Plánujeme s manželem miminko a ráda bych slyšela zkušenosti žen, které ukončily rodičovskou dovolenou dříve, než je obvyklé (tedy během prvního roku malého, případně do dvou let věku)

Uvažuji o tom, že bych nastoupila do práce, až bude malému rok. Důvody tu asi není třeba rozepisovat - snažím se v životě skloubit rodinu i práci, která mě hodně naplňuje. Navíc si nedovedu představit vypadnout na tři roky z oboru (to bych nebyla nadšená já ani zaměstnavatel) Tohle by byla moje představa, ale nevím, zda je reálná:

Dítě by hlídala chůva. Předpokládám (ale ráda poprosím o konkrétní zkušenost), že by na ni padl každý měsíc celý rodičovský příspěvek (samozřejmě by mi zbyl celý můj plat, takže to je jedno). Z práce bych chodila normálně, žádné přesčasy samozřejmě. Poté bych se věnovala pouze dítěti a manželovi. Měli bychom společné aktivity a vážně bychom se snažili si společný čas užít.

Nákupy u nás obstaráv donášková služba, velký úklid jednou za cca 10-14 dní dělá paní na úklid. Večeře teplé obvykle nevařím (když, tak rychlovky). Nádobí myje myčka, prádlo pračka.

Je tohle všechno reálné? S čím mám počítat? Opravdu prosím o všechny zkušenosti. Na druhou stranu nestojím o poznámky, jak jsem krkavčí matka. Myslím si, že s tímhle režimem se možná budu aktivně dítěti věnovat více, jak některé maminky, kterou jsou celé dny doma

arrow
profile_image
teririnka mojeid
od 2. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Moje známá to tak udělala, v podstatě naprosto přesně - rodičovský příspěvek chůvě, plat pro ni... Netvrdím, že jsi "krkavčí matka", ale právě po zkušenosti téhle známé vím, že to takhle hezky nefunguje... Není prostě úplně možné být stoprocentní v práci a pak ještě doma, to prostě není v lidských silách... Takže známá má vedle chůvy i slečnu na hlídání a ta se stará, když si chce někam vyrazit, odpočinout si sama bez dítěte "na krku" nebo má třeba pracovní společenskou akci (a to bývá velmi často...). Takže myslet si, že budeš možná ještě aktivnější matka, než jsou ty na klasicky dlouhé mateřské, je trochu alibismus, ale je to Tvá věc. Tvoje dítě bude mít prostě troch jiné dětství, ale rozhodně nebude jediné, takových je dneska celkem dost...

Myslím, že po dobu brzkého dětství malého bych určitě oželela možnost "někam si vyrazit" po večerech...nepočítám například občasný víkend u prarodičů, kdy bychom si samozřejmě udělali nějaký hezký čas s manželem Nechci zase přivést manželství k rozvodu.

Je to ale přiznám se věc, o které jsem příliš neuvažovala. I když samozřejmě nerada bych obětovala práci, pokud to nebude nezbytně nutné, jsem poměrně ochotná obětovat večerní výlety za zábavou (na které tedy moc nejsem stejně)

arrow
profile_image
teririnka mojeid
od 2. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Znáš svou rodinnou situaci nejlépe, takže víš, co si můžeš (a chceš) dovolit. Asi bude dost záležet i na tom, jak se bude angažovat manžel, ale to už je trochu jiné téma. Snad se Ti tu ozvou i některé maminky, které mají zkušenost vlastní, já jsem to přeci jen na "vlastní kůži" nezažila, takže to vnímám jinak. Každopádně k dotazu, reálné to určitě je, jak jsem psala výše, dělá to tak hodně lidí a nemyslím si, že je vyloženě sobecké chtít i vlastní kariéru, pokud si čas rozdělíš tak, jak jsi psala...

arrow
profile_image
mell
od 29. 5. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Je to trochu retro,ale jako malá jsem chodlia do jeslí od 1 roku, Prostě to dřív tak bylo. Byly závodní jesle, mateřská snad půl roku,rodičovský příspěvek žádný a maminkám nic jiného nezbývalo pokud neměli babičku na hlídání. V jeslích byla úžasná paní taková druhá maminka ,která měla na starost asi 4 maličké caparty a vše se naprosto bez problémů zvládlo. Myslím, že to na mě nezanechalo žádné následky naopak jsme byli vychovanější než dnešní mládež. Takže si nemyslím, že chůva ,která bude mít na starosti 1 caparta přes den a potom převezmou péči rodiče je naprosto v pohodě. Dnešní doba je v tomhle divná , maminky zůstavají doma co nejdéle ,ale přijde mi to opravdu kontraprokuktivní , děti jsou nevychované /samozřejmě , že to není pravidlo/,
voný čas tráví o víkendu s rodiči v hypermarketech a odloženy v dětských koutcích a neřekla bych, že se jim maminky více věnují. Většinou se děti chovají jak utržení ze řetězu,ale to je asi takový americký styl výchovy.

arrow
profile_image
HanLiu
od 8. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Moje bývalá šéfová to udělala úplně stejně, byla doma tedy jen 14 dní před porodem a po šestinedělí začala chodit do práce. Asi tři měsíce jen na půl úvazku a pak normálně. Takže já ti fandím. Sama bych nedovedla být tři roky doma, to bych zešílela. Ve světě je naprosto běžné, že pár měsíců po porodu už normálně pracuješ.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Ahojky, já jsem byla v podobné situaci. Mateřskou jsem ukončila po dvou letech a byla jsem za exota o)) ideální je nějaký zkrácený nebo flexibilní uvazek. Plný uvazek je děs. Dítě Ti v noci třeba nespí a ty ráno musíš normálně do práce a fungovat na 100% a pak třeba přijdou nemoci. Spíš je občas problem přepínat ted jsem v práci a nemůžu myslet na jiné věci a pak zase doma. Já osobně měla pocit, že mi spíš utíká čas s dítětem mezi prsty. Zvlášť když vidíš, že všechny kamarádky s dětmi někam vyráží třeba do zoo apd a ty trávíš čas v práci.
Jako 3 roky bych doma nevydržela. Podle mě je ideální 2 roky a pak nějaký zkrácený uvazek. Rok mě osobně přijde málo.

arrow
profile_image
Lucrezia
od 26. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Nic neplánuj, nevíš jaké dítě bude. Já si krásně malovala, jak budu při mimču makat z domu a neexistuje. Prostě vyžaduje mojí neustálou pozornost , přes den nespí, takže smůla.
Chůvě bych takhle malé dítě nesvěřila - ať chceš nebo nechceš určitým způsobem ti bude dítě formovat nebo ovlivňovat a to nechci.

arrow
Neprodává v Bazaru

já jsem jako malá chodila do jeslí od půl roku, jelikož máma studovala a jesle na mě následky nezanechaly, jak se o tom dnes všude píše. Naopak si myslím, že to je lepší, než 1 chůva, která se tak dítěti věnuje, jako že to dítě už odmalinka má vštěpovaný nějaký režim, jako že přes den se někam chodí (jesle, školka, škola, práce) a odpo a večír jsou pak všichni doma. Když se o něj bude starat jedna ženská celé dni, trochu bych se bála, že k té ženské si vypěstuje nakonec bližší vztah než s mámou, ale je to jen moje představa, nemusí to tak být. Ale jesle v dnešní době zřejmě již nejsou??

arrow
profile_image
Lucrezia
od 26. 12. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Lisa: mimochodem, ty chceš u dítěte pracovat a studovat? to je dost odvážné

arrow
profile_image
farahh
od 22. 7. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Lisa: záleží jak ti vyjdou v práci vstříct

Pracovala jsem celou dobu (účetní ve stavební firmě), nejdřív s kočárem do práce, firma sídlila ve větší oplozené vile, udělala jsem co bylo nutné udělat a dojednat na místě a zbytek si donesla dom a zpracovala když dítko spalo. Večer se mu věnoval tatínek a 2x týdně odpoledne s ním chodila ven kamarádka. To sem většinou zas zašla do práce. Bylo to asi 200 m.

Šlo to, jasně nebyl čas na nějaké navštěvy restaurací, kino apod., ale to mi bylo docela fuk. Zpětně to posuzuju, tkzv. mateřskou dovolenou, jako jedno z nejkrásnějších životních období Jasně 2-násobný příjem byl taky super, rodičák a výplata do ruky.

arrow
profile_image
Ivčáááá
od 18. 3. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Kolegyně se vrátila do práce, když bylo malé 6 měsíců. Chůva uplně v pohodě, maminka se vracela domů kolem 16 hod., pátky většinou dělala z domu, takže se jednalo o 4 pracovní dny. Zvládala to (a to má ještě druhé o 5 let starší). Tatínek se samozřejmě musel zapojit taky. Občas během dne volala domů, byla nervózní, prostě znáte to, ale jak si na to zvykla, už to vše šlapalo. Ráno si s paní řekly, co ten den bude, co s malou podnikne, probraly jídlo, co přes noc, jak spala, jak se cítí, když byla nemocná jaké léky atd., prostě si předaly informace (čím byla větší, tím toho bylo samozřejmě méně) a prostě odjela do kanceláře. Malá chůvu brala uplně skvěle, prostě člen rodiny, větší dítko si taky velice rychle zvyklo.Chce to být dokonalý plánovač a fakt si den zorganizovat, obklopit se spolehlivými lidmi a lze to zvládat!

arrow
profile_image
Siiri
od 18. 6. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Lisa: Uvažuji o tom, že bych nastoupila do práce, až bude malému rok.

V zahraničí naprosto běžne. to jen v CR máme luxus být doma 3-4 roky. Tam prostě placeně doma 6 měsícu a pak jsi bud doma zadarmo /ne každy zaměstnavatel to dovoli - je to benefit, že ti drží místo/ nebo hupky šupky do práce.

arrow
profile_image
ILChazz
od 1. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Jediný problém si myslím bude, že dobrá chůva, která se bude starat 8-9 hodin denně bude stát víc než dělá rodičovský příspěvek a že si dítě vytvoří blízký vztah spíš k ní, než k tobě. Ale to není praktický problém, spíš pocitový, abys z toho potom nebyla špatná. Následky to na dítěti určitě nezanechá, dřív to bylo běžné, že máma musí pracovat

arrow
Neprodává v Bazaru

61

Napadlo mě to samé co ILChazz, tu chůvu na měsíc za měsíční rodičovský příspěvek bych chtěla vidět...

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené