Je vám lehce přes třicet? Jak stará je ale vaše vagína?

I když se říká, že věk je jen číslo, neplatí to za každých okolností. Například současný trend, kdy ženy rodí ve stále pozdějším věku, má i svá rizika. Podle gynekologů mají ženy po třicítce menší šanci na otěhotnění. Opravdu je důvod k obavám?

V průběhu let se snižuje počet vajíček i jejich kvalita

zoom

Podle vědeckých studií plodnost ženy s věkem klesá, což ale není žádný nový objev. Je to vcelku logické. I když se nám daří udržet si mladiství vzhled, k opotřebovanosti orgánů nezastavitelně dochází. „Léta hrají svou roli už krátce po třicítce. Čím je pak žena starší, pravděpodobnost otěhotnění je menší,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Radka Gregorová z Lékařského domu v Praze 7. A dodává: „Během života ženy se snižuje nejen počet vajíček, ale také jejich kvalita. Aby bylo vajíčko schopné kontaktu se spermií a vývoje v embryo potřebuje správný tvar a chromozomální výbavu. Zjednodušeně řečeno, potřebuje být v perfektní kondici.“ Pokud se ženě starší 35 let povede otěhotnět, ať už přirozenou cestou nebo pomocí umělého oplodnění, nese to se sebou další rizika. Obvykle podstatně větší než u žen v mladším věku. Nemělo by se to však tolik zevšeobecňovat.

Zvyšuje se riziko vrozených vad u dítěte

Kromě potíží s otěhotněním bývá dalším strašákem těhotných žen ve věku nad 35 let  zvýšené riziko vrozených vývojových vad. „Genetické vyšetření krve, plodové vody, či podrobné ultrazvukové vyšetření mohou vrozené vývojové vady poměrně včas odhalit,“ říká gynekoložka Radka Gregorová a upozorňuje také na riziko takových chorob, jako jsou cukrovka, křečové žíly, vysoký krevní tlak, preeklampsie a nitroděložní růstové retardace Na druhou stranu žena, která o sebe celý život dbá, zdravě se stravuje, sportuje a nikdy neřešila žádné velké zdravotní problémy, se nemusí zbytečně stresovat. Ne vždy je věk klíčový.

Organismus dostane zabrat. Ale proč byste to nezvládla?

Ze zkušeností žen, které otěhotněly až v pozdějším věku, vyplývá, že snášejí hůře graviditu a často i samotné mateřství. „Organismus v pětatřiceti až čtyřiceti letech je opotřebovanější než ve dvaceti. Ženy se mohou cítit unavenější. Problém může být i s psychikou,“ upozorňuje  gynekoložka Radka Gregorová. „Čím déle se žena věnovala kariéře, užívala si svobodu a svůj volný čas, tím hůře si může zvykat na zcela nový režim. Najednou se může cítit osaměle, odstrčeně a dokonce může propadat depresím. U starších prvorodiček se někdy projevuje i přehnaná starostlivost o děti,“ dodává Gregorová. Není to ale pravidlem. Spousta žen, které se rozhodly pro dítě až v pozdějším věku, má pozitivní zkušenost. „V červnu mi bylo 32 a mám sedmiměsíčního syna. Těžká pohoda. Opravdu, co jsem v životě chtěla, to jsem dokázala, pořídila si, viděla a teď můžu všechny zkušenosti předávat,“ píše v jedné diskuzi uživatelka petma112. „Porodila jsem ve 36. Všechno je v pořádku. Nebojte se ničeho a hodně štěstí,“ sdělujte svou zkušenost uživatelka tet.

A co dítě hned po maturitě? Volba je na vás

Ačkoliv je trendem dnešní doby otěhotnět spíše později než dříve, tak jsou i opačné případy. Mnohé  ženy touží po miminku tak silně, nebo se stane „nehoda“, že maturují s miminkem v bříšku. V některých případech rovnou s miminkem v kočárku. Co se týká jejich fyzické kondice, pravděpodobně na tom budou lépe než čtyřicátnice, i když výjimka potvrzuje pravidlo. Horší to může být po psychické stránce, kdy je potřeba v tak mladém věku zvládnout starost o sebe i někoho dalšího. Nikdo by ale neměl druhého hodnotit. Je pouze vaše věc, jestli se rozhodnete pro dítě ve 20, 30, 40 nebo se třeba vůbec rodit nechystáte. Každý z nás si píše svůj vlastní příběh, občas ho proloží nějaká šťastná nebo naopak nešťastná shoda náhod. Stále je to ale náš život, a pokud svým chováním nikomu neubližujeme, máme právo žít ho podle sebe. A být šťastné. S dítětem i bez něj.

A kdy tedy tedy plánujete rodinu?

Na závěr ještě jedna věc. Pokud vám je kolem třiceti či dokonce přes třicet a jste stále bezdětná, pravděpodobně jste nebyla ušetřena otázkám typu: „Kdy plánujete miminko? Proč ještě nemáte děti? Vždyť život bez dětí nemá smysl. Už bys o tom měla začít vážně uvažovat, nemyslíš?“ Nenechte se těmito hloupými otázkami a poznámkami vykolejit. Vzpomeňte si na přísloví: „Na hloupou otázku, hloupá odpověď.“ Plánování rodiny je čistě osobní záležitost a nikomu do toho nic není. Bohužel spousta lidí tuto otázku pokládá, jako by se vlastně jen ptali na to, jak se máte. Neuvědomují si, že kromě toho, že to je skoro stejně intimní jako se ptát někoho na ulici, jestli zrovna dneska souložil, mohou touhle otázkou druhého také velmi zranit. Například tehdy, když se zeptáte ženy či páru, který děti prostě mít nemůže. Stejně tak se ale nemusí obhajovat nikdo, kdo děti mít nechce. Věřte nebo ne, každý z nás má v životě vlastní priority a není důvod podsouvat mu něco, o co nestojí. Jak už zaznělo v odstavci výše, štěstí může mít mnoho podob.
Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
NOVÉ
Aby vaše děťátko dobře spalo

Aby vaše děťátko dobře spalo

Životní styl komerční článek

Máte doma čerstvě narozené miminko? Pak jistě víte, jak důležité je, aby se klidně a kvalitně vyspalo. Souvisí to také s dostatečnou relaxací a kvalitou spánku ostatních členů rodiny. Mnoho rodičů se ptá, jak to udělat, aby miminko dobře spalo. Proto ve spolupráci s neonatoložkou a moderátorkou Soňou Šulákovou přinášíme zajímavé postřehy, rady a možnosti, které se rodičům v dnešní době nabízejí.

NEJČTENĚJŠÍ TIPY A TRIKY
4 podzimní beauty trendy

4 podzimní beauty trendy

Kosmetika

Kosmetické trendy se mění rychlostí blesku, prozradíme vám, které jsou teď na podzim velkým hitem a stojí za to, je vyzkoušet.NOVÉ
Navštívit či nenavštívit Ubud?

Navštívit či nenavštívit Ubud?

Životní styl komerční článek

Kdybych se měla charakterizovat v době, kdy jsem začínala cestovat po světě, nazvala bych se „plážovou povalečkou“. Byla jsem vyznavačkou teorie: „Kdo přijede zpět do ČR více opálen, vyhrává :-)“. Mnoho času jsem při cestování trávila právě na všech různých možných plážích světa. Znala jsem častěji více barvu lehátek než danou zemi.