arrow
profile_image
Veselka10
od 20. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Zdravím všechny povinné rodiče či jejich partnery/ky, ale samozřejmě i ty ostatní.
Tuto diskuzi jsem založila z toho důvodu, že mi stále víc a víc připadá soudní systém, při stanovování výživného, nakloněn směrem k matkám a povinný (platící) otec je stavěn do pozice kdy má pouze povinnosti a žádná práva.

To proč píši o otcích jako povinných je z podstaty věci kvůli tomu, že se v drtivé většině děti svěřují do péče matkám.

V otázce vyživovací povinnosti je na obou stranách mnoho nespravedlností, jsou zde matky které mají stanoveno nízké výživné a otec neplatí ani to a vyživovací povinnosti se vyhýbá a mnoho dalšího.
Nicméně ráda bych tuto diskuzi věnovala skutečně otázce kdy povinný rodič platí výživné a zda se mu průběh soudu zdál spravedlivý.
Děkuji všem za slušné názory.

Cituji Veselka10: otec je stavěn do pozice kdy má pouze povinnosti a žádná práva

A jaká práva máš na mysli, že jim chybí?
A povinnost se o dítě starat, no mě spíš mrzí, žr musí přijít soud a otcům to nařídit. To by snad mělo být samozřejmostí, že když mám dítě, tak se snažím se o něj postarat jak to jde.

arrow
profile_image
Veselka10
od 20. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na sartre: Tak konkrétně jsem měla na mysli práva přímo před soudem. To jak jsou posuzovány obě strany, zda má někdo zkušenost se spravedlivým procesem nebo naopak.
Ano, s tím souhlasím, že je to velmi smutné, když se dospělí lidé nedokáží dohodnout. Jenže jaká je jiná možnost, když matka o dohodě nechce ani slyšet?

To, že se mají rodiče podílet na výchově jak fakticky tak finančně rozhodně nerozporuji, je to však celkem dost obsáhlé téma.
V krátkosti, když matka znemožní otci, aby se na výchově dětí podílel, tak on nemá moc možností, tedy skoro žádné, jak to změnit.
Ale o tom jsem opravdu vést diskuzi nechtěla.

Šlo mi skutečně jen o stanovování výživného a to u lidí, kteří s tím mají přímou osobní zkušenost.

Reaguji na Veselka10: No, kočko, upřímně, myslím, že s touhle otázkou jsi na špatném diskuzním serveru. Protože tady těch platícíh otců moc nepotkáš.
A z mé osobní zkušenosti, to co platí můj bývalý na syna, je výsměch, almužna, A to z toho důvodu, že má další dvě vyživovací povinnosti.
Ale mně do toho nic není, ať má těch dětí třeba deset, tak pokud si je udělal, ať se o ně postará. Ať si najde třeba druhou práci, nebo já nevím.

arrow
profile_image
Veselka10
od 20. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na sartre: To, že sem nechodí příliš mužů vím, ale chodí sem zcela jistě dost partnerek těch mužů.
Můžu vědět čemu říkáš almužna? Možná, že i to může být odpověď na moji otázku.

Spíš to řeknu takhle, moje představa, na 8 leté dítě mi připadá optimální 5.000,- Kč. Ale to je z mého pohledu. Každé dítě má jiné potřeby, platí se jiný nájem za bydlení atd. A to nemám ani náhodou, zdaleka se k tomu výživné na mého syna neblíží.
+ aby se otec aktivně podílel třeba na prázdninách, apod,
Nechápu, proč se výživné vyměřuje z platu otce, má se vyměřovat s ohledem na zájmy a potřeby dítěte. Moje dítě je aktivní, rádo sportuje, atd.

arrow
profile_image
caramel
od 20. 2. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na sartre: V žádném případě to prosím neber osobně, ale znám rodiny, co mají děti a i když oba vydělávají, tak si nemohou dovolit dětem platit kroužky a musí vystačit s daleko menší částkou..(tím chci říct, že to není povinnost dávat je na kroužky/platit jim je). Čímž rozhodně nechci snižovat tenhle problém, myslím, že jsou alimenty často dost podhodnocené a rozhodně nepokrývají polovinu základních nákladů na dítě.

Cituji Veselka10: Můžu vědět čemu říkáš almužna? Možná, že i to může být odpověď na moji otázku.

Z pohledu mamky - u nás to bylo prvně 700, poté na VŠ 500 s tím, že vždy se 3 roky neplatilo, pak se to zaplatilo, pak zase 4 roky nic a tak pořád dokola.. 5 000 by byl sen no soudy se vždy táhly, pan povinný se často nedostavoval...

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji sartre: moje představa, na 8 leté dítě mi připadá optimální 5.000,- Kč

tak to nevím o nikom, že by tolik platil
Bylo by to určitě fajn, ale v okolí mají matky tak 1000-3000 na různě staré děti, od batolat až 26 leté studenty

Všechny odpovědi spíše nahrávají tomu, že soud při stanovování výživného moc matkám na ruku nejde. to by se neplatily na děti takovéhle almužny, jako jsou výše psané.

Cituji farahh: to nevím o nikom, že by tolik platil

Platí, ale je jich minimum. A to je právě špatně,
Nebo snad ne? Je v pořádku, že se na děti platí 700,- a pod? Vždyť je to výsměch.
Znám jednoho, než aby výživné zaplatil, na vlasní dítě, tak se kvůli neplacení nechal zavřít do vězení

arrow
profile_image
caramel
od 20. 2. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Problém je (podle mě) v tom, že se u soudu dost dobře nedokladuje, jaké jsou základní nároky na dítě, myslím tím náklady na bydlení, ošacení, stravu, školné a pod. a z toho by se měla vyměřovat polovina. I jako matka si myslím, že event. kroužky a zájmové činnosti by se měly s druhým rodičem konzultovat, jestli s tím souhlasí a je ochoten se finančně podílet...bohužel je fakt, že spousta mužů alimenty bere spíš jako nějaké kapesné pro matku. Na druhou stranu málokdy je to tak, že muž je v manželství "štědrý k rodině" a po rozvodu se rve o korunu, většinou kolenovrt bývá i před tím a pak je na nás, koho jsme si vzaly.

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na sartre: nevím....ted jsem byla u soudu. Čistý příjem mého ex zaměstnavatel napsal kolem 15 tis. Má ještě 2 děti. Bože, kolik tak po něm můžu chtít. Vím že nic nemá, bydlí v podnájmu, chodí pěšky...
To bych se styděla sama za sebe, kdybych po něm těch 5000, který by pro něho byly vcelku likvidační, chtěla...

Nedávno jsem byla u soudu, tabulky stanovily dle příjmu výživné 2700 Kč, soudce chtěl víc a zpětně, několikrát zdůraznil, že ten u koho dítě je zaplatí ze něj několikráte víc než ten co výživné posílá...že je to hrozné a otcové by měli být uznalejší.

Ale kde nic není, ani smrt nebere...

arrow
profile_image
Tiakia
od 1. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji caramel: Na druhou stranu málokdy je to tak, že muž je v manželství "štědrý k rodině" a po rozvodu se rve o korunu, většinou kolenovrt bývá i před tím a pak je na nás, koho jsme si vzaly.


Cituji sartre: Je v pořádku, že se na děti platí 700,- a pod?

V pořádku to asi není,ale pokud platící "otec" nemá vysoký příjem,tak mu není z čeho alimenty sebrat kor když má ještě další dvě děti
Slušný otec platí a stará se i když je rozveden.
Moje kamarádka dostává na dceru 10 tisíc + veškeré náklady na školu a oblečení + otec dceru bere na dovolené a žádné žebrácké Maledivy a podobně několikrát za rok.

arrow
profile_image
Lady Flame
od 17. 12. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji farahh: Čistý příjem mého ex zaměstnavatel napsal kolem 15 tis. Má ještě 2 děti. Bože, kolik tak po něm můžu chtít. Vím že nic nemá, bydlí v podnájmu, chodí pěšky...

Jeho problém, neměl si tedy ty děti pořizovat, promiň.
Podle mě je výše výživného kolikrát vyloženě směšná, nemůžu si pomoct. Znám snad jen jeden případ, kde otec platil na svého syna (17 let) cca 7 tis. Ale to se tak často nevidí. Kamarádka má dvě malé děti, její ex má platit něco kolem 1500 kč a ani to jí neposílá... fakt výsměch.

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji caramel: Problém je (podle mě) v tom, že se u soudu dost dobře nedokladuje, jaké jsou základní nároky na dítě,

jsem si dle rady v diskuzích zde připravila tabulku s výdaji a na syna mi vyšlo, že jsem v průměru za minulý rok zaplatila 13000 Kč/měsíc. A to jsem nic nenadhodnotila, ani nepočítala všechno jídlo.
Taky soudce nic z toho nezpochybnil. I kroužky, tábor, výměnný pobyt, taneční ....prý to vše je treba pro rozvoj 17-letého dítěte, je to prakticky dospělý muž - tak přesně to řekl.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené