Dula – pomocná ruka v mateřství

Přivést na svět nový život je úžasné privilegium, kterého se nám ženám dostalo. Aby se období těhotenství stalo skutečně radostným očekáváním, nikoliv obdobím zmatků a strachu z nadcházejícího porodu, je možné využít služeb duly.

img

Přivést na svět nový život je úžasné privilegium, kterého se nám ženám dostalo.

Slovo DULA...

 ...je řeckého původu. Tehdy označovalo pomocnici (otrokyni) pečující o domácnost a děti. Novodobě se začalo užívat ve Spojených státech pro pomocnice při kojení.

Dula podporuje přirozené ženské instinkty

Dula provází ženu těhotenstvím, v případě zájmu šestinedělím, avšak stěžejní částí pracovní náplně je být oporou během porodu. Duly se snaží vmísit do porodu onu hřejivou „lidskost“, která tento přirozený proces po staletí provázela. Svou přítomností tlumí formálnost nemocničního prostředí a vytváří vhodné podmínky pro pocit bezpečí. Cílem je, aby maminka přivedla své děťátko na svět co nejpřirozenějším způsobem, bez nutnosti jakýchkoliv intervencí. Tento fakt v žádném případě nevylučuje přítomnost duly během porodu císařským řezem, či jakkoliv jinak ovlivněným porodem (užitím epidurální anestezie, „klešťový“ porod, atd.) 

Dula je oporou nejen budoucím maminkám, ale také jejich partnerům

zoom

Dula pracuje s oběma partnery

Role ženy-pomocnice je nezastupitelná. Ještě naše babičky pamatují doby, kdy byla u porodu, krom „porodní báby“, přítomna také skupinka zkušených žen, která rodičku v těžkých chvílích povzbuzovala. Tuto roli nemůže přítomný nastávající tatínek v žádném případě suplovat. Pro muže je příchod očekávaného potomka stejně emotivní záležitostí, jako pro ženu. Těžko proto může fungovat jako profesionálně vyškolená dula.

Dula není zdravotník!

Dula nikterak nezasahuje svým působením do kompetencí lékařů či porodních asistentek. Její přítomnost je však pro zdravotnický personál velmi přínosná. Poskytuje budoucí mamince veškerou péči – masáže, podání homeopatik, doprovod na toaletu, pomáhá prodýchávat kontrakce, povzbuzuje, případně poradí partnerovi, jak správně masírovat. Dula je pro klientku stále po ruce. Její nepřetržitá přítomnost je klíčová. Není ale podmínkou, že s vámi musí dula být v jedné místnosti, může vyčkávat opodál na vaše zavolání.

Porodem to nekončí, naopak – všechno začíná

zoom Zvětšit

Po porodu pomáhá dula ženě s kojením

Po narození děťátka většinou maminky využijí dulu k tomu, aby si s ní popovídaly o průběhu porodu. Jsou plné nových poznatků, jsou emočně přehlceny. Dula jim pomáhá vše přefiltrovat a utřídit. Radí také v praktických věcech, jakými jsou kojení, nošení a koupání miminka. Poselstvím dul je, aby se mateřská péče, se kterou se o klientku staraly, promítla do jejího vztahu k novorozenému děťátku.

Dula musí mít silnou osobnost

Dulou se nemůže stát každý. Tato profese klade velký důraz na sílu osobnosti. Dula musí být empatická, citlivá, musí umět naslouchat a respektovat specifika každé ženy. Dula nesoudí, nekritizuje. Musí být tedy ženou citově zralou, ženou, která má co předat…. dáte mi jistě za pravdu, že ač je dula „ženou pro všechno“, je to profese velmi vznešená a ušlechtilá.

Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
NOVÉ
Chystáte se na jaře zhubnout? Čekají vás překážky!

Chystáte se na jaře zhubnout? Čekají vás překážky!

Životní styl

S příchodem jara se řada lidí začne soustředit na hubnutí, aby měla hezkou postavu do plavek. Jenže ne vždy to jde tak, jak si člověk představuje. Jaké jsou hlavní příčiny toho, proč přebytečná kila odmítají jít dolů?

NOVÉ
Jak si udržet klid v situacích, které se zdají osobní. Praktické tipy

Jak si udržet klid v situacích, které se zdají osobní. Praktické tipy

Životní styl

Dělá vám potíže vypořádat se s kritikou na vaši osobu? Zraňuje vás to či dokonce na několik dní rozhodí? Zkuste naše tipy, jak se nenechat vtáhnout do negativních emocí a nebrat si urážky či podlosti od druhých osobně.TIPY A TRIKY
Holky sobě aneb proč je nejlepší jet do lázní s kamarádkou?

Holky sobě aneb proč je nejlepší jet do lázní s kamarádkou?

Životní styl komerční článek

Důvodů, proč se vydat na čistě dámský víkend, je hned několik. Pobavit se ve společnosti stejně nezadané kamarádky, relaxovat pár dní s maminkou či sestrou nebo oslavit rozlučku se svobodou. V lázních na vás bude čekat nespočet příjemných wellness procedur a navíc si užijete společnost spřízněných holčičích duší!