Soumrak bydlení ve vlastním? Jaká jsou nyní východiska?

Toužíte po tom, že se svou rodinou opustíte nájem a pořídíte si vlastní bydlení se zahrádkou, kde si děti budou moci hrát a vy je budete mít pěkně pod dohledem? Uvažujete o tom, že si domeček pořídíte díky hypotéce? Pak máte nejvyšší čas to vyřešit!

img

Úrokové sazby hypoték teď skokově vzrostly a dá se očekávat, že v závěru roku budou atakovat hranici 4,5 ? 5 %. I teď je ale ještě šance získat jeden z posledních úvěrů na bydlení za méně než 3,2 procenta ročně, tak toho využijte. S dětmi se přece každá koruna počítá.

Ceny nemovitostí stále rostou

Zájem o hypotéky byl poslední dobou rekordní, a to i navzdory tomu, že ceny nemovitostí v posledních dvou letech výrazně rostly. Úrokové sazby ale patřily mezi ty nejvýhodnější, tak se není čemu divit. Většina z nás došla k tomu, že je výhodnější pořídit si vlastní bydlení místo toho, abychom setrvávali v nájmu.

Teď se ale situace mění, úrokové sazby rostou a financování vlastního bydlení hypotečním úvěrem se prodraží. A to nejen novým žadatelům o hypotéku, ale také těm, kterým se blíží výročí fixace.

img

Nájem nebo vlastní bydlení?

Vzhledem k aktuálnímu vývoji na poli úrokových sazeb si zase klademe otázku, zda se vyplatí zůstat v nájmu, nebo jít do vlastního. Obojí má své výhody i nevýhody.

  • Ceny nájemních bytů kvůli pandemii třeba v takové Praze a dalších městech klesly, což zvýšilo zájem o nájemním bydlení.
  • Nájemní byt nebude nikdy váš, nemůžete si ho mnohdy přizpůsobit svým představám a potřebám.
  • Nájemné bývá vysoké a vzhledem k rostoucímu zájmu se asi i bude dál zvyšovat, navíc hrozí, že vám pronajímatel ukončí nájemní smlouvu a vy se budete muset vystěhovat.
  • Na druhou stranu může být plus, že se nemusíte starat třeba o opravy domu, ty řeší jeho majitel.
  • Když zainvestujete do vlastního bydlení, splátka hypotéky se pravděpodobně bude pohybovat zhruba kolem toho, co zaplatíte za nájem, ale časem se stanete majitelem nemovitosti v hodnotě několika milionů.
  • Byt či rodinný dům si zařídíte podle svých představ.
img

Máte poslední šanci ulovit hypotéku pod tři procenta

Je to jen pár měsíců, co byly na trhu hypotéky se sazbou 1,59 procenta ročně, dneska už většina bank pokořila hranici 3,5 % a blíží se ke 4 ? 4,5 %.

Na vině je hlavně rychle rostoucí inflace, kterou se Česká národní banka snaží brzdit zvyšováním vyhlašovaných základních úrokových sazeb. Na to samozřejmě musí reagovat i banky, které poskytují hypoteční úvěry.

img

To ale neznamená, že hypotéku pod 3,5 procenta už neseženete, stále se najdou banky, které ji poskytují. Obchodní ředitelka online sjednávače hypoték Hyponamiru.cz, Veronika Hegrová, k tomu dodává:

?Do závěru letošního roku sazby dolů určitě nepůjdou. Drtivá většina bank už má naplněné či přeplněné plány na tento rok, a proto už letos nepotřebují oslovit a získat nové klienty. Ovšem na začátku roku bude každá banka stát před novým plánem, proto očekáváme, že banky mohou na začátku roku přijít s akčními sazbami. Bude ale záležet na tom, zda se budou chtít vrátit k době, kdy se hypotéky prodávaly na hraně marže, nebo raději půjdou cestou nižšího počtu hypoték, zato ale s odpovídající výnosovou marží."

img


Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
DOPORUČUJEME
Uzené maso a zdraví: Mýty versus realita

Uzené maso a zdraví: Mýty versus realita

Životní styl komerční článek

Pomalé uzení studeným nebo teplým kouřem představuje jednu z nejstarších forem konzervace masa. Přesto kolem něj panuje řada mýtů. Zjistěte, kde je pravda.

DOPORUČUJEME
Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Životní styl

Máme kapacitu a výbavu zvládat stres, který nám běžný život přináší, přesto můžeme mít občas pocit, že se nám hroutí svět. Navíc za současné situace je stres ještě umocněn a zoufalství začínají propadat i ti, kteří byli vždycky nad věcí. Jak stresu čelit a nezbláznit se z toho, co se kolem nás se děje?NOVÉ
4 tipy na hračky, které přispějí k vývoji vašeho dítěte

4 tipy na hračky, které přispějí k vývoji vašeho dítěte

Životní styl komerční článek

V prvních letech a především v prvních měsících života procházejí děti rychlým vývojem, který můžete podpořit správnou výbavou. Poradíme vám, jaké hračky vám s nelehkým úkolem pomohou.