Je nutné bránit se před sluncem?

Názory na opalování se většinou neliší. Malé množství, a s tou správnou ochranou, je zdraví prospěšné. Vitamín D má pozitivní vliv na naši psychiku, a proto se tak rádi nahříváme na sluníčku. Navíc opálená pokožka vypadá zdravěji. Sluneční paprsky ale mohou i uškodit. Co všechno nám může životadárné slunce způsobit a jak se tomu vyvarovat?

Co může slunce způsobit?

Snad každý se někdy na sluníčku spálil. Kůže je naším největším orgánem a její poranění, ačkoliv se spálení tak nemusí zdát, je velký zásah do organismu. Spálená kůže se hojí několik dní a bolest ustupuje velmi pomalu. Proto je důležité mazat se opalovacím krémem pečlivě.

Při dlouhodobém vystavování slunci, bez účinné ochrany, hrozí rychlejší stárnutí kůže a v nejhorším případě i rakovina kůže. Proto je důležité sledovat svá kožní znaménka a pravidelně chodit na vyšetření ke svému dermatologovi. Nejvhodnější doba pro vyšetření je před letní sezónou.

Přímé slunce neohrožuje jen pokožku, ale i zrak. Nejčastějším důsledkem dlouhého pobytu na slunci je nepříjemný zánět spojivek. Chránit se můžete slunečními brýlemi.

Během celého dne na slunci je možné přivodit si úpal, úžeh a hrozí i dehydratace. Proto nezapomínejte na doplňování vhodných tekutin a vyhledávejte stinná místa.

img

Chraňte se opalovacím krémem

Kdy a kde má slunce největší sílu?

Sluneční paprsky na nás dopadají i ve dny, kdy není jasná obloha. Omezit pobyt na slunci bychom měli vždy mezi 12 a 16 hodinou. Slunce má v tu dobu největší sílu a spálení hrozí i během krátké chvíle.

S tím, že má slunce větší sílu, všichni počítají u moře a v teplých oblastech. Ale i ve vyšších nadmořských výškách se můžete pěkně spálit. Ačkoliv je v okolí stále sníh, spálení hrozí s ještě vyšší pravděpodobností.

Síla slunce se také násobí odrazem od vodní plochy, bílé barvy nebo betonových ploch ve městech. Schovat se před sluncem je téměř nemožné.

Jak se slunci ubránit a užít si ho?

Abychom si léto nespojili jen s bolestivým spálením, je nutné nepodcenit přípravu. Klobouky a oblečení, které zakrývá ty nejfrekventovanější místa, nám velkou měrou pomohou. Samozřejmé je použití vhodného krému.

Při výběru krému berte v úvahu váš fototyp. Krém na opalování je nutné mazat v silné vrstvě na celé tělo. A pozor! Voděodolný krém na opalování neznamená, že se s ním můžete koupat, ale že vás ochrání i ve vodě. Po koupání je proto nutné jeho vrstvu obnovit.

Při mazání je lepší nešetřit a důkladně namazat celé tělo. Hlavně obličej, nos, uši, ramena, dekolt a nárty. O výběru toho správného krému, ale i množství, které na svou pokožku máte namazat, se dozvíte v tomto článku od lékárnice z Alphega lékárny.

Při pobytu na sluníčku hodně pijte, snažte se být ve stínu a večer použijte nejlépe krém po opalování s panthenolem. Mít strach ze sluníčka není nutné, jen je důležité respektovat jeho sílu a chránit svou pokožku. Opálíte se i s použitím vyššího faktoru, nebojte.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.


Mohlo by vás také zajímat


NOVÉ
8 tipů, jak se nezbláznit z Vánoc

8 tipů, jak se nezbláznit z Vánoc

Životní styl

V dnešní době už málokde platí, že Vánoce jsou svátky klidu. Ve spoustě rodinách stále přetrvávají nesmyslné zvyky. K tomu se přidává zběsilé nakupování dárků a nakonec únavná setkání s příbuznými, na které si během celého roku sotva vzpomeneme. Proč to všechno vlastně podstupujeme? A jak se z příprav na svátky nezbláznit?

NOVÉ
Tipy na vánoční dárky od FAVI

Tipy na vánoční dárky od FAVI

Životní styl komerční článekNOVÉ
Lepším spánkem ke zdraví

Lepším spánkem ke zdraví

Životní styl komerční článek

Trh je plný matrací, které jejich výrobci propagují jako zaručeně  nejlepší. Náš názor je, že jde o zboží, jež je potřeba volit podle potřeb každého jedince.