arrow
profile_image
Delphine
od 10. 3. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Hezký večer,
chtěla bych poprosit o radu.
Moje mladší sestra nastupuje na VŠ a ještě se nerozhodla, zda bude výhodnější zvolit obor pro budoucí práci na poli vědy nebo se zaměřením na učitelství. Jedná se o dvouobor historie - německá filologie.
Ráda bych jí poradila, aby se rozhodla co nejlépe, ale v těchto oblastech se neorientuji, takže nevím nic o pracovních možnostech.
Co myslíte, že bude výhodnější?

arrow
profile_image
MiaMia
od 6. 4. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Myslím, že pokud se takto ptá, tak nemá cenu aby volila vědecký obor.
Protože z těchto oborů řada lidí "odpadá" (ve smyslu toho, že jde dělat něco jiného, než vědu) - ať už proto, že je studium otráví a nechtějí nic než trochu rutiny a jistoty, nebo třeba proto, že je jim 25 let, jsou Mgr., a představa že další čtyři roky budou na doktorandské stipendiu 7000 kč měsíčně je pro ně nesnesitelná... a tak dále.
A to jsou i lidé, kteří si v devatenácti letech byli "jistí" že "určitě" chtějí dělat vědu. Tak natož ti, kteří ani pořádně nevědí.

Učitelské obory navíc nabízejí uplatnění které je... nechci říct "jisté", ale "velmi spolehlivé". Mimochodem také proto, že paradoxně i absolventi učitelských oborů často berou učitelství až jako plán B.

arrow
profile_image
Tuxee
od 7. 5. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji MiaMia: Myslím, že pokud se takto ptá, tak nemá cenu aby volila vědecký obor.

Souhlasím. Ale na druhé straně, uvažovat o tom, že bude slečna učitelka, když jí třebas zajímají pouze ty dva obory, ale nějak zvlášť netouží učit, tak to taky není výhra... Zažila jsem na SŠ spoustu takovýchto "učitelů", kteří si něco vystudovali a pak šli učit, protože nevěděli, co by tak jiného mohli dělat. Jasně, mohli to být odborníci na své obory, ale pokud k tomu učení neměli vztah, a dělali to jen z povinnosti, byly jejich předměty úplně na nic. Koho by to taky mělo aspoň trochu bavit, když ne ani je.

Pak je otázka, zda už takový člověk nenadělá "menší škodu" v té vědě. Tím se samozřejmě nechci zakladatelčiny sestry nijak dotknout, jen píšu své zkušenosti

arrow
profile_image
MiaMia
od 6. 4. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Tuxee: Pak je otázka, zda už takový člověk nenadělá "menší škodu" v té vědě.

Menší škodu tam nenadělá, protože neudělá doktorát.
Mimochodem i na některých "vědeckých" oborech funguje mimořádné studium pro získání pedagogické způsobilosti, právě pro lidi, kteří si to v průběhu studia rozmysleli a chtějí dělat "něco jiného", takže nejspíš učit.

Jinak se domnívám, že najít s pedagogickým vzděláním ne-pedagogickou práci není příliš těžké... nemám s tím sice zkušenost, ale pracuji s logickou úvahou, že pedagogické obory produkují velké množství absolventů, ale školy musí stejně zaměstnávat lidi s jiným vzděláním.

+ samozřejmě souhlasím s tím, že učitel, který nechce učit, je děs.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené