arrow
profile_image
Lilliana
od 13. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj, při skole jsem pracovala na DPČ, takže jsem odváděla zdravotní i sociální. Chci se informovat z kolika posledních měsíců se vypočítá podpora v nezaměstnanosti?
Moje známá byla na ÚP brala podporu 5 měsíců, pak šla pracovat na 4 měsíce a zase je na podpoře a bere peníze a má nárok na podporu na dalších 5 měsíců.
Myslela, jsem, že zase bude muset odpracovat celý rok, ale to prý není nutné, když má za poslední 3 roky rok odpracovaný.
Ptám se, protože jsem na DPČ moc peněz nevydělala za měsíc. Pracovala jsem takto 4 roky, ale můj měsíčný průměr výdělku je malý. Ale pokud se to vypočítá z posledního měsíce, šla bych klidně s VŠ za kasu.

Podpora v nezaměstnanosti nebude vyplácena uchazeči o zaměstnání, který v posledních 6 měsících před zařazením do evidence úřadu práce opakovaně ukončil vhodné zaměstnání.

arrow
profile_image
Lilliana
od 13. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji seherezad: který v posledních 6 měsících před zařazením do evidence úřadu práce opakovaně ukončil vhodné zaměstnání.

Bohužel nevím, zda je to myšleno:
1) na mne - práci na DPČ jsem ukončila, protože se připravuji na státnice
2) pokud to bylo myšleno na mou známou, tak ona šla za prací do jiného kraje s přítelem, práci si našli sami, bydleli v podnájmu, v práci se pohádali, tak dali výpověď a na ÚP se zase přihlásili do místa svého bydliště (jinde, než pracovali) a na ÚP je v poho zaregistrovali a navíc mají zase nárok na podporu.

Mě však velmi zajímá, z kolika posledních měsíců se podpora vypočítává, protože čím se státnice více blíží, tím jsem ke konci méně vydělala. Ale téměř celé studium jsem pracovala na dohodu o pracovní činnosti a když po státnicích hned práci nenajdu, jsem ochotná jít i za kasu, aby se mi podpora navýšila, tak prosím o radu.

arrow
profile_image
charlotee
od 17. 4. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

podpora se počítá z posledního Ukončeného zaměstnání- nutno odpracovat v kuse nejméně 12 měsíců. Zaměstnavatel ti potvrdí průměrný výdělek a z toho dostaneš 65 %.

arrow
profile_image
Anapsyda
od 23. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

No já myslím, že stačí během 3 let odpracovat jeden rok, při kterém si platíš zdravotní a sociální pojištění, že to nemusí být v kuse.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá uchazeč o zaměstnání:
který v posledních 6 měsících před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu opakovaně sám ukončil vhodné zaměstnání zprostředkované úřadem práce,
a to se tě netýká.

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

http://www.vyplata.cz/zamestnanec/hmotnezabezpecen i.php

tady máš nějaké info

Lilliana
Podpůrčí doba pro poskytování podpory v nezaměstnanosti činí u uchazeče o zaměstnání:
do 50 let věku - 5 měsíců,
Podpora v nezaměstnanosti se stanoví v prvních dvou měsících ve výši 65 %, další dva měsíce 50 % a po zbývající dobu ve výši 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku, kterého uchazeč o zaměstnání dosáhl ve svém posledním ukončeném
zaměstnání .
Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který:
získal v rozhodném období zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců .
Rozhodným obdobím pro splnění podmínek nároku na podporu v nezaměstnanosti jsou poslední 3 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.
Pokud by jsi měla nízké HZ-tak zažádáš o sociální dávky:
Dávkami, kterými se řeší pomoc v hmotné nouzi, jsou:
příspěvek na živobytí
doplatek na bydlení
mimořádná okamžitá pomoc
O dávkách pomoci v hmotné nouzi rozhodují a vyplácejí je pověřené obecní úřady.

Podpora v nezaměstnanosti
V roce 2010 zůstávají dávky podpory v nezaměstnanosti na
stejné výši a lze je pobírat stejnou dobu jako v roce 2009.
Výše podpory se stanovuje procentní sazbou z průměrného
měsíčního čistého výdělku zjištěného v posledním
ukončeném zaměstnání v rozhodném období (poslední tři
roky). Pokud uchazeč naposledy vykonával samostatnou
výdělečnou činnost, procentní částka se počítá z posledního
vyměřovacího základu v rozhodném období, který se
přepočítává na jeden kalendářní měsíc.

arrow
profile_image
peta75
od 14. 1. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Potřebovala bych poradit. 10.prosince mi končí mateřská dovolená, do původního zaměstnání se vrátit kvůli pracovní době nemůžu, takže 13.prosince se musím registrovat na úřad práce. Nevíte někdo, kolik budu brát podporu? Nevim totiž z čeho to počítají? Jestli 65% z mateřské nebo ze zaměstnání před nástupem na mateřskou?

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

záleží, jka ti bude končit mateřská - jestli po půl roce nebo po třech letech, nebo po 4 letech

jinak se vypočítává z posledního zaměstnání a je tam stejná podmínka, jako bys na mateřské nebyla

ještě k té mateřské - po půl roce tě musí zaměstnavatel zaměstnat na stejné místo jako před mateřskou a za stejných podmínek jako před mateřskou

po třech letech tě musí zaměstnat na pozici obdobnou té, jakous měla před mateřskou, s tím, že je ze zákona povinen reagovat na tvé požadavky ohledně řešení pracovní doby - a to přesně dle zákona o zaměstnosti - s tím, že se berou ohledy ohledně umístnění dítěte do školy, školky, pracovní dobou školky, atd

po čtyřech letech tě zaměstnat nemusí vůbec, bo k tobě nemá žádný pracovně právní vztah

osobně, pokud ti zaměstnavatel nevyjde vstříc ohledně pracovní doby, neukončuj pracovní poměr dohodou, ale jednej dle nějakého jiného paragrafu - nadbytečnost, organizační změna, . ., kdy je ti zaměstnavatel povinen vyplatit odstupné

arrow
profile_image
Diplomka
od 13. 4. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji matadi: jinak se vypočítává z posledního zaměstnání a je tam stejná podmínka, jako bys na mateřské nebyla

Jaká podmínka?

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

nevím, myslím si, že počet odpracovaných měsíců

arrow
profile_image
peta75
od 14. 1. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Končím mateřskou po 3 letech. S tím zaměstnavatelem, pracovní dobu mi neupraví, odstupný nedostanu,jelikož maj finanční problémy a nejspíš brzo zkachujou, takže jediné co mi zbyde je jít na úřad práce

arrow
Neprodává v Bazaru

VIP

ještě pozor, pokud ukončíš ty pracovní poměr dohodou, tak nemáš nárok na plnou výši podpory, ta bude snížená oproti "normálu " ještě asi o 10%

doslovná citace -
Vlastní končení působení v zaměstnání výpovědí bez vážného důvodu nebo dohodou se zaměstnavatelem. Přiznávat se jim bude jen 45% průměrné mzdy z posledního zaměstnání.

vážné důvody jsou - nezbytná osobní péče do věku 4 let dítěte, nezbytná osobní péče o fyzickou osobu, . . . . .

pokud neplánuješ vracet se k původnímu zaměstnavateli, možná by pro tebe bylo finančně výhodnější ještě rok - tedy do věku 4 let dítěte- zůstat doma

arrow
profile_image
Nunu
od 10. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Lilliana:
Být tebou tak se na ten pracák dojdu rovnou zeptat. Já jsem taky dělala na DPČ a nedostala jsem na ní podporu, dokonce se mi ani nezapočítává do odpracované doby.

Cituji matadi: doslovná citace - Vlastní končení působení v zaměstnání výpovědí bez vážného důvodu nebo dohodou se zaměstnavatelem. Přiznávat se jim bude jen 45% průměrné mzdy z posledního zaměstnání.

To je nějaká novinka? To jsem ještě neslyšela.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené