Smazat

Chlapa si nepořizuji proto, abych se o něj musela starat

Celý život jsem si myslela, že partnerství je o rovnosti, ale poslední přítel mě přesvědčil o opaku... a hlavně mě přesvědčil, že chlapi z mama hotelu nejsou pro život.

Nevím, zda jsem v této otázce tak jiná nebo jenom okolí mého, teď už ex-přítele, tak dokonale semlelo (chlapské okolí), ale ráda bych znala názor na následující příběh...
Začátky našeho vztahu byly krásné, jak bývají. Nemuseli jsme řešit žádné životně důležité otázky, co se týče budoucího soužití, jen jsme si užívali jeden druhého. Každý jsme bydleli zvlášť, já sama, on ještě rodičů, o náklady na večeře a kina jsme se víceméně střídali, protože nemám ráda, když se za mě vše platí, ale jednou za čas jsem ho nechala zaplatit "kolo" navíc.
Problém nastal, když Pavel dostal klíče od mého bytu a začalo naše společné soužití. Ze začátku to ještě šlo, špatné nálady přebyla euforie ze sexu, a na chvíli bylo zas vše v pořádku, ale hádky se stupňovaly. I když hádky není správné slovo, spíš diskuze na téma pomoc v domácnosti a finanční náklady na domácnost....
Já zastávám názor, že až se budu chtít o někoho starat, prořídím si mimino, ale chlapa beru jako dospělou bytost, která, pokud má zdravé ruce, se o sebe dokáže postarat sama nebo dokáže přiložit ruku k dílu... Pavel zase, že ženská je cituji: od středověku v domácnosti, tak proč já mám takový problém se o naši domácnost postarat. Zdůraznila jsem naši, protože na to jsem mu odpověděla, že pokud by byla naše, tedy i jeho, musel by i on do ní investovat (fyzicky i finančně).... což samozřejmě nedělal....
Vyčítal mi, že u mě není nikdy žádné jídlo (bylo, ale ne plná lednička, protože jím málo, a většinu toho co jím já, on zase ne) a že nevařím. Podle mě ale pokud nevydělávám desetitisíce a navíc s velkými náklady na bydlení a úvěr, ho přece ještě nebudu živit!
Snažila jsem se mu vysvětlit, že byt není samoudržovací a lednička samonaplňovací, ale moc velký úspěch jsem neměla. Dostala jsem z něj jen že je ochoten se střídat v mytí nádobí a občas vyluxuje, ale že ostatní dělat nebude (občas u něj znamená jednou za 14dní; mám kočku, takže musím luxovat min. 2x týdně). Jeho argumenty většinou byly hodně přízemní a opakoval pořád, že ženy od středověku byly doma (asi ale zapomněl, že dnes chodí do práce na stejně dlouhé směny jako jejich muži).... a že u jeho kamarádů ženský taky dělají všechno...
Co se týče financí, dal mi limit se kterým souhlasí - 6.000,- na nájem a já že budu platit zbytek (jídlo apod.). Já v současné době platím 4.300,- , takže si řeknete že mi vlastně zaplatí za svou spotřebu 1.700,-, že to jde, ale moje zálohy jsou v současné době na nejnižší možné úrovni proto, že už druhým rokem šetřím jak pes, v zimě topím pouze v jedné místnosti ze tří a to ani ne na půlku výkonu a ne celý den, sprchuji se krátce, myji nádobí ne pod plným proudem, ale menším pramínkem, prostě šetřím. On ne. Je zvyklý na vanu, na vše používá teplou vodu, je mu neustále zima, takže topí všude na plno... Prostě když se na to podívám, tak náklady na nájem vzrostou i více než na 6.000,- a to se mi nelíbí.
A co se týče mně, pokud bych měla na jídlo a ostatní náklady do bytu použít 6.000,-, zřejmě bych vystačila, ale zase, moje náklady na jídlo jsou max 1.500,- za měsíc a opět, nekupuju a nevařím si žádné fancy věci, schroustám housku i čtyři dny starou, prostě šetřím. On je typickej masovej chlap, tři kuřecí prsíčka k večeři nejsou problém...
Závěr, ke kterému jsem se chtěla dostat je, že mi strašně vadí ta nerovnost, jak v péči o domácnost, tak ve financích. Přece bydlíme ve stejném bytě, stejně ho používáme, tak se o něj musíme stejnou měrou postarat. A po finanční stránce, já spotřebuji daleko méně, sním daleko méně, tak proč bych měla platit stejnou částku do rozpočtu, když ještě vydělávám méně. Prostě mi hrozně vadí, že já bych ve svém volném čase na něj měla doma dělat, zatím co on si bude chodit po trénincích, fotbalech a hospodách, a ještě na něj doplácet i finančně?!?!
Každopádně náš vztah jsme dnes ukončili, Pavel mi vrátil klíče, a padaly i takový věci, jako že kdybych ho měla ráda, tak nebudu mít problém se o domácnost (o něj) postarat a taky že jsem lakomá....
Doufám, že tu nezním moc kriticky, ale ráda bych znala vaše názory na tu nerovnost, co jsem popisovala, jestli se tak také někdy ve společné domácnosti cítíte nebo jak to máte doma vy....
 
