Menstruace a bylinky: Zabírají na bolest?

Menstruační cyklus mnohdy provázejí křeče a další nepříjemné příznaky jako pocit nadýmání a zadržování vody, akné, zvýšená chuť k jídlu, úzkost nebo napětí. Jak si s tím šetrně poradit? Zkuste sílu bylinek.

Hluchavka bílá

zoom Zvětšit

Čaj z hluchavky pijte třikrát denně

Tato bylinka s bílými květy je skvělá při silné, bolestivé a nepravidelné menstruaci. Hluchavka bílá dokáže zmírnit rovněž předmenstruační migrény nebo dokonce nervové potíže spojené s depresemi. Hluchavku si připravte jako čaj a pijte ho třikrát denně. S pitím čaje z hluchavky můžete začít už pár dní před menstruací a pak pokračovat během samotného menstruačního cyklu.

Drmek obecný

Účinky této rostliny na ženské obtíže byly známy už v antice. Drmek obecný může pomoct nejen při bolestivé menstruaci, ale dokáže upravit i menstruační cyklus (nepravidelná menstruace, krvácení z dělohy či nadměrné krvácení při menstruaci). Doporučuje se také ke zmírnění příznaků PMS a menopauzy jako náladovost, úzkost nebo nespavost.

Třezalka tečkovaná

zoom Zvětšit

Třezalka tečkovaná zmírňuje příznaky PMS

Další rostlinkou působící blahodárně na ženský cyklus je třezalka tečkovaná, jejíž užívání je spojováno zejména se zmírněním příznaků PMS, jako jsou mírné až středně těžké deprese, podrážděnost nebo únava. Ženám se doporučuje i v období klimakteria, jelikož stabilizuje hormonální výkyvy. Je vhodná jako doplněk ke klasické léčbě.

Kontryhel obecný

Kontryhel obecný je ideální při zánětlivých ženských onemocněních i klimakterických problémech. Díky obsahu tříslovin, které se vyznačují stahujícím účinkem, kontryhel pomáhá při dlouhé a silné menstruaci. Napomáhá prokrvit dělohu a pánev, čímž může stimulovat pravidelnou menstruaci. V neposlední řadě zmírňuje bolest.

Maca peruánská

zoom Zvětšit

Maca pomáhá při hormonální dysbalanci

Maca peruánská se užívá zejména v Jižní Americe v souvislosti se zvýšením plodnosti a libida. Zlepšuje hormonální nerovnováhu a kvalitu spermií u mužů. Nápomocná je však i při hormonální dysbalanci či menopauze. Benefity může poskytovat i po stránce psychické, a to nejen během menstruace.

Ploštičník hroznatý

V lidovém léčitelství je ploštičník hroznatý doporučovaný při ženských potížích, jako jsou nepravidelná menstruace či zmírnění bolestí a křečí při menstruaci. Ploštičník působí na serotoninový systém, díky čemuž dokáže ztlumit projevy úzkosti a deprese. Další jeho schopností je zmírnění symptomů PMS a menopauzy.

Andělika čínská

zoom

Užívání bylinek konzultujte s lékařem

Andělika čínská neboli děhel čínský je bylina známá i pod populárním, i když nepřesným názvem, ženský ženšen. Tento název se uchytil zejména díky vynikajícím účinkům při ženských obtížích. Extrakt z kořene se využívá při nepravidelné, nedostatečné či naopak příliš silné menstruaci. V lidovém léčitelství se dokonce uvádí, že tato rostlinka přispívá  k rovnováze ženských hormonů.

Zajímavost: Ačkoliv bylinky mohou být jedním z řešení bolestivé menstruace či dalších obtíží, při užívání těchto bylin je nezbytné poradit se s lékařem. Je důležité sledovat také současně podávaná léčiva, aby nedocházelo k jejich interakci.Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
DOPORUČUJEME
K moři 2020 s úsměvem na tváři navzdory koronaviru

K moři 2020 s úsměvem na tváři navzdory koronaviru

Životní styl

Mnozí si nejspíš doteď pamatují neuvážené výroky o tom, že kvůli koronaviru se letos k moři nepodíváme. Později média přišla s tím, že budeme moct jedině do Chorvatska, nebo třeba že na plážích v Řecku nás čekají plexiskla. Z Itálie média udělala masový hrob. Na dovolenou by tam jel jedině šílenec! Jaká je skutečnost?

TIPY A TRIKY
Tipy na vánoční dárky pro muže

Tipy na vánoční dárky pro muže

Životní styl komerční článek

Taky máte každý rok pocit, že Vánoce se blíží nezastavitelným tempem? Nákupní centra jsou již o víkendech zaplněná lidmi a přichází čas, kdy si opět budeme lámat hlavu nad tím, jaké dárky pro své nejbližší vybrat.NOVÉ
Sex pozitivně ovlivňuje zdraví - víte jak?

Sex pozitivně ovlivňuje zdraví - víte jak?

Životní styl

Pravidelná sexuální aktivita prospívá zdraví i duševní pohodě. Jaké zdravotní benefity můžete od milování a sexuálních hrátek očekávat? Neostýchejte se a přečtěte si článek. Zjistíte, že kvalitní sex dokáže mnohdy víc než celá hrst léků.