Smazat

Přítel pije

Přítel si často a rád dopřeje alkohol a začíná to přerůstat do problému.

Zdravím holky. Tak to vezmu od začátku. S přítelem jsme spolu skoro 4 roky. Mě je 23, jemu 24. Poslední rok a půl jsem si všímala, že se přítel nebrání alkoholu. Jenže jsme byli ve věku, kdy bylo pití běžnou součástí každých víkendů a pili všichni kamarádi a známí. Nejprve jsem si ničeho nevšimla, vlastně ani nevím, kdy jsem si něco začala uvědomovat. Vkrádalo se to mezi nás pomalu, ale o to jistěji. Je to pár měsíců, kdy jsem si uvědomila, že s pitím má opravdu problém.
Jsme parta přátel a často chodíme někam posedět. To tomu moc nepřidá. Přítel si dá vždy pivo a vypije třeba o 4, 5 víc, než ostatní. Když překročí svou míru, nechce domů a chce pít dál. Bohužel toho hodně vydrží, takže o to víc toho vypije. Kdybych to shrnula, tak pije některý týden i 5 večerů. Většinou 2 - 3. Alespoň co vím.
Když vidím pít ostatní, u nich jde vidět, že jdou posedět a dají si k tomu prostě alko. A u přítele v tom vidím to, že bez toho nemůže být. Nikdo z těch kamarádů si to asi neuvědomuje, kromě jeho nejlepšího kamaráda.
Určitě bych chtěla říct, že to není žádný pitomeček s učňákem (nic proti vyučeným, to rozhodně ne). Bude končit poslední pátý ročník VŠ a je to opravdu chytrý kluk. O to víc mě mrzí, že se takhle ničí. Ono to totiž nejprve začínalo tím, že si dal v hospodě víc piv, než ostatní. Teď vyhledává příležitosti, kdy by se mohl napít a několikrát se stalo, že se jen tak zničeho nic opil doma. Každý jsme dělali něco jiného a já najednou koukám a poznala jsem, že se něčeho napil. A dělal předemnou, že nic.
Vždycky mi říkal, jak nesnáší svého otce. Jeho rodiče se rozvedli kvůli tomu, že otec začal pít. A ač ho nesnáší, mám velký strach, že bude jako on.
Nedávno, na jedné akci u kamaráda, kdy si myslel, že já vedle už spím si o tom začal povídat s jeho nejlepším kamarádem. Sám sebe nazval alkoholikem. Říkal, že to nezvládá, že ho to strašně štve. Během pití se jde třeba vyzvracet a i u toho už prý myslí na to, jak se pak znovu napije. Říkal, že na léčení rozhodně nechce, ale že cítí, že je krůček před tím a nechce k tomu dojít.
Jinak když nepije, je to úplně jiný člověk. Přijde mi, že má dvě osobnosti. Jednu tu, při které pije a druhou normální. S tou normální si neskutečně rozumíme, pořád nějaká legrace, povídáme si o všem možném a je to prostě fajn. A hrozně mě bolí, když tak bezvadnej a moc chytrej kluk se tak ničí a posílá sám sebe do háje.
Jenže z toho rozhovoru s kamarádem jsem pochopila, že je to pro něho hrozná slabost a se mnou by o tom vůbec nechtěl mluvit. Jenže já si teď nadávám, že za to můžu i já, protože jsem mu na to nikdy nic neřekla a vlastně mu nikdy ani nepomohla. Mám ale strach, že teď už je v tom dost po uši a že už překročil tu hranici, kdy se z toho ještě člověk dokáže dostat sám.
Ani nevím, co bych po vás chtěla. Snad jen nějaký názor na tuto situaci...
 
arrow
profile_image
matype23
od 27. 7. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Očividně problém má, když si jej i dokáže přiznat. Když člověk pije, tak mám pocit, že se před něčím ukrývá, do nějakého bezstarostného světa. Pak se to zdá nějak lehčí i když to tak není...
Zkus ho nějak zaměstnat natolik, aby se k alkoholu nedostal očividně se za to stydí i když o tom ví, tak to popírá.. I vysokoškoláci mají své mouchy asi jako všichni, jsou to předci jen lidé. Pokud na to nezabere, tak si s ním o tom promluv a to dost vážně, pokud ani na to nezabere, odejdi.. takový lidé bývají i nebezpeční....

Alkohol už zničil mnoho chytrých lidí...bohužel, pokud je jeho otec notorický alkoholik, pak je to o dost horší...dokonce bych řekla, že to nemá východisko.

arrow
profile_image
Majka69
od 16. 1. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Keď sa neprihlási na terapiu, tak rýchlo preč od neho.

Cituji matype23: Když člověk pije, tak mám pocit, že se před něčím ukrývá, do nějakého bezstarostného světa

Tak to máš přesnou pravdu. Má jeden problém, od kterého mu to pití "pomáhá". Ve výsledku mu samozřejmě nepomůže vůbec...

Cituji matype23: očividně se za to stydí

Právě, on to bere jako hroznou slabost to asi otevřeně přiznat.

Cituji True: pokud je jeho otec notorický alkoholik, pak je to o dost horší...dokonce bych řekla, že to nemá východisko.

Myslíš? To je ale dost zlé. Áchjo, já strašně nechci, aby tak bezvadnýho kluka zničil blbej chlast

Z mého pohledu tam jistá naděje je, protože si dokázal přiznat, že ten problém má.To spousta alkoholiků nikdy nedokáže.Teď jen aby to dokázal přiznat i před tebou, pak můžete společně hledat pomoc-terapii.V tom bych ho samozřejmě maximálně podpořila, pokud ale bude tvrdit, že odbornou pomoc nepotřebuje a zvládne to sám, odešla bych..

arrow
profile_image
mikkýsek
od 29. 11. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

To je hezký , že si spolu rozumíte , ale zřejmě s alkoholem si rozumí tak nějak více.Myslet si , že alkoholika přesvědčíš , aby se šel léčit je hodně naivní. On se musí rozhodnout léčit sám a svou závislost si přiznat a to je strašně těžký. Alkoholismus je nejhorší závislost ze všech s minimální úspěšností , recidiva je tak 90% což není moc slibná vyhlídka. A pro založení rodiny už vůbec ne.Jestli ti můžu poradit odejdi od něj , pokud nechceš a doufáš , že se to změní zůstaň , ale po nějaké době to stejně vzdáš a budeš si vyčítat , že jsi to neudělala už dávno. Život s alkoholikem je jako boj s větrnými mlýny.

Zašla bych asi za kamarádem a zkusila to s ním taky probrat, možná kdyby on ho trošku více zpracoval, tak by si nechal říct.
Ty ho zkus držet od hospody, co nejdále. To, že se jako kamarádi scházíte většinou v hospodě není zrovná nejlepší a on si jako jediný logicky kolu nedá, když má potřebu pít.
Popřemýšej a třeba tě napadnou činnosti, při kterých si nevzpomene na pití.

arrow
profile_image
wejja
od 8. 11. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Podívej se na český film Kvůli mně přestane. Bohužel je to pravdivé a většinou i stejně beznadějné, mluvím z vlastní zkušenosti

arrow
profile_image
mowiska
od 2. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Problém s alkoholem určitě má.. Zkusila bych to s ním probrat.. Bohužel, jestli s tím nic dělat nezačne, asi bych ho na tvém místě opustila.. Bude slibovat, že nebude pít a stejně to bude porušovat. Kdyby se takhle choval třeba v 18,19 letech, tak se to dá ještě chápat.. Ale jestli ho alkohol baví ještě ve 24, tak už je to špatně..

arrow
profile_image
dadabus
od 26. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

To docela obdivuji, že je schopen si přiznat, že je alkoholik a že mu to vadí. Lidí, kteří zaslouží toto označení několik znám, ale samozřejmě, všichni do jednoho tvrdí, že mají pití strašně pod kontrolou a když budou chtít, tak ze dne na den přestanou ... Podotýkám, že zdaleka ne všichni jsou "blbečci s učňákem" ( ženské se taky najdou ) . Chlastají právníci, doktoři i prezidenti . Takže než se prochlastá až do stádia, že mu to nebude vadit, bylo by dobré s tím něco dělat - namýšlet si, že toho nechá jen tak kvůli tobě je nesmysl, to už tu někdo psal. Chápu i to, že se mu nechce na léčení, už tím spíš, když jste o tom jeho problému ani spolu nemluvili ...
Nevím, jak se chová k tobě, když se napije. "Jenom" se motá, nebo kvůli jeho pití rušíte svůj program, máš z toho ty nějaké problémy, nedejbože je nějaký arogantní ?
Řekni mu ty sama, že ti připadá, že s jeho pitím něco není v pořádku. Zkuste si promluvit i o tom problému, který zapíjí. A pak už je to na něm. Buď zkusí ten problém ( vy ) řešit jinak, než chlastem, nebo se půjde léčit nebo ... nebo holt o tebe přijde, život s alkoholikem není nic příjemného, nakonec, on to se svým tátou zažil sám. Jeho zdravím bych v tomto případě vůbec neargumentovala, nejsi jeho máma a on je přece dospělý.

Cituji dadabus: ale samozřejmě, všichni do jednoho tvrdí, že mají pití strašně pod kontrolou a když budou chtít, tak ze dne na den přestanou

Tak právě podle toho se pozná, že to pod kontrolou nemají.

Cituji dadabus: Nevím, jak se chová k tobě, když se napije. "Jenom" se motá, nebo kvůli jeho pití rušíte svůj program, máš z toho ty nějaké problémy, nedejbože je nějaký arogantní ?

Musím říct, že se to zlepšilo, jako když někam jdeme, tak se normálně napije, ale stejně jako ostatní a nevyhledává příležitosti, tak jako dřív. Ani doma se už nenapije, co vím. Jinak ke mě vyloženě hnusný nebo tak nebyl nikdy. Spíš mi třeba vyčítal věci, které by mi za střízliva neřekl. Ale někdy zase byl až moc milý a chtěl třeba sex, což mě se nechtělo vůbec samozřejmě. Rušit program jsme nikdy vyloženě nemuseli, spíš jsme třeba ani žádný nemohli vymyslet, když mu bylo druhý den zle. Ale hrozně mě ničilo ho vidět v takovém stavu, kdy vrávoral, někde usínal atd.

Cituji dadabus: Zkuste si promluvit i o tom problému, který zapíjí

On je to právě zdravotní problém, má bolesti po úrazu a říká, že bolest necítít, když pije. Nejhorší je, že prošel rukama spousty odborníků a nikdo mu s tím nedokázal pomoci.
Jak jsem říkala, je to s ním už lepší. Doufám, že to není jen nějaký přechodný stav. Protože jakmile by to šlo zase z kopce, už bych žádnou šanci nedávala, protože by bylo jasné, že tak by to bylo pořád, jako na houpačce. Takže už se mu snad v kebuli rozsvítilo, to ještě ukáže čas, zatím je to poměrně krátká doba na nějaké závěry. Ale ví, že pokud by se do starých kolejí vrátil, minimálně o mě by přišel.

 

Téma Přítel pije je vyřešené (ukončené) - nemůžete do něj již přispívat. Tohoto stavu téma obvykle dosáhne, pokud nastane některé z následujících situací:

  • Příspěvky (rady, řešení) se v tématu začínají opakovat.
  • Příspěvky se začínají stáčet jinam, účastníci diskuse se původního tématu nedrží.
  • Téma je příliš široké, nově příchozí mají problémy se v něm orientovat.
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené