Smazat

Jak se zbavit strachu z výšek?

Mám hrozný strach z výšek. Trápí mě to celý život. Jednou v životě mě vzal známý na lezeckou stěnu, abych to zkusila postupně překonat, ale i když jsem byla pouze asi ve 4 metrech, šíleně jsem se potila strachy. Vadí mi i třeba v kině, když se promítá pohled z velké výšky, úplně mě zamrazí. Postupné zvykání si (vyšší patra, rozhledny, apod.) na mě nepůsobí. Kvůli svému zaměstnání potřebuji strach překonat. Nevíte, jestli existuje třeba nějaká účinná terapie?
 

Jak dlouho jsi to postupný zvykání si provozovala?
Strachu z výšek se lze téměř vždy zbavit, jen to chce čas, za 14 dní žádnej velkej progres nečekej.

Terapie, alespoň co vím, se dělají pouze vystavováním se těmhle situacím pod dozorem, třeba právě s tím instruktorem na stěně, obzvlášť těžkým případům údajně dávají i léky (antidepresiva), ale to je imo největší debilita a jedna z rakovin dnešního lékařstí, protože ty nic neřeší, jen celkově utlumí.

arrow
profile_image
indulona
od 25. 9. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Já si myslím, že zbavování se strachu z výšek právě tím, že je budeš postupně zdolávat může trvat i rok. Já mám také jednu fobii a počítám, že to může trvat klidně takhle dlouho.

arrow
profile_image
Leilisek mojeid
od 7. 7. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Zkouším to už pár let, co o svém problému vím. Proto už chci zkusit i jiné osvědčené metody, začínám být bezradná.

Cituji Leilisek: Zkouším to už pár let

Pravidelně? Nebo jen tu a tam někam vlezeš?

arrow
profile_image
Leilisek mojeid
od 7. 7. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na Holy-bat:
No tak nelezu na rozhledny každý den, ale třeba je pro mě psychický problém vylézt u babičky na balkon v 8. patře a to ji navštěvuji každý den. Příští rok mě čekají zkoušky z lezecké stěny a seskoky z letadla. Musím s tím něco udělat.

arrow
profile_image
GOTIATH
od 14. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

S nejvyšší pravděpodobností nebudeš mít stejný problém jako já, ale kdyby náhodou... vždycky jsem si myslela, že mám strach z výšek, ale přišla jsem na to, že mám konkrétně strach z pádu z výšek (bojím se i na židli bála jsem se dřív i ve výtahu nebo v letadle). V dětství jsem měla mnohokrát "píchané uši", a ačkoliv podle testů slyším dobře, z vlastní zkušenosti to žádná dokonalost není, když se perfektně nesoustředím a prostředí není ideální, neslyším nejlíp, často mi zaléhá v uších a mám hlavně problémy s rovnováhou (například jízda na bruslích se sluchátky v uších je pro mě nemyslitelná). Ve vyšších výškách se mi začne motat hlava a rozostřovat vidění, podle mě je to díky té nedokonalé rovnováze (a možná taky díky věčně zablokované krční páteři). Musím mít 100% jistotu, že nespadnu, a musím o tom vnitřně přesvědčit i sama sebe, pak se strach zmírní (teď na koleji bydlím v 10. patře a nemám problém - budova má široké základy a nemám balkón; jinak mám na balkóně divný pocit i ve druhém patře ). Mně osobně ale stačí znát statistická data pravděpodobnosti pádu (budovy, balkónu, výtahu, čehokoliv), na stěně musím být perfektně jištěná člověkem, kterému věřím, a hlavně si musím uvědomovat to, že skutečně nespadnu (anebo kdybych padala, tak se mi nic nestane - viz jištění na stěně nebo např. lana a brzdy ve výtahu). Na věž ale stále vylezu, jen když nefouká, a jen když má železnou konstrukci Takže za mě - funguje jedině ujistit se, že nespadnu, a tudíž mě pád nezabije nebo nezraní. Pak si na danou výšku rychle zvyknu a motání hlavy je snesitelné, případně po čase téměř vymizí. Ten neurčitý strach je tam pořád (i při pozorování obrázků/videí zabíraných z výšky), ale není nepřekonatelný.

To by mě zajímalo, mě vadí i stát na židli, při letních výletech si všichni užívají na rozhledně výhled a já to mám jako nejadrenalinovější zážitek, nejhorší jsou rozhledny, kde je podlahou vidět až dolů. Je jen jedno místo, kde mi nevadí, že sedím cca 160 cm nad zemí a to je koňský hřbet, i když ze začátku i tam mi dělalo problém sesednout, protože to je tááák strašně vysoko.

arrow
profile_image
Leilisek mojeid
od 7. 7. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na GOTIATH:
Možná je to právě ono, pícháné uši jsem měla také často a mám problémy s rovnováhou. Například mi lékař nedoporučuje dělat kotrmelce, jelikož se mi pak i několik dní točí hlava z nerovnováhy, prý s tim souvicí i kinetóza. Ale tak nějak to beru, že to patří pod pojem strach z výšek Já ale bohužel neumím sama sebe přesvědčit, že nespadnu.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Já mám taky příšerný strach z výšek. Letadlo mi například vůbec nevadí, jak tu někdo píše! Ale dokonce mi vadí i mosty, který jsou jen pár metrů nad zemí! Jdu po mostě a v půlce se mi začne motat hlava, zvedat žaludek a chtít zvracet, chytnu se zábradlí a dál už nechci jít, ale občas se snažím přejít moc rychle most a soustředit se, ale je mi u toho špatně. Když jsem byla malá měli jsme most, kterým jsme se dostávali do metra a já si pamatuji, že jsem přes něj nikdy nemohla přejít, a že to bylo opravdu hrozný stádium, takže se mi zdá, že už se lepším Podle mě pomůže jen vylézt do nějaké výšky a chodit tam pravidelně.

arrow
profile_image
noninek
od 17. 6. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Taky s tímhle bojuju, neříkám, že zcela úspěšně...
Největší problém mi dělají schody, které mají díry, nebo průhledy dolů (silné sklo mi nevadí tolik, co kovové díry). Ze začátku jsem měla problém vylézt pár takových schodů - teď zvládám i jedno patro. Rozhledny mi problémem nejsou, jakmile je tam pořádné zábradlí a já mám pocit, pevných nohou jsem v pohodě. Věže mi problém nedělají nahoru, ale dolů. Když už vylezu na střechu, tak se mi tam líbí. Balkony mi problém nedělají, letadla si užívám. Ale na horolezeckou stěnu by mě nikdo nedostal, i na procházkách, kde mám maličko (třeba i 1m) lézt do výšky je problém. Stahujou se mi svaly, bolí mě hlava, břicho, nejsem schopná přemýšlet.
Snažím se to prostě ale zdolávat tím, že se strachu postavím do cesty. Vidím žebřík, tak se snažím ho zdolat. Začínala jsem na 3 příčkách, teď dávám i 6 - zasekla jsem se na 7 a následným dolezením na půdu . Prostě postupně.
Myslím, že ale stres, že za rok musíš to a to ti rozhodně nepřidá - tohle by se mělo asi zvládat, když je člověk v pohodě a ne, když si říká, že musí, aby... a navíc pokud z toho pro tebe plyne něco profesního. Může tě to navnadit, ale taky ti pěkně podkopnout nohy.

 

Váš příspěvek

Jak se zbavit strachu z výšek?

:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video   Přidat obrázky 

Nápověda 

Jak vložit obrázek Vkládání obrázků do příspěvku Klikněte na tlačítko Přidat obrázky a v dialogovém okně si ve svém počítači vyberte obrázek, který chcete poslat. Neměl by být příliš velký, neupravený obrázek z digitálního fotoaparátu se vám odeslat nepodaří. Do jednoho příspěvku můžete najednou odeslat až tři obrázky. Ke každému obrázku připište popis. Nezapomeňte také něco napsat do samotného příspěvku, jenom obrázky bez textu příspěvku odeslat nelze.

Jak vložit video Vkládání videa do příspěvku 1. Nejprve si zjistěte adresu videa 2. Tvar adresy videa pro YouTube je tento:https://www.youtube.com/watch?v=1aVLdeIKZuM 2. Adresu si zkopírujte např. pomocí Ctrl-C a vraťte se do Omlazení.cz 3. Nad formulářem (tím velkým bílým obdélníkem) pro psaní příspěvku klikněte na ikonu YouTube YouTube video a adresu videa vložte do okénka. 4. Kliknutím na OK se vám video vloží do příspěvku.

Jak vytvořit pěkný odkaz Vkládání pěkných odkazů 1. Zatím neklikejte na žádné tlačítko 2. Napište větu, která má obsahovat pěkný odkaz 3. Jděte na cílovou stránku a z adresního řádku prohlížeče si naberte (Ctrl-C) její adresu. 4. Vraťte se ke svému rozepsanému příspěvku a část věty, ze které se má stát odkaz, označte myší. 5. Teprve nyní klikněte na tlačítko pro vkládání pěkných odkazů: pěkný odkaz 6. Otevře se dialogové okénko - vložte do něj adresu cílové stránky (Ctrl-V). 7. Okénko zavřete a je to. 8. Nelekněte se toho dlouhého kódu, který se vám vložil do příspěvku. Poznámka Odkazy můžete také jednoduše napsat (stačí začít www…) a budou funkční (jen nebudu tak "pěkné"…)

Závazná pravidla Omlazení.cz

Pravidla Bazaru

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené