Jak vzniká alkoholové okno a dá se mu vyhnout?

Vzpomínáte si na to, jak jste se včera skvěle bavila? Tedy až na ten trapas, kdy jste zpívala karaoke v plném baru a pozvala na rande svého šéfa. Cože? Tohle že se stalo? Pokud vám je to alespoň trochu povědomé, pak jste pravděpodobně taky někdy zažila opileckou amnézii. A týká se to i mužů.

Vzpomínky prožrané od alkoholu

V jedné z písní Leoše Mareše zaznělo: „Paměť totiž nejde vymazat, nejsi Man in black.“ Jenže člověk nemusí být Man in Black, aby úspěšně vymazal i několik hodin své existence. Stačí mu k tomu větší a v některých případech i menší množství alkoholu. Ten se postará o narušení chemické rovnováhy v části mozku zvaného hipokampus, který hraje významnou roli při formování a ukládání vzpomínek. Alkohol přiměje buňky vyrábět jistý druh steroidů, které zablokují paměťové receptory. Mozek tak dočasně ztratí schopnost vytvářet vzpomínky. 

Proč zrovna já?

zoom

Někteří jsou k opilecké amnézii náchylnější

Podle studie, kterou prováděli vědci z týmu vedeného Reaganem R. Wetherillem na University of California v San Diegu, jsou někteří lidé k alkoholovým oknům náchylnější než jiní. U různých jedinců mozkové receptory na alkohol reagují různě citlivě. S největší pravděpodobností jsou k výpadkům o něco náchylnější ženy, protože mají v těle menší množství vody a enzymu dehydrogenázy, který alkohol štěpí, ale není to pravidlem. Zkrátka někteří okna mají, jiní nikoliv. Individuální je ale nejen vypnutí paměti po alkoholu, ale i po jakém množství k tomu dochází. Zajímat by vás možná mohlo i to, že alkoholové okno nesouvisí s tím, jestli vám bude druhý den špatně. Můžete se probudit „svěží“, ale bez vzpomínek. V tom horším případě si nebudete z večera nic pamatovat a ještě vám k tomu všemu bude zle.

Existuje šance, že se některé vzpomínky vrátí

I když jsou někdy situace, na které člověk vlastně docela rád zapomene, tak přeci jen může být pro člověka nepříjemné nebo přinejmenším zvláštní, že mu chybí střípky vzpomínek. K vybavení si „ztracených“ vzpomínek vám mohou pomoct druzí, tedy ti, kteří opileckou amnézii netrpí. Ale ne vždy se to podaří. Pokud si pamatujete události alespoň obrysově, pak je šance, že si vybavíte i další věci, které se udály, podstatně vyšší, než když si nepamatujete vůbec na nic. Navíc máte-li alkoholový black out, nikdy se nemůžete být jistí tím, že vám druzí říkají pravdu. Velice snadno jim můžete naletět, protože ověřit si, co se skutečně stalo, není vždy snadné nebo možné.

Zaručená rada, jak opilecké amnézii předcházet¨

zoom Zvětšit

Máte pocit, že jste na něco zapomněli?

Tohle nebudete chtít slyšet, ale jediným zaručeným způsobem, zvlášť pokud máte k alkoholovým oknům genetické dispozice, je nepít alkohol. Jestliže vám přijde tohle opatření příliš drastické, pak můžete vyzkoušet některé z obecných rad pro pití alkoholu, například nepít na lačný žaludek, neobracet do sebe rychle za sebou hned několik dvojitých panáků, ale pít pomalu a průběžně, nebo prokládat alkohol čistou vodou. Jestli vám něco z toho pomůže, nebo máte jiné zaručené tipy, podělte se o ně s námi v komentáři pod článkem. Jenže pokud naše rady nezaberou, tak je to vlastně jedno. Vždyť si stejně nebudete pamatovat, že jste měli alkoholové okno. Možná si nevzpomenete ani na to, že jste měli večírek. ;-)Komentáře

VeronikaEma
Já mám takovou úsměvnou historku. Moje okno se událo na konci třeťáku na vejšce. Zrovna jsme dělali státnice na bakaláře. Den předtím jsme se se spolubydlícíma učily dlouho do noci, druhej den jsme měly žaludek "na vodě" ze stresu a samozřejmě jsme nic nejedly. Když jsme státnice pak udělaly, hned jsme si daly 2 panáka zelené. Pak jsme všichni šťastlivci šli slavit do jednoho podniku ve městě. Do toho ještě za mnou přijel můj tehdejší přítel ze 100km vzdáleného města. Na přípitek jsme měli sekt, pak jsem byla celý večer na bílém vínu, přičemž jsem snědla asi večeři, ale do toho jsem hodně kouřila (mám pocit, že cigarety vždycky ještě podpořily moji opilost). Když jsem odcházela, ještě jsem si dala panáka vodky na baru. A to je vše, co si pamatuju. Zbytek mi musel říct druhej den můj přítel. Moje okno bylo tak veliký, že si nepamatuju, že jsme šli z toho podniku do mekáče a já si poručila tři veliký menu a prej jsem to "žrala" jako zvíře. Odtamtud jsme šli na vlak, jeli jsme do toho města, kde bydlel můj přítel. Cestou na vlak jsem prej nahlas zpívala, po cestě tančila a hlasitě se smála. Nepamatuju si dvouhodinovou cestu vlakem ani to, že vlak měl výluku a asi třetinu cesty jsme jeli autobusem. Nepamatuju si, že jsme potkali ani moji kamarádku a že jsem se s ní bavila (a ssamozřejmě mi nebylo nic rozumět). Nepamatuju si, že jsme pak v tom městě nasedli na taxíka a jeli jsme k přítelovo rodičům a že jsme měli sex. Nepamatuju si prostě nic kromě toho panáka vodky. Ráno jsem měla samozřejmě málem infarkt, protože jsem v první chvíli absolutně netušila, kde jsem!
Od tý doby jsem měla samozřejmě ještě sem tam okno, ale teď už moc nepiju. Moje rady zní: prokládat alko nealkem, do toho jíst, pokud možno nekouřit, hodně se hýbat (třeba jít si zatančit nebo se věn provětrat), držet se jednoho typu alkoholu celý večer a nepaňákovat, mít někoho, kdo vás usměrňuje. A samozřejmě nepít přes míru.
NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
NOVÉ
Jak vybrat stahovací prádlo - Druhy prádla a výběr velikosti

Jak vybrat stahovací prádlo - Druhy prádla a výběr velikosti

Oblečení komerční článek

Sezóna odhalených tělesných partií je pomalu u konce a my můžeme své nedostatky před světem zase schovávat. Pokud ale i přesto přicházíte do situací, kdy byste některé tělesné partie ráda viděla o trošku menší, nemusíte kvůli tomu řešit jídelníček, ani cvičení, postačí vám stahovací prádlo, které problémové partie nepozorovaně zúží.

DOPORUČUJEME
To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

Kosmetika komerční článek

Na začátku stála myšlenka dopřát zákazníkům i ty nejluxusnější parfémy za přijatelné ceny. Mladý pár z Brna se proto rozhodl otevřít parfumerii, kde budou zákazníci vybírat čichem a nikoliv podle značky a vzhledu flakónku. A zabralo to.NOVÉ
Dopřejte si výborné a zdravé svačiny. Poradíme, co vám zachutná a co můžete mít stále při sobě

Dopřejte si výborné a zdravé svačiny. Poradíme, co vám zachutná a co můžete mít stále při sobě

Životní styl komerční článek

Zatímco oběd a večeři si většina z nás hlídá, svačina se stále neskládá z tělu prospěšných látek. Často si v rychlosti něco „ulovíme“ v ledničce nebo v obchodě, aniž by nám to přineslo nějaký užitek. Máme pro vás tipy na to, jak si svačinou dopomoci ke snížení tělesné hmotnosti. Poradíme i jak si dát něco zdravého a lahodného na zub. Vše si pak jednoduše dáte do tašky nebo do batohu, bez nutnosti cokoliv chystat.