Chystáte se na jaře zhubnout? Čekají vás překážky!

S příchodem jara se řada lidí začne soustředit na hubnutí, aby měla hezkou postavu do plavek. Jenže ne vždy to jde tak, jak si člověk představuje. Jaké jsou hlavní příčiny toho, proč přebytečná kila odmítají jít dolů?

Příčina 1: Pohyb podle vás nehraje při hubnutí roli

zoom

Sport vám hubnutí usnadní

Dočetli jste se někde, že k hubnutí vám stačí správně nastavený jídelníček a sportovat nemusíte? Kalorického deficitu lze skutečně dosáhnout i bez pohybu, ale pokud ho zařadíte, hubnutí vám půjde mnohem rychleji a snadněji. Navíc fyzická aktivita vám kromě hubnutí přinese i další benefity.

Na nic proto nečekejte a začněte hledat sport, který vás bude bavit. Rovnou si stanovte reálné cíle. Co si pod tím představit? Že se neupíšete například k tomu, že budete chodit pětkrát týdně do posilovny nebo běhat, když to není ve vašich možnostech, ať už fyzických, psychických či časových. Raději si stanovte menší (dílčí) cíle a snažte se je plnit.

Příčina 2: Nemáte podporu okolí

Hubnutí stojí především na vás samotných, ale co si budeme nalhávat, nemáte-li kolem sebe lidi, kteří by vás v tom podporovali, půjde vám to mnohem hůře. Mimo to přístup blízkého okolí hraje v procesu redukce a udržení hmotnosti skutečně významnou roli, což potvrzují ze svých profesních zkušeností výživoví poradci, ale i řada průzkumů. Pokud máte nedostatek podpory od svého okolí, neznamená to však, že se máte na hubnutí vykašlat. Ze všeho nejdříve se pokuste všem, kteří vám nevyslovují dostatečnou podporu či vám dokonce házejí klacky pod nohy, vysvětlit, že vám brání v dosažení cíle. Další možností je dočasné omezení kontaktu, je-li to možné (od manžela se kvůli hubnutí nejspíš stěhovat nebudete) a hledání si nových kontaktů, kteří vám naopak podporu dají.

Příčina 3: Máte plný špajz sladkostí

zoom Zvětšit

Pozor na sladké nástrahy

Máte v domácnosti příliš mnoho lákadel v podobě nevyvážených nutričně málo hodnotných potravin, sladkostí či sladkých limonád? Jen stěží jim budete v dietě odolávat. Abyste si přechod na zdravější jídelníček usnadnili, uzpůsobte svému cíli i své okolní prostředí. Zamyslete se proto nad typem a množstvím nakupovaných potravin.

Podle toho, co je základem vašeho nového stravovacího režimu, uzpůsobte váš nákupní seznam. Zároveň to ale neznamená, že musí z domu pryč úplně vše, co v dietě nebudete běžně jíst. Zvlášť nebydlíte-li sami, tak by ostatní členové rodiny nejspíš neskákali nadšením. Navíc i vy si v dietě můžete čas od času dopřát malou porci oblíbené zmrzliny nebo kousek čokolády. Nicméně platí, že čím méně lákadel doma budete mít, tím snadněji vám hubnutí půjde.

Příčina 4: Nejste v psychické pohodě

S jarním počasím přichází teplo a sluníčko, vše rozkvétá, ptáčkové zpívají, což je balzám pro duši. Ne však pro každého. Na někoho naopak může padat splín nebo může být důvodem smutku a špatné nálady něco jiného. A co má špatná nálada společného s hubnutím? Negativní emoce mohou být důvodem emočního přejídání se, a to pak vede k přibírání na váze, v horších případech i k problémům s příjmem potravy. Pokud se necítíte dobře, přemýšlejte nad tím, co to způsobilo. Odstranit negativní pocity můžete různými způsoby - cvičením jógy, praktikováním mindfulness nebo si jděte zaběhat. Třeba si tím vyčistíte hlavu. Pokud se cítíte psychicky špatně už delší dobu a nic nezabírá, neváhejte požádat o pomoc odborníka. Nebudete-li mít totiž pod kontrolou svoje emoce, jen sotva dokážete mít pod kontrolou svůj jídelníček a hubnutí.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
DOPORUČUJEME
To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

Kosmetika komerční článek

Na začátku stála myšlenka dopřát zákazníkům i ty nejluxusnější parfémy za přijatelné ceny. Mladý pár z Brna se proto rozhodl otevřít parfumerii, kde budou zákazníci vybírat čichem a nikoliv podle značky a vzhledu flakónku. A zabralo to.

TIPY A TRIKY
Tipy na vánoční dárky pro muže

Tipy na vánoční dárky pro muže

Životní styl komerční článek

Taky máte každý rok pocit, že Vánoce se blíží nezastavitelným tempem? Nákupní centra jsou již o víkendech zaplněná lidmi a přichází čas, kdy si opět budeme lámat hlavu nad tím, jaké dárky pro své nejbližší vybrat.DOPORUČUJEME
Jízda na kole nebo běh: Co je lepší na hubnutí?

Jízda na kole nebo běh: Co je lepší na hubnutí?

Životní styl

Cyklistická sezóna je v plném proudu. Pokud jste se však rozhodli osedlat své kolo, abyste ještě vylepšili svou formu do plavek, možná vás bude zajímat, jestli je jízda na kole na hubnutí to pravé. Nebo bude nutné k rychlejšímu shození nadbytečných kil obout spíše tenisky a začít pravidelně běhat?