Smazat

Panické záchvaty strachu ze smrti

Už cca 13 let mě přepadají občasné silné, neovladatelné, zoufalé panické záchvaty strachu z vlastní smrti. Nebojím se, že umřu ve chvíli toho záchvatu/ v blízké budoucnosti např. kvuli nemoci, ale děsí mě představa, že se to jednou vůbec stane a že dlouhé miliardy let, nekonečně mnoho let, už nikdy nic nebude.

Ahoj holky.
Ráda bych vám popsala svoje stavy, které už mě dlouhá léta přepadají. Asi se potřebuju vypovídat (v mém reálném okolí to nikdo nechápe/ nezažil) a třeba bych si chtěla potkat někoho, kdo to zažil také, abych si s ním o tom třeba mohla promluvit.

Už cca od puberty mám hrozné záchvaty strachu ze smrti, ale hrozně silné, neovladatelné, k zbláznění. Teď je mi 26. Na úvod chci říct, že to není úzkostná porucha, která se projevuje tak, že kdo jí trpí, má před usínáním strach, že má tuhle a tuhle nemoc, i když je zdravý, že se už neprobudí, protože na nějakou z těch nemocí zemře, nebo se stejně bojí neustále o své blízké a v každé nestandardní situaci (zpoždění, někdo se neozve) hned očekává, že je dotyčný mrtvý apod.
U mě to probíhá takto: za normálního stavu, což je převážná část roku, třeba teď, co to píšu, vím, že až si tady něco odžiju, zemřu, zbydou po mě děti a nějak si ten život prostě pěkně prožiju; můj pocit je teď a v normálním stavu takový, že jsem s tím smířená, vím, že je to normální a dá se říct, že je mi to tak docela jedno a nevyvolává to ve mě žádný zvláštní negativní pocit, strach ani úzkost, prostě vědomí vlastní smrtelnosti akceptuju jako každý. Jenže občas se stane, hlavně při usínání, ve vaně, když si čtu, běhám, ale třeba i v práci zničeho nic (ale nebývá to vyvoláno mojí nemocí, nemocí blízkých, nebo tím, že bych najednou o smrti přemýšlela, prostě mě to přepadne jako blesk z čistého nebe, i když myslím na jiné věci) a si jakoby najednou "uvědomím", že zemřu, jak kdybych to předtím nevěděla a teď to s hrůzou zjistila. V té chvíli se ve mě vše sevře, rozbrečím se, chce se mi zvracet, jsem fyzicky i psychicky paralyzovaná, klepu se, mám chuť před svými myšlenkami někam utéct, cítím strašný, neovladatelný pocit zoufalství a marnosti a nevím, co mám dělat, je to prostě tak strašný pocit, jaký jsem nikdy nezažila z reálného podnětu, ani když mi někdo doopravdy umřel nebo se něco fakt stalo.

Úplně nejvíc ze všeho mě děsí pomyšlení na to, že pak už nebudu, nebudu o ničem vědět, a to dlouhé miliony a miliardy let, do nekonečna, prostě už napořád bude jen nicota a já už se sem nikdy nevrátím a nic neprožiju, moje rodina nebude, nezůstanou mi vzpomínky, už nebudu moct o ničem přemýšlet, na nic vzpomínat a prostě bude jen temno... Nejhorší je na tom vědomí té nekonečnosti, ty miliardy let, co mě v této nicotě čekají, a to, že tímhle mým životem vlastně všechno skončí a už se nikdy nebude opakovat.
Vždy si zakážu na to myslet, začnu okamžitě myslet na něco jiného a někomu zavolám nebo si jdu za někým popovídat, abych na to zapomněla. Ne vždy to ale pomůže a třeba večer se to znovu vrátí. Nedá se před tím utéct. Aniž bych to vyvolala já svými myšlenkami nebo to bylo vyvoláno nějakou okolní negativní situací, mě to prostě přepadne. Nebojím se, že umřu v tu chvíli, kdy mě to přepadne, to vůbec, spíš naopak, vím, že v tu chvíli se to určitě nestane, protože pro to není důvod, a že se to stane třeba za 50 let, ale děsí mě na tom, že se to právě vůbec někdy stane, a to už definitivně. Někdy mě to přepadne několikrát do týdne, někdy mám pár měsíců klid. A i když v této době klidu vím, že umřu a že smrt existuje, mimo ten stav mi to je, jak jsem už psala, úplně jedno.

Tak se chci zeptat, máte to tak někdo taky, přesně takhle? Já na tom nechápu hlavně to, že vždy za normálního stavu je mi to jedno, obecně se nebojím nemocí ani se nějak nepozoruju, no a pak najednou jak kdybych prozřela a zjistila, že existuje smrt. Což je vlastně blbost, když člověk to tak nějak ví pořád, že umře. Tak proč mě tyto stavy přepadají, napadá vás něco, prosím?
Určitě nejsem hypochondr, nebojím se, že jsem nemocná nebo že bych měla umřít v nejbližší době nebo zrovna v tom záchvatu, já právě naopak předpokládám, že to je otázka až daleké budoucnosti, ale prostě se bojím té budoucnosti.

Moc děkuji za všechny reakce a odpovědi.
 
arrow
profile_image
lva
od 23. 2. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji petulajz: No ale to je právě na tom to děsivé, ta nicota a prázdno, vždyť to je hrůza, ta představa, že prostě NIC nebude...

[i][/i]

Bude ... Aj slnko bude svietiť, aj vtáčiky budú čvirikať, stromy budú nádherne zelené .. len ty nebudeš

Máma mi jednou říkala, že to měla zamlada stejné. Možná ne až tak panické s chutí zvracet, ale pocity ty samé. A ty její pocity asi nejlíp vystihovalo tohle:

Cituji lva: stromy budú nádherne zelené .. len ty nebudeš

. Něco jako " ono to všechno tady půjde dál, jako by se nic nestalo .... ale beze mne ! "
Dnes je mámě hodně přes šedesát, smrt (ne-)řeší řčením "mladý může, starý musí", užívá si každý den, dbá o své tělesné i psychické zdraví. Myslím, že jak se člověk blíží tomu věku, kdy "musí", je smířen s tím, že konec jednou přijde. A právě to, jak ten konec bude vypadat, se můžeme do jisté míry pokusit ovlivnit sami a tím strach vytěsnit. Třeba i za pomoci nějaké terapie nebo meditací, jak už zde bylo zmíněno. A pokud by ses rozhodla navštívit psychologa, měl by s tímhle tématem určitě dost zkušenosti, zcela jistě nebudeš jediná.
Strach z nicoty ani tak nemám, jen bych si přála, aby to bylo rychlé a dle možnosti alespoň trochu důstojné. Jelikož mne myšlenky na smrt přepadnou pokaždé při nástupu do letadla, tak se možná mé přání i vyplní. Strach o partnera nemám, nedělá nic nebezpečného - to spíš přítel má strach o mne, že se jednou zabiju v autě ( nebo spíš se obává, že bych havárii přežila s těžkými trvalými následky = takže má strach o sebe ! ). Nemám ráda negativní afirmace

arrow
profile_image
petulajz
od 4. 4. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji lva: Bude ... Aj slnko bude svietiť, aj vtáčiky budú čvirikať, stromy budú nádherne zelené .. len ty nebudeš

Depresivní

arrow
profile_image
petulajz
od 4. 4. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji dadabus: Strach z nicoty ani tak nemám, jen bych si přála, aby to bylo rychlé a dle možnosti alespoň trochu důstojné.

nejhorší je vidět člověka, kterého zachvátí těžká nemoc a on ví, že z toho není cesty ven absolutně si neumím představit, co se takovému honí hlavou, nad čím přemýšlí... když ví, že je to nevyhnutelné babička vždy říká, že když už to má přijít, ať to nejlépe udeří ve spánku, aby ona o ničem nevěděla. Prostě večer lehnout a ráno už se nevzbudit. I pro ty blízké to musí být přijatelnější, než vidět člověka chátrat

Cituji dadabus: Jelikož mne myšlenky na smrt přepadnou pokaždé při nástupu do letadla, tak se možná mé přání i vyplní.

Z letadel mám taky docela hrůzu. Letěla jsem teda jen jednou, ale byla jsem vytřepaná jak ratlík a představovala si nejhorší scénáře a když vidím ve zprávách, že nějaké letadlo spadlo, hned si říkám, co asi musí prožívat ti lidé...
Já jsem celkově asi trochu psychopat když mám potřebu se takhle vžívat do lidí a přemýšlet, co se jim v posledních chvílích honí hlavou.

arrow
profile_image
Frederique
od 2. 2. 2016
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

V posteli ve spánku by chtěl umřít každý, bohužel ne každý má to štěstí. Já třeba nechci umřít v nemocnici, protože mi tam pár lidí umřelo a ten pohled jsem nesnesla. Vadilo mi, že se u dědy vědělo, že už je to otázka pár dní a stejně nám ho nedali alespoň domu umřít. Takže kromě různých nehod se bojím i tohoto. Letadlem létám od mala a bát jsem se začala od té doby, co jsou ty různé útoky a to se musím přiznat, že jsem měla jednou při letu hroznou úzkost. Přitom jsem létala co týden. Do toho jezdím autem, na motorce.. Jenže kdyby člověk nad tím přemýšlel, tak nedělá nic. Pamatuju si na kamarádku na střední, která si dělala na internetu test její smrti a vyšlo jí to za měsíc. V ten den nešla do školy nikam, tak jí říkám, že je možné, že se jí to stane doma. Celkem jsem se nad tím bavila a ona chudák psycho. Žije

Chce to žít a užívat si každého dne, zvlášť, když je člověk zdravý. To je to nejdůležitější, bez toho není nic. Proto není dobré se trápit a mít často takové myšlenky.

arrow
profile_image
petulajz
od 4. 4. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Frederique: Jenže kdyby člověk nad tím přemýšlel, tak nedělá nic.

To jo, člověk by to neměl brát tak, že "co když budu dělat tamto a u toho umřu", ale zas na druhou stranu nesouhlasím s tím, když někdo třeba jede do nějaké oblasti, kde jsou časté teroristické útoky a řekne "umřít přece můžu, i když budu přecházet ulici, co se má stát se stane". To sice ano, ale přece tomu nemusím jít naproti tím, že jedu do vyloženě nebezpečného místa, to si tu dovolenou radši odpustím. Přece jen tím, že budu dělat nebezpečné věci a navštěvovat nebezpečná místa tu pravděpodobnost toho "co se má stát se stane" zvyšuji.
Stejně tak přítel/budoucí manžel pořád říká, jak si chce pořídit motorku a já mám z toho upřímně hrůzu, ne, že bych nevěřila jemu, nevěřím těm idio*tům, kteří se na cestách denně pohybují, jezdí jak prasata, zapomínají dávat přednost a podobně. Když se něco stane, oni jsou v pohodě, ale motorkář je mrtvý, kolikrát na místě...
Nejsem sice žádný extra ustrašenec, ale jsou věci, které tu pravděpodobnost nehody a smrti přece jen zvyšují a těm se raději preventivně vyhnu.

arrow
profile_image
NEWTIME
od 11. 1. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj, mívala jsem podobné stavy, které popisuješ už jako hoodně malá. Vzpomínám si, že jsem se budila v noci a hystericky brečela a volala mámu, protože jsem se bála, že zemřu. To mi bylo třeba tak 6 let...nevím, kde se to tehdy ve mě vzalo, ale musím se přiznat, že podobné pocity úzkosti se dostaví i někdy teď, když je mi 26 let. Je to málokdy, stává se to třeba cca 2x do roka, ale prožívám to velice intenzivně. Například v noci mě to úplně vytrhne ze spánku, to uvědomění, že potom NIKDY NIC nebude, přesně jak píšeš a hrozně nechci umřít. Třeba i brečím a klepu se po celém těle. Jinak na smrt nějak denně nemyslím, užívám si toho, co je teď a tady, snažím se přiblížit východnímu směru a tak, najít si svůj životní smysl.
Někdy, když přijde trudomyslnost, říkám si, jaký to má vlastně smysl - žít a umřít? Někdy si říkám, že až umřu, několik generací po mě už o mě nikdo ani nebude vědět, že jsem tu byla ... je to smutné. Také to ve mě vyvoválá takové ty podněty, co když udělám to a to - jednou stejně umřu, tak je to fuk. SMRT je to opravdu v porovnání s tím, co někdy řešíme za běžné situace a problémy, dost závažná a definitivní věc.
Jenže někdy si zase říkám, že je to vlastně zázrak, že tu jsem. Že je to vlastně náhoda, štěstí, že mám možnost získat tuto zkušenost. Je to megafilosofie...ale podle mě....nic se neděje bez důvodu, ani to, že tu na tom světě jsme! )
Takže - rozumím TI! Také jsem se ze smrtí NESMÍŘILA a DĚSÍM SE TOHO, ale na druhou stranu mi pomáhá říct si - je mi 26 let, život ještě před sebou, můžu to a to...můžu vlastně spoustu věcí... dost to pomáhá

arrow
profile_image
Frederique
od 2. 2. 2016
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na petulajz: Tak samozřejmě. Lidi jezdí jako prasata a kromě motorkářů umírají i chodci.. Já se také bála sednout na motorku a teď se na ní těším, až zase pojedeme Až přijdou děti, tak jsme se rozhodli, že jí prodáme. Tak jsem na to zvědavá

arrow
profile_image
Frederique
od 2. 2. 2016
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji NEWTIME: Někdy si říkám, že až umřu, několik generací po mě už o mě nikdo ani nebude vědět, že jsem tu byla

Tak to chce udělat něco výjimečného pro lidstvo. Buď to dobré a nebo špatné

arrow
profile_image
petulajz
od 4. 4. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji NEWTIME: ale na druhou stranu mi pomáhá říct si - je mi 26 let, život ještě před sebou,

Mě zas vždy děsí, když třeba babička spustí "je to úplně jako včera, když jsem měla tolik roků, co vy a teď už jsem tak stará..."
Tak si říkám, sakra, to snad ne, doufám, že mi to taky takhle neuteče upřímně, ten čas ale opravdu tak rychle letí, roky ubíhají, když si vzpomenu, jak jsem chodila do školy a ty časy, když jsem slavila třeba 15 let a byla šťastná za občanku a najednou od té doby uběhlo už tolik let a už je mi tolik, kolik je... a celkově, jak ten čas utíká, sotva začal nový rok, už je zase září a pomalu zase Vánoce, Silvestr... no, celkem si i říkám, že na tom asi něco bude, když říká, že ji to přijde jako včera, když byla mladá takovým tempem, jako mi letí roky, mi za chvíli bude 60 a ani si to neuvědomím ale to už je trochu OT...

Reaguji na Frederique:

Ono na jednu stranu mě ta motorka taky strašně láká, určitě to musí být super jen tak na ni sednout a jet na projížďku ale ten strach je větší... dokonce můj otec má motorku a já se s ním ještě v životě nesvezla... takový mám z toho respekt

arrow
profile_image
Frederique
od 2. 2. 2016
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na petulajz: Chápu a člověk se nesmí nechat do ničeho nutit. Pak rozumím strachu o toho druhého. Na druhou stranu ten pocit na motorce, tomu se nedá odolat

arrow
profile_image
NEWTIME
od 11. 1. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Frederique:
To u mne asi nehrozí, nemám takovou výbavu )
Každý den se snažím být dobrým člověkem a pracovat na sobě, to je to nejlepší, co mohu dělat!

arrow
profile_image
NEWTIME
od 11. 1. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na petulajz:
To je ale pravda, čas utíká, nedávno jsem slavila prvních CET a za chvíli to bude cet s trojkou před nulou

arrow
profile_image
vilima
od 11. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Taky mi připadá, že všechno bylo nedávno, všechno si pořád živě pamatuju, a přitom už je to třeba 15 let... Na druhou stranu, když se nad tím zamyslím, čas sice letí, ale člověk tím pádem téměř nestárne... jako v hlavě, pocitově, jestli mi rozumíte

arrow
profile_image
petulajz
od 4. 4. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji vilima: čas sice letí, ale člověk tím pádem téměř nestárne... jako v hlavě, pocitově, jestli mi rozumíte

Chápu, jak to myslíš, třeba tohle říká i taťka, že mu ten život strašně utekl a už je mu 50, ale přitom se pořád cítí jako mladý kluk, že v jeho hlavě mu nějak nedochází, že už má tolik, že on se cítí pořád mladý a nechápe, že už tak zestárnul... nejhorší je, že to podává stylem, jako by už zítra měl umřít stářím

 

Váš příspěvek

Panické záchvaty strachu ze smrti

:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video   Přidat obrázky 

Nápověda 

Jak vložit obrázek Vkládání obrázků do příspěvku Klikněte na tlačítko Přidat obrázky a v dialogovém okně si ve svém počítači vyberte obrázek, který chcete poslat. Neměl by být příliš velký, neupravený obrázek z digitálního fotoaparátu se vám odeslat nepodaří. Do jednoho příspěvku můžete najednou odeslat až tři obrázky. Ke každému obrázku připište popis. Nezapomeňte také něco napsat do samotného příspěvku, jenom obrázky bez textu příspěvku odeslat nelze.

Jak vložit video Vkládání videa do příspěvku 1. Nejprve si zjistěte adresu videa 2. Tvar adresy videa pro YouTube je tento:https://www.youtube.com/watch?v=1aVLdeIKZuM 2. Adresu si zkopírujte např. pomocí Ctrl-C a vraťte se do Omlazení.cz 3. Nad formulářem (tím velkým bílým obdélníkem) pro psaní příspěvku klikněte na ikonu YouTube YouTube video a adresu videa vložte do okénka. 4. Kliknutím na OK se vám video vloží do příspěvku.

Jak vytvořit pěkný odkaz Vkládání pěkných odkazů 1. Zatím neklikejte na žádné tlačítko 2. Napište větu, která má obsahovat pěkný odkaz 3. Jděte na cílovou stránku a z adresního řádku prohlížeče si naberte (Ctrl-C) její adresu. 4. Vraťte se ke svému rozepsanému příspěvku a část věty, ze které se má stát odkaz, označte myší. 5. Teprve nyní klikněte na tlačítko pro vkládání pěkných odkazů: pěkný odkaz 6. Otevře se dialogové okénko - vložte do něj adresu cílové stránky (Ctrl-V). 7. Okénko zavřete a je to. 8. Nelekněte se toho dlouhého kódu, který se vám vložil do příspěvku. Poznámka Odkazy můžete také jednoduše napsat (stačí začít www…) a budou funkční (jen nebudu tak "pěkné"…)

Závazná pravidla Omlazení.cz

Pravidla Bazaru

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené