinářích

arrow
profile_image
Veselka10
od 20. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Janča21: Zřejmě Ti na prvotní otázku neodpovím tak jak chceš..., ale proč shánět kotě přes inzeráty od množitelů apod., když všude je koťat i dospělejších koček spousty, útulky nevyjímaje?

Já mám například týden nové koťátko. Původně jsem chtěla kočičku z útulku, ale seběhlo se to najednou jinak. Jela jsem pro krmení zvířatům a když jsem to objednávala a platila, tak na mě vyběhlo nádherný koťátko. Chvilku jsem si s paní povídala, co a jak bylo od kočičky o kterou se tam u nich v práci stará, zůstal ještě kocourek, ale ten je nepolapitelný a tahle kočička a neví, co s ní. Slovo dalo slovo a já odjížděla nejen s krmením, ale i s tím prckem za bundou. Je to kočička, měli by jí být zhruba dva měsíce a je prostě úžasná.
Naštěstí dělám víc z domu, takže se jí můžu věnovat a navíc se skvěle skamarádili s mým domácím králíkem a tak nikdy není sama.

Píšu to záměrně, protože pro kotě je nejhorší samota a samozřejmě to vždy nějak zvládne, protože musí, ale není dobré pořizovat si kotě, které nebude mít od začátku kamaráda. Mám i dospělé kočičky, ale dvě ji zatím nepřijali a třetího kocourka se zase bojí Žanetka. Takže nebýt Barborky, když tu zrovna nejsem, byla by tu sama a samotu by snášela velmi špatně.

Tedy, pokud kotě a vysloveně plánovaně, je vždy lepší, aby byly alespoň dvě.
Kromě jiného v útulcích obvykle bývá více sourozenců a také tam jsou i odrostlejší a starší kočičky. Což má například tu výhodu, že starší 7 měsíců, tam už bývají kastrovaní a v zásadě všichni včetně většiny koťat jsou i očkovaní, což je sice jen relativní výhoda, ale v každém případě už je po očkování a tak je jisté, jak kočka očkování snesla/snáší.

Co se týká povahy, tak u starších se pochopitelně dá odhadnout, ale ne úplně, protože obvykle v útulcích jsou obvykle více bojácní, ale to vše se dá dobrou péčí a láskou úplně obrátit. Podstatnější je, že si můžeš vybrat báječného kamaráda a zároveň mu tak i pomoct.

Co se týká běžných nákladů: pokud není kočka/kocour kastrován, tak záleží od kraje a zařízení, kocourci obvykle stojí cca od 300,- do 600,-. Kočičky cca od 500,- v těch velmi levných až po 2.500,- ve těch drahých zařízeních, nejběžnější je to okolo 1.000,-.

Očkování aktuálně nevím kolik stojí, kvůli vedlejším účinkům, které moje kočky opakovaně na očkování měli, jsem očkovat přestala před spoustou let. Orientačně to najdeš na mnoha veterinárních webech.

Cena odčervování záleží nejen na zvoleném preparátu - injekční, tabletové, pastové, ale i na tom kolikrát ročně odčervuješ, což je různé podle toho zda je kočka venkovní nebo domácí a také podle její skladby stravy. Obecně venkovní, která se živí převážně tím, co si najde, se odčervují 4x ročně, domácí s vařenou a jinak tepelně upravenou stravou 1x ročně.

Pokud k veterináři chodíš a očkuješ, samozřejmě se k očkování prodává i očkovací průkaz. Kdybys ho ztratila, můžeš si dokoupit kdykoliv nový.

Kromě nákladů na kastraci, ev. očkování, odčervování a stravu je také třeba myslet i na to, že potřebuješ pro kočku nějakou tu zábavu/výbavu, můžeš si jí buď koupit nebo vyrobit. V každém případě musí mít kočka svůj osobní jeden či více pelíšků, zkrátka její osobní prostor. Ona si stejně vybere místo kde se jí bude líbit nejvíc, ale musí mít místo, kde se bude cítit v bezpečí a bude jen její.

Dál je třeba zajistit, aby si kočka měla kde brousit drápky, na to jsou škrabadla nebo např. u nás se osvědčil kus srolovaného koberce a rohožka.
Mimo tyto náklady je třeba počítat s možností úrazů a jiných nebezpečí či zdravotních problémů, takže jednak se snažit jim předejít, ale také počítat s tím, že veterina není zadarmo a tak mít něco bokem pro případ nutnosti.

arrow
profile_image
haninkas
od 10. 4. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Kikulina: útulky jsou jako všechno ostatní dobré, horší a pak ty velmi špatné, v dobrém mají kočky nejlepší dostupnou péči a rozhodně tam nejsou koťata ani starší kočky zanedbané

naprosto souhlasím!

Cituji Janča21: Z 80% procent se o něj bude muset starat přítel, tak chci aby neměl zbytečně starosti navíc a nemusel třeba běhat po veterinářích

Chápu, že chceš mít zdravé koťátko, to chceme všichni. Ale nikdo ti to nikdy nezaručí. Nemocné může být jak s PP, tak z útulku nebo od nějakých lidí. Všechno má své pro a proti. V dobrých útulcích často kočky testují na různá onemocnění. Kdežto koťátka od někoho z vesnice si spíš přinesou nějaký zánět očíček nebo červíky. Takže pokud to půjde, chtěj vidět i maminku a i ostatní koťátka, abys viděla, že všichni vypadají zdravě.

Nicméně držím palce, ať výběr dopadne dobře a budete všichni spokojeni!

arrow
profile_image
Veselka10
od 20. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Janča21: Co jsem se dívala na útulky v okolí bydliště, tak jsou ty koťata většinou (aspoň mně to tak připadne) dost zanedbaná, bála bych se aby pak to kotě nebylo nějaké nemocné ze špatné péče, stravy Jsem z Jihomoravského kraje.

K tomuhle si ještě dovolím napsat, že i to je dobrý důvod si kočičku vzít, protože tou osobní péčí jí můžeš doléčit a tím také pomoci. Samozřejmě může jít a často jde o chronické problémy, obvykle dýchacího charakteru, ale ty se domácí dobrou péčí, můžou úplně stabilizovat.

arrow
profile_image
haninkas
od 10. 4. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Veselka10: To mě také napadlo, že nějaké chůďátko dostane šanci na lepší život. Většinou mají stejně jen zánět očíček, oušek nebo jsou začervená. To všechno se dá velmi snadno a myslím i levně přeléčit.

arrow
profile_image
Janča21
od 12. 6. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Veselka10: Dvě kočky bohužel nepřichází v úvahu, naštěstí mají dvougenerační domek a otec pracuje z domu, takže by kotě nebylo téměř nikdy samo. Výbavičku mám v plánu pořídit komplet.

Pro mě je nejdůležitější aby to kotě bylo zdravé a nepřidělala jsem tak příteli starosti. Kočku si skoro vyškemral a já se mu o ni starat nebudu a ani nemůžu, protože spolu nebydlíme. Bohužel mi při výběru nemá kdo pomoci, protože známí jsou spíš na psi. A jediná kamarádka s kočkami je nemá zrovna v top stavu :/

arrow
profile_image
Janča21
od 12. 6. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na haninkas: Kdyby to kotě bylo pro mě tak není problém, ale nechci aby musel přítel řešit zánět, nebo parazity i když je to více méně maličkost.

já jediné co mohu doporučit, tak kočičku od chovatele s rodokmenem. Dobrý chovatel si hlídá svá chovná zvířata co se týká zdravotního stavu, genetických nemocí apod. Tím se vyhneš FIV a FeLV a parazitů jako jsou chlamydie. Pořizovací cena mazlíčks je kolem 10.000,- záleží na rase.Koťata z CHS jsou k odběru na 3 měsících kdy už jsou plně socializovaná.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené