Chytrá domácnost, co to vlastně je? Dnes už to chodí trochu jinak.

Pojem chytrá domácnost už jste nejspíš zaslechli.  Ale co to vlastně znamená? Jak vám může chytrá domácnost usnadnit život a jak si ji vlastně pořídit? Možná vás překvapí, že už to dávno není tak složité, jak si třeba myslíte. 

Co vlastně znamená pojem chytrá domácnost a pro koho je určená? Začneme od konce. Chytrá domácnost (nebo inteligentní domácnost, smart home, chytrý dům atd.) je úplně pro všechny. Její výhody ocení lidé z města, ať už bydlí v bytě, nebo v domě, chataři, pejskaři, ti, kteří dbají na bezpečí svého majetku nebo třeba svých malých dětí anebo například alergici či astmatici. Ale i všichni ostatní.

img

Úplně v základu můžeme říct, že vám chytrá domácnost usnadní život. Nabídne vyšší komfort v rámci ovládání domácích spotřebičů a jejich vzájemné propojení. Výhodou je, že chytrou domácnost, tedy i všechny produkty samostatně, můžete ovládat třeba i skrze jedinou aplikaci v mobilním telefonu, a to dokonce na dálku, třeba i z dovolené. 

Mohu mít chytrou domácnost i já? 

Ještě před pár lety se pod pojmem chytrá domácnost skrýval celkem složitý systém, se kterým bylo potřeba počítat třeba už během stavby či přestavby bytu nebo domu. Zároveň vstupní náklady pro tento typ chytré domácnosti byly celkem vysoké, i když se třeba časem, vzhledem k úsporám, které provoz chytré domácnosti doprovází, vrátily. 

img

Dnes, po pár letech, je sice tato možnost stále aktuální, ale pořídit si chytrou domácnost už může doslova každý. Respektive každý, kdo má doma spolehlivé wifi a router. Chytrou domácnost totiž můžete postavit a využívat jen pomocí jednotlivých produktů a aplikace, která je spravuje. Je jedno, zda tu mluvíme o jednom produktu, třeba o zvlhčovači vzduchu, nebo o deseti produktech, které spolu komunikují a fungují tak, aby se vzájemně doplňovaly. 

Co si můžu pod chytrou domácností představit? 

Jako příklad můžeme uvést třeba chytrý dávkovač jídla pro pejsky. Představte si, že jedete na den k vodě, ale svého čtyřnohého mazlíčka necháváte doma. Jenže ten je zvyklý dostávat každý den ve 14 hodin granule. Když mu je však nasypete ráno před vaším odchodem, než zavřete dveře, granule jsou samozřejmě pryč. V případě chytrého dávkovače jídla však můžete v aplikaci naprogramovat, že se jídlo uvolní až přesně v těch 14 hodin. Paráda. 

img

Nebo máte chatu, kam o víkendu občas zajedete. Nicméně už jen ta představa, že přijedete do vymrzlého domečku, který budete zahřívat pomalu celý víkend, vás děsí. Tento problém vyřeší chytrá termohlavice, kterou nasadíte na topení a topit můžete začít ještě dřív, než se vydáte na cestu. Nebo můžete rovnou temperovat celou dobu, co na chatě nejste. Zároveň bezpečnost na stejné chatě, ale pak naopak i doma, ohlídají kamery, které můžete ovládat stejnou aplikací, jako třeba ten dávkovač jídla i termohlavici. A takových příkladů by byla celá řada. 

Úplně jiná písnička to pak je, když už máte produktů víc, komunikují spolu a zapínají, vypínají a zkrátka obecně fungují podle nejrůznějších scénářů, které si můžete sami nastavit. Třeba! Když do své aplikace, která chytrou domácnost spravuje, přidáte i svou televizi (za předpokladu, že ji systém podporuje), můžete si nastavit, že pokaždé, když ji zapnete, vypne se zvlhčovač vzduchu, aby vás při sledování oblíbeného seriálu nerušil. 

img

Smysl dává si od začátku pořizovat produkty jedné značky, která má ideálně svou vlastní aplikaci. Na našem trhu je hned několik značek, které mají v portfoliu produkty chytré domácnosti. Například Tesla, nová značka na trhu, se na chytrou domácnost přímo zaměřuje a aplikaci má dokonce v češtině. To také nebývá pravidlem, ale uživatelsky je to přeci jen o něco přívětivější. V tuhle chvíli si pod touto značkou můžete pořídit třeba bezpečnostní kamery, produkty pro domácí mazlíčky nebo třeba čističky vzduchu. Do budoucna však plánuje své portfolio rozšiřovat, aby zákazníkům nabídla komplexní ekosystém chytré domácnosti. A právě na takové značky je dobré se zaměřovat, abyste mohli koncept smart home postupně doplňovat, rozšiřovat a využívat jeho výhody naplno. 

„Chytrá domácnost už v dnešní době není žádná věda a život usnadní opravdu každému. Počítám, že si většina z nás raději užívá volného času než starostí o svou chalupu, kde už dlouho nikdo nesvítil, takže může lákat zloděje. Přitom třeba to svícení můžete v rámci chytré domácnosti na dálku zařídit, stejně jako pravidelnou kontrolu díky kamerovému systému,“ říká produktový manažer Matěj Nimmerrichter za značku Tesla.  

O Tesle a chytré domácnosti 

V roce 2020 rozšířila tradiční značka TESLA své portfolio o doplnila ho o novou řadu produktů konceptu chytré domácnosti. Jejím cílem je, aby se chytrá domácnost stala běžnou součástí domovů, ať už se jedná o byty, domy, nebo chaty. Tesla chce produkty chytré domácnosti zpřístupnit široké veřejnosti, a to jak fakticky, tak i z hlediska povědomí. V současné době funguje na českém trhu. Ve svém portfoliu se zaměřuje na kamerové systémy, chytré produkty pro domácí mazlíčky nebo produkty z kategorie péče o vzduch. 

img

Více informací najdete na webu: teslasmart.com a nakupovat můžete na oficiálním eshopu www.viha.cz/znacky/tesla-smart/Komentáře

Mišátkoo
Nevím, moc se mi to nezdá. Pro mě je naopak čím dál víc chytrá domácnost to, když více technologií spolu komunikuje a to se mi moc dostupné pro všechny nezdá... naopak jednotlivé produkty jsou pořád jen "smart produkty"... jako jo, když stavíte nový dům, tak chytrá elektroinstalace vs. normální může vyjít plus mínus na stejno. Prý je cena plus mínus srovnatelná (https://www.loxone.com/cscz/wp-content/uploads/si tes/7/2021/03/Infografika-Proc-Loxone-CZ.png)... za nějakých 35 funkcí můžete dát kolem 80k... https://www.loxone.com/cscz/inteligentni-domacnost -cena/
Mišátkoo
URL - ta infografika je fakt pěkná
Nepřihlášený uživatel nemůže komentovat

Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
TIPY A TRIKY
Tipy na vánoční dárky pro muže

Tipy na vánoční dárky pro muže

Životní styl komerční článek

Taky máte každý rok pocit, že Vánoce se blíží nezastavitelným tempem? Nákupní centra jsou již o víkendech zaplněná lidmi a přichází čas, kdy si opět budeme lámat hlavu nad tím, jaké dárky pro své nejbližší vybrat.

DOPORUČUJEME
To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

Kosmetika komerční článek

Na začátku stála myšlenka dopřát zákazníkům i ty nejluxusnější parfémy za přijatelné ceny. Mladý pár z Brna se proto rozhodl otevřít parfumerii, kde budou zákazníci vybírat čichem a nikoliv podle značky a vzhledu flakónku. A zabralo to.NOVÉ
Co by mělo obsahovat dobré oblečení na jógu?

Co by mělo obsahovat dobré oblečení na jógu?

Životní styl

Chcete-li si pořídit opravdu kvalitní a zároveň trendy oblečení na jógu, měli byste se řídit několika základními kritérii. Jestliže netušíte, o jaká kritéria se jedná, nemusíte zoufat. My vám to totiž na následujících řádcích prozradíme. Čtěte a nechte se inspirovat s námi!