arrow
profile_image
Christiania
od 5. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ještě dodatek a příklad:

§ 37 Informování o obsahu pracovního poměru

(1) Neobsahuje-li pracovní smlouva údaje o právech a povinnostech vyplývajících z pracovního poměru, je zaměstnavatel povinen zaměstnance o nich písemně informovat, a to nejpozději do 1 měsíce od vzniku pracovního poměru; to platí i o změnách těchto údajů. Informace musí obsahovat

g) údaj o kolektivních smlouvách, které upravují pracovní podmínky zaměstnance, a označení účastníků těchto kolektivních smluv. *konec citace zákona

Neobsahuje-li pracovní smlouva = ZP předpokládá, že PS takové ustanovení obsahovat může. Je informace, resp. údaj o kolektivních smlouvách taky měnitelný pouze za souhlasu obou stran, jen kvůli tomu, že je tento údaj uveden v pracovní smlouvě?

Asi taky ne, že. Znova opakuji, nerozlišuješ mezi smluvním ujednáním ve smlouvě a údajem ve smlouvě, o tom to celé je. Proč nerozlišuješ, to si nějak nevysvětlila.

arrow
profile_image
Lucrezia
od 26. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Christiania: hele ty se pořád oháníš citacema a komentářema a nic jsi nebyla schopna doložit. To, že mi sem házíš paragrafy, které nic nedoloží, mě už fakt nebaví.Pak mi sem hážeš přechod práv a povinností a najednou se o tom nebavíš.... až mi doložíš něčím rozumným, že je to tak, můžem pokračovat.

ať se ti to líbí nebo ne, mdzový výmměr, pokud je nedílnou součástí pracovní smlouvy, nelze změnit jednostraným úkonem ze strany zaměstnavatele. A jasně jsem to doložila § 40

arrow
profile_image
Christiania
od 5. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Lucrezia: To, že mi sem házíš paragrafy, které nic nedoloží,

To, že to nedokládá nic tobě, naštěstí nic neznamená

Cituji Lucrezia: A jasně jsem to doložila § 40

Nedoložila si, co se týče konkrétně uvedené částky ve smlouvě, absolutně nic. Najednou se oháníš mzdovým výměrem, přímo jsem se tě ptala na tu částku, ani na to jsi nebyla schopná odpovědět (jak si po mně chtěla citaci). Celou dobu mluvím o té konkrétní částce, výslovně jsem to psala

Cituji Lucrezia: .Pak mi sem hážeš přechod práv a povinností a najednou se o tom nebavíš...

Psala jsem o označení stran ve smlouvě, když argumentuješ furt tím § 40 a tvrdíš, že co je v pracovní smlouvě, je možné měnit pouze se souhlasem obou stran. To jednoduše není pravda, uvedla jsem ti dva příklady (označení stran a údaj o kolektivní smlouvě), kde tohle tvoje tvrzení neplatí. Chceš jich víc? Stačí říct

A buď tak laskavá, dolož ty vysokoškolské profesory, protože jinak to vypadá, že sis to vymyslela

arrow
profile_image
Lucrezia
od 26. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Christiania: A buď tak laskavá, dolož ty vysokoškolské profesory, protože jinak to vypadá, že sis to vymyslela

jasně nemám co dělat a kvůli tobě jsem si to vymyslela

arrow
profile_image
Christiania
od 5. 2. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Lucrezia: Myslím, že už si nemáme co říct

arrow
profile_image
Lucrezia
od 26. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Christiania: to je fakt, protože my dvě se nedohodnem

arrow
profile_image
Bruce78
od 10. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

VIP

Dle mého názoru - pokud se jedná o normální firmu - bez odborů, či kolektivních smluv apd. Jakmile je stanoven základní plat, ať už v platovém výměru, či přímo ve smlouvě - nemůže ho zaměstnavatel jednostraně změnit. Lze manipulovat, či nevyplácet odměny, nebo pohyblivé složky,nikdy ne základní mzdu.

arrow
profile_image
Veselka10
od 20. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Pevnou složku mzdy nelze nikdy bez souhlasu obou stran jednostranně měnit. Je jedno jestli se jedná o ujednání ve mzdovém výměru zaměstance nebo ujednání v kolektivní smlouvě. V obou případech je vždy buď přímo zaměstnanec nebo jiný zástupce zaměstance resp. zaměstanců partnerem (druhou stranou) zaměstanavateli.

Při výpovědi pro nadbytečnost má zaměstnavatel povinnost vyplatit zaměstnanci 3+2 průměrného platu.
Dále má povinnost zaměstnanci umožnit vybrat si nečerpanou dovolenou. Není-li to možné je povinen ji zaměstnanci proplatit. Rovněž má zaměstnavatel povinnost umožnit zaměstnanci, aby si hledal novou práci. Pokud zaměstnavatel žádá po zaměstnanci, aby s ním podepsal dohodu o ukončení pracovního poměru z tohoto důvodu je nezbytné, aby v takové dohodě byl napsán důvod, částka odstupného a kdy bude vyplaceno. Není-li toto součástí dohody, pak zaměstnanec nemá žádné právo takové odstupné požadovat.

Přeřazení na jinou pracovní pozici či na jiné pracoviště, které není ujednáno v pracovní smlouvě lze pouze dočasně a po tu dobu má zaměstnanec nárok na stejný plat. Pokud musí zaměstnanec dojíždět do dočasného pracoviště dále než do svého běžného, má zaměstnavatel povinnost zajistit mu nějaký odvoz na toto pracoviště, případně se podílet na zvýšených nákladech na dojíždění a pokud je dojíždění problematické, je zaměstnavatel povinen uhradit zaměstnanci přiměřené ubytování.

Zákoník práce si lze vykládat mnoha způsoby a mnoho personalistů a mzdových účetních nemá ponětí o právech a povinnostech zaměstnanců a zaměstnavatelů.

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

Reaguji na Veselka10:
to je zánon, praxe většinou bývá - ber nebo běž

arrow
profile_image
Veselka10
od 20. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na matadi: To je fakt a i nadále bude praxe jiná, pokud budou lidé neznalí a zaměstnanci si nebudou hájit svá práva. Dokud bude strach, že když se vezmu za to co mám, můžu jít, těžko se něco změní. S tím mnoho zaměstnavatelů počítá.

Nepochybně jsou i tací, kterým je zcela volné jestli se u nich zaměstnanci střídají, ale i tam to obvykle bývá dílem několika "stálic", které se prostě bojí.

Takže má osobní rada je, nebát se a brát se za svá práva. Čím víc lidí to pochopí, tím hůře budou zaměstnavatelé se zaměstnanci vymetat. A někde se začít musí.

Holky, moc děkuji za příspěvky. Neměla jsem teď pracovní smlouvu po ruce, ale hned jak budu moct tak se podívám, jaká je v ní formulace ohledně mzdy.

Cituji matadi: praxe většinou bývá - ber nebo běž

Ano, člověk si může zjistit informace, co všechno si smí zaměstnavatel dovolit a jak se může bránit, ale pokud se zaměstnavatel skutečně snaží, může to dopadnout všelijak, a tím nemyslím jen odstupné.. V mém minulém zaměstnání se moje kolegyně psychicky zhroutila z toho, jak s ní jednal náš šéf. Brzy podala výpověď, těšila se na poslední den v práci a na odstupné si díky tomu všemu ani nevzpomněla. V tomhle ale záleží na nátuře každého jedince a na jeho psychické odolnosti

Cituji Veselka10: Takže má osobní rada je, nebát se a brát se za svá práva.

To je pravda, hlavně jen nesklopit hlavu a neodkývat to, s čím nesouhlasím, zvlášť, pokud mám nárok na mnohem víc.

Prosím o radu, mám-li smlouvu na dobu určitou, vždy na jeden rok, v zaměstnání budu 5. rok - mám nárok na odstupné či ne?

arrow
profile_image
Veselka10
od 20. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na lasye:
Kolik let jsi celkově u jednoho zaměstnavatele není důležité, záleží na tom jakou máš pracovní smlouvu... a ta je na vždy na dobu určitou. Takže jaké odstupné?
Jiná věc je, opakované zaměstnávání na nevýhodnou smlouvu, bohužel je Tvá chyba, že to toleruješ.

Reaguji na Veselka10:
Díky za radu. Bohužel si nemůžu pískat, práce mě baví, jen se každý rok děsím, že mi smlouvu neprodlouží.

arrow
profile_image
Elsa
od 25. 7. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji lasye: budu 5. rok

Cituji Veselka10: Kolik let jsi celkově u jednoho zaměstnavatele není důležité

je to důležité, dobu určitou lze totiž sjednat na dobu maximálně na 2 roky. Takže doporučuju písemně sdělit zaměstnavateli (ještě před datem, kdy by měl PP podle smlouvy končit), že trváš na tom, aby tě nadále zaměstnával, protože se jedná o PP na dobu neurčitou.

A s tím souvisí, že kdyby tě nechtěl nadále zaměstnávat, musí ti dát klasicky výpověď, a tím pádem odstupné..

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené