1. . .4567
arrow
profile_image
Krocánek
od 19. 11. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na pettite94: Ano bude "Chudé" dítě nebude rozmazlený povrchní panchořť a lépe dosáhne svých cílů pomocí tvrdé dřiny, oproti dítěti, které má vše naservírované a taťka zařídí. Ostatně peníze se úplně nepodílejí na chování jak na zážitcích a pocitu jistoty. Pokud je někdo primitiv a je vychováván primitivem, bude primitiv i chudý tak i bohatý.

arrow
profile_image
mau-mau
od 14. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Krocánek: "Chudé" dítě nebude rozmazlený povrchní panchořť a lépe dosáhne svých cílů pomocí tvrdé dřiny, oproti dítěti, které má vše naservírované

Aby z něj ale zase nebyl zakomplexovaný chudák, co bude nesnášet všechny, co jsou na tom materiálně líp než on, jenom proto, že má pocit, že byl o něco ošizený. Takových případů je taky dost. To, že mu taťka něco zařídí, může taky znamenat to, že ten taťka je prostě schopný, sám se vypracoval, ví, co stojí úspěch... a tyhle zkušenosti pak může předat dítěti.
Ale jak píšeš, záleží na charakteru každého konkrétního člověka, co své dítě naučí a k čemu ho povede.
No a pak taky každý člověk má svůj vlastní a originální temperament a charakter, se kterým někdy výchova zas tak moc nenadělá. Neříkám, že vůbec - trochu se to obrousí, ale když dojde na věc, tak se stejně projeví jeho skutečná povaha, případně různé sklony a slabiny... nebo naopak talenty.

arrow
profile_image
jummy
od 5. 5. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na pettite94: Záleží na výchově dítěte a jak se rodič postaví k té výchově.

arrow
profile_image
MiaMia
od 6. 4. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Krocánek: "Chudé" dítě nebude rozmazlený povrchní panchořť a lépe dosáhne svých cílů pomocí tvrdé dřiny, oproti dítěti, které má vše naservírované a taťka zařídí.

Tohle se nedá paušalizovat, i mezi skupinami "chudí" a "bohatí" jsou různé způsoby výchovy a různé přístupy rodičů, to co popisuješ se vyskytuje i obráceně, tzn. chudí rodiče si odtrhnou od úst / nadělají dluhy aby dítě nebylo za "socku", takže jejich harant pak ve škole šikanuje spolužáky v "sociálních hadrech" (například) jejichž rodiče mají trojnásobný příjem... naopak jsou bohatí lidé kteří vědí jak je důležité vést děti k pracovitosti, a jenom jim poskytují lepší zázemí, tzn. finančně vypomůžou aby nedocházelo k situacím jako "přesunu si zkoušky na září, protože v květnu jsem nesehnal dost brigád a musím zaplatit nájem" a podobně, ale zbytné věci (módní oblečení, elektronika, koncerty aj.) by jim nezaplatili.

Konečně, mezi chudými lidmi je často rozšířený alibismus o tom jak všichni úspěšní lidé jsou akorát zloději kteří mají známosti "tam nahoře" a jediné co svým dětem předají je přístup že "stejně nemá cenu se snažit".

arrow
profile_image
MiaMia
od 6. 4. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

V poslední době se o tom i víc mluví ohledně půjček a tak, a je zajímavé kolik lidí bere "půjčili jsme si, abychom dítěti zaplatili např. iPad nebo lyžák" jako méně hloupý důvod pro zadlužení než např. "půjčili jsme si na novou televizi".

Případy, kdy dítě z chudé rodiny (myšleno kde se žije z ruky do huby, žádné finanční rezervy) má drahé věci, protože rodiče to vnímají jako společenskou nutnost, zatímco dítě z vyšší střední třídy (tzn. bydlení ve vlastním, 1-2 auta, zahraniční letní dovolená, lyžařská zimní dovolená, finanční rezervy a spoření) si vedle něj připadá jako "socka", protože rodiče holt vždycky desátého převedou pět tisíc na spořící účet, místo aby je běželi probendit.

když se dívám na moji ďáblici, říkám si, že výchova žádný vliv nemá ale jasně, že má, větší než geny

arrow
profile_image
mau-mau
od 14. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji MiaMia: Konečně, mezi chudými lidmi je často rozšířený alibismus o tom jak všichni úspěšní lidé jsou akorát zloději kteří mají známosti "tam nahoře"

Jo, tenhle ublížený postoj taky nesnáším.
Na druhou stranu stejně špatný je i opak, kdy "prostý" člověk obdivuje "jemnostpána" a div se mu neklaní a nelíbá mu nohy. Řekla bych, že je to prostě tak (ať se to někomu líbí, nebo ne), že materiální bída člověka do určité míry láme a ničí, protože z něj dělá v podstatě bytost závislou na vůli a rozmarech těch, kdo jsou na tom líp. Myslím, že nemá smysl se tu ohánět velkými pojmy jako charakter, poctivost, svoboda... apod. Jedna známá česká ekonomka např. řekla, že ten, kdo se musí bát, jestli bude mít co jíst a kde bydlet, není svobodný. A podle mého, kdo není svobodný, je snadno ovlivnitelný (i vědomě) k tomu, dělat věci, se kterými nesouzní, ale dělat je "musí", aby vůbec nějak přežil... A to může ten pověstný charakter dost podlomit. Už jenom proto, že člověk ztrácí svoji vnitřní integritu, když nejedná podle svého přesvědčení, ale jenom kvůli holému přežití.
Ale k původní otázce: Zase si na druhou stranu nemyslím, že dítě ze sociálně slabé rodiny by např. nemohlo mít dokonalé společenské vychování, znalosti, vystupování apod., že by prostě nedokázalo obstát ve společnosti. Čímž se zase vracím k tomu, co jsem psala na začátku - záleží hodně na sebedůvěře a sebehodnocení daného člověka. Když si takový chudák bude myslet, že je prostě socka, kterou jiní opovrhují, tak tomu uvěří a skutečně se jako ubohá "socka" začne časem chovat. Když bude věřit, že má svoje kvality, tak to bude zase o něčem jiném... Proto stále zůstávají zachovány určité společenské třídy, které se jen málokdy prolínají a málokdy se člověk dostane z jedné do druhé (hlavně směrem zdola). Není to kvůli neschopnosti jedněch nebo všehoschopnosti druhých, ale o tom, jak lidi sami na sebe pohlíží, co předávají svým dětem - nejen znalosti a vystupování, ale i důvěru v to, co můžou.

arrow
profile_image
inner peace
od 6. 8. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Nečetla jsem celé téma, jen první příspěvek.

Jestli máš na mysli takové to učení se pravidel, jako "ten podává první ruku tomuhle", tak na to má rodina podle mého největší vliv. Jestli to bude dané dítě používat nebo schválně ignorovat, to už je další věc

S majetkem to myslím si nemá vůbec co dělat. Zvláště v dnešní době. Dřív byla nejmajetnější šlechta a tam se kladl velký důraz na etiketu. Ale dnes? V mém okolí je (mimochodem moc super) velmi bohatá kadeřnice, která si po revoluci otevřela vlastní salon. Myslím si, že opradu neví, kdo první vchází do dveří nebo jak se používá nůž na ryby

arrow
profile_image
outfity
od 10. 3. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Samozřejmě chování rodičů má veliký vliv na chování dítěte, ale nemyslím si, že zrovna peníze jsou tím hlavním prvkem..

arrow
profile_image
Lulllaby
od 15. 4. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Na sobě jsem si ověřila, že rodiče vytvářejí vlastně celý takový "světonázor" dítěte. Moje matka mě ovlivnila víc, než bych si dokázala přiznat. Vyrůstala jsem v penězích a blahobytu a také to na mě mělo vliv. Ačkoliv jsem svým rodičům některé věci dlouho zazlívala, dnes jsem šťastná, že jsem vyrostla právě tady a že mě to prostředí zformovalo přesně tak, jak mělo.

A obecně, nejvíce záleží na tom jaký je člověk od narození. Prostředí kde vyrůstá už pak jenom podporuje, nebo potlačuje jeho individualitu. Každé dítě reaguje jinak a stejně nemá nikdo kontrolu nad tím, jaké je a bude. Proto mi výchova typu "tohle dělej takhle, nemluv sprostě, atd." přijde nesmyslná. Dítě vás vnímá jako osobnost a tyhle hry stejně nesežere.

arrow
profile_image
Icy Rose
od 4. 4. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Tak já jsem s prominutím z rodiny buranů, kteří mě bohužel už v dětství hodně ovlivnili. Snažím se být jiná, lepší. Kvůli tomu jsem nesvá ve společnosti, bojím se, že řeknu nějakou blbost, což má ve zvyku moje rodinka :/ vzdělání, informovanost, práce, někdy i logické uvažování chybí. Jsem spíš introvert, ale snažím se s lidmi bavit, nebýt na škole na druhém konci republiky, asi bych si sama nedokázala ani nic zařídit. Nechci taková být. Máma žije celý život s její matkou a nechce to měnit, to je hodně divné. Takže asi takhle. Dítě velmi často a v podstatě přirozeně vzhlíží ke svému rodiči. (Otec cholerik mlátí matku, rodiče jsou bohatí a myslí si že jím patří zeměkoule, ...) Má to na potomka velký vliv, v jakém prostředí a s jakými lidmi vyrůstá, ale potom je na něm, jestli chce následovat jejich příklad nebo jít sám svou cestou, což není moc jednoduché, ale stojí to za to. Proto jsem se už jako dítě rozhodla, že budu studovat, pracovat, vzdělávat se a budu se mít líp. Já i moje děti. Prostě dospělé už nezměníš, u těch mladších to jde, pokud sami chtějí. Já jsem díkybohu v blahobytu nevyrůstala, peníze kazí charakter a když člověk nemusí hnout prstem, rodiče mu koupí na co si vzpomene... neříkám že všichni, ale většina takových jsou namyšlení, naprosto bez představy, jak to ve světě chodí a jak vypadá práce. Znám dost takových lidí a jsem ráda že jsem v rodině v jaké jsem, i když to nebylo jednoduché.

arrow
profile_image
Metusína
od 26. 4. 2016
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Některé sociální průzkumy tvrdí, že naši povahu tvoří z 80 procent geny a ze 20 procent výchova. Myslím, že to tak možná opravu je.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené