arrow
profile_image
mrkvovastava
od 22. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ještě dotázeček: ta naše rošťanda venku hrozně ráda loví brouky - na ty si ještě troune, no jakmile je brutálně zavraží, tak si na nich smlsne - může jí to nějak uškodit? Nejčastěji chytne plošticu a taky nechápu proč žere květy pampelišek.

mrkvovastava

Máš chytrou čivavku

Květy pampelišek jsou o.k., pokud jich teda nezbaští hooodně, to by jí pak mohlo způsobit průjem.

Brouci jsou taky o.k., proteiny jí neuškodí, spíše naopak

mrkvovastava
No s tou velikostí nevím, já ti řeknu, že třeba naše Freya je malá, má v roce 1,9 kg, ale má 3 sourozence a ty když jsem viděla nedávno tak jsem nevěřila...jsou jednou tak velcí a budou to 3kilaci jak vyšití....a rodiče přitom nejsou velcí, matka je drobná otec byl takový normální..podotýkám, že jsou taky papírové, takže ono je prostě každé štěňdo z jednoho vrhu jiné, taky se člověk musí mrknout do rodokmenu, protože přece jenom můžou mít každé zděděné něco jiného po předcích, to je těžké! Ale můžu ti říct, že ta 3kg je optimální....to naše malá je fakt drobná a kolikrát mám strach, že ji nakopnu, motá se pořád pod nohama....ale já jsem chtěla tu druhou malou takže jsem spokojená, ale třeba pro děti to fakt není, ti by ji asi přizabili....

mrkvovastava
Oblečky, to je problém....naší malé je všechno velké, občas se mně podaří něco na ebay, tam je přece jenom větší výběr, ale tady v ČR ve zverimexu nebo tak to je nemožné něco koupit! Co se týká pamlsků, tak je až tak čast nedostávají, ze začátku na učení, ale naše holky milují takové to sušené maso, prodává se ve zverimexech, je to v pytlíčku, bývají to takové proužku sušených kuřecích prs, tak to třeba ten proužek nastříháme na malé čtverečky a dáváme za odměnu nebo když jsme je chtěli něco naučit, takže si nemyslím, že je to tak kalorické, když je to čisté maso!
Určitě ji pořiďte kamaráda, jedna čivava=smutná čivava! My jsme druhou pořizovali když starší byly 2 roky a úplně v pohodě, zvykli si na sebe, občas se sice škádlí a rvou, ale to je jen tak, jinak jedna bez druhé nedá ani ránu....malá se sice jako štěndo musela podřizovat, starší jí dávala najevo kdo je tu pánem, ale už je to OK, občas ji teď ta malá seřve, že starší stáhne ocas a vyklidí pole....

arrow
profile_image
mrkvovastava
od 22. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

ahoj holky,
napište ještě něco užitečného, zajímavého, veseleho nebo prostě jen tak o čivavkách.
Zajímá mě kolik toho ty vaše snědí (moje asi tak 60gramůl denně, ale nevím zda jí mám dávat víc nebo míň...) V misce většinou pořád něco má Chovatelka říkala, že sama bude vědět kolik potřebuje). - To platilo dokud žrala jen granule, ty skutečně papala jen když měla hlad a nijak se nepřejídala (krmím tou Purinou). Ale teď dostala kvůli průjmu dietu (asi někde něco venku sežrala) a vařím jí teda rýži s mrkví a kuřecím masem - no může se po tom utlouct, takže jí musím omezovat, ale nevím kolik toho dávat. Sní toho určitě víc jak granulí- možná i 3x, ale asi to bude i tím, že to má mnohem menší energetický obsah, ne? (Přišla mi pořád taková nenajezená a mnohem méně toho vykadila..což může být důsledek prázdných střev po průjmu, které se zaplňují?). Nevím, dedukuju

Čím je nejlepší krmit? Ráda si za kvalitní granule připlatím, slyšela jsem o nějakých čistě přírodních s eukalyptem, má někdo něco takového? Je lepší koupit přímo na veterině(kde to bude určitě dražsí a nebo se i ty značky od veterináře dají sehnat ve zverimexech, webu?).

Taky mi vet dal pro ni nějaké vitamínky, protože se dost drbala (s biotinem...ale je tam celý komplex všeho) - zase si říkám, že ty granule bývají na vitamíny a minerály dost vyvážené, tak není zbytečné do ní cpát další...všeho moc škodí, ne? A taky jsem si teď všimla, že jak jí vařím, tak se tak nedrbe (když jsem ji přinesla drbala se vážně dost..ale vet nic neříkal- že by to byla třeba plíseň nebo tak). Takže je možné, že se drbala prostě proto, že jí ta purina nesedí? Taky nevím jestli je u štěněte vhodné měnit značku granulí, chovatelka říkala, že jí nemám dávat absolutně nic jiného ani žádné pedigree, konzervys, pamlsky.. že by jí to jen rozhodilo bříško (což se asi stalo, neboť jsem jí koupila právě ty polštářky pro štěnata od pedigree). Ale když teď jí vařené jídlo, tak už si tělo stejně muselo zvyknout na něco jiného.

Taky docela dost spinká, v noci chrápe klidně víc jak 12 hodin, s přestávkou na čůrání a většinou i kadění a k tomu přes den ještě tak hoďku ráno a dvě odpoledne...jsou tak spavé pořád nebo jen štěňátka? (má 4 měsíce) Je mi jasné, že štěňata spí dýl, co dospělí?.. Když se probudí, tak lítá jak splašená. Z toho taky plyne rada chovatelky: i v dospělosti krmte granulemi pro štěňata (jsou energetičtější a čivavy hodně lítají). Já nechci, aby byla tlsutá, tak chodíme na dlouhé procházky, několikrát denně.

Kolik se vaše čivavky doželi? Mají nějaké nemoci na které je třeba dávat bacha? Co když budu nemocná (mám často angýny...mám jiod sebe izolovat?- to nevím jak by chudák přežila, je to závislák..nebo jsou na lidské nemoci rezistentní?).

Neberte mé dotazy jako kdybych si nikdy nic o čivavách nepřečetla, ale prostě mě spíše zajímají názory z běžných chovů, než paušalizované příručky. Každý názor mě zajímá.

Jo a jak často stříháte drápky? Já jsem to dělal zatím jen jednou kleštičkama, jak dlouhé mohou zůstat, aby jí pacičky nebolely?

Jak pečujete o hygienu? Já jí denně čistím očička borouvou vodou (dobře možná jednou za dva dny..prostě dle potřeby), ta borová voda je snad vhodná. Taky jí tím otírám zadeček, taky při tom čištění očí.

Jak často čistit uši? Ona je má teda za******ené skoro pořád..tak čistí tak 2x, týdně, ale nevím zda to není mco - abych jí tím spíš neublížila (nějaký maz je potřeba...když mě ten ****** v uších úplně nutí to vyčistit a ona tak pěkně u toho drží, jako by se jí to líbilo, máte to taky tak?.

Jo a KOUPANI?...Jak často se to může? Ona je bílá, tak vše je na ní hned vidět a někdy když jí pohladím, tak cítím úplně prach na rukách..Koupem zatím 1x týdně, vadilo by to kdyby to bylo vícekrát? (můj si ji včera třeba vzal do vany..).

a co koupání v létě v bazénu? Nevadí jim ten chlor a ty chemikálie proti řasám a plísním?

co v zimě? natíráte jim pacičky něčím mastným , aby při venčení neomrzali? Chodíte v zimě vůbec venčit? (nevím jak to budem dělat když bude sníh a mínus 10 stupňů, už teď se třeba jak ratlík, když je kolem 7 stupňů a taky byla nachlazená -ořád dělala malé loužičky třeba po 30ti minutách. Nebo mají botičky?
Tak s tou zimou vůbec nevím, nejraději bych ji nechala chodit na podložku, ale bojím se, že by pak na jaře nechápala, že se má čůrat jen venku. Všechny oblečky jsou nám velké a když už njí jeden byl docela fajn, tak se z toho okamžitě začala rvát ( byla to taková bunda s kožíčkem - jenže ona vůbec nechápala, jak se v tom má chodit

Tak a tak to dopadá, když se člověk učí na státnice a dělá vše pro to, aby se nemusel učit ...snad to není moc dlouhý

Ahojky, jelikož čivavu nemám, zkusím ti alespoň odpovědět na obecné dotazy:

Ke granulím - rozhodně doporučuji změnit granule na superprémiové, což Purina (i když nepíšeš jaká konkrétně) není. Doporučuji Royal Canin (mají i přímo pro čivavy), Hill´s, Orijen, Trainer... Nebo za studena lisované granule (např. z www.baron.cz) Čivava toho nezbaští hodně, takže granule bych opravdu doporučovala ty superprémiové. Pedigree a pod. rozhodně ne. Jestli jí chceš dopřát nějaký pamlsek, dej jí kus syrového (přemraženého) masa, hovězí nebo kuřecí, nebo kostečku na žvýkání.
Rozhodně není správné krmit dospělého psa štěněcímu granulemi!! Nechápu, jak toto mohla chovatelka doporučit. Složení granulí je přizpůsobeno výživovými potřebami a ty má štěně a dospělý pes rozdílné!!
Vařené jídlo není pro psa vhodné, pokud se nejedná vyloženě o krátkodobou dietu. Pozn. - každému psovi samozřejmě vyhovuje něco jiného a po něčem jiném prospívá, obecně nelze doporučit skoro nic - musíš zkoušet a pozorovat, co jí vyhovuje.
Granule opravdu mohou způsobovat alergii, takže zřejmě jí Purina nevyhovuje.

Drápky - podle potřeby... Je fajn pesana naučit na to, že jí s drápkama "jako" manipuluješ, ostatně toto platí i pro tlamičku apod., kdyby bylo potřeba časem čistit zoubky, ať je zvyklá. Já stříhám jen paznehty, drápky si pesan normálně obrušuje při chození ven. Nevím, jestli máte plovoucí podlahy, ale na nich poznáš nejlépe, zda drápky hodně klepou, je potřeba stříhat. Konkrétně u čivav jsem našla tento šikovný popis:
http://chihuahua.tym.cz/zdravi/drapky/drapky.php

Čištění uší - nevím, jestli nějak čivavy trpí na ouška, každopádně zdravý pes by s ouškama problémy mít neměl. Já sem tam vezmu jemný suchý ubrousek a jemně tím pesanovi ouško vytřu. Pokud má ouška hodně špinavá, doporučuji prohlídnout vetem.

Koupání - já pesana koupu každý týden už dva roky, důležitý je hlavně výběr šamponu - ať nevysušuje a netvoří lupy (já používám Lactaderm) a pořádně po koupeli vysušit ručníkem, ať se nenachladí!!

V zimě - packy určitě natírat, stačí obyč. vazelína (např. z DM drogerie), pesanovi po procházce packy ošetřím vlhkým dětským ubrouskem a namažu lehce vazelínou. Pesanům vadí nejen zima, ale hlavně posypová sůl apod. binec. Ještě k těm vlhkým dětským ubrouskům - já je používám na pesana pořád, utírám mu packy, zadeček, i celého ho otřu, právě kvůli prachu.
Myslím, že pokud v zimě budeš dělat krátké a rychlé procházky, nic se nestane. A je lepší, když bude zvyklá chodit ven i v zimě. Obleček je vhodný, nejlépe nějaká pláštěňka s fleecem uvnitř a nepromokavou vrstvou zvenku. Máš ještě štěňátko, tak obleček vyber až trochu povyroste. A zvykat jí postupně, napřed obléknout na chvíli doma, hooodně jí u toho chválit... Pokud vím, oblečky pro čivavy a kočky (tzn. oblečky malé) se kupují většinou na netu, zkusím pohledat nějaké odkazy a pošlu ti je do SZ.

A fotečky by byly? My si chtěli bílou čivavu koupit

arrow
profile_image
mrkvovastava
od 22. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

ahoj díky za info.
Fotkečky jsem dala tady přímo do diskuze k příspěvku (23.4.) 00.50.
Krmit štěněcím aprý proto, že vydají více energie než ostatní dospělí psi, musí udělat více kroků atd.. tak asi proto (štěněcí granule obsahují energie více)- možná že ty speciální pro čivavy jsou taky energeticky bohatší. Tak já teda nějaké lepší koupím že purunu -dog show pro štěňata, hovězí s rýží.
Vet říkal, že už by neměla moc vyrůst, tak nevím..úplně vše jí bylo velké, kupovat přes net právě má tu nevýhodu, že to nejde zkusit a u ní je každý cm poznat

arrow
profile_image
mrkvovastava
od 22. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

když mi ty odkazy pošleš, tak budu ráda..aspoň mrknu mám teď práce nad hlavu (spravujem byt, učím se na státnice, štěně..-tak budu ráda, že to nemusím hledat).

arrow
profile_image
mrkvovastava
od 22. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Jestli máte někdo papíráčka a codíte na výstavy, můžete mi napsat jak se postupuje, kdy začít chodit, jak se přihlásit, existuje nějaká stránka kde je přehled výstav v různých městech (- abych zjistila, že nějaká výstava bude?). Je třeba se registrovat do klubu čivav a proč? Co na té výstavě budou po ní chtít? (je řeba naučit nějaké povely?- to zatím moc neovládá). Má velmi úspěšné rodiče, tak třeba bude taky dobrá. Nevíte jak to vychází finančně? Kolik zhruba stojí registrace na výstavu a když čivavka vyhraje, tak něco i dostane zpět nebo jen diplom, trofej? Já chci hlavně kvůli tomu, bay až bude mít šttěňátka byly papírový taky. Ale zatím teda se v tom vůbec nevyznám i když jsem už četla různé brožurky, tak to moc nechápu. Tak může mi někdo stručně popsat co je třeba udělat, aby byla posouzená jak chovná a štěnátka měla pak PP? (má jeden paspartek - je třeba to nechat odstranit nebo by ji uznali i s tím?..a kdž se to odstraní, tak bude moc mít štěňata s PP?- logicky mi příjde, že odstranění během života je z genetického hlediska bezvýznamné z hlediska přenosu tohoto znaku do dalších generací.

Ahoj, tak zase jen obecně, ale určitě někdo přidá konkrétní zkušenosti:

K uchovnění: http://chihuahua.tym.cz/chov.php

Nejlepší je v tomto ohledu kontaktovat chovatelku a nechat si poradit od ní, popř. možná bude ochotná absolvovat výstavu s tebou, jako poradce.
Popř. zkontaktovat hlavní poradkyni chovu čivav, MVDr. Jitku Pacltovou (dva roky stará informace, nevím, jestli jí stále je).

Je krásná

arrow
profile_image
mrkvovastava
od 22. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Díky. Jinak chovatelka je z Opavy já z Vyškova, tak to je trochu problém a nějak nikdy nevím co si o ní mám myslet..například nám totiž řekli, že ten paspartek co má je malinký a že si ho vůbec nevšimly (že to ufikne vet v lokále) a vet říkal, že to je veliký a museli si toho všimnout...a tak nějak celkově z ní nemám dobrý pocit (Pro naši ,,kočku,, jsme si jeli protože nás prostě učarovala ta skrna na oku..podmínky chovu byli taky dobré..jen mi prostě nějak neseděli ti lidi..

arrow
profile_image
mrkvovastava
od 22. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

jo a má kropenatýouška..to je nějaká zvláštnost, vet říkal, že to nikdy neviděl a chovatelé že za 20 let chovu taky ne. Je to děsně hezoučký, na té fotce jak stojí ze zadu, je to po zvětšení vidět..se musím pochlubit

arrow
profile_image
monca114
od 19. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

jojo, uši má jak dalmatýn

arrow
profile_image
mrkvovastava
od 22. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

jak prasátko

mrkvovastava
My na výstavy občas chodíme...nejlepší je začít s tím hned jako se štěnětem! 3x jsme byli ve třídě štěnat, tam ještě pejsek nemusí nic předvádět, ale zvykne si na to chození v kruhu a na to, že se mu rozhodčí bude dívat na zuby a bude ho stavět na stůl (takže trénovat už od mala postoj). Teď už když se budem hlásit tak půjdem do třídy mladých, štěnda jsou jen do 6ti měsíců....ale vždycky to tuším je na stránkách té výstavy do které katergorie dle věku ji máš přihlásit! Je to sranda, teď půjdeme ale poprvé do třídy mladých a tam už musí pejsek umět chodít, postoj, samozřejmě by vše mělo být v pořádku (zuby, nohy a já nevím co ještě všechno). V klubu čivav nemusíš být, ale pokud seš členem tak máš nižší poplatky právě na různých výstavách a krom toho klub taky pořádá různé klubové výstavy....záleží čistě jen na vás...poplatky na výstavy jsou různé, od 200,-kč za psa až třeba po 1500,- za psa, záleží na druhu výstavy! Pokud chceš papírová štěnata tak právě bude muset na bonitaci, což znamená, že bude muset splňovat určitá kritéria papírového psa (váha, zuby atd, tuším že se bonitují až čivavky co dosáhnou 2kg - ty malinké se bohužel nebonitují, takže třeba my musíme ještě 10dkg přibrat, aby jsme mohli na bonitaci).
Po výstavě ti nikdo nevrátí ani korunu, ale můžeš vyhrát různé poháry a hlavně se úspěchy zapisují do PPP! Což tyhle výstavy jsou výhodné hlavně pro chovatele, protože tam sbírají úspěchy a o tom to celé je! My chovat nebudem (na výstavy chodíme spíš jen tak pro radost něco vyzkoušet a tak, malá je taky po velmi úspěšných rodičích, takže spíš zkoušíme jestli něco podědila a to víš, že taky pro radost chovatelky, která se raduje z každého našeho úspěchu), jednou bych možná chtěla štěnda, ale uvidíme, čivavy mají velmi těžké porody a často se stává, že štěnda nepřežijí, zatím máme času dost se rozhodnout!

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené