Jak vybrat povlečení? Vyberte správnou velikost i materiál

Přemýšlíte nad nákupem nového povlečení? Existuje mnoho druhů a velikostí, avšak pokud se chcete cítit jako v bavlnce, nemusíte doslova zůstávat u bavlny. Možná vám bude více vyhovovat jiný materiál. Nezapomeňte zvážit své prací zvyklosti a teplotu v místnosti, kde spíte. Které povlečení je vhodné na léto a které na zimu?

img

Soustřeďte se na rozměry

Proč je důležité vybrat přesné rozměry povlečení? Pokud je povlečení mnohem větší, než lůžkoviny, plavete během spánku v hromadě látky, jejíž obsah se neustále shrnuje a postrádá svůj účel. Skrčená deka v povlečení může mít za následek to, že vám bude během noci zima a ze všech stran vás bude něco tlačit. Komfort spánku je tak mnohonásobně snížen.

Nezapomínejte si před nákupem přeměřit lůžkoviny. V jakých číslech se orientačně pohybujeme? Klasické jednolůžko má rozměry 90 × 200 cm. Pro vysoké uživatele trh nabízí tzv. prodloužená lůžka, která mají délku až 220 cm. Polštáře pro dospělého mívají rozměry 70 × 90 cm a deka mívá 140 × 200 cm. Pokud spíte v posteli dva a máte každý svou přikrývku, budete potřebovat dvě sady povlečení pro jednolůžko. Avšak spousta dvojic v posteli používá tzv. francouzskou přikrývku, která může mít do šířky až 240 cm a její délka bývá obvykle standardních 200 cm, v případě prodlouženého lůžka zmíněných 220 cm. Deka pro rozměry dvoulůžek může mít tedy tyto rozměry: 200 × 200 cm, 220 × 200 cm, 240 × 200 cm nebo 240 × 220 cm.

Volte ten správný materiál

Nevíte si rady s hromadou materiálů, které trh nabízí? Pokud nakupujete povlečení pro všechna roční období, doporučujeme zvolit bavlněný satén nebo mikrovlákno. Také len a některé druhy bavlny jsou celoroční. Nepřizpůsobují se sice tolik teplotám okolí, ale mají vysokou absorpční schopnost, takže si poradí s vašim potem a předchází zapaření během spánku. Přemýšlejte také nad různými typy bavlny, například damašek je patrně tím nejlepším, co si můžete dopřát. Podívejme se ale na různé typy materiálů podrobněji. České povlečení Goldea.cz bývá vyrobeno z následujících materiálů.

Bavlna

Bavlna je základním materiálem pro výrobu textilních výrobků. Je přírodní, dá se prát na vysoké teploty (až 60 °C, některé výrobky lze prát i na 95 °C). Teplota šedesáti stupňů Celsia je dostačující k hubení bakterií, virů i roztočů, takže je takové povlečení snadněji udržované. Nevýhodou materiálu je, že se v něm mohou rozmnožovat roztoči, takže přísná údržba je třeba. Plátno je nabízeno s velkým množstvím vzorů a barev, tudíž si můžete vybrat textil, který vyhovuje právě vám.

Damašek

Damašek je tkanina z nejkvalitnějších bavlněných česaných vláken. Specifická je svým vzorováním, vysokou odolností a nízkou mírou srážlivosti. S damaškovým povlečením se setkáte v hotelích a jiných podobných zařízeních. Udržuje se stejně jako čistá bavlna, je tedy možné jej prát i sušit na vysoké teploty.

Krep

Krep je také bavlněná látka. Jedná se o jemná měkčená vlákna bavlny, jejichž tkaním vzniká materiál specifický svou nekrčivostí, takže se nemusí žehlit. Krepové povlečení se pere maximálně na 60 °C, díky čemuž můžete v krepovém povlečení zabít všechny nežádoucí organismy.

Flanel

Na trhu se můžete setkat s flanelem vlněným a bavlněným. Jde o hebký materiál s vysokou mírou hřejivosti, který se doporučuje zejména na zachování pohodlí během chladných nocí.

Mikroplyš

Mikroplyš je sice syntetický materiál, zato je hřejivý a vhodný na zimní období. Musí se ale prát na nízké teploty. Navíc nesaje tekutiny (ani pot), tudíž je nevhodný na léto.

Bavlněný satén

Satén je oblíbený kvůli svému luxusnímu vzhledu a také kvůli příjemné chladivosti. Nenechte se však zmást; pravý bavlněný satén nechladí tak, jako satén umělý. Je proto možné používat jej i zimě, protože se přizpůsobí teplotám v okolí. Bavlněný satén je přírodní materiál, je proto možné jej prát i na vyšší teploty.

Len

Len je typický přírodní materiál, který vyniká svou dlouhou životností a odolností proti oděru. Nemusíte se bát častého praní, protože praním lněné povlečení měkne a stává se příjemnějším na omak. Můžete jej prát na vyšší teploty (podle štítku; některé druhy zvládají i 60 °C), ale při velmi vysokých teplotách (k 90 °C) se může smrsknout.

Mikrovlákno

Mikrovlákno je oblíbené hlavně u alergiků. Povlečení z mikrovlákna je totiž tvořeno z bezprašných syntetických vlákének, které tvoří prostředí, jenž roztočům nelahodí. Mikrovlákno reaguje na okolní teploty, proto je vhodný pro všechna roční období. Jako tomu u syntetiky bývá, mikrovlákno se nesmí prát na vysoké teploty. Nejlepší na něm je to, že rychle schne a nemačká se. Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
TIPY A TRIKY
Jak na sluncem unavenou pokožku

Jak na sluncem unavenou pokožku

Kosmetika

Teplé počasí, slunění se na pláži a koupání v moři... Léto dělá s lidskou psychikou divy, jenže naše tělo volá naopak o pomoc. Nepodceňujte v létě kosmetickou péči – na pláži ani doma.

DOPORUČUJEME
To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

Kosmetika komerční článek

Na začátku stála myšlenka dopřát zákazníkům i ty nejluxusnější parfémy za přijatelné ceny. Mladý pár z Brna se proto rozhodl otevřít parfumerii, kde budou zákazníci vybírat čichem a nikoliv podle značky a vzhledu flakónku. A zabralo to.DOPORUČUJEME
Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Životní styl

Máme kapacitu a výbavu zvládat stres, který nám běžný život přináší, přesto můžeme mít občas pocit, že se nám hroutí svět. Navíc za současné situace je stres ještě umocněn a zoufalství začínají propadat i ti, kteří byli vždycky nad věcí. Jak stresu čelit a nezbláznit se z toho, co se kolem nás se děje?