Dula – pomocná ruka v mateřství

Přivést na svět nový život je úžasné privilegium, kterého se nám ženám dostalo. Aby se období těhotenství stalo skutečně radostným očekáváním, nikoliv obdobím zmatků a strachu z nadcházejícího porodu, je možné využít služeb duly.

img

Přivést na svět nový život je úžasné privilegium, kterého se nám ženám dostalo.

Slovo DULA...

 ...je řeckého původu. Tehdy označovalo pomocnici (otrokyni) pečující o domácnost a děti. Novodobě se začalo užívat ve Spojených státech pro pomocnice při kojení.

Dula podporuje přirozené ženské instinkty

Dula provází ženu těhotenstvím, v případě zájmu šestinedělím, avšak stěžejní částí pracovní náplně je být oporou během porodu. Duly se snaží vmísit do porodu onu hřejivou „lidskost“, která tento přirozený proces po staletí provázela. Svou přítomností tlumí formálnost nemocničního prostředí a vytváří vhodné podmínky pro pocit bezpečí. Cílem je, aby maminka přivedla své děťátko na svět co nejpřirozenějším způsobem, bez nutnosti jakýchkoliv intervencí. Tento fakt v žádném případě nevylučuje přítomnost duly během porodu císařským řezem, či jakkoliv jinak ovlivněným porodem (užitím epidurální anestezie, „klešťový“ porod, atd.) 

Dula je oporou nejen budoucím maminkám, ale také jejich partnerům

zoom

Dula pracuje s oběma partnery

Role ženy-pomocnice je nezastupitelná. Ještě naše babičky pamatují doby, kdy byla u porodu, krom „porodní báby“, přítomna také skupinka zkušených žen, která rodičku v těžkých chvílích povzbuzovala. Tuto roli nemůže přítomný nastávající tatínek v žádném případě suplovat. Pro muže je příchod očekávaného potomka stejně emotivní záležitostí, jako pro ženu. Těžko proto může fungovat jako profesionálně vyškolená dula.

Dula není zdravotník!

Dula nikterak nezasahuje svým působením do kompetencí lékařů či porodních asistentek. Její přítomnost je však pro zdravotnický personál velmi přínosná. Poskytuje budoucí mamince veškerou péči – masáže, podání homeopatik, doprovod na toaletu, pomáhá prodýchávat kontrakce, povzbuzuje, případně poradí partnerovi, jak správně masírovat. Dula je pro klientku stále po ruce. Její nepřetržitá přítomnost je klíčová. Není ale podmínkou, že s vámi musí dula být v jedné místnosti, může vyčkávat opodál na vaše zavolání.

Porodem to nekončí, naopak – všechno začíná

zoom Zvětšit

Po porodu pomáhá dula ženě s kojením

Po narození děťátka většinou maminky využijí dulu k tomu, aby si s ní popovídaly o průběhu porodu. Jsou plné nových poznatků, jsou emočně přehlceny. Dula jim pomáhá vše přefiltrovat a utřídit. Radí také v praktických věcech, jakými jsou kojení, nošení a koupání miminka. Poselstvím dul je, aby se mateřská péče, se kterou se o klientku staraly, promítla do jejího vztahu k novorozenému děťátku.

Dula musí mít silnou osobnost

Dulou se nemůže stát každý. Tato profese klade velký důraz na sílu osobnosti. Dula musí být empatická, citlivá, musí umět naslouchat a respektovat specifika každé ženy. Dula nesoudí, nekritizuje. Musí být tedy ženou citově zralou, ženou, která má co předat…. dáte mi jistě za pravdu, že ač je dula „ženou pro všechno“, je to profese velmi vznešená a ušlechtilá.

Komentáře

Nepřihlášený uživatel nemůže komentovat

Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
DOPORUČUJEME
Jízda na kole nebo běh: Co je lepší na hubnutí?

Jízda na kole nebo běh: Co je lepší na hubnutí?

Životní styl

Cyklistická sezóna je v plném proudu. Pokud jste se však rozhodli osedlat své kolo, abyste ještě vylepšili svou formu do plavek, možná vás bude zajímat, jestli je jízda na kole na hubnutí to pravé. Nebo bude nutné k rychlejšímu shození nadbytečných kil obout spíše tenisky a začít pravidelně běhat?

NOVÉ
Alginátové masky - působení, použití, vlastnosti

Alginátové masky - působení, použití, vlastnosti

Životní styl komerční článek

Alginátové masky fungují téměř jako žehlička na pleť, a tak jsou mezi ženami i muži čím dál oblíbenější. Řadí se mezi nejefektivnější produkty péče o pleť. Jestliže jste doposud tento zázrak nevyzkoušeli, doporučujeme to rychle napravit. Jakmile ho jednou zkusíte, už nebudete chtít používat žádnou jinou péči. Přesvědčte se sami.DOPORUČUJEME
K moři 2020 s úsměvem na tváři navzdory koronaviru

K moři 2020 s úsměvem na tváři navzdory koronaviru

Životní styl

Mnozí si nejspíš doteď pamatují neuvážené výroky o tom, že kvůli koronaviru se letos k moři nepodíváme. Později média přišla s tím, že budeme moct jedině do Chorvatska, nebo třeba že na plážích v Řecku nás čekají plexiskla. Z Itálie média udělala masový hrob. Na dovolenou by tam jel jedině šílenec! Jaká je skutečnost?