arrow
profile_image
sluniško
od 22. 7. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Ahoj,

jsem ve 3. semestru na VŠE, ale chtěla bych změnit obor takže si teď chci podat přihlášku na jiný obor na VŠE s tím, že mi některé předměty uznají.

Počítám s tím, že pokud by mě přijali studium bych zvládla za dva roky. Čímž bych splnila podmínku bezplatného bakalářského studia 3+1 (odstudovat za 4 roky).

Narazila jsem v diskuzi na to, že pokud jdu na jiný obor tak již za ten 4 rok budu muset platit ten poplatek (21000).

Nemáte s tím někdo zkušenosti?
Předem moc děkuji za rady.

Není lepší napsat na studijní?

Taky by mě to zajímalo, po třetím semestru jsem pak začala od znova a chci dodělat bakalář za 4 semestry, teď končím první. Pokud něco zjistíš, napiš sem prosím, jak to tedy je?

Cituji sluniško: Narazila jsem v diskuzi na to, že pokud jdu na jiný obor tak již za ten 4 rok budu muset platit ten poplatek (21000).

Tak tohle není pravda. Platit budeš až za 9. a každý další semestr bakalářského studia. Jinak co já vím, tak uznávají jedničky a dvojky a zápočty - to platí alespoň při přestupu (nevím, zda i při nových přijímačkách) /já přestupovala z dvojky na jedničku/.

arrow
profile_image
malutka
od 22. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Je to takhle:
bakalářské studium trvá standardně 3 roky. Prodloužit si to můžeš ještě o rok 3+1 bez poplatků. V případě, že bys studovala déle, tj. devátý a další semestr, pak se za každý započatý semestr platí poplatek.

Jo, tak to bys měla stihnout bezplatně.

Cituji Janicek: tak ty chodíš do třeťáku, takže jsi pravděpodobně v 5. semestru t

Píše

Cituji sluniško: Jsem ve 3. semestru

arrow
profile_image
sluniško
od 22. 7. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Děkuju moc za informace, jelikož na netu se toho člověk moc nedozví a studijní referentky toho zrovna taky moc neporadí.
Tak jsem radši chtěla vědět, abych se potom nedivila.

arrow
profile_image
Miska86
od 1. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Situace na MU, může být podobná jako na VŠE:

3+1 rok na Bc. studium platí pouze pro první Bc. studium tzn. pro to, ze kterého teď chceš odejít - u každého dalšího studia tento "nárok na +1" ztrácíš, tzn. že každé další Bc. studium musíš zvládnout za 3 roky (6 semestrů), následně ti za každý další semestr bude vyměřen poplatek..

Dále, jestliže teď ukončíš své první studium, bude se ti jeho délka - 3 semestry již pořád připočítávat ke každému dalšímu studiu - tzn. že sice nastoupíš do 1. semestru na svém druhém studiu, ale bude to jako bys byla ve 4. a opět pak nastupuje vyměření poplatku.. Proto se spíše doporučeuje studium přerušit, aby se celková neúspěšně odstudovaná doba nepřipočítávala k dalšímu studiu..

Tohleto MUSÍ být upravené v nějakém vašem studijním řádu platném pro celou VŠE, být tebou, radši si ten net ještě jednou pořádně projdu.. A za těma referentkama ze studijního už jsi byla a neporadily ti?

arrow
profile_image
Miska86
od 1. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Jinak dívala jsem se na stránky VŠE a ohledně polatků odkazují přímo na zákon o vysokých školách - vše, co jsem popsala výše je uvedeno v §58..
Konkrétní výši najdeš pravděpodobně v některém z předpisů VŠE, ta se mění rok co rok a vypočítává se podle jednoho z těch odstavců v §58..

arrow
profile_image
Gong
od 24. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na sluniško:
Je to tak, jak psaly holky přede mnou. Na VŠE máš bakalářské studium tříleté. Proto ho musíš bezplatně ukončit do čtyř let od zahájení. A mezi tím si můžeš přestupovat jak chceš, ale do úspěšného ukončení se Ti budou ty roky nasčítávat. Takže když například budeš obor A studovat dva roky a obor B studovat tři roky, a úspěšně ho dokončíš, studovalas celkem pět let (2 + 3) a budeš tedy rok platit. Pokud ale budeš po úspěšně absolvovaném bakaláři studovat magisterské studium, tak už se Ti to počítá opět od znova (už se Ti do toho nebudou bakalářská studia nijak nasčítávat).

Při těch přestupech a přerušování studií apod. si dej pozor, že studium musíš ukončit do dvojnásobku jeho základní doby, tzn. v Tvém případě do šesti let. Pak Tě ze školy bez milosti vyrazí, i kdybys měla samé jedničky.

Cituji malutka: bakalářské studium trvá standardně 3 roky

Někde ano, někde ne. Je to sice asi nejobvyklejší, ale třeba na Stavební fakultě ČVUT v Praze je bakalářské studium čtyřleté. To jen pro úplnost.

arrow
profile_image
Miska86
od 1. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Gong: Takže když například budeš obor A studovat dva roky a obor B studovat tři roky, a úspěšně ho dokončíš, studovalas celkem pět let (2 + 3) a budeš tedy rok platit.

Takhle to není - musela by ho neúspěšně ukončit, aby se jí to přičítalo.. V případě, že má dvě souběžná studia a obě ukončí ve strandartní době, nic platit nebude..

Pokud má dvě studia, kdy jedno začala dříve, u prvního má nárok na 3+1, u druhého musí dostudovat za 3 roky, jinak platí.. Pokud obě studia začne ve stejném semestru, nárok na +1 ztrácí u obou.. Možná nefér, ale je to tak.. - Ale tímhle už jsem OT, já jen, aby nedošlo k dezinterpretacím

arrow
profile_image
sluniško
od 22. 7. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Teda tak teď jsem se do toho zamotala. Takže když bych po 4. semestrech ukončila to první sudium a šla na jiný obor, který předpokládám, že odstuduju za 4. semestry čímž bych teda tu max. délku 8. semestrů zvládla, tak budu stejně platit?

arrow
profile_image
Miska86
od 1. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na sluniško:
Ano, budeš platit jeden rok = dva semestry..
Je to takto: 2 roky neúspěšně ukončené studium + 2 roky, za které bys chtěla ukončit to druhé = 4 roky.. Jak už bylo napsané výše, u druhého studia již nemáš nárok na 3+1, ale jen na 3 roky zdarma.. Takže 1 rok budeš platit..

Je zde ale možnost, jak se poplatkům vyhnout.. Studium neukončuj, ale přeruš - takovéto studium nebude bráno jako neúspěšně ukončené.. Přerušit můžeš na dobu délky daného studia, tzn. na 3 roky.. Během těchto 3 let stihneš odstudovat ten druhý obor a poplatkům se vyhneš..

Ovšem pozor, pokud bys pak chtěla jít na navazující magisterské, to první bakalářské neúspěšně ukončené studium by se ti opět připočítávalo, po třech letech přerušení musíš buď zpátky nastoupit nebo ti bude studium automaticky ukončeno - a pak bude neúspěšně ukončeným..

Prostě každé neúšpěšně ukončené studium (to je každé, které je ukončené jinak než státnicema) si s sebou táhneš pořád jako kouli u nohy a bude se ti připočítávat ke každému dalšímu studiu.. Bohužel, ale je to tak.. Teď to nemyslím nijak špatně vůči tobě, ale mohou být lidé (a jako že jich znám dost), kteří prostě nevědí, co chtějí dělat.. Takže vydrží jeden, dva semestry a pak zase jdou jinam a takhle to udělají několikrát.. Ty poplatky by je od toho měly odradit.. Bohužel občas otevřou peněženky i lidem, kteří takový přístup nemají, jen se napoprvé rozhodli špatně..

arrow
profile_image
Miska86
od 1. 3. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji sluniško: tu max. délku 8. semestrů zvládla, tak budu stejně platit?

Tady asi trochu pleteš hrušky s jablkama.. Asi jsi špatně pochopila Gong.. Na každé studium máš maximálně dvojnásobek jeho standartní délky.. Nesčítej semestry dvou odlišných studií, to s tím nemá co dělat..

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené