Virtuální nevěra: nevinná nebo nebezpečná zábava?

I přesto, že virtuální nevěra zahrnuje „pouze“ sdílení sexuálních fantazií bez přímého sexuálního kontaktu, lze ji považovat za podvádění. Hranice mezi nevinností a hříchem se u virtuálních vztahů velice těžko vymezuje a má i svá další úskalí.

Co je to virtuální nevěra?

zoom

Ne vždy jsou virtuální vztahy anonymní

Virtuální nevěra zahrnuje sdílení sexuálních fantazií bez přímého sexuálního kontaktu, což ale neznamená, že k němu nemůže dříve či později dojít. V takovém případě se už ale nejedná o virtuální nevěru, ale podvádění v reálném životě. Nicméně i virtuální nevěra může pro vztah představovat nemalé nebezpečí. Navíc u virtuální nevěry hrozí riziko závislosti.

Co se týče vymezení virtuální nevěry, tak podle mě přesné vymezení neexistuje. Stejně tak nesouhlasím s tvrzením expertů, kteří tvrdí, že virtuální vztahy jsou zejména o anonymitě, kdy účastníci neznají svá skutečná jména, neví, jak vypadají, kde pracují či kde a s kým žijí. Virtuální nevěra či vztah může vzniknout i mezi lidmi, kteří se naopak velmi dobře znají. Není nic výjimečného na situaci, kdy dojde k virtuální nevěře mezi přáteli.

Proč dochází k virtuální nevěře?

Proč se vzájemně podvádíme? Proč si vzájemně lžeme? Proč toužíme i po jiných lidech, než je náš partner/ka? Na tyto otázky je těžké najít (rozumnou) odpověď. Možná ke všem těm věcem dochází, protože jsme zkrátka nedokonalí. Protože jsme lidé. Protože máme nenaplněné touhy a sny. Protože toužíme poznávat nové věci a lidi, chceme prožívat opakovaně pocit jedinečnosti, možná i zamilovanosti. Upřímně – nevím. Neznám na to odpověď.

Odborníci tvrdí, že virtuální nevěře podléhají osamělí lidé, kteří virtuální vztahy využívají jako náhražku za partnera, ale i zadaní, kteří mají doma uspokojivý a kvalitní partnerský vztah. Podle odborníků hledáme především duševní spříznění, ale myslím si, že ani odborníci na vztahy nedokážou určit správnou příčinu (virtuální) nevěry. Navíc nejsem přesvědčená o tom, že se musí nutně jednat o duševní spříznění. Zprávy toho snesou hodně, člověk se může odvázat a užít si skvělý virtuální sex bez nutnosti být s člověkem na druhé straně linky v duševním souznění.

zoom Zvětšit

Duševní spříznění nebo erotické napětí?

V čem je virtuální nevěra tak přitažlivá?

Přitažlivost a výhoda virtuálních vztahů spočívá zejména v tom, že lidé se zbavují svého studu a dokážou napsat i to, co by jinak nikdy nevyslovili. Prostřednictvím telefonu nebo počítače si člověk může velice snadno kompenzovat věci, které v reálném vztahu nefungují nebo neodpovídají jeho představám. Mimo to virtuální nevěra (vztah) je něčím novým, neznámým, je to příjemné zpestření „všedního“ života, a tak mu člověk velice snadno propadne.

Pokud si člověk i přesto stále uvědomuje cenu reálného vztahu a odpovědnost k němu, pak virtuální vztah nemusí být brán pouze jako špatný. Virtuální vztah může pomoct uspořádat si vlastní myšlenky, cíle a očekávání v životě. Díky tomu, že se člověk naučí sdělovat své myšlenky a přání, snadněji přijde na to, co ke svému spokojenému životu potřebuje. Virtuální vztah může být pro člověka výzvou ke změně zaběhnutých stereotypů v současném reálném vztahu.

POZOR: Virtuální nevěru neobhájíte

zoom Zvětšit

Virtuální nevěra má řadu úskalí

I když se může z výše popsaného zdát, že virtuální nevěra je vlastně naprosto nevinná a neškodná, či dokonce pro skutečný vztah přínosná, zdání klame. O přínosech* se mluví i v případě klasické nevěry, ale většina z nás si asi dokáže udělat představu o tom, jaký „přínos“ bude nevěra mít, pokud na ní drahá polovička přijde. Pokud partner na virtuální nevěru přijde, obvykle ji bere stejně, jako by se jednalo o nevěru skutečnou. Virtuální nevěra má většinou všechny atributy reálné nevěry, včetně sexu s někým jiným, i když se jedná jen o sex psaný a fantazijní.

K tomu má virtuální nevěra i řadu dalších úskalí. Člověk si na virtuálním sexu snadno vytvoří závislost, rozvíjením virtuálních vztahů člověk ztrácí schopnost rozvíjet skutečné vztahy a často dochází i k tomu, že ochladne vztah se skutečným partnerem včetně zájmu o skutečný sex. Výjimkou nejsou ani případy, kdy se virtuální vztah zvrtne a účastníci spolu skončí v posteli. V té skutečné. Nikoliv virtuální. V tomto případě pak nevěru neobhájíte stoprocentně. Obezřetní buďte nejen na to, aby virtuální nevěra nepřešla do té fyzické, ale také na to, abyste se do virtuálního partnera/partnerky nezamilovali. Nabízí se však otázka, jestli je to reálné? Možná se vyplatí myslet na následky, které mohou z jakékoliv nevěry vzniknout a které si každý nese sám.

zoom Zvětšit

Milenky a milenci jsou ve výhodě

*Co se týče přínosů jakékoliv nevěry, tak podle mého názoru se odborníci mýlí, nebo je na to třeba pohlížet značně individuálně. Myslím si, že pokud se jedná o nefunkční či problematický vztah, tak nevěra problémy nevyřeší. V případě funkčního vztahu mi nevěra přijde jako úplný nesmysl, což si asi i většina aktérů nevěry uvědomuje, ale chtíč a touha je prostě silnější. Následků se sice někteří bojí jako čert kříže, ale co naplat. Stejně do toho rizika jdou. Nevěra, a zvláště nevěra dlouhodobějšího charakteru, kdy spolu aktéři mají vztah, je riziková a prospěšnost velice diskutabilní. Vztah s partnerem spíše narušuje, než okořeňuje. Není totiž snadné mít city pod kontrolou, či lusknutím prstů přestat myslet na milence/milenku a věnovat se plně své drahé polovičce. Milenci a milenky jsou vždy ve výhodě ve srovnání s našim partnerem/partnerkou, jsou novým impulzem, neřešíme s nimi (obvykle) starosti všedních dní. Jsou zábavní, skvělí, přitahují nás, rozumí nám. Není to ale částečně pouze iluze? Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
ABSOLUTNÍ HIT TIPY A TRIKY DOPORUČUJEME
Šmejdi chtějí vydělávat na koronaviru

Šmejdi chtějí vydělávat na koronaviru

Životní styl

Nahlaste prosím všechny podezřelé inzeráty, tedy ty, které nabízejí respirátory a roušky, případně dezinfekční gely.

NOVÉ
Když se dítě usmívá a rodiče také

Když se dítě usmívá a rodiče také

Životní styl komerční článek

Bylo by velké klišé napsat, že úsměv je jedna z nejhezčích věcí na světě? Asi ano, ale je to tak. Když se usmívá miminko, obvykle se smějí také jeho rodiče. Když jsou usměvaví rodiče, maminka i tatínek, svůj smích zase přenáší na své děti. Je to takový krásně začarovaný kruh. Naše děti vnímají naši náladu, vnímají to, zda jsme unavení, zda nás něco trápí, jsme nervózní. Dobré fungování rodiny, ve kterém tatínek pomáhá mamince a maminka zase tatínkovi, je jeden dílek onoho usměvavého kruhu, který nám přináší radost.DOPORUČUJEME
Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Životní styl

Máme kapacitu a výbavu zvládat stres, který nám běžný život přináší, přesto můžeme mít občas pocit, že se nám hroutí svět. Navíc za současné situace je stres ještě umocněn a zoufalství začínají propadat i ti, kteří byli vždycky nad věcí. Jak stresu čelit a nezbláznit se z toho, co se kolem nás se děje?