arrow
profile_image
Etenité
od 6. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Jully: : Určitě napiš oslovení jen v prvním mailu

přesně tak

Souhlasím. Dobrý den stačí. Táta je profesor a vyjmenovávání titulů nesnáší. Vypadá to fakt jako když se snažíš podlézat.

V prvé řadě, pokud se bavíme na akademické půdě, tedy na VŠ, učitele s titulem Bc. a Mgr. oslovujeme vždy pane asistente/paní asistentko. Další už se oslovují konkrétním titulem před jménem doktor, docent, profesor, inženýr atd. U magistrů ještě kouknout za jméno, jestli tam není malý doktorát, protože pak oslovujeme pane doktore/doktorko.
Pak už bych spíše jednala podle konkrétního člověka Ale jak už bylo psáno "dobrým dnem" na začátku a "přáním hezkého dne" na konci nikdy nic nezkazíš

arrow
profile_image
ILChazz
od 1. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Já většinou ani titul nepíšu, protože si nepamatuju, kdo jaký má Prostě napíšu 'Dobrý den, ---text--- S pozdravem, ---jméno---

A když už, tak bych psala titul v prvním mailu a pak už ne, většina normálních lidí tohle ani neřeší a opakované zmiňování titulu mi přijde spíš jako podlézání nebo výsměch

arrow
profile_image
daty
od 15. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Michele: Mgr. oslovujeme vždy pane asistente/paní asistentko

Cituji Michele: inženýr atd

Jaký je úrovňový rozdíl mezi Ing. a Mgr? Podle mě jen v typu školy, tak nevím proč by si jeden zasloužil jen asistenta, chudák. Ale jinak to máme ve směs taky tak - cvičící jsou asistenti (pokud náhodou necvičí ten co přednáší) a ostatní dle titulu. A k tomu zrovna cvičící v tom dělaj člověku hokej, když si v průběhu našeho studia dodělávaj doktoráty

Jinak tomu nadměrnýmu používání titulů bych se vyhla. Obvykle použiji jednou (někdy ani to ne a zahájím konverzaci obvyklým dobrý den, i když se to nemá, ale jen tam kde vím, že se to bere) Pak po vzoru některých vyučujících píšu v dalších mailech Zdravím, .... nebo jen Děkuji za rychlou odpověď,....)

A s tím dobrým dnem máme dobrou historku. To takhle napsal jeden jednomu co si na titulu potrpí a dostalo se mu odpovědi: Vážený pane kolego, především nevím proč mi přejete dobrý den, když si poštu vyzvedávám večer....

A tak mě napadá, že kolega se taky používá na vysokých školách - především u těch níže titulovaných (zvlášť pokud si třeba dodělávají doktorát, tak jsou to vlastně spoluštudáci). Není to nic proti ničemu, protože univerzita není pouze vzdělávací středisko a je založená na kolegiálnosti. Dokonce máme jednoho docenta, který si potrpí na kolegovi (protože univerzita je přece o vztahu) Ale nepoužívám to moc, jen tam, kde vím, že ten druhý to též používá, jinak mi to přijde troufalé.

Reaguji na daty: To není "jen chudák asistent", to je oslovení dle pravidel na akademické půdě, což řada studentů vůbec neví a řekla bych, že někdy neví ani sami vyučující Ti, kteří pracují na doktorátu jsou odborní asistenti. Ani by mě nikdy nenapadlo, že když mě studenti oslovují paní asistentko, je to snižování mého titulu Je to prostě akademická hodnost. Někdo to neřeší, ale myslím, že určitě by se určitá pravidla měla ctít. Takže při prvním e-mailu v komunikaci akad. titulem VŽDY, pak může stačit dobrý den. "Kolego" je akademické oslovení pro studenta.

arrow
profile_image
Bugsbunny
od 13. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Cituji daty: Vážený pane kolego, především nevím proč mi přejete dobrý den, když si poštu vyzvedávám večer....

arrow
profile_image
daty
od 15. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Michele:
Já to nemyslela tak, že to je snižování titulu, ale pokud jednomu říkám inženýre, tak druhému magistře protože co se týče "výše" jsou to naprosto stejné tituly. A nebo oběma asistente. Ing. není vyšší než Mgr.
Kolega není označení pro studenta, je to prostě označení na univerzitě, vyplývající z rovnocenného vztahu student-učitel. Už jen z obsahu toho slova (kolega není nadřazený ani podřazený) Kolega mezi sebou používají i vyučující, tak vyučující-student a student-vyučující.
Stačí se podívat na wiki univerzitas=společenství, kolegium...Samozřejmě ne všechny vysoké školy jsou univerzitního typu, ale na univerzitách prostě neplatí kolega=student.
Mimochodem ona kolegiálnost je jeden z důvodů proč se vysoké školy bouří proti školnému jako hlavnímu zdroji svých přijmů, protože to degraduje vztah kolega-kolega na vztah poskytovatel-klient. (z vyjádření tuším, že UK)
Samozřejmě to není myšleno tak, že člověk naběhne do prváku a bude častovat všechny profesory a docenty kolegou. Ale když tam nějakej ten vztah už je (což s cvičícími je, zvlášť když se nevidíme první semestr) tak je to prostě kolega a hotovka, jednoduší než listovat v sešitě a hledat titul dotyčného pokaždé když ho chci oslovit. A třeba takový docenti kolem 80 si na kolegu potrpí více než na titul, protože to tak mají zažité ještě z dob kdy na VŠ nelezl každej (takže ta kolegiálnost byla asi větší než dnes)

Reaguji na daty: Ale původní otázka zakladatelky zněla, jak oslovit učitele v e-mailu. Jako odpověď jsem jí napsala pravidla oslovování na akademické půdě. To, že jsou v praxi potom pravidla uvolněnější, je věc druhá. Ale pokud je slečna evidentně dle otázky v 1. ročníku, určitě bych vždy volila chování o stupínek vyšší, než si dotyčného naštvat už oslovením. I na naší fakultě občas někdo studentovi přibouchne dveře jen proto, že ho blbě osloví

Cituji Michele: Mgr. oslovujeme vždy pane asistente/paní asistentko. Další už se oslovují konkrétním titulem před jménem doktor, docent, profesor, inženýr atd.

To je trošku mimo, ne?
Snad magistr a inženýr jsou tituly na stejné úrovni..
Tak proč ten co má Mgr. je asistent a ten s Ing. inženýr

arrow
profile_image
daty
od 15. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Michele:
Žádná psaná pravidla oslovování neexistují, prostě záleží jak to kdo bere (samozřejmě existují nepsaná pravidla což jsou základy slušného chování). U většiny učitelů se to dá vycítit nebo o tom kolují bohaté zkazky. Nelze jednoznačně říct jestli asistent je lepší než inženýr nebo kolega, všechno jsou to pojmy na akademické půdě používané a tečka. To, že máš v titulech ****** značí to, že nechápeš, že Ing. a Mgr. je ve stejné úrovni, tudíž není důvod tvrdit, že pro magistra je lepší asistente, kdežto pro inženýra inženýre. To je stejný jako bys MUDr. chtěla říkat doktore a JUDr. jinak.
Mimochodem začínat oficiální dopis formulací Dobrý den, je podle nepsaných pravidel faux pas, dle češtinářský pravidel naprosto mimo, protože dopis je adresovaný a proto má mít oslovení. Když tak začnu mail, je to neformální mnohem víc než jakékoli oslovení (v nouzi vážený pane/paní) protože potom už to není formální dopis.

Já jsem svému vedoucímu projeku1/projektu 2/bakalářské práce napsala dobrý den pane inženýre snad jenom v úplně prním mailu, a pak už jenom dobrý den....s pozdravem. On na to většinou bez čárek a háčků, Ok pridte v tolik a tolik Zdravi KF. Navíc mezitím získal titul PhD a to už fakt nevim, jak mu říkat. Ve škole říkáme vyučujícím pane učiteli, on je člověk zvyklí že učitel je "jenom" docent a z ničeho nic kouknu a on už je profesor, ale vyučující jsou na oslovení pane učiteli zvyklí.

Reaguji na Efca: No mě se neptej, já jsem to nevymyslela To je prostě akademický řád
Reaguji na daty: Milá, já nemám v titulech binec. Ale už nevím, jak ti mám sdělit, že prostě cituji to, co je dáno v akademickém řádu, byť se to může různě v praxi měnit - známe i studenty, co si s učitelem tykají, že ano No, já jsem coby studentka byla radši oslovením o třídu výš, než bych si někoho rozházela. Coby vyučující, to extra neřeším.

Reaguji na Jánošík: Souhlasím, že vždycky je to o člověku, kdo to jak řeší, jaký má styl. Třeba na fildě, na sportu, jsou hooodně benevolentní. Ale paní učitelko/učiteli už možná na VŠ ani nepatří.

arrow
profile_image
Jully
od 14. 6. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Michele: V prvé řadě, pokud se bavíme na akademické půdě, tedy na VŠ, učitele s titulem Bc. a Mgr. oslovujeme vždy pane asistente/paní asistentko.

nesmysl

Cituji daty: Ing. není vyšší než Mgr.

přesně tak, oficiálně jsou na stejné úrovni, mnoho lidí si v praxi naopak váží víc titulu Mgr., protože Ing. je mnohdy z VŠE nebo zemědělky, a to nejsou zrovna dvakrát respektované školy

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené