Pilates – krásné tělo a jasná mysl

Pilates patří mezi nejpopulárnější cvičení současnosti. O účinnosti této metody svědčí i dokonale vypracované postavy světových celebrit, které Pilates podlehli, v čele s Jennifer Aniston, Madonnou či Gwyneth Paltrow. Dokonce i Brad Pitt vděčí za dokonalé tělo ve filmu Trója metodě Pilates. V čem spočívá tajemství sestavy cviků staré přes sto let?

img

Cviky se provádějí především na podložce bez pomůcek, s využitím hmotnosti vlastního těla.

Šest principů pilates

Centrování – pohyb vychází ze středu těla (power house) Kontrola – plná kontrola pohybu je nezbytná

Plynulost – pomalé a plynulé pohyby

Dýchání – soulad dechu a pohybu je důležitý pro krevní oběh

Přesnost – přesné provedení cviků je základ Koncentrace – soustředění se na každou fázi pohybu

Kdo byl J. H. Pilates

zoom

J. H. Pilates

Metodu Pilates vyvinul Joseph Hubertus Pilates, po kterém toto cvičení získalo i svůj název. J. H. Pilates (1880 - 1967) se narodil v Německu a jako dítě byl velmi slabý. Trpěl křivicí, revmatickou horečkou a astmatem. Špatné zdraví však bylo jeho hnacím motorem a rozhodl se ho vylepšit sportem. Stal se z něj nakonec úspěšný gymnasta, lyžař, boxer a potápěč. J. H. Pilates se rovněž velmi zajímal o východní formy cvičení včetně jógy a tai-chi, ze kterých později jeho cvičící sestavy vycházely. Během I. světové války pracoval jako ošetřovatel a navrhl rehabilitační cviky pro pacienty upoutané na nemocničním lůžku. Ty se pak staly základem jedinečného stylu Pilates.

Sportovci i hvězdy stříbrného plátna

První Pilates studio si J. H. Pilates otevřel v roce 1926 v New Yorku a velmi záhy si přitáhl zájem nejen baletních tanečníků, ale i herců a populárních osobností. Pod jeho vedením trénovali slavní sportovci, herci i zpěváci, jmenujme například hvězdy jako byla Katharine Hepburn, Sir Laurence Olivier, nebo Gregory Peck. Pilates je i v dnešní době nedílnou součástí přípravy tanečníků a sportovců, kteří si pomocí tohoto cvičení vyrovnávají jednostrannou zátěž svého organismu.

Pro koho je cvičení vhodné

Jedna z nejlepších věcí na Pilatově metodě je, že se hodí pro opravdu široký okruh lidí, od dětí až po seniory. Přizpůsobivost provedení různých cviků skvěle funguje nejen pro tanečníky a atlety, ale rovněž pro seniory, ženy těhotné či po porodu, lidi s nadváhou a trpící stresem, i pro jedince v různých stádiích fyzické rehabilitace.

Pilates tvaruje a protahuje tělo

Pilates zlepšuje celkové držení postavy, zpevňuje a protahuje svalstvo celého těla, rozvíjí ohebnost a rovnováhu. Správné dýchání při provádění cviků okysličuje svaly a podporuje cirkulaci krve. Pilates není vyčerpávající cvičení, naopak dodává energii a osvěžuje. Patří mezi cvičení typu Body and Mind, vyžaduje tedy plnou koncentraci, na oplátku však přináší fantastické výsledky. Lidé pravidelně cvičící Pilates se stávají silnější, štíhlejší a pohybují se s větší ladností a grácií. Dlouhé štíhlé svaly formují krásnou postavu.

Jak Pilatova metoda funguje

Při cvičení Pilatovy metody dochází k zapojení svalů pomocí dechové kontroly. Všechny pohyby přitom vycházejí ze svalů centra těla tzv. power house (bederní, břišní a hýžďové svaly). Ač je pilates podobné józe, jedná se o sloučení klasických rehabilitačních cvičení a různých východních cvičebních systémů, tak aby byly přístupné pro západního člověka. Dech a pohyb musí být v souladu, důležitá je pečlivost a plynulé provedení každého cviku.

Cvičí se na podložce i s pomůckami

zoom

Pilates pozice

Cviky se provádějí především na podložce bez pomůcek, s využitím hmotnosti vlastního těla. Pokročilí si však mohou zpestřit lekce s použitím gymnastického míče, kruhu, pružné gumy nebo jiných cvičebních pomůcek či speciálních konstrukcí vytvořených přímo pro metodu Pilates. Celý cvičební program se skládá ze série přibližně 500 cviků, při kterých jsou zapojeny především menší svaly, které napomáhají větším svalům.

Jak často cvičit a co na sebe

Cvičit by se mělo nejméně 2x týdně, první výsledky se obvykle dostavují po deseti lekcích cvičení. Důležitá je však pravidelnost a chuť ke cvičení. Na lekce Pilates si vyberte především pohodlné oblečení, které vás nebude nikde škrtit a stahovat ani při důkladném protahování. Cvičí se naboso, nepotřebujete tedy žádné sportovní obutí.

“Doporučuji všem moje cvičení, udělá vás šťastnějšími.“ Joseph H. Pilates Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
TIPY A TRIKY
Jak na sluncem unavenou pokožku

Jak na sluncem unavenou pokožku

Kosmetika

Teplé počasí, slunění se na pláži a koupání v moři... Léto dělá s lidskou psychikou divy, jenže naše tělo volá naopak o pomoc. Nepodceňujte v létě kosmetickou péči – na pláži ani doma.

NOVÉ
4 potraviny, které pozitivně ovlivňují naši psychiku

4 potraviny, které pozitivně ovlivňují naši psychiku

Životní styl

Může mít jídlo vliv na naši náladu nebo zmírnit stres? Zjistili jsme, jaké potraviny jíst, abyste se cítili dobře po fyzické i psychické stránce.NOVÉ
Čas slev přichází. Kde najít nejlepší slevové kupony?

Čas slev přichází. Kde najít nejlepší slevové kupony?

Životní styl komerční článek

Ještě kupujete za plné ceny? Proč, když zejména nyní je spousta akcí, s nimiž ušetříte desítky procent? Dnes máte slevy doslova naservírované pod nos i na internetu, můžete si přehledně vybírat, co potřebujete. Už neutrácejte víc peněz, než musíte.