arrow
profile_image
Tiakia
od 1. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na EleanorWoods:
Chalp,který neví jak vypadá hřebík musí vydělat tolik,aby mohl zaplatit na tyto práce lidi jinak se to musí holt naučit sám.
Všechno je řešitelné

Reaguji na flaneska: možná je Pavel ten typ chlapa, který problémy prostě neřeší, ale utíká no on se určitě někdo nový ukáže a musíš na něj hned jak si to představuješ

Cituji Tiakia: Chalp,který neví jak vypadá hřebík musí vydělat tolik,aby mohl zaplatit na tyto práce lidi jinak se to musí holt naučit sám.

JJ to si myslím také. Buď to musí udělat a nebo na to vydělat a zaplatit jinak to nejde. A že dneska ty řemeslné služby něco stojí. Můj chlap tyto věci umí

arrow
profile_image
Minette
od 4. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Tiakia: když on vydělá násobky toho co ty a doma hezky odevzdá.
Kapesné přidělíš a budete spokojeni oba.

V podstatě s Tebou souhlasím, ale tohle mi moc jasné není, a přiznám se, že jsem o tomhle modelu jen slyšela, ani neznám nikoho, kdo by to takhle dnes měl.

Myslím to hospodaření s penězi, např. chlap pokud dojíždí do zaměstnání, tak částka za benzín může být i značná, a natankovat tudíž i zaplatit ho obvykle potřebuje cestou, nebo vezmu-li v úvahu, že chlap často sám od sebe nakoupí nebo je na nákup vyslán. A dál nemusí jít jen o koníčky, např. v takové lékárně dnes není problém nechat i šest stovek, atd. atd. prostě nedovedu si představit, že by dospělý člověk fungoval jen s nějakým kapesným ...

Cituji flaneska: ale na druhou stranu že dávají na hromadu celou výplatu, na což pavel absolutně odmítá přistoupit (zřejmě i do budoucnosti, kdy bude mít rodinu), protože potřebuje mít kapesné na svoje záliby....

No já se mu ani nedivím, ze svého pohledu si nedovedu představit že bych já odevzdala všechno druhé polovičce, v tomhle případě pokud by to fakt bylo doslova takhle, chápu, že potřebuje mít "kapesné" a to asi nejen na záliby.

arrow
profile_image
Tiakia
od 1. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Minette: sem o tomhle modelu jen slyšela, ani neznám nikoho, kdo by to takhle dnes měl.

Máme jeden společný provozní účet a dvě karty.Drobnosti v řádu stovek se neřeší u stolu společně v řádu tisíců už po předchozí dohodě.
Dále máme další společný tzv. spořící účet kam putuje větší část příjmů a z toho se platí záležitosti jako auta,dovolené a prostě dražší záležitosti.
Já mám přehled o každé koruně-centu můj manžel celkem netuší kolik kde je a je mu to jedno.Kartou platí jen v nouzi nejvyšší neb doma je vždy nějaká hotovost a jemu stačí pár stokorun v kapse.

Cituji Minette: chlap často sám od sebe nakoupí nebo je na nákup vyslán

Nakupujeme buď ve dvou nebo já sama
Auto se tankuje v půlce nádrže opět do plné,takže prostě kdo má čas jezdí auta dotankovávat pravidelně,celkově většinu věcí děláme společně a své privátní peníze nějak nepotřebujeme.
Model se tak nějak utvořil během soužití hodně brzo po svatbě.

arrow
profile_image
Minette
od 4. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Tiakia: Nakupujeme buď ve dvou nebo já sama
Auto se tankuje v půlce nádrže opět do plné,takže prostě kdo má čas jezdí auta dotankovávat pravidelně,celkově většinu věcí děláme společně a své privátní peníze nějak nepotřebujeme.
Model se tak nějak utvořil během soužití hodně brzo po svatbě.

Můj partner třeba do práce dojíždí, takže ikdyby nebylo auto, musel by si kupovat jízdné, je to určitě za měsíc daleko víc než v řádu stovek, a já popravdě ani tu představu na korunu přesně neměla, protože to se koupit prostě musí. (Vlastně ani já s ním nijak nekonzultuju zakoupení tramvajenky ikdyž je to za bezmála 5 tisíc)

Taky má občas i výdaje třeba právě na nějaký ten koníček nebo třeba nedávno potřeboval takový ten plynový vařič to bylo tuším přes 2 tis. - sice jsem tyhle věci kupovala s ním, ale opět to jde z jeho účtu.

Na druhou stranu když jsme spolu na nákupu automaticky platí on, nemám sice ten problém co zakladatelka, ale na druhou stranu my vlastně žádného pokladníka nemáme. Nad společným účtem taky uvažuju, ale to spíš kvůli tomu, abysme neplatili dvojí poplatky, jinak efekt nebo jinou změnu v tom nevidím.

Pravda je, že jsem asi víc šetrnější nebo spíš spořivější než partner, na druhou stranu ho v tomhle těžko změním, každý vyrostl v něčem jiném, a on pokud si bude chcít koupit např. něco kvalitnějšího, oblečení, atd. tak si to koupí ať ze svého nebo ze společného, prostě nevím, jestli by zrovna tohle opatření mělo za výsledek nějakou úsporu.

arrow
profile_image
Minette
od 4. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Tiakia: Máme jeden společný provozní účet a dvě karty.

Aha, takže ale tvůj muž má přístup k vašim penězům, to mi připadá dost podstatné, protože nikdy nevíme, co se může stát

arrow
profile_image
Tiakia
od 1. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Minette: takže ale tvůj muž má přístup k vašim penězům, to mi připadá dost podstatné, protože nikdy nevíme, co se může stát

Samozřejmě oba máme přístup jak k účtům přes pobočku banky,tak bankomat přes kartu.
Jen jsem vrchní pokladník neb můj manžel nemá přehled a ani ho to nezajímá.On ví,že já naše společné peníze nerozfofruju za nesmysly a já vím,že on nemá za co.Nic celkem nepotřebuje a co potřebuje,to chce stejně schválit vzala jsem si flegmatika,který nemá potřebu mít po kapsách peníze.

Cituji Minette: Nad společným účtem taky uvažuju,

Vřele doporučuju do budoucna i když můj manžel na účet dává cca 3x tolik co já /model vznikl v době,kdy jsme nic moc neměli/,tak už je tak zvyklý,že jiný model by ani nechtěl.

arrow
profile_image
Minette
od 4. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Tiakia: Vřele doporučuju do budoucna

A není lepší dva účty, s tím, že máš třeba přístupová práva na ten partnerův? Zmiňovala mi to kamarádka, už nevím v jaké souvislosti, jestli je to třeba někdo považuje bezpečnější nic jiného mě teď nenapadá.

Já i teď vím, za co utrácí - co se kupuje, to myslím ani jinak nejde, když dva spolu bydlí si např. nevšimnout, že se pořídila např. nová výbava na hory. Jen to třeba tak detailně nesleduju, tak pak jakoby za celý měsíc nemám dokonalý přehled o každé koruně, nepíšu si to, nevedu žádné "domácí účetnictví" což by se asi mělo, ale já vidím valnou většinu toho na výpise, protože v hotovosti platíme minimálně.

Cituji Tiakia: vzala jsem si flegmatika,který nemá potřebu mít po kapsách peníze.

Vlastně nemyslím, že má můj partner potřebu mít peníze po kapsách, spíš, kór v poslední době kupoval nějaké věci co potřeboval na sport, do auta, když jsem nemocná, on nakoupí a dojde do lékárny a podobně (proto jsem si nedovedla představit, že vše odevzdá a zůstane bez peněz), sice jsem o tom věděla, a vím, že se to kupuje, na druhou stranu ikdybych to nevěděla, asi v tom nevidím problém, jelikož on taky kupoval vlastně věci co byly objektivně potřeba, takže vlastně rozhodovat u stolu by nebylo o čem.

Cituji Tiakia: model vznikl v době,kdy jsme nic moc neměli/,tak už je tak zvyklý,že jiný model by ani nechtěl.

Ten náš vlastně vznikl tak, že já jsem si musela založit účet tuším v 15ti kvůli brigádě, partner asi taky tak, no a ani jeden z nás se nedokopal svůj účet zrušit, asi i proto, že tam chodí trvalé platby, a tak, ikdyž teď právě uvažuju nad změnou banky

arrow
profile_image
Minette
od 4. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na flaneska:
Upřímně tahle diskuse byť je o něčem jiném mě hlavně vede k zamyšlení nad financema, jestli nějak moc neutrácíme, protože dát za jídlo 1500,- měsíčně, to mi přijde skoro nemožné, i to s tím topením v třípokojovém bytě v zimě topit jen v jednom pokoji, ještě napůl a ještě ne celý den. Myslím, že to musí být i o neuvěřitelné sebekázni a odříkání si.

Píšu Ti to proto, že myslím ne všichni to takhle mají, chápu, že pokud není zbytí, člověk prostě musí šetřit, ale zrovna tohle bych partnerovi odpustila.

Ten zbytek už je horší. Ano ve středověku se ženy staraly o celou domácnost, ale taky domácnost komplet živil chlap, to bych na to odpověděla.

Jinak nevím kolik Pavlovi je, ale jestli žil dřív jen u rodičů, opravdu asi nemá přehled kolik co stojí, mě to kdysi taky udivovalo.

S názvem tématu se jinak úplně ztotožňuju, a dokonce si ani nemyslím, že by ženská musela nutně vařit, mám kamarádku, jejíž přítel vaří moc dobře a denně, baví ho to, a neskutečně jí tohle závidím, to, že nemusí vařit.

arrow
profile_image
Tiakia
od 1. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Minette: A není lepší dva účty, s tím, že máš třeba přístupová práva na ten partnerův? Zmiňovala mi to kamarádka, už nevím v jaké souvislosti, jestli je to třeba někdo považuje bezpečnější nic jiného mě teď nenapadá.

Nevím jaké bezpečí měla tvá kamarádka na mysli možná to,že dva spoří každý na své a při rozchodu si každý to své nechá?
V manželství pokud je společný majetek je to tak nějak jedno jinak máme dva účty provozní a spořící - to pro případ třeba vykradeného účtu v zahraničí pomocí duplikátu karty je praktické neb na provozním není nikdy víc než cca 80 tisíc korun.Jinak nevidím žádné extra nebezpečí s jednou společnou kasou.

Cituji Minette: hlavně vede k zamyšlení nad financema, jestli nějak moc neutrácíme, protože dát za jídlo 1500,- měsíčně, to mi přijde skoro nemožné,

dobrý postřeh

arrow
profile_image
Minette
od 4. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Tiakia: Nevím jaké bezpečí měla tvá kamarádka na mysli možná to,že dva spoