Smazat

Rodiče a finance

Ahoj, v poslední době si dělám pořádek v životě a zjistila jsem, že mě opravdu štve tahle věc. Od VŠ dostávám přídavky od táty, protože naši jsou rozvedení. Od mamky jsem se odstěhovala už v 18 před maturitou, jsme hodně jiné a já jsem dost tvrdohlavá - prostě když spolu bydlíme, tak nám to neklape...Vztah ale máme dobrý - když se pouze navštěvujeme, ne že bychom si každý den volaly nebo tak, ale vždycky můžu přijet a pomůže mi nebo já ji apod. Takové blbé téma jsou mezi námi finance.

Přídavky od táty měly být původně 5 tis. Kč pro mě a 5 pro bráchu, protože ale mamka naříkala, že má malý plat, tak si to dělíme na třetiny, s tím, že brácha ji to samo nechává, jelikož u ní bydlí.Tu třetinu jsem si brala od těch 18 do maturity a až jsem se přistěhovala na VŠ do Prahy, tak jsem si našla brigádu, udělala i nějaké "běžné" dluhy (kontokorent) a i když mi peníze, co jsem vydělala úplně nestačily, tak jsem mamce přídavky taky nechávala, resp. bylo to tak složité, to z ní dolovat, že mi to za to nestálo, abychom se kvůli tomu hádaly....No a před rokem ve svých 25 jsem se vrátila do rodného města, začala jsem podnikat a potřebovala jsem na nájem a jídlo alespoň nějaký stálý a jistý příjem (táta řekl, že nám přídavky ještě nějakou dobu nechá), tak jsem jí řekla, že bych potřebovala, aby mi je zase začala dávat....bude to už rok a za tu dobu mi je dala asi tak 3x...prostě mi řekne, že nemá a že má malý plat....já to nějak přežila, teď se mi začíná dařit v podnikání a začínám si konečně po roce zařizovat byt....a navíc jsem se domluvila, že u ní v domě si můžu v nevyužité místnosti zřídit kancelář pro příjmaní klientů (bydlím na vesnici, ale zatím se mi nechce si pronajímat kancelář ve městě). Místnost jsme společně vyklidily, pak jsem ji nechala vymalovat, přetřít stávající stůl a postupně ji dovybavuji novým nábytkem. No a mamka teď přišla s tím, že jí mám za tu kancelář platit nájem....nějak mě to dorazilo....přitom když jí nabídnu nějaké řešení, jak by mohla mít sama více peněz (pracuje jako učitelka v MŠ), tak se jí nechce - > nechce se jí vzít si nějaké peníze navíc od bratra, který normál pracuje, několikrát nabízela jsem ji, že ji zařídím mnohem lépe placený přivýdělek (zpracování různých dokumentů pro mateřské školy - takže v jejím oboru).... dokonce jsem jí i nabízela, že ji vyřídím dotaci na zřízení vlastní MŠ, o které vždy mluvila....přitom já pracuji tak 10-12 hod denně, samá nemám ani TV, ani gauč, postel jsem si koupila nedávno (do té doby jen matrace)...ale prostě vidí, že kupuju nové věci...co byste mi poradily?
 
arrow
profile_image
AmieRachel mojeid
od 21. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Já bych kancelář zrušila, řekla bych něco ve smyslu, že se ti to nevyplatí, že ji nevyužiješ. Za chvíli po tobě máma bude chtít ještě tvoje procenta z podnikání ...? Znám takové a není jim to vůbec blbé. Samozřejmě že rodiče se mají podporovat, když potřebují pomoc ale je podpora a podpora. Ty jsi taky potřebovala pomoc a ona ti po finanční stránce na VS moc nepomohla, není to jen o ní. Mě by zas rodiče dali všechno, ale je mi to blbý si to od nich brát. Jak to tak tipuju, asi bude dělat scény, když nebude po jejím?
Navrhuju po finanční stránce se naprosto postupně a totálně oddělit. Výživné buď žádné nebo na tvůj účet, kancelář zrušit a o svém podnikání si to podstatné zásadně nechat pro sebe. Jinak asi nebudeš mít nikdy klid. Vždyť to s ní musí být šílený stres, pořád samé dohady o peníze. Což bys asi měla, být s ní v domě ... Co až bude rodina, děti a budeš jim chtít třeba dát nadstandard, udělat si pěknou dovolenou a přijde máma a řekne, že jaktože vy jedete na takovou drahou dovolenou a já nemám peníze, tak nejezdete k mori, jeďte někam k rybníku, zbytek dej mě a bude to spravedlivé?? No, já nevím... to není spravedlnost, musíš myslet i na sebe, když ona na tebe myslet v tomhle nechce. Prostě bych se finančně úplně odřízla ... Sem tam jí můžeš něco poslat, ale nenechala bych se manipulovat případnýma výčitkama, že dáváš málo a sama žiješ na vysoké noze, když to ani není pravda. Jsi to ty, kdo maká od nevidim do nevidim.

arrow
profile_image
lacri
od 10. 10. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Taky si myslím, že si tvoje máma myslí, že máš najednou strašně moc peněz, když si kupuješ nový nábytek. Sice postupně, ale to už jí nedojde.

To je zajímavé chování maminky. Každopádně maminka řeší věci asi hodně přes peníze a ty jsi jí v tom nějakou dobu nechala. Asi bych se na ní v ničem nespoléhala. Pokud chceš peníze, které ti patří pro sebe, tak si je nech posílat rovnou k sobě a dále je nedávej. Jinak mi přijde také divné, že máš kancelář někde takhle úplně mimo a nestálo by mi to za přehadování. Jak se psalo, tak se tento problém dá vyřešit klidně nějakou klidnou kavárnou a bude tě to stát rozhodně méně peněz i nervů.

arrow
profile_image
Amalka13
od 13. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Díky za reakce. S penězmi je to takto - od rozvodu (cca mých 13) dostává mamka 10 tis. Kč, když jsem se v 18 odstěhovávala, tak se řeklo (a táta o tom ví), že se těch 10 rozdělí na třetiny - takže já, brácha, mamka po cca 3300,-. No ale od prváku na VŠ jsem těch 3300,- mamce nechávala, až do min. roku. Že jí to brácha nechává to úplně chápu - spíš by měl přispívat víc, protože chápu, že když má mamka platit celý dům (inkaso), internet, tel a jídlo pro oba sama, tak brácha stojí určo víc než 3300,- (bráchovi je 25 a několik let už pracuje, mamce ale z platu nedává nic, jen ty příspěvky od táty). I když si myslím, že kdyby mu řekla, tak by něco přispíval, protože u něj je to spíš tím, že je v tomhle zabedněný, že ho to samotného nenapadne...ale nevím brácha zase občas koupí nějaký spotřebič, zaplatí nějakou opravu nebo nějaký větší výdaj...Ty příspěvky chodí mamce na účet, stejně počítám, že tak do půl roku - roku přestanou za mě chodit, takže už je asi nebudu řešit. S tou kanceláří je to obtížnější - využívám jí pro finalizaci různých dokumentů s klienty, potřebuji k tomu ntb, tiskárnu a internet - to se v restauraci nedá....mamka bydlí v okresním městě, já ve vesnici kousek cca 20 km od něj..ale klienti těžko budou za mnou jezdit někam na vesnici, navíc to je určo hezčí v tom rodiném baráčku u mamky než tam, kde bydlím..kdybych byla v praze nebo brně, tak bych určitě využila nějaký coworking ale to tady není

arrow
profile_image
Tiakia
od 1. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Amalka13: bráchovi je 25 a několik let už pracuje, mamce ale z platu nedává nic, jen ty příspěvky od táty)

Brácha pracuje,ty pracuješ tak nějak nechápu proč otec posílá i nadále peníze,ale asi chce své ex pomoct,takže je to jeho věc.
Každopádně jsi pracující a žiješ sama,tak nevím jestli ti stojí hádky o peníze ta ty nervy nebo zvedni telefon a řekni otci,ať už přestane platit a je vyřešeno.

arrow
profile_image
Amalka13
od 13. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na Tiakia: tak pro tátu jsou to víceméně drobné a mamka se při rozvodu k němu zachovala velice dobře = nesoudila se s ním, určitě by vysoudila více než dostala...vlastně si myslím, že právě tady je někde ten zakopaný pes -> že jí to možná teď mrzí, protože ví, že mohla mít mnohem víc a neřešit každou korunu...příspěvky už nepotřebuji, už ani na tom nechci nic měnit, když to tak bylo víceméně celou dobu...že bych volala tátovi to nechci - > jen by jí to ublížilo a náš vztah by to asi dost poškodilo...jen mě prostě naštvalo to nájemné, když to celou dobu byla škaredá nepoužívaná místnost, teď se nějak zvelebila a já mám hned od začátku platit, i když jí už 6 let nechávám všechny peníze od táty a momentálně by mi to dost pomohlo...
Vím, že ty naše rodinné vztahy jsou dost zamotané, ale nic není černobílé....
S nájmem se teda asi zkusím domluvit na nějaké rozumné částce a pokud podnikání dál půjde, tak si pronajmu něco jiného...

arrow
profile_image
MarkétkaU
od 19. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Nechápu, mamce bych žádný nájem neplatila. Bych ji řekla ať si to bere z alimentů a pokud nebude souhlasit, říct taťkovi ať ti ty peníze posílá na tvůj účet. Je to sice matka, ale jako co.

arrow
profile_image
Tiakia
od 1. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Amalka13: tak pro tátu jsou to víceméně drobné

Cituji Amalka13: momentálně by mi to dost pomohlo...

Tak když táta má a mamka nemá co jít za tátou pro nějakou finanční pomoc?

Rozumím tomu tak, že mamka dostává část peněz, které jsou určené pro tebe a ještě chce peníze za nájem? To je teda pěkná ,,maminka''. Pokud jsi na tom tak, že píšeš, že ve vlastním bytě téměř nic nemáš, jen postupně dokupuješ, určitě by se ti peníze od táty hodily, pokud ti je chce posílat, zařídila bych se úplně bez mamky a peníze, které jsou určené pro tebe, neb ti je dává tatínek z vlastní dobré vůle, bych si nechala. Já tohle trošku znám, moje máti si zase myslela, že mě nebude na SŠ živit, žádné peníze, ale že já jí budu kupovat čistící prostředky a takové věci na přítelovu firmu.

arrow
profile_image
Amalka13
od 13. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Reaguji na Tiakia: No by asi nebyl problém, ale to se mi taky nechce...za tátou chodí každý jen pro prachy, nechci se zařadit taky do téhle kategorie...

Reaguji na Amalka13: Tak takto to vypadá, že evidentně mamku podporovat chce

arrow
profile_image
dadabus
od 26. 9. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Amalka13: mamka se při rozvodu k němu zachovala velice dobře = nesoudila se s ním

Tohle trochu mění situaci ... teď už se v tom nevyznám vůbec : komu a k čemu tedy táta pořád posílá alimenty i když nemusí ? Svým dětem, jako podpora při startu do života, nebo své ex jako podporu k jejímu nízkému platu ? To by pak asi chtělo nějak ujasnit nejdřív.

arrow
profile_image
lacri
od 10. 10. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji dadabus: komu a k čemu tedy táta pořád posílá alimenty i když nemusí ? Svým dětem, jako podpora při startu do života

Mám takový dojem, že nemá ani ponětí, že jeho peníze putují k jeho bývalé a ne přímo dětem.

arrow
profile_image
Lady Flame
od 17. 12. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Tak jsem to přelouskala a jsem z toho nějaká zmatená. Ty a brácha pracujete, takže otec nemá žádnou povinnost vám nadále posílat peníze. To, že je posílá mamině - neposílá je náhodou jí, jakožto finanční pomoc, když tvrdíš, že on peníze má a mamina ne? Je to celé hrozně zamotané. Každopádně pokud jsou ty peníze určené opravdu pro vás, jakožto děti, tak proč mu neřekneš, aby je posílal na váš účet?

arrow
profile_image
AmieRachel mojeid
od 21. 5. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Já mám takový pocit, že je ti mámy líto a navíc se s ni nechceš hádat. Je to nepříjemný a chápu, že je to navíc rodina. Tomu se člověk raději vyhne v rámci dobrých vztahů. Nicméně taky mi připadá, že buď bys teda měla tvojí mámě říct pravdu, jak na tom jsi, že to není tak slavný, jak to vypadá a nebo se raději sbalit a jít. Uvidíš, jak tvoje máma bude reagovat na to, že třeba nemáš tolik, kolik si ona myslí. Odpustí ti nájem, nechá ti výživný nebo dál bude potřebovat peníze od tebe... ? V tom případě se asi budeš muset tak jako tak nějak rozhodnout. Každopádně takhle jak to je teď, to nemůže fungovat asi dlouhodobě bez problémů.

 

Váš příspěvek

Rodiče a finance

:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video   Přidat obrázky 

Nápověda 

Jak vložit obrázek Vkládání obrázků do příspěvku Klikněte na tlačítko Přidat obrázky a v dialogovém okně si ve svém počítači vyberte obrázek, který chcete poslat. Neměl by být příliš velký, neupravený obrázek z digitálního fotoaparátu se vám odeslat nepodaří. Do jednoho příspěvku můžete najednou odeslat až tři obrázky. Ke každému obrázku připište popis. Nezapomeňte také něco napsat do samotného příspěvku, jenom obrázky bez textu příspěvku odeslat nelze.

Jak vložit video Vkládání videa do příspěvku 1. Nejprve si zjistěte adresu videa 2. Tvar adresy videa pro YouTube je tento:https://www.youtube.com/watch?v=1aVLdeIKZuM 2. Adresu si zkopírujte např. pomocí Ctrl-C a vraťte se do Omlazení.cz 3. Nad formulářem (tím velkým bílým obdélníkem) pro psaní příspěvku klikněte na ikonu YouTube YouTube video a adresu videa vložte do okénka. 4. Kliknutím na OK se vám video vloží do příspěvku.

Jak vytvořit pěkný odkaz Vkládání pěkných odkazů 1. Zatím neklikejte na žádné tlačítko 2. Napište větu, která má obsahovat pěkný odkaz 3. Jděte na cílovou stránku a z adresního řádku prohlížeče si naberte (Ctrl-C) její adresu. 4. Vraťte se ke svému rozepsanému příspěvku a část věty, ze které se má stát odkaz, označte myší. 5. Teprve nyní klikněte na tlačítko pro vkládání pěkných odkazů: pěkný odkaz 6. Otevře se dialogové okénko - vložte do něj adresu cílové stránky (Ctrl-V). 7. Okénko zavřete a je to. 8. Nelekněte se toho dlouhého kódu, který se vám vložil do příspěvku. Poznámka Odkazy můžete také jednoduše napsat (stačí začít www…) a budou funkční (jen nebudu tak "pěkné"…)

Závazná pravidla Omlazení.cz

Pravidla Bazaru

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené