Tipy, jak ušetřit v době finanční krize a zdražování

Vysoká inflace má za následek růst cen ve všech oblastech, a to včetně těch zásadních, jako jsou potraviny, energie, pohonné hmoty, půjčky, hypotéky, ale i stavební materiál. Lze ušetřit nebo alespoň dopady zdražování na rodinný rozpočet eliminovat?

img

Současnou ekonomickou situaci vnímají Češi za špatnou a s velkými obavami sledují vývoj. Zdražování elektřiny a plynu, benzínu a nafty, potravin, stavebního materiálu i dalších služeb vede ke změnám v chování zákazníků v obchodech, restauracích i u benzínových pump.

Jak nakupovat v období zdražování potravin

Co se týče zdražování potravin, čeští zákazníci daleko více sledují akční nabídky a slevy a využívají věrnostní programy. Na ceny potravin začínají být výrazně citlivější než dříve.

Největší zájem je o levné mléko, máslo, vejce, maso, sýry a další základní potraviny. Pokud jste před několika měsíci v akci kupovali trvanlivé plnotučné mléko za 14 Kč, dnes už je to o 4 až 5 Kč více. To samé platí pro výrobky z obiloviny, pečivo, zeleninu i ovoce. Obecně ceny vzrostly o 30 až 50 %, u některých potravin i více.

Zájem českých zákazníků vzrostl o privátní značky supermarketů, jejichž produkty bývají poměrně levné. Kvalitou jsou přitom srovnatelné se stejným, avšak dražšími produkty od standardních výrobců.

Mezi časté rady, jak při nákupu potravin ušetřit, patří:

 • Plánujte jídelníček dopředu a nakupujte striktně dle nákupního seznamu.
 • Stáhněte si aplikace obchodů, do nichž chodíte nakupovat nejčastěji, a sledujte jejich slevové akce.
 • Trvanlivé potraviny za výhodnou cenu nakupte do zásoby. Platí to například pro rýži, těstoviny, konzervy, koření a podobně.
 • Maso nakupujte v akci ve velkém a a uskladněte jej po menších částech v mrazáku.
 • Zeleninu, ovoce a jiné potraviny s kratší dobou spotřeby nakupujte v menší množství, abyste je nemuseli vyhazovat.
 • Jezte méně masa, které je dražší, a více luštěnin, které si stále drží nízkou cenu.
 • Nakupujte do vlastních tašek a sáčků.
img

Největší dopad na rodinné rozpočty má zdražování energií

Kvůli růstu cen energií od loňského roku činnost ukončilo už několik dodavatelů. Nejvíce ale zdražování ceny elektřiny a plynu dopadá na rodinné rozpočty. Problémy hlásí zejména rodiny s dětmi, které s financemi bojovaly už před poslední vlnou zdražování.

Potíže se ale začínají dotýkat i poměrně velké skupiny lidí, kteří dosud nouzi nepociťovali, a nemuseli se nijak omezovat. I je nyní ohrožují vysoké ceny energií, dražší půjčky, zejména pak hypoték, a oproti předchozím letům i vyšší výdaje na pohonné hmoty, které rovněž šly nahoru.

Mezi časté rady, jak při spotřebě energií ušetřit, patří:

 • Srovnejte si dodavatele energií. Změňte dodavatele elektřiny za levnějšího.
 • Vyměňte staré spotřebiče za nové a energeticky úspornější. Nakupte úsporné LED žárovky do celé domácnosti.
 • Vypínejte nepoužívané spotřebiče ze zásuvky, odmrazujte mrazák, nesviťte tam, kde se zrovna nenacházíte a podobně.
 • Sprchujte se místo koupání ve vaně.
 • Topte maximálně na 21 stupňů, v ložnici a dětských pokoji i méně. Ušetříte, a navíc je to zdravější. Můžete-li, využívejte jiné možnosti vytápění (např. krb na dřevo).

Růst cen se netýká jenom potravin a energii. Problém představuje také zdražování benzínu a pohonných hmot obecně. Lidé, kteří zrovna staví nebo rekonstruují, kritizují nedostatek a zároveň zdražování stavebního materiálu.

Zdražování potravin, ale také vyšší ceny energií a pohonných hmot vede k růstu cen jídel v restauracích. Pokud jste byli zvyklí se stravovat venku, začněte více vařit doma a na jídlo do restaurací si zajeďte výjimečně. Kromě snížení celkových výdajů za jídlo, budete mít pod kontrolou svůj jídelníček, což může mít pozitivní přínos na vaše zdraví, kondici a linii.  Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
NOVÉ
Vneste atmosféru Vánoc i do vaší ložnice

Vneste atmosféru Vánoc i do vaší ložnice

Životní styl komerční článek

Vánoce jsou svátky klidu, pohody a setkávání s přáteli. Někdo se na ně těší, jiný by se bez nich obešel. Ten shon kolem nich, který každoročně zažíváme, to není nic příjemného. Užijte si ten čas, provoňte domov cukrovím a svařákem, na stůl dejte vánoční ubrus, do ložnice si pořiďte vánoční povlečení.

NOVÉ
Sex pozitivně ovlivňuje zdraví - víte jak?

Sex pozitivně ovlivňuje zdraví - víte jak?

Životní styl

Pravidelná sexuální aktivita prospívá zdraví i duševní pohodě. Jaké zdravotní benefity můžete od milování a sexuálních hrátek očekávat? Neostýchejte se a přečtěte si článek. Zjistíte, že kvalitní sex dokáže mnohdy víc než celá hrst léků.DOPORUČUJEME
To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

Kosmetika komerční článek

Na začátku stála myšlenka dopřát zákazníkům i ty nejluxusnější parfémy za přijatelné ceny. Mladý pár z Brna se proto rozhodl otevřít parfumerii, kde budou zákazníci vybírat čichem a nikoliv podle značky a vzhledu flakónku. A zabralo to.