A cenu za nejzdravější oříšek získává...

Ořechy patří mezi skvělý zdroj živin, který splňuje parametry zdravé a nutričně bohaté potraviny. Většina ořechů obsahuje zdravé tuky, vlákninu, bílkoviny a řadu vitamínů a minerálních látek. Vzali jsme si některé druhy oříšků pod drobnohled a zjistili jsme, že všechny jsou zdravé, jen každý trochu jinak.

Kešu oříšky posilují zuby a dásně

zoom Zvětšit

Kešu zmírňují napětí a nervozitu

Kešu ořechy vynikají obsahem hořčíku, zinku a železa. Obsahují vitamíny skupiny B, vitamín E a K. Oblíbené jsou pro svou nasládlou chuť, za kterou může vyšší obsah sacharidů. Co se týká tuků, například v porovnání s pekanovými ořechu, je ho méně. O kešu oříšcích se traduje mimo jiné to, že posilují zuby a dásně, působí příznivě na kůži, oči a nervovou soustavu. Jejich konzumace podporuje také myšlení, dokáže zmírnit nervozitu, napětí, únavu i podrážděný žaludek.

Vlašské ořechy jsou potravou pro mozek

Vlašské ořechy patří k nejbohatšímu zdroji zdravých tuků. Vynikají vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, mědi, zinku, hořčíku a kyseliny listové a jsou i výborným zdrojem vitamínů B1, B6 a E. V lidovém léčitelství se vlašské ořechy používají ke zlepšení psychiky, zlepšují funkci mozku, posilují vlasy, nehty a pokožku. Známé jsou také jejich antioxidační účinky. Dle tradiční čínské medicíny vlašáky pomáhají při astma, posilují střeva a zahřívají plíce. 

Para ořechy prospívají kůži a nehtům

Para oříšky obsahují hodnotné bílkoviny a tuky, vitamín E, B a velké množství selenu, který se v těle vyskytuje v enzymech s antioxidační aktivitou, čímž chrání organismus před poškozením volnými radikály. Konzumace para oříšků může být prospěšná také z hlediska kůže, nehtů a vlasů.  Pozitivní vliv mají para ořechy rovněž na srdce, tvorbu krve a posílení imunitního systému.

Mandle mohou pomoc při kožních problémech

zoom Zvětšit

Mandle působí příznivě na zubní sklovinu

Mandle jsou nabité vlákninou, vitamínem E, je v nich hořčík, draslík, železo, zinek a vysoké množství vlákniny. Podle lidového léčitelství mandle pomáhají při kožních a nervových problémech. Pozitivní vliv může mít konzumace mandlí také na kvalitu vlasů a nehtů. V neposlední řadě mandle poskytují ochranu srdci a cévám. Příznivě působí i na zubní sklovinu. 

Pistáciové oříšky zlepšují náladu

Pistácie mají vysoký obsah antioxidantů a železa. Jsou bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin a bílkovin. Nacházejí se v nich vitamíny A, B a E. A k tomu všemu obsahují nejméně kalorií, což oceníte v případě, že si hlídáte štíhlou linii. Mezi benefity konzumace pistácií patří také to, že prospívají imunitnímu, nervovému a cévnímu systému. Podle tradiční čínské medicíny čistí krev. A za zmínku stojí také podpora intelektu a zlepšení nálady.

Lískové ořechy proti stařecké demenci

Lískové oříšky obsahují široké spektrum vitamínů a minerálních látek. Za zmínku stojí vitamíny řady B a E, dále draslík, hořčík, vápník a zinek a jsou i dobrým zdrojem železa a mědi. Co se týká jejich prospěšnosti pro lidské tělo, „lískáče“ mají pozitivní vliv na slezinu a slinivku. Jejich konzumace se doporučuje také při únavě či nechutenství k jídlu, mají dobrý vliv na zdraví očí, jsou vhodné při cukrovce II. typu a v neposlední řadě pomáhají bojovat se stařeckou demencí.

Pekanové ořechy jako prevence kornatění cév

zoom Zvětšit

Pekanové ořechy posilují imunitní systém

Pekanové oříšky sice obsahují vyšší podíl tuku, avšak bohaté jsou i z hlediska obsahu nenasycených mastných kyselin a vitamínu B6, který skvěle působí na nervovou soustavu. Podle lidového léčitelství působí pekanové ořechy jako prevence kornatění cév a posilují imunitní systém. Pokud plánujete pekanové ořechy konzumovat, dejte si pozor na alergie.

Není ořech jako ořech aneb jak je na tom burák?

Buráky neboli arašídy jsou mnohými považovány za ořechy, i když ve skutečnosti jde o luštěninu. Na druhou stranu buráky jsou svým složením velmi blízké ořechům. Obsahují kvalitní oleje, bílkoviny, vitamíny řady B a vitamín E. Jsou ale i závažným potravinovým alergenem, proto je potřeba být s jejich konzumací opatrný. Pokud vám však pojídání buráků žádné potíže nezpůsobuje, můžete z nich těžit benefity. Dle lidového léčitelství podporují krvetvorbu, posilují nervovou soustavu, chrání zuby před zubním kazem a působí preventivně u nemocí srdce a cév. Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
NOVÉ
Sukně, která vám dokonale sedne. Jak ji vybrat?

Sukně, která vám dokonale sedne. Jak ji vybrat?

Oblečení komerční článek

Sukně jsou základní součástí dámského šatníku už celé věky. Mohou ale být zrádné a musíte je pečlivě vybírat, aby lichotily vaší postavě. Mini, midi, dlouhé, obepnuté, volné, áčkového střihu, nebo plisované. Jak na to, abyste se cítila sebevědomě a vypadala úchvatně?

DOPORUČUJEME
K moři 2020 s úsměvem na tváři navzdory koronaviru

K moři 2020 s úsměvem na tváři navzdory koronaviru

Životní styl

Mnozí si nejspíš doteď pamatují neuvážené výroky o tom, že kvůli koronaviru se letos k moři nepodíváme. Později média přišla s tím, že budeme moct jedině do Chorvatska, nebo třeba že na plážích v Řecku nás čekají plexiskla. Z Itálie média udělala masový hrob. Na dovolenou by tam jel jedině šílenec! Jaká je skutečnost?TIPY A TRIKY
Tipy na vánoční dárky pro muže

Tipy na vánoční dárky pro muže

Životní styl komerční článek

Taky máte každý rok pocit, že Vánoce se blíží nezastavitelným tempem? Nákupní centra jsou již o víkendech zaplněná lidmi a přichází čas, kdy si opět budeme lámat hlavu nad tím, jaké dárky pro své nejbližší vybrat.