Chemie v koupelně I. - AHA kyseliny

Tímto pojmem nejsou označovány chemikálie, po jejichž použití budete osvíceni náhlým prozřením. Jde o alfa-hydroxylové kyseliny, skupinu ve vodě rozpustných kyselin, které se přirozeně vyskytují zejména v ovoci (původ kyseliny se často odráží v jejím názvu), mléce či cukrové třtině.

img

Alfa-hydroxylové kyseliny se přirozeně vyskytují zejména v ovoci.

Mezi nejpoužívanější AHA kyseliny patří kyselina glykolová a kyselina mléčná. Jsou tvořeny malými molekulami, proto snadno pronikají do pokožky. K dalším AHA kyselinám se řadí kyselina citronová či kyselina jablečná.

Proč je milovat...

Hlavním benefitem AHA kyselin je chemický peeling - způsobují odlučování odumřelých kožních buněk chemickou, nikoli mechanickou cestou. Mohou také podpořit produkci kolagenu a elastinu a tím zvýšit pevnost a pružnost pokožky. Při dlouhodobém používání napomáhají minimalizovat následky stárnutí kůže či její poškození slunečním zářením - dochází k ústupu jemných vrásek a linek, hrubé kůže či pigmentových skvrn. 

...a nenávidět.

AHA kyseliny neoplývají pouze samými pozitivy a při jejich používání je třeba pamatovat na nežádoucí doprovodné efekty: mohou dráždit pleť a způsobovat fotosenzitivitu. Výsledkem je pak zčervenání kůže, pálení, svědění, vznik pigmentových skvrn či dokonce jizviček.

Jak na ně

Přípravky obsahující AHA kyseliny je proto vhodné používat nejlépe večer, tak aby působily v noci. Pokud nezbytně musíte takový produkt aplikovat ráno či během dne, důrazně se doporučuje pleť chránit před slunečním zářením prostředkem s vysokým ochranným faktorem. Podrážení pleti předejdete tak, že zpočátku budete přípravek s kyselinami používat pouze jednou v průběhu dvou či tří dnů. Pokud jej vaše pokožka bude dobře snášet, můžete zkusit četnost užívání zvýšit.

Trocha chemie

Koncentrace kyseliny by neměla překročit 10 % (ideální je 5 - 8 %) a pH výsledného přípravku by se mělo ideálně pohybovat mezi 3 a 4. Aplikaci vyšších koncentrací kyselin přenechejte raději vyškolenému dermatologovi či kosmetičce, kteří používají koncentrace od 20 % až dokonce po 70 % (v těchto případech už je ovšem třeba počítat s pořádnými vedlejšími efekty, kůže v místě aplikace bude vypadat jako extrémně spálená i několik týdnů, než se pod ní “vyloupne” vaše nové krásnější já).

Nenechte se napálit

Trh je přímo přesycen produkty obsahujícími AHA kyseliny. Nevyhazujte peníze zbytečně. Ideální jsou séra obsahující některou z kyselin. Po jejich nanesení a vsáknutí můžete přes ně aplikovat ještě jiný krém bez AHA kyselin, kterým pleť vyživíte, zklidníte a zvlhčíte. Naopak úplně zbytečné jsou produkty určené k čistění pleti s obsahem AHA kyselin (gely, pěny apod.) - kyseliny totiž pro kýžený efekt musí na pleti působit, což v tomto případě nestihnou, neboť jsou prakticky okamžitě spláchnuty vodou.
Komentáře

Nepřihlášený uživatel nemůže komentovat

Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
DOPORUČUJEME
3 tipy k lepšímu spánku

3 tipy k lepšímu spánku

Životní styl komerční článek

Průměrný člověk stráví spánkem až jednu třetinu života. A aby to byl čas strávený kvalitně, je potřeba tomu v některých případech trošku pomoci. Řadíte-li se mezi spáče, kterým zdlouhavé usínání nebo noční buzení nic neříká, máte vyhráno, ovšem pokud patříte do té druhé skupiny, inspirujte se v našem článku, jak docílit lepšího spánku a konečně si pořádně odpočinout.

NOVÉ
Tipy pro změnu kočičího steliva

Tipy pro změnu kočičího steliva

Životní styl

Všichni majitelé koček vědí, že nalezení správného steliva pro kočky je nezbytné jak pro pohodlí jejich čtyřnohých kamarádů, tak pro jejich vlastní klid. Někdy však okolnosti vyžadují změnu kočičího steliva, což je ovšem třeba pečlivě zvážit a podniknout několik strategických kroků. Proto jsme si pro vás připravili užitečné tipy, které vám pomohou bez problémů zvládnout přechod na novou variantu steliva pro kočky.NOVÉ
Vibrace, které udělají vaše oči šťastné dvakrát denně

Vibrace, které udělají vaše oči šťastné dvakrát denně

Kosmetika komerční článek

Všichni jsme to zažili - probudili jsme se s obávanými tmavými kruhy a váčky pod očima. Ať už za to může probdělá noc, stárnutí nebo jiné faktory, tyto příznaky mohou způsobit, že vypadáme unaveně a starší, než se cítíme. Chcete poradit, co se s tím dá dělat?