arrow
profile_image
veruu075
od 12. 8. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Zdravím,
potřebovala bych poradit ohledně jídla. Je mi 15, sportuji (tančím a běhám, jen teď o prázdninách se moc nehýbu), asi před půl rokem jsem začala blbnout s hubnutím a trochu se mi to vymklo.
Předtím jsem jedla opravdu hooodně, takže kila šla rychle dolů. Přestala jsem pít sladké a celkově jsem prostě jedla míň. Znáte to.
Chci ale přestat hubnout, spíš teď musím docela přibrat. Hlavně bych potřebovala si přestat počítat, kolik toho sním. Neustále na to musím myslet, mám tendenci to pořád počítat, kolik jsem čeho snědla atd.

Proto se ptám, JAK vypadá váš běžný jídelníček? Hlídáte si kolik toho sníte? Je to vůbec normální to takhle řešit?

Pro příklad já jím asi takhle, ale stále hubnu!

Snídaně: jogurt s něčím (kousek buchty, nebo ovoce) NEBO rohlík s něčím (sýr, šunka)
Oběd: normální porce normálního jídla (maso s přílohou, těstoviny, však to znáte) + polévka
Pak něco sladkého po obědě (třeba nanuk)
Svačina: někdy kousek ovoce, nebo nic
Večeře: rohlík se sýrem a nějáká zelenina
Po večeři si občas dám chipsy, nebo popcorn k filmu

No jo, já vím, že je to asi dost bída, navíc je to i dost nezdravé, ale nevím, kde je ta hranice normálnosti...

Tak jo, prosím tedy o rady, jak mám začít jíst normálně a přestat to neustále řešit a taky přibrat. Vážím 48kg na výšku 171cm a okolí má o mě strach, navíc si nechci pokazit metabolismus a zase jíst normálně a nepřemýšlet nad tím.

Předem díky za všechny rady )

To je jídelníček k pláči. Samá pšenice (rohlík), raději to vyměň za žitné pečivo. Chybí ti tam bílkoviny. Když shrnu tvůj jídelníček, tak se skládá převážně z rychlých sacharidů, což je blbě.
Já hubnu a můj jídelníček je třeba takový:
SN: tři žitné knackebroty, dvě vejce, zelenina // ovesná kaše s tvarohem a ovocem
SV: Milko jogurt // šunka // sýr // kefír
O: steak s lososa + brambory, zelenina // maso + příloha // luštěniny + maso/vejce
SV: 100g sýra, dva knackebroty a zelenina
V: tuňák v plechovce
druhá V: cottage + vejce + cibule (pomazánka) + žitný chléb
Začni si na kalorických tabulkách počítat výdej a příjem s tím že pokud chceš nabrat tak musí být zákonitě vyšší příjem. Ale stravou co máš teď toho nedosáhneš. Možná bych si nechala zkontrolovat štítnou žlázu.
Mě se v práci smějí, že toho sním za den co skoro oni za týden, a to mi jde váha dolů a tělo je spokojené, protože se najím vždy, když mám hlad.

arrow
profile_image
ilka1
od 29. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

27

Cituji marsse7: V: tuňák v plechovce

Slečna už ale nechce hubnout a počítat. Chtěla by být zase normální holka, která se s chutí nají a nemá výčitky.
Celý život jsem štíhlá, nikdy jsem žádnou dietu nedržela, nikdy jsem si nehlídala kalorie. Jsem spokojená, když se nárazově při nějaké příležitosti přejím, nedělám z toho vědu. Je mně fajn a přála bych to každému. Je to velká móda, pořád řešit co jíte, kolik jíte-to mně nebaví, strava by neměla být středobodem života

arrow
profile_image
mau-mau
od 14. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji veruu075: Chci ale přestat hubnout, spíš teď musím docela přibrat. Hlavně bych potřebovala si přestat počítat, kolik toho sním. Neustále na to musím myslet, mám tendenci to pořád počítat, kolik jsem čeho snědla atd.

To počítání je proč? Kvůli hubnutí nebo přibírání?
Každopádně nic nepočítej, tělo si přepočítá samo, co a kolik potřebuje, a podle toho bude hubnout nebo přibírat. Soustřeď se na zdravost jídla, ne na jeho množství - z rohlíků se sejrem nebo čipsů k TV (jedno lepší než druhý ) rozhodně nikdy nikdo nezískal pěkný tělo.
Jinak mi tvoje váha při tvém věku nepřipadá nijak extrémní. Nevím, podle čeho ji posuzuješ.

Cituji veruu075: nevím, kde je ta hranice normálnosti...

Právě že tenhle jídelníček je tak nějak v hranicích "normálnosti" (ty uvozovky jsou tam proto, že mornálnost nebo obvyklost nutně neznamená zdravost a prospěšnost). Jenže není moc v pořádku, a ty ho volíš hlavně proto, že chceš splňovat nějaké zásady tzv. zdravé životosprávy. Tak se na to vykašli a zkus následovat svoje tělo - zkus jíst co chceš a jenom tehdy, když chceš.

Cituji ilka1: Je to velká móda, pořád řešit co jíte, kolik jíte-to mně nebaví, strava by neměla být středobodem života

Jo, ale taky by na to člověk neměl kašlat a jíst každou zhovadilost a dělat ze sebe popelnici. Ono při dnešním složení stravy je bohužel to řešení celkem důležitý, pokud se člověk nepustí do opravdu přirozenýho stravování. Štíhlost nebo dokonce hubenost je jedna věc (viz základní příspěvek), ale ona ta krása a zdraví a dlouhodobě pěkný vzhled s tímto opravdu dost souvisí. Být vyžilá štíhlivka není o nic lepší než být opuchlá bacule.

Reaguji na ilka1:
Tobě přijde, že jídla která jsem napsala, nejsou chutná? Ono ve dvaceti je to asi jedno co člověk sní ale pak ve čtyřiceti se to začne ukazovat kdo se cpal denně rohlíkama a kdo jedl vyváženou stravu.
Já jím zhruba takto co sem napsala plus občas si dám nějakou "prasečinu", žádné výčitky nikdy nemám, ani ze zmrzliny ani z čokolády. Ono se stačí naučit to jídlo chápat, co mi to přináší. Tohle co si napsala napíše přesně člověk, co se nikdy nemusel starat o složení jídla.

arrow
profile_image
ilka1
od 29. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

27

Reaguji na marsse7: Ta citace se tam objevila omylem, tuňák v plechovce je mňam. Byla to reakce na to počítání, zkopírovala se blbost

Reaguji na ilka1:
jasně v pohodě
já jen chtěla podotknout, že žít zdravě a nepřibírat nebo naopak nehubnout jde i bez počítání kalorií pokud se zapojí selský rozum

arrow
profile_image
ilka1
od 29. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

27

Reaguji na marsse7: velký souhlas

arrow
profile_image
Candy86
od 13. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji mau-mau: Jinak mi tvoje váha při tvém věku nepřipadá nijak extrémní. Nevím, podle čeho ji posuzuješ.

Váha je pod hranicí podvýživy, je dobře, že s tím chce slečna něco dělat.
Reaguji na veruu075: Jestli hodně sportuješ, musíš mít také vyšší příjem energie než lidé, co se hýbou jen občas. Přijde mi, že v první části dne moc nejíš, jogurt a ovoce, případně jeden rohlík je do oběda málo. Přidej ještě nějakou přesnídávku. Odpolední svačinu nevynechávej, sněz toho klidně víc, kousek ovoce ke svačině je právě spíš dietní režim. Raději než popcorn a chipsy si dej druhou večeři. Když chceš zdravě přibrat, potřebuješ hodně bílkovin a kvalitní tuky. Jez proto hodně masa a mléčných výrobků, tučné ryby, ořechy. Užívej si, že v období, kdy přibíráš, se nemusíš tolik hlídat a klidně si dej, na co máš zrovna chuť. Až se ti podaří docílit přiměřené váhy, budeš muset jídelníček zase začít hlídat. Ne nijak úzkostně, ale přeci jen je hlídání přiměřené stravy otázkou celého života, a ne jen v případě, že zrovna držíš dietu.

arrow
profile_image
mau-mau
od 14. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Candy86: Váha je pod hranicí podvýživy, je dobře, že s tím chce slečna něco dělat.

Slečně je 15 let, čili je to ještě tak trochu dítě a nemá postavu dospělý ženy. I když chápu, že dneska už není obvyklý mít ani v mládí postavu jako proutek... To tvoje hodnocení zřejmě pochází právě z nějakých pochybných tabulek, kterým by se asi Veru minimálně v jídle ráda vyhnula.

Cituji Candy86: Užívej si, že v období, kdy přibíráš, se nemusíš tolik hlídat a klidně si dej, na co máš zrovna chuť.

Jinýma slovama, zahlťmě svoje tělo kdejakým šmejdem (když se nehubne, je to fuk), abysme se pak jednou mohli/y divit, že bude za cca 10 let začneme nekontrolovatelně tloustnout, budeme mít celulitidu, budeme mít problémový partie atd. ... a samozřejmě nikdo nebude tušit z čeho.
Jestli si slečna připadá moc hubená, tak ať radši začne posilovat a nabere nějaké svalstvo, protože z tuků uložených kdekoli v těle nic dobrýho mít nebude, tím nezíská hezkou pevnou postavu, jenom nebude vypadat "hubeně".
S tím, co ty Candy, píšeš ohledn´ě stravy ale částečně souhlasím. Jen bych ji nenutila do toho, aby se přecpávala jenom v zájmu dodržování nějakých teoretických pravidel, co si někdo vymyslel od stolu, příp. aby se předávkovala bílkovinama. Ale rozhodně vynechat nezdravý sacharidy ve formě rohlíků, těstovin apod., radši to nahradit ořechama, masem, vajíčkama (sice trochu mimo moje životní postoje, ale pokud jsou kvalitní...). avokádama atd. Nebála bych se na druhou stranu ani cukru z ovoce. Prostě dodržovat co nejpřirozenější stravování, tj. co si člověk odjakživa mohl obstarat v přírodě a na co je jeho organismus přizpůsobený. Taky bych jedla jenom, když bych cítila potřebu (ať hlad, nebo chuť), protože tělo moc dobře víc, proč něco v určitou chvíli chce nebo nechce.
A Veru, co ničeho se nenuť jenom proto, že to tvoje okolí vyžaduje dle nějakých svých vlastních představ. Dělej to, co chceš a poslouchej svoje tělo. Ona stejně většina těch kritiků, co pořád hledají chyby na druhých, má svých vlastních zdravotních problémů tolik, že by o tom mohli psát encyklopedie.

arrow
profile_image
Candy86
od 13. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na mau-mau: I když slečna ještě nemá úplně vyvinutou postavu a rozložený tuk do všech "ženských" partií, měří metr sedmdesát. Při takové výšce je váha pod 50 kg opravdu málo. Navíc, jak píše, při současném jídelníčku stále hubne, což by ji mohlo přivést do velkých potíží.

Cituji mau-mau: Jinýma slovama, zahlťmě svoje tělo kdejakým šmejdem (když se nehubne, je to fuk), abysme se pak jednou mohli/y divit, že bude za cca 10 let začneme nekontrolovatelně tloustnout, budeme mít celulitidu, budeme mít problémový partie atd.

To jsem samozřejmě nemyslela. Jen to, že si v současnosti může trochu dopřát klidně energeticky vydatnější jídla, se kterými se musí jinak opatrně. Nikde nepíšu, že je to povel cpát kdejakým hnusem nebo se předávkovat bílkovinami.

arrow
profile_image
mau-mau
od 14. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Candy86: To jsem samozřejmě nemyslela. Jen to, že si v současnosti může trochu dopřát klidně energeticky vydatnější jídla, se kterými se musí jinak opatrně. Nikde nepíšu, že je to povel cpát kdejakým hnusem nebo se předávkovat bílkovinami.

Psala jsi, ať si užívá, že nepřibírá-li, tak si může dát, co zrovna chce. A u Veru se zdá, že pod pojmem "dát si co chci" si představuje právě spíš ty chipsy po věčeři nebo nanuka či asi něco podobnýho po obědě a podobný skvosty. (I když vím, že tys to vztahovala k té předchozí větě, ale ono to vyznění je sporný.)

Cituji Candy86: Navíc, jak píše, při současném jídelníčku stále hubne,

Hubne právě proto, že za léta špatného stravování si v těle uskladnila spoustu b.o.r.d.e.l.u (jak jinak to nazvat, ze sladkostí a rohlíků asi nic lepšího vzniknout nemohlo), kterýho se teď tělo zbavuje. Nemá asi žádný kvalitní základ, zřejmě je to jenom kostra obalená tukem - a když se toho tuku začíná zbavovat, tak se právě ten stav ukazuje. Ona prostě nejí výživně. A tím by se opravdu do těch problémů dostat mohla, protože by se v podstatě mohla i při pravidelném jídle dostat do situace, kdy se úplně podvyživí. Jak už jsem psala, z většiny těch "jídel", který konzumuje, nezíská vůbec nic pro skutečný potřeby svýho organismu. Většinu její stravy tvoří jenom balast, kterým si zacpe žaludek, takže se bude cítit plná (což není totéž jako vyživená), ovšem její tělo z něj nezíská nic prospěšnýho. V tomhle jsme my dvě, Candy, asi víceméně zajedno. Já jsem jenom z tvýho příspěvku tak nějak získala pocit, že by si ho mohla Veru vysvětlit tak, že pokud nebude jíst VÍC, tak se dostane do problémů (viz neustálý strašený anorexií na všech stranách). Jak jsem totiž pochopila, tak Veru o výživě nic moc neví, a to se pak snadno sklouzne jinam než by bylo vhodný. Tím spíš, že se nechává strhnout reakcema svýho okolí a propadá strachu z rozhození metabolismu apod.

arrow
profile_image
Candy86
od 13. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji mau-mau: Hubne právě proto, že za léta špatného stravování si v těle uskladnila spoustu b.o.r.d.e.l.u (jak jinak to nazvat, ze sladkostí a rohlíků asi nic lepšího vzniknout nemohlo), kterýho se teď tělo zbavuje. Nemá asi žádný kvalitní základ, zřejmě je to jenom kostra obalená tukem - a když se toho tuku začíná zbavovat, tak se právě ten stav ukazuje.

Zbavováním škodlivin tělo nehubne a tuk se odbourává v případě, že nemáš dostatečný eneregický příjem. Tím, že Veru nejí dostatečně výživná jídla, bych se spíš obávala, že tělo přichází právě o to dobré, tedy svalovinu.

arrow
profile_image
mau-mau
od 14. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Candy86: Zbavováním škodlivin tělo nehubne

Ale hubne
A navíc se obávám, že Veru právě tý svaloviny z dřívějška moc nemá, proto teď vypadá vyžilejší, než jak by chtěla.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené