Smazat

Upřímnost ve vztazích

Jsem upřímný člověk a celý život mi to působí dost problémů. Je upřímnost opravdu tak špatná vlastnost?

Upřímná jsem odjakživa. Dřív jsem byla opravdu upřímná i ve chvílích, kdy to nebylo nutné a celkově jsem si asi moc nebrala servítky. Nicméně jsem se s tím podle mého názoru naučila pracovat a jsem teď upřímná až ve chvílích, kdy mě to opravdu tíží. Přesto mám jen pár lidí v okolí, kteří tu pravdu snesou.

Teď mi jde především o přátele, o kamarádky. Mám kamarádku, se kterou jsme si už prošly vším možným a vztah jsme si budovaly a říkáme si toho opravdu hodně, a když mě něco co udělá zamrzí, tak jí to prostě řeknu proberem to a je vše ok. Myslím, že i ona se to už naučila řešit takto se mnou i opačně. Problém mám ale s dalšíma kamarádkama, které jsou našimi společnými. Občas něco podniknem společně a já je mám prostě ráda. Jenže k sobě máme pořád nějak daleko. Vím, že ani já nejsem ve vztahu k nim prototyp dokonalé kamarádky, ale prostě mě mrzí, že mě nikdy nikam nepozvou, nic nenapíšou, nic neřeknou, jen když něco potřebujou. Respektive na tu akci mě nepozvou, řeknou té společné kámošce at mi řekne. I přesto, že mají telefon, viber, email, facebook a známe se už dost let. Na té akci už je to pak v poho.

Vlastně když se podívám do konverzace s tou jednou je to: můžu tě vyučtovat? A ted to bylo:doufám, že ten pátek teda platí a měly bychom se domluvit, co koupíme za dárek ? To k čemu chci dojít je, že jsem jim dnes napsala, že už mě to neba a že jestli se mnou mají nějaký problém, nebo se se mnou chtějí bavit jen kvůli té kamarádce at mi to řeknou. Že mě mrzí, že mě nepozvou, ikdyž na mě mají kontakt a tak. A ozvou se ve chvíli, když potřebují vybrat dárek nebo vybrat peníze. Prostě jsem byla upřímná a čekala jsem upřímnou reakci i zpět. Dlouho jsem si rozmýšlela jak a jestli vůbec to napíšu.. ale jsem asi naivní a odpověď byla, že já nikdy nikam nechodím, nic neorganizuju a vlastně já jsem ta špatná. Přitom opravdu chodím, ikdyž ne každý termín mi vyhovuje, ještě když se to třeba dozvím na poslední chvíli jako dnes, že něco je ted v pátek. Když se mi ani neozvou a nezeptají se předem, který termín mi vyhovuje tak jak se mám já pořád přizpůsobovat? Já se vážně snažím. A naposled jsem organizovala něco v červnu než jsem na dva a půl měsíce odjela do zahraničí.

Přijde mi, ale že tímhle stylem jsem ztratila už spoustu přátel. A mám z toho vážně depku a stále dnes brečím. Vlastně jsem té nej kamarádce řekla, že jediný kdo mou upřímnost snese je snad ona a můj přítel, možná ještě sestra, ale u té vím, že na ní musím vážně opatrně.

Přitom chci mít jen opravdový vztah, nemusíme spolu být v kontaktu neustále a být spolu prostě pořád.. nemusí mě brát na každý svůj dýchánek.ale nechci se bát jim říct, že se mi něco nelíbí. Přece se aspoň nebudeme muset pomlouvat, že ta řekla tamto a té se to nelíbí a bla bla. Jsme přece dospělé. Neříkám ať mi říkají že mám hnusné vlasy nebo můj přítel je podle nich *****. Ale jde být přece upřímný v těch pro Vás zásadních věcech a říkat věci narovinu a otevřeně, ale jemně a ohleduplně .... nebo ne ? Možná to třeba opravdu neumím říct hezky? Co mám dělat, aby mi neutíkali přátelé a já se zároveň nemusela přetvařovat a dělat, že je vždy vše dokonalé, ikdyž není? Nebo jak mám změnit myšlení, aby mi nevadily takovéhle věci? Třeba jsem jen příliš přecitlivělá a vyžaduju něco co není reálné...
 
arrow
profile_image
Hayle
od 23. 1. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Normálně jim příště řekni ať ti dají vědět osobně ať si to můžeš naplánovat a uvidíš co oni. Upřímnost je fajn, já sama jsem hodně upřímná, kamarádky si mě za to váží, nemám problém se ozvat, vždycky to šlo nějak vyřešit. Nemám ani problém si dupnout, doma mě trošku sekýrovali, že jsem drzá no holt jsem hodně upřímná, nemám ráda lži a faleš, přetvářku... hrozně to zkracuje život, radši si to na férovku vyříkám, ale slušně, nikoho neurážím a nenadávám mu.
Jinak to, že se tě kamarádka ptala co koupíte za dárek mi přijde naprosto normální, mám taky jednu která píše jen ok a strašně krátce, někdo na to prostě není, ale důležité věci vždycky umíme pořešit, pokud jsi tak upřímná jak o sobě tvrdíš, promluvit si sněma by ti nemělo dělat problémy.

arrow
profile_image
vilima
od 11. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Já mám dojem, že to spolu vůbec nemusí souviset. Jedna věc je nějaká ta nevhodná upřímnost nebo její přemíra nebo jak to říct (ale píšeš, že se krotíš, tak to snad není tak hrozné), druhá věc jsou ostatní lidi. Jak víš, že právě tohle je ten problém, který s tebou mají ty ostatní kamarádky? Není to náhodou jen tvůj dojem? Co když je to v něčem úplně jiném? S někým se prostě nezkamarádíš, ani kdyby ses na hlavu stavěla. Pořád ty vztahy budou tak nějak odměřené a budete se bavit spíš ze slušnosti, když už teda spolu náhodou někam půjdete. S někým si padneš do oka během chvilky a hned od začátku je to pohodové a upřímné přátelství. Je to trochu jako ve vztazích s opačným pohlavím, bych řekla, chemie na podobném principu. Upřímně, mně by stačila jedna opravdová kamarádka a na jejím chování a jednání by mi záleželo, ty ostatní by mi mohly vlézt na záda.

Reaguji na Hayle:
no já si myslím, že už žádné příště nebude, dvě se nevyjádřily - takže předpokládám, že to podrbou spolu a jedna ano ale dost ublíženě a útočně, že já nikdy nikam nechodím a nic neorganizuju.
to, že se mě ptá na dárek je samozřejmě úplně ok, ale nikdy mi nic jiného nepíšou, o to mi jde. jen jako bych byla do počtu, abychom něco vymysleli a společně zaplatili.

Reaguji na vilima:
no nad tím jsem právě uvažovala hodně, že nejsme na stejné vlně a že ve skutečnosti takové kamarádky jak jsem měla v hlavě asi nejsme. zeptala jsem se jich na to, ale reakce byla zase otočená proti mě.

za tu jednu kamarádku, která je mi nejblíž jsem vážně šťastná. ale bylo fajn jít někdy ven ve více lidech a pokecat u kafe o všem možném..

arrow
profile_image
vilima
od 11. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji thien: ale bylo fajn jít někdy ven ve více lidech a pokecat u kafe o všem možném..

Na tom život nestojí

Reaguji na vilima:
to máš pravdu

arrow
profile_image
mau-mau
od 14. 3. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Většina lidí nemá moc ráda pravdu, zvlášť když se jich nějak osobně dotýká. Radši si něco namlouvají, hledají různý výmluvy, aby si nemuseli určitý věci přiznat. A nemají rádi, když jim někdo boří tu jejich pracně vybudovanou idylku (teda spíš ideu).
Ale buď upřímná i sama k sobě: Pokud tě kamarádky nikam nepozvou, aniž by na tom něco získaly, tak o tebe asi doopravdy nestojí. Což ale vůbec neznamená, že ty jsi špatná a že by ses kvůli tomu měla měnit. Já si například upřímnosti a otevřenosti (i když někdy může v první chvíli i zabolet) hodně cením, nesnáším přetvářku a sama jsem taky asi až moc spontánní a upřímná a co mám na srdci, to okamžitě mám i na jazyku. Uznávám, že diplomacie je taky někdy potřeba, ale v přátelství by to platit nemělo.
Aby ti neutíkali přátelé... No já bych řekla, že opravdový přítel ti neuteče, když mu povíš něco narovinu. Pokud s tím má problém, může se zeptat, co tím myslíš, aby nedošlo k omylu a aby se věci vysvětlily. Pak se nad tím buď zamyslí (a vůbec to neznamená to přijmout a měnit se), anebo se urazí a radši se s tebou přestane stýkat, aby už dál nemusel čelit ať už pravdě, nebo tvým domněnkám. Ale opravdu tobě blízký člověk tě neopustí jenom proto, že mu řekneš něco, co se mu zrovna nezdá.
Ty ani tak neuvažuj o sobě, ale spíš o lidech ve svém okolí - jestli oni nedělají něco špatně.

arrow
profile_image
Maria
od 9. 12. 2006
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Nevím, jak to myslíš s tou upřímností. Třeba se zeptáš: "To máš hrb nebo máš na zádech ruksak?"
Sociální inteligence a takt nejsou neupřímnost.
Kamarádka je kamarádka proto, že s ní není problém.Ale kruté pravdy si nechávám pro sebe. Oni lidé většinou ví, kde je bota tlačí a není nutné je na to upozorňovat. Nemyslíš?

arrow
profile_image
Candy86
od 13. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Podle toho, co jsi napsala, mi přijde, že jsi byla zbytečně útočná ty. Pokud ti něco vadí, samozřejmě na to upozorni, ale pokud možno co nejvíce k věci. Třeba řekni, že se ti nelíbí, že se o akcích dozvídáš až na poslední chvíli a že tě na ně zvou jen přes tu kamarádku. Že bys byla radši, kdyby příště napsali rovnou tobě. Neobviňuj je ale hned, že proti tobě něco mají. Vůbec to tak nemusí být. Třeba si prostě jen zvykly kamarádce vždy říct, ať to oznámí i tobě, a vůbec jim nepřišlo, že by se tě to mohlo nějak dotknout.

arrow
profile_image
yvonne_s
od 3. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Tak já bych začala tou pravdou. Tvá pravda nemusí být pravdou někoho jinýho, ani všeobecnou pravdou. Osobně ohánění se upřímností moc nemusím. Je fajn říct si věci na rovinu ale je taky fajn držet se v mezích, abys tomu druhýmu nesrazila sebevědomí na nulu. Člověk by měl poznat, kdy je to na místě - kdy už je to třeba i nutný, a kdy je lepší držet ústa a říct třeba i malou lež, která někomu pomůže. (Nechci tím říct, že lžu jak když tiskne, ale upřímný hodnocení třeba vzhledu atd., který je silně subjektivní, nadělá samo o sobě dost paseky...)

Ale to si myslím, že je v podstatě v tomhle případě jedno. Člověk je jakej je, někdo s ním vydrží, jiní zase ne. Hlavní je si uvědomit, že takovej ten kult sta přátel a jak se všichni usmívají a sou šťastní v podstatě není pravda. Nebo je málokdy pravda, abych nepaušalizovala. Většinou tyhle známosti a scházení se stojí na tom, že se lidi vzájemně podrbou - ono je to pro vztahy i docela zdravý vypustit páru- a pak sou společně v pohodě. Ale každej člověk nemusí mít nutně milion kamarádů, kteří ho zbožńují. Pokud se někde cítíš nechtěná, tak Tě možná vážně nechcou. Stáhla bych se a viděla, jestli mě pak někdo zavolá, nebo ne. Abys pak nebyla za vtěrku... Na druhou stranu to může být fakt nevinný. A na třetí - člověk nesedne každýmu. A důvodem nemusí být nutně svatá upřímnost. Sto lidí sto chutí.

děkuji, ač opožděně za názory.. máte pravdu, asi jsem nemluvila úplně k věci, ale slečny to stejně se mnou nechtěly nijak dořešit, probrat nebo aspon něco a taky jsem se zbytečně cítila ublíženě dřív, než jsem měla nějaký důvod.
takže to nechávám plynout a vnímám to tak, že chyba není jen ve mě a radši než se přetvařovat a nesmět nic říct, tak se vídat ani nemusíme pár přátel stačí mít mějte se

 

Téma Upřímnost ve vztazích je vyřešené (ukončené) - nemůžete do něj již přispívat. Tohoto stavu téma obvykle dosáhne, pokud nastane některé z následujících situací:

  • Příspěvky (rady, řešení) se v tématu začínají opakovat.
  • Příspěvky se začínají stáčet jinam, účastníci diskuse se původního tématu nedrží.
  • Téma je příliš široké, nově příchozí mají problémy se v něm orientovat.
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené