Smazat

Bratr - nepracuje, zadlužuje se, je arogantní

V poslední době to jde s mým bratrem z kopce. Je to v jádru hodný člověk, ale začal se chovat vůči rodičům arogantně, dokáže s nimi manipulovat, poté co měl opakovat ročník, bez vědomí rodičů ukončil studium, během půl roku vystřídal 5 zaměstnání a nikde nevydržel, zadlužil se, nepřispívá na domácnost...

Ahoj holky,
zajímal by mě Váš nestranný názor, případně zkušenost s následující situací.
Rodiče jsou již nešťastní z bratra. Začalo to tím, že začal chodit za školu - naši nezvládali z práce kontrolovat, kdy ve škole je a kdy není. Vždy prvotřídně lhal, že ve škole byl. I když to prasklo, nebral rodiče vážně, nedělal si nic z jejich rozčilení, nebral vážně jejich zákazy, výhružky a dále ve svém chování pokračoval.
Poté, co již podruhé propadl a měl opakovat 4. ročník došla taťkovi trpělivost a řekl mu, aby se vystěhoval, že šancí měl již dost. Bratr si skutečně protestativně sbalil věci a odstěhoval se o pár domů dál ke kamarádovi. Mamka to nesla těžce a vnímala ho jako synáčka, kterého chudáka otec vyhodil z domů (i když v jádru věděla, že to svým způsobem bylo oprávněné). I když už tedy bydlel jinde, chodil k nám tajně za mamkou na jídlo, vyprala mu, předávala mu zásoby jídla.. později už ani ne tajně. Otci se to nelíbilo.
Po nějaké době přišel bratr oznámit, že ukončil na vlastní žádost studium stř. školy a jde pracovat. Během té doby onemocněl příušnicema a jelikož měl těžké příznaky a vysoké horečky, mamce se ho zželelo a chtěla, aby se vrátil domů. Nejprve nechtěl, ale jelikož sám zjistil, že v rámci spolubydlení s kamarádem nemá takový komfort, vrátil se (za hlasitých protestů taťky).
Po tomto kroku již otec stagnoval a dál se nehodlá bratrovými problémy zabývat, nechce se kvůli němu rozčilovat a stresovat a tak ho přestal řešit. Mamce vyčítá, když jsou teď s ním problémy, že má co chtěla, že má synka zpátky a on už nemá zapotřebí se s ním rozčilovat.
Bylo domluveno, že bude chodit do práce a přispívat na nájem a jídlo. Během půl roku však vystřídal 5 zaměstnání a nikde nevydržel. Buď skončil pracovní poměr sám, nebo jej vyhodili za nespolehlivost. Na nájem dal jednou, jinak nepřispívá. Sedí do noci u počítače, vodí si domů návštěvy, vyjídá lednici, chová se jako by byl doma pánem on, aniž by projevil sebemenší snahu jakkoliv přispět, pomoct, zapojit se do domácnosti.
K mamce i taťkovi začal být arogantní, nebere je vážně, dělá si co chce, manipuluje s nimi. Lže, že chodí do práce. Naposledy pracoval u mého známého. Když jsem si po dlouhé době zajela k našim na návštěvu, měli podezření, že do práce nechodí, ačkoliv denně někam mizí mimo domov, proto jsem se rozhodla známému napsat a potvrdilo se jejich tušení. Našim do té doby denně tvrdil, že odchází do práce, byly to lži.
Další věc je, že je zadlužený. Vzal si půjčku od kamaráda na nový telefon, dluží na nájmu v bytě, kde chvíli bydlel, dluží za 3 měsíce na zdravotním pojištění a kdo ví kde ještě.. Práce mu však nevoní, raději vysedává u počítače, vyspává a tráví čas venku s kamarády.

Co s takovým klukem? Jak na něj? Po dobrým to nejde, říká, že nechce pořád dokola poslouchat ty řeči a domluvy. Mamka neví, zda mu má půjčit na dluhy, aby se mu nenavyšovalo penále, ovšem ony peníze by již nikdy neviděla a dluhy by byly časem další. Když ho vyhodí z domu, tak nyní nemá kam jít a kdyby se někde výrazně zadlužil a došlo k exekuci, tak trvalé bydliště má u nás. Dokonce už došlo k tomu, že tajně vzal tátovi z peněženky 1000,- Kč.
Další věc je, že má stavební spoření a mamka mu ty peníze nechce přenechat, pokud takhle dále bude jednat. Je zde nějaký možný krok, jak mu stavebko zrušit, aniž by mu připadl nárok na peníze? Případně mu účet zamrazit, dokud se nevzchopí a nezačne mít smysl pro zodpovědnost?
Lže, je sprostý a arogantní, nepracuje, nepřispívá, zadlužuje se... mamka se ho nechce zřeknout, v jádru je to vážně dobrý kluk, ale to není vše, tímhle jeho činy nelze obhajovat. Navíc pro ni nepřipadá v úvahu, že by situaci řešila soudně, jelikož tam sama pracuje, všichni se tam mezi sebou znají a neunesla by to psychicky.
Jak na něj? Máte třeba podobnou zkušenost nebo nápad na nějakou metodiku?
 

Zakladatelko, na tohle žádná "metodika" není - metodika selhala přesně ve chvíli, kdy se vaši nedovedli domluvit a jednat společně a ne nefér poza záda toho druhého. A vlastně se tvému tátovi docela i divím, že se ještě mezičasem nesbalil a z té potápající se lodi nepráskl do bot. "Neřešit" syna může, ale pokud tam má tvůj bratr pořád trvalé bydliště, tak se může stát, že bude muset řešit exekuce - na ty strkání hlavy do písku moc nepomáhá.
Někdy se takový problém vyřeší přímo pohádkově : mamánek využije své praxe ve lhaní a případného charismatu barového povaleče k oblouzení nějaké chuděry, vznikne z toho vztah a

Cituji Frederique: miminko a teta samozřejmě, když to vidí, tak je sponzoruje

a ano, přesně tak, povedeného chlapečka začne vydržovat "ta druhá strana", takže jeho rodiče jsou (alespoň dočasně ) z obliga. Ale na to bych nespoléhala, to se moc často nestává. Nebo se syneček v touze po lehce a bezpracně vydělaných penězích zaplete s nějakou mafií a pak to pobere rychlý a definitivní konec - tohle jsem měla sama v rodině, naštěstí v té vzdálenější.
No a někdy to řešení nemá : moje někdejší kolegyně se k problému stavěla zcela stejným způsobem, jako tvoje máma - skončila bez chlapa a se synem v pronajaté garsonce, nezaměstnaný syn spává na posteli, ona na karimatce na zemi se svým psem. Čerstvá důchodkyně pořád chodí do psychicky pomerně náročné práce, protože synáček má dluhy a vyžaduje maso k obědu a pivo v lednici. Kdysi mu nechtěla dát peníze na cigarety, tak ji zbil - dnes už si to nedovolí, pes by mu v tom zabránil. Omezí se jen na vynadání vlastní mámě do pi*í ...
Ale dle tvých předešlých deníčků mám pocit, že ty máš svůj život vyřešen a nebydlíš s rodiči a bratrem, takže se tě to přímo netýká, to je dobře.

Cituji vilima: Hlavně si ujasni, a všem okolo, že ty ho na krku rozhodně nikdy mít nebudeš. Nejsi za jeho chování a činy vůbec nijak zodpovědná a nemusíš za ně rozhodně nést teď, ani nikdy jindy žádné následky.


EDIT : No a jinak moc nechápu, co je to za "v jádru hodný člověk" , co se chová jako hov*do ke svým nejbližším = k těm, co to s ním ještě pořád myslí dobře. V mládí může mít člověk všelijaké roupy, nikdo z nás není a nebyl svatý - ale dovolovat si ke své vlastní rodině může skutečně jen zbabělec a kripl, pardon

arrow
profile_image
vilima
od 11. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji dadabus: co je to za "v jádru hodný člověk"

taky by mě to zajímalo - pořád jsem čekala na nějaký ten alespoň jeden jediný kladný povahový rys (např. zachraňuje toulavé kočky, pomáhá stařenkám s nákupem nebo tak), ale nějak na něj v deníčku nedošlo...?

arrow
profile_image
Frederique
od 2. 2. 2016
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Jj to v JÁDRU DOBRÝ ČLOVĚK je to samé, jako když někdo vyvraždí celou rodinu a sousedi se diví: To je mi divné, vždyť to byl takový klidný a hodný člověk..

Z kluka roste kriminálník no. Začalo to u nadávek, krádeže peněz..co přijde potom? Je mi líto každého, kdo toto musí řešit.

Cituji dadabus: Čerstvá důchodkyně pořád chodí do psychicky pomerně náročné práce, protože synáček má dluhy a vyžaduje maso k obědu a pivo v lednici. Kdysi mu nechtěla dát peníze na cigarety, tak ji zbil - dnes už si to nedovolí, pes by mu v tom zabránil. Omezí se jen na vynadání vlastní mámě do pi*í ...

No to je děs :-/

arrow
profile_image
mau-mau
od 14. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

No, on táta sice může syna odsuzovat, jak chce, ale na druhou stranu by si měl přiznbat, že děti, nebo spíš to, co se z nich stane, mají na svědomí hlavně jejich rodiče. Možná by táta místo svýho odmítavýho postoje měl zkusit zjistit, co se vlastně v bráchovi děje a proč, a podle toho volit další kroky. Už to, že je bratr vůči rodičům arogantní a v podstatě si jich asi teda moc neváží, něco naznačuje. Má to nějaký důvod, nepřišlo to samo o sobě.
Podle popisu tvůj bratr působí vyhořele a frustrovaně. To ale není u mladýho člověka, co má vše před sebou, tak úplně normální. Fakt bych asi nejdřív hledala příčinu a až potom řešení.

arrow
profile_image
vilima
od 11. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji mau-mau: No, on táta sice může syna odsuzovat, jak chce, ale na druhou stranu by si měl přiznbat, že děti, nebo spíš to, co se z nich stane, mají na svědomí hlavně jejich rodiče.

A jak vysvětlíš fakt, když v případě sourozenců, kde probíhala výchova naprosto stejně, je jeden studovaný a zodpovědný a druhý grázl a flákač? A to není ojedinělý případ. Každý si určitě vybaví minimálně jednu rodinu, kde to takhle dopadlo - výchova dětí stejná, ovšem výsledek naprosto odlišný...

arrow
profile_image
mau-mau
od 14. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na vilima:
Protože jeden je takový a druhý zase třeba makový. Každý člověk je jiný a na každýho působí určitý styl výchovy jinak - to co jednoho nakopne, může druhýho naopak zničit.
Co chápeš pod pojmy "zodpovědný" nebo naopak "flákač"? To jsou subjektivní pojetí různých přístupů, každý si pod pod slovem "zodpovědný" či "flákač" představí něco jinýho, včetně těch, terých se to týká. Je spousta nechutných zodpovědňáků a taky zajímavých flákačů. Problémy nevznikají ze vzduchoprázdna, vždycky je něco odstartuje.
Zakladatelka píše, jak jsou rodiče z bratra nešťastní. Možná by radši měla zkoumat, co vlastně činí nešťatným jejího bratra.

arrow
profile_image
vilima
od 11. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji mau-mau: Protože jeden je takový a druhý zase třeba makový. Každý člověk je jiný

právě proto ale nelze svalovat vinu na rodiče. Tedy ne pokaždé. Protože těžko můžou vědět já nevím, ve 2 letech dítěte, když dejme tomu začínají s nějakou tou výchovou, že tentokrát to účinek jako u prvního mít nebude, protože to první bylo takové a toto je makové...

Cituji mau-mau: Co chápeš pod pojmy "zodpovědný" nebo naopak "flákač"? To jsou subjektivní pojetí různých přístupů, každý si pod pod slovem "zodpovědný" či "flákač" představí něco jinýho

teda že se chytneš zrovna toho, to by mě fakt nenapadlo. To snad rozebírat nemusíme, je jasné jak jsem to myslela, prostě protipóly k sobě, ať už si tam dosadíš charaktery jaké chceš...

arrow
profile_image
mau-mau
od 14. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji vilima: těžko můžou vědět já nevím, ve 2 letech dítěte, když dejme tomu začínají s nějakou tou výchovou, že tentokrát to účinek jako u prvního mít nebude, protože to první bylo takové a toto je makové...

Spíš jde asi o to se zamyslet nad tím, jak vychovávat obecně dítě tak, aby ho to co nejmíň poškodilo. Tedy nejen s ohledem na to ktkeré konkrétní dítě (možná jsem se nepřesně vyjádřila), ale tak, aby brali v úvahu, že dítě, který cychovávají, je nějaká osobnost, brali to v úvahu a zařizovali se podle toho, neměli před očima jenom to, že by dítě mělo podlě nich nějak vypadat, ale že každý je individualita a reaguje podle svýho nastavení.

Cituji vilima: teda že se chytneš zrovna toho, to by mě fakt nenapadlo

Proč ne? Vždyť o to tady hlavně jde

arrow
profile_image
vilima
od 11. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji mau-mau: aby brali v úvahu, že dítě, který cychovávají, je nějaká osobnost, brali to v úvahu a zařizovali se podle toho, neměli před očima jenom to, že by dítě mělo podlě nich nějak vypadat, ale že každý je individualita a reaguje podle svýho nastavení.

jasně. Jenomže i tak - tomu děcku nakonec může rupnout v kuli, jak se říká, a pak je to stejně všechno v háji...
Já nevím, recept asi žádný univerzální neexistuje. Taky to je hodně o štěstí. O tom, jakou kartu si někdo (rodič, jeho potomek) vytáhne. Ostatně tak jako ve všem asi...
Ale samozřejmě, když se rodiče snaží a tak nějak dbají na "správnou výchovu" , "názorné dobré příklady", vysvětlují, eliminují špatné příklady a podobně, rozhodně to není zbytečné. Akorát, že kolikrát to prostě ani tak nestačí.

arrow
profile_image
umlora
od 18. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Já napíšu svou zkušenost. Máma na nás byla sama a od mala bylo bratrovi vše tolerováno. Já vždy dostávala zaracha za něj, když přišel pozdě nebo cokoliv, protože jsem prý starší. Bratr si z toho už pak dělal srandu i mezi mými přáteli a vtipně poznamenával, když se něco stane, stejně bude mít průšvih ona. Na základce se chytl špatné party a začal hulit a krást. Nedokončil ani devátou třídu základky. Máma každý průšvih řešila mírnou domluvou, což nestačilo. On byl schopen každému lhát do očí.

Poté začal okrádat vlastní rodinu, babičku okradl o desítky tisíc, neplatil zdravotní a sociální, nechodil do práce, neplatil nájem doma, neplatil revizory. Kradl peníze babičce, mě i mámě. Máma odmítala cokoliv řešit. Jelikož mu narůstaly dluhy za to co neplatil, například revizory atd. domov babičky, kde máma a zbytek rodiny bydlel přišli obhlídnout exekutoři. V tom se babička dozvěděla i výši dluhu, který on má a celý dluh za něj zaplatila. Ne máma, ale babička.

Máma si jezdí na výlety po celém světě a doteď nic neřeší. Ani jí nenapadne, že by babičce měla zaplatit za bratra, když pokazila výchovu jak mohla. Celá rodina se proti ní obrátila, že chtějí, aby bratra vyhodila na ulici a odhlásila mu trvalý pobyt, to ona odmítla udělat. Vlastní i nějakou část baráku, takže ani nevím jestli by to bylo možné i bez toho.

Každopádně já to nejlepší, co jsem mohla udělat bylo se odstěhovat. Už jsem v těch nervech a každodenních stresech nemohla být. Když poprvé babičku okradl o hodně peněz dokonce to na mě i hodil. Nic příjemného. Je to člověk, který nemá žádné svědomí. Je mi to líto, protože je to můj bratr, ale prostě tohle nedávám. Žiji jinde a je
mi lépe. Moje sebevědomí tím vším utrpělo opravdu hodně a taky je na bodu mrazu. Určitě to něco zanechalo i v psychice. No nějaké situace prostě nemají řešení. Všechno mohlo být jinak kdyby, kdyby... Jenže je tam prostě jen kdyby.

arrow
profile_image
slunicko20
od 17. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na mau-mau:

Cituji mau-mau: Zakladatelka píše, jak jsou rodiče z bratra nešťastní. Možná by radši měla zkoumat, co vlastně činí nešťatným jejího bratra.

Musím souhlasit.. vnímám to z obou stran.. jedna věc je, že bratr je nespolehlivý, lže, je arogantní, chodil za školu až nakonec na vlastní žádost školu ukončil a má jen základku, nechce se mu pracovat, neřeší zdravotní a sociální, v žádné práci nevydrží déle než měsíc, nadělává dluhy... a matka jeho průsery celou dobu žehlí a je z celé situace psychicky na dně.. ale je tady i druhá strana mince... ovšem taková, která už nikdy nepůjde vzít zpět..

Otec bratra od malička ponižoval, urážel, později i hodně vulgárně, ponižoval ho při každé rodinné oslavě, dával mu stále za vzor mě a vzbuzoval v něm méněcennost.. kdykoliv se bratr o něco pokusil, ať už sport či cokoliv jiného, otec se mu vysmál, protože dle něj je to suchar a nemá na to.. bratr se mu nikdy nezavděčil, i když se občas o to snažil..

z počátku to bylo v menší míře, pak se to však kumulovalo společně s tím, jak to s bratrem začalo jít z kopce a nyní má proti němu otec naprostou averzi.. předevčírem ho vyhodil z domů na ulici..

Taky ho bratr několikrát přistihl při nevěře.. má k otci za to vše stejně tak velkou averzi jako otec k němu.. proto si ho absolutně neváží jako rodiče.. a matky si podle mě neváží proto, že to jak se k němu otec choval nikdy razantně neřešila.. zastávala se bratra, nakonec se s otcem vždy kvůli tomu pohádali, ale to je celé.. měla být důslednější.. ale člověk jí nemůže nic říct, protože jednak je to už pryč a nejde to vzít zpět a jednak matka je z toho všeho nervově tak labilní, že bych jí nemohla přidávat další nálož..

Jednou jsem i já zažila situaci, kdy jsem otci přišla na nevěru a rozmýšlela, zda to matce říct či neříct.. bylo mi 14... rozhodla jsem se to říct, protože jsem viděla otcovu neúctu v chování k matce a přišlo mi to nefér, aby se tak snažila, on si toho nevážil a ještě ji podváděl.. tehdy se rozběhl kolotoč.. matka se sesypala.. milenka došla k nám a důležitě se dospělí zavřeli v obývacím pokoji, kde řešili, že jsem si to musela celé vymyslet.. cítila jsem z matky, jak si přestává být jistá tím, že říkám pravdu.. možná tomu spíš nechtěla věřit.. cítila jsem se tehdy tak strašně.. a jako perličku na dortu mi otec řekl do očí, že mě nenávidí a jsem to já, kdo rozvrátil celou rodinu... psycho.. a v závěru se s ním matka udobřila a žila s ním spokojeně dál.. dlouho jsem se s tím sžívala..

Dnes už po těch letech máme s otcem úplně jiný vztah, vídáme se párkrát do roka a je mi jedno co dělá nebo nedělá za neřesti, zajdeme na pivo, povykládáme.. respektuje mě jako dospělou osobu a má mě moc rád.. a já jeho také..

Já to tam s nimi již 6 let neprožívám, odstěhovala jsem se po střední.. ale je to moje rodina.. není mi to lhostejné.. mám se fajn, zařídila jsem si vlastní život.. ale nemůžu tomu přihlížet..zároveň nevím jak aktuální situaci s bratrem vyřešit..

Po tom všem jak byl ponižován, odkopáván a shazován, aby byl v závěru i vyhozen z domů? Neumím si ani představit, co by se ve mě odehrávalo na jeho místě.. Na druhé straně zase nechávat si doma příživníka, který je problémový? To bych také nechtěla a šancí měl už mnoho, aby se srovnal..

Jsem ráda, že se z toho tady můžu anonymně vypsat a přečíst si názory nezúčastněných lidí.. děkuji vám moc..

 

Váš příspěvek

Bratr - nepracuje, zadlužuje se, je arogantní

:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video   Přidat obrázky 

Nápověda 

Jak vložit obrázek Vkládání obrázků do příspěvku Klikněte na tlačítko Přidat obrázky a v dialogovém okně si ve svém počítači vyberte obrázek, který chcete poslat. Neměl by být příliš velký, neupravený obrázek z digitálního fotoaparátu se vám odeslat nepodaří. Do jednoho příspěvku můžete najednou odeslat až tři obrázky. Ke každému obrázku připište popis. Nezapomeňte také něco napsat do samotného příspěvku, jenom obrázky bez textu příspěvku odeslat nelze.

Jak vložit video Vkládání videa do příspěvku 1. Nejprve si zjistěte adresu videa 2. Tvar adresy videa pro YouTube je tento:https://www.youtube.com/watch?v=1aVLdeIKZuM 2. Adresu si zkopírujte např. pomocí Ctrl-C a vraťte se do Omlazení.cz 3. Nad formulářem (tím velkým bílým obdélníkem) pro psaní příspěvku klikněte na ikonu YouTube YouTube video a adresu videa vložte do okénka. 4. Kliknutím na OK se vám video vloží do příspěvku.

Jak vytvořit pěkný odkaz Vkládání pěkných odkazů 1. Zatím neklikejte na žádné tlačítko 2. Napište větu, která má obsahovat pěkný odkaz 3. Jděte na cílovou stránku a z adresního řádku prohlížeče si naberte (Ctrl-C) její adresu. 4. Vraťte se ke svému rozepsanému příspěvku a část věty, ze které se má stát odkaz, označte myší. 5. Teprve nyní klikněte na tlačítko pro vkládání pěkných odkazů: pěkný odkaz 6. Otevře se dialogové okénko - vložte do něj adresu cílové stránky (Ctrl-V). 7. Okénko zavřete a je to. 8. Nelekněte se toho dlouhého kódu, který se vám vložil do příspěvku. Poznámka Odkazy můžete také jednoduše napsat (stačí začít www…) a budou funkční (jen nebudu tak "pěkné"…)

Závazná pravidla Omlazení.cz

Pravidla Bazaru

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené