Je nutné bránit se před sluncem?

Názory na opalování se většinou neliší. Malé množství, a s tou správnou ochranou, je zdraví prospěšné. Vitamín D má pozitivní vliv na naši psychiku, a proto se tak rádi nahříváme na sluníčku. Navíc opálená pokožka vypadá zdravěji. Sluneční paprsky ale mohou i uškodit. Co všechno nám může životadárné slunce způsobit a jak se tomu vyvarovat?

Co může slunce způsobit?

Snad každý se někdy na sluníčku spálil. Kůže je naším největším orgánem a její poranění, ačkoliv se spálení tak nemusí zdát, je velký zásah do organismu. Spálená kůže se hojí několik dní a bolest ustupuje velmi pomalu. Proto je důležité mazat se opalovacím krémem pečlivě.

Při dlouhodobém vystavování slunci, bez účinné ochrany, hrozí rychlejší stárnutí kůže a v nejhorším případě i rakovina kůže. Proto je důležité sledovat svá kožní znaménka a pravidelně chodit na vyšetření ke svému dermatologovi. Nejvhodnější doba pro vyšetření je před letní sezónou.

Přímé slunce neohrožuje jen pokožku, ale i zrak. Nejčastějším důsledkem dlouhého pobytu na slunci je nepříjemný zánět spojivek. Chránit se můžete slunečními brýlemi.

Během celého dne na slunci je možné přivodit si úpal, úžeh a hrozí i dehydratace. Proto nezapomínejte na doplňování vhodných tekutin a vyhledávejte stinná místa.

img

Chraňte se opalovacím krémem

Kdy a kde má slunce největší sílu?

Sluneční paprsky na nás dopadají i ve dny, kdy není jasná obloha. Omezit pobyt na slunci bychom měli vždy mezi 12 a 16 hodinou. Slunce má v tu dobu největší sílu a spálení hrozí i během krátké chvíle.

S tím, že má slunce větší sílu, všichni počítají u moře a v teplých oblastech. Ale i ve vyšších nadmořských výškách se můžete pěkně spálit. Ačkoliv je v okolí stále sníh, spálení hrozí s ještě vyšší pravděpodobností.

Síla slunce se také násobí odrazem od vodní plochy, bílé barvy nebo betonových ploch ve městech. Schovat se před sluncem je téměř nemožné.

Jak se slunci ubránit a užít si ho?

Abychom si léto nespojili jen s bolestivým spálením, je nutné nepodcenit přípravu. Klobouky a oblečení, které zakrývá ty nejfrekventovanější místa, nám velkou měrou pomohou. Samozřejmé je použití vhodného krému.

Při výběru krému berte v úvahu váš fototyp. Krém na opalování je nutné mazat v silné vrstvě na celé tělo. A pozor! Voděodolný krém na opalování neznamená, že se s ním můžete koupat, ale že vás ochrání i ve vodě. Po koupání je proto nutné jeho vrstvu obnovit.

Při mazání je lepší nešetřit a důkladně namazat celé tělo. Hlavně obličej, nos, uši, ramena, dekolt a nárty. O výběru toho správného krému, ale i množství, které na svou pokožku máte namazat, se dozvíte v tomto článku od lékárnice z Alphega lékárny.

Při pobytu na sluníčku hodně pijte, snažte se být ve stínu a večer použijte nejlépe krém po opalování s panthenolem. Mít strach ze sluníčka není nutné, jen je důležité respektovat jeho sílu a chránit svou pokožku. Opálíte se i s použitím vyššího faktoru, nebojte.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.


Mohlo by vás také zajímat


NOVÉ
Minimální jizva, přirozený tvar a doživotní záruka – to jsou silikonové implantáty Motiva

Minimální jizva, přirozený tvar a doživotní záruka – to jsou silikonové implantáty Motiva

Plastická chirurgie

S příchodem implantátů Motiva na český a slovenský trh se klientkám otevřely zcela nové obzory. Augmentace, tedy zvětšení prsou, je mnohem bezpečnější, bez pooperačních komplikací a rovněž s minimální jizvou. A nejen to.

NOVÉ
Aby vaše děťátko dobře spalo

Aby vaše děťátko dobře spalo

Životní styl

Máte doma čerstvě narozené miminko? Pak jistě víte, jak důležité je, aby se klidně a kvalitně vyspalo. Souvisí to také s dostatečnou relaxací a kvalitou spánku ostatních členů rodiny. Mnoho rodičů se ptá, jak to udělat, aby miminko dobře spalo. Proto ve spolupráci s neonatoložkou a moderátorkou Soňou Šulákovou přinášíme zajímavé postřehy, rady a možnosti, které se rodičům v dnešní době nabízejí.DOPORUČUJEME
To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

Kosmetika komerční článek

Na začátku stála myšlenka dopřát zákazníkům i ty nejluxusnější parfémy za přijatelné ceny. Mladý pár z Brna se proto rozhodl otevřít parfumerii, kde budou zákazníci vybírat čichem a nikoliv podle značky a vzhledu flakónku. A zabralo to.