Ahoj holky,

ke 31.12. končí můj pracovní poměr ve stávající firmě. Majitel mi před dvěma měsíci ústně oznámil, že mne bude muset propustit, protože firma má fin. problémy. Očekávala jsem výpověď z důvodu nadbytečnosti (příp. zrušení pracovního místa) s dvouměsíční výpovědní lhůtou a odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Do dnešního dne jsem písemně neobdržela žádný dokument, navíc mi majitel řekl, že na odstupné nemá dostatek fin. prostředků a že tím, že mi ukončení pracovního poměru oznámil s předstihem, počítal s tím, že nebudu žádné odstupné požadovat. Nabídl mi, že ve firmě mohu zůstat ještě pár měsíců, než si najdu nové místo - to je mi ovšem k ničemu, protože pracuji přes celý den a čas na hledání práce bych měla pouze o večerech.
Nyní jsem tedy v situaci, kdy já požaduji výpověď z pracovního poměru s nárokem na odstupné, kterou zaměstnavatel nechce podepsat, a on naopak požaduje rozvázání pracovního poměru dohodou bez nároku na odstupné, případně setrvání na stávajícím místě na dobu určitou, ovšem bez dalšího nárokování odstupného.

Prosím o radu, jak se mám v této situaci zachovat - na co mám nárok, jak postupovat, případně kde požádat o pomoc. Za pár dní už bych měla být evidovaná na ÚP a z téhle záležitosti jsem už dost nervózní.

Předem děkuji za příspěvky.

arrow
profile_image
terinecka
od 15. 7. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Mám jedinou poznámku.Sdělit vše na nejbližším pracovním či jiném úřadě,protože zaměstnavatel vydírá a nechce dodržovat pracovní právo.Na takovéto jednání totiž právo nemá.

arrow
profile_image
annemarie
od 5. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na leopardice: Výpověď daná jinak, než písemně, je neplatná ( viz § 50/1 Zákoníku práce). Přesně jak píšeš, zaměstnavatel ti musí písemně oznámit ukončení PP a jeho důvod. Na odstupné máš nárok, takže bych zašla za zaměstnavatelem, že výpověď je neplatná z výše jmenovaného důvodu, ale že můžete pracovní poměr ukončit dohodou k 31.12., ale pouze pokud ti dá ono odstupné (min. 3 měsíční platy podle § 67/1 ZP). Pokud to odmítne, řekni mu, ať ti tu výpověď dá teď, ale že ti stejně bude ze zákona muset to odstupné dát, protože tě propouští pro nadbytečnost a ne třeba pro porušování pracovních povinnosí, akorát se tě zbaví o 2 měsíce později.

Cituji terinecka: Sdělit vše na nejbližším pracovním či jiném úřadě

Toto řeší konkrétně Inspektorát práce
Obrať se ihned tam.

arrow
profile_image
annemarie
od 5. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Nebo teda pak ten inspektorát práce, já ale těmhle institucím nevěřím, radši bych dala zaměstnavateli nůž na krk . Každopádně hodně štěstí!

arrow
profile_image
Christiania
od 5. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji annemarie: ale že můžete pracovní poměr ukončit dohodou k 31.12., ale pouze pokud ti dá ono odstupné (min. 3 měsíční platy podle § 67/1 ZP)

Jen doporučuji, pokud byste uzavírali dohodu, nech si uvést do dohody důvody, proč jste se na skončení pracovního poměru dohodli a to proto, abys měla písemně, že jde o nadbytečnost. Samotná dohoda bez zmínky o nadbytečnosti, by pro tebe znamenala, že odstupné bys na 99% nedostala. U soudu bys pak musela dokazovat důvody a to jde dost blbě.

Cituji leopardice: a že tím, že mi ukončení pracovního poměru oznámil s předstihem, počítal s tím, že nebudu žádné odstupné požadovat.

Si to představuje jak Hurvínek válku.

arrow
profile_image
Lucrezia
od 26. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Silvie OK:
ale čeho tím docílí. On může trvat, že nic takového neříkal a je to slovo proti slovu

arrow
profile_image
Miasofia
od 30. 8. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji leopardice: ke 31.12. končí můj pracovní poměr ve stávající firmě

takže máš smlouvu na dobu určitou? Nějak to nechápu

Já to taky nechápu. Říkáš, že ti smlouva končí v pátek, ale přitom jsi výpověď prakticky nedostala. Nebo ji máš na dobu určitou nebo jak?

arrow
profile_image
Bruce78
od 10. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

VIP

[

Cituji Silvie OK: Toto řeší konkrétně Inspektorát práce
Obrať se ihned tam.

Naprostý souhlas !

Předpokládám, že se zakladatelka špatně vyjádřila - dle mě to myslí tak, že jí zaměstanvatel oznámil, že jí PP končí a čeká na výpověď k tomu 31.12.....

Jinak bych mu v žádném případě dohodu nepodepisovala - bez odstupného !A docházela bych do prokazatelně nadále do práce... Navíc jestli se nepletu, zaměstnanci a stát jsou před ostatními veřiteli, takže pokud firma funguje - má smůlu...

arrow
profile_image
Raduša
od 29. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj, také jsem nepochopila, jestli máš pracovní poměr na dobu určitou nebo jestli jsi dostala nebo dala výpověď. Ale doporučuji ti zajít na pracák ještě letos, viz tento článek:
URL

arrow
profile_image
Lucrezia
od 26. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na leopardice:
pochopila jsem, že máš smlouvu na dobu neurčitou. \proč jsi tedy netrvala na tom, aby ti šéf dal tu výpověď písemně? Pokud to jen tak nadhodil a ty jsi souhlasila a dál se po tom nepídila, tak se mohl domnívat, že to opravdu ukončíte dohodou bez odstupného.
Normální postup by byl ten, že pokud by ti dal výpověď v říjnu, listopadem ti začne běžet výpovědní lhůta (stand. dva měsíce - tj. tedy do 31.12). a pak máš nárok na odstupné. Takže já bych z toho co jsi napsala spíš pochopila, že si myslel, že na tu dohodu přistoupíš, pokud ses do teď o výpověď nezajímala. Navíc je výhodnější registrovat se na pracáku ještě tento rok, od nového jsou nějaké změny

Holky, moc děkuji za příspěvky.
Věc se má tak, že pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou, ale podle toho, co mi ústně sdělil zaměstnavatel, jsem měla skončit ke 31.12.
Vím, že od příštího roku budou horší podmínky pro nově přihlášené uchazeče o zaměstnání vedené na ÚP, jenže, se samotnou výpovědí jsem se připomínala před pár týdny - chtěla jsem mít všechny náležitosti vyřešené před svátky - a stále nemám v ruce žádný papír. Zároveň jsem se ptala, jak to uděláme s odstupným, a šéf se mě zeptal, jakou mám představu. Na to jsem mu odpověděla, že by to měl být trojnásobek průměrného výdělku. On mi na to řekl, že se domluví s účetní, jak to provedeme. Žádná zmínka o dohodě, o nulovém odstupném.
A sdělil mi to teď, kdy se ve firmě už jen míjíme a už bych v práci téměř neměla být.
Podle toho, co jsem našla na internetu, i podle odpovědi z jedné právní poradny, je hlavní rozdíl v tom, že s dohodou o rozvázání pracovního poměru musí souhlasit obě strany (pokud to tedy chápu správně, jedná se většinou o případy, kdy chce skončit sám zaměstnanec). Já odejít (a být bez zaměstnání i bez peněz) nechci, ale budu muset. Ve stávající firmě se mi také nechce zůstávat už z toho důvodu, jaká by tam byla po těchto domluvách atmoseféra

arrow
profile_image
Sonix
od 11. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj, pracuji na úřadu práce a od nového roku jsou opravdu podmínky trochu přísnější. Pokud budeš z firmy odcházet na dohodu a nebudeš na ní mít přímo uvedeny vážné důvody (nadbytečnost atd.), tak budeš mít nárok na podporu jen ve výši 45% po celou podpůrčí dobu (5 měsíců). A co se týká toho odstupného, tak od nového roku máš nárok na podporu až po době toho odstupného (odstupné tříměsíční plat, takže nárok až po těch třech měsících - tím se ti vlastně posouvá podpůrčí doba) a je jedno, jestli ti bylo odstupné vyplaceno nebo ne.

arrow
profile_image
Christiania
od 5. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji leopardice: Podle toho, co jsem našla na internetu, i podle odpovědi z jedné právní poradny, je hlavní rozdíl v tom, že s dohodou o rozvázání pracovního poměru musí souhlasit obě strany

Ano, proto je to DOHODA. Kdežto výpověď je jednostranný (právní) úkon.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené