Nejkrásnější úsměv je ten zdravý. Jak na to?

Upřímným a zářivým úsměvem si své okolí dokážeme získat mnohdy rychleji než mnoha slovy.

Věnujeme však svému chrupu dostatečnou péči a pozornost? Zatímco na prevenci u praktického lékaře zapomene málokdo, prevence u zubního lékaře jakoby pro mnohé ani neexistovala. Kromě pravidelných návštěv dokážeme mnohé i sami doma – pravidelným čištěním zubů a vhodnými dentálními doplňky jako jsou ústní voda, mezizubní nit a mezizubní kartáček.

Zdravý jídelníček pomůže 

Největším nebezpečím pro zdravý chrup jsou cukry, které mikroorganismy v měkkém zubním povlaku přeměňují na kyseliny. Ty snižují pH v ústech a dochází k rozpouštění (demineralizaci) zubní skloviny. Pokud chceme zuby chránit, musíme co nejdříve tento proces zvrátit, aby došlo k vzestupu pH v ústech a obnově poškozené skloviny (remineralizaci). Do svého jídelníčku bychom proto měli častěji zařadit tmavé pečivo, ryby, syrovou zeleninu a k pití převážně neslazenou vodu. 

Důkladná péče chrání zdraví zubů 

Krásného úsměvu docílíme pravidelnou a správně prováděnou péčí o chrup, tedy čištěním zubů. Ideální by bylo, čistit si zuby po každém jídle, které obsahuje cukr, minimálně však dvakrát denně – ráno a večer alespoň dvě minuty. Nutné je čistit všechny zubní plošky včetně vnitřních a těch, které jsou za posledními stoličkami. Vhodnější jsou zubní kartáčky s menší hlavičkou, k čištění prostor mezi zuby pak zubní nitě a mezizubní kartáčky. Účinně chránit zubní sklovinu před zubním kazem pomůže také pravidelné denní používání zubní pasty s fluoridy, které je možné doplnit ústní vodou s fluoridy. 

Zabraňte zubnímu kazu 

Pamatujte, že zubní kaz je nejčastější chronické onemocnění na světě, které postihuje až pět miliard lidí a je příčinou mnohého trápení, od bolesti až po ztrátu zubu. V některých případech může zubní kaz způsobit závažné zánětlivé komplikace ohrožující zdravotní stav člověka. „Hlavní faktory, které negativně ovlivňují zdraví našich zubů, jsou strava s vysokým obsahem cukru, špatně prováděná ústní hygiena a v neposlední řadě také nedostatečný příjem fluoridů v zubní pastě či ústní vodě,“ uvádí doc. MUDr. Romana Koberová Ivančaková, CSc., členka Aliance pro budoucnost bez zubního kazu (ACFF) pro Českou republiku. Hlavním cílem této iniciativy je dosáhnout, aby všechny děti narozené po roce 2026 prožily svůj život bez velkých zubních kazů (tzv. kavit). Pomoci by k tomu měla především důsledná osvěta. Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
TIPY A TRIKY
Tipy na vánoční dárky pro muže

Tipy na vánoční dárky pro muže

Životní styl komerční článek

Taky máte každý rok pocit, že Vánoce se blíží nezastavitelným tempem? Nákupní centra jsou již o víkendech zaplněná lidmi a přichází čas, kdy si opět budeme lámat hlavu nad tím, jaké dárky pro své nejbližší vybrat.

DOPORUČUJEME
Tipy a triky: nová sekce Omlazení startuje

Tipy a triky: nová sekce Omlazení startuje

Životní styl

První ze série článků o novinkách na Omlazení v roce 2016. (Další dva se budou věnovat Přátelům a E-shopu.)NEJČTENĚJŠÍ TIPY A TRIKY
4 podzimní beauty trendy

4 podzimní beauty trendy

Kosmetika

Kosmetické trendy se mění rychlostí blesku, prozradíme vám, které jsou teď na podzim velkým hitem a stojí za to, je vyzkoušet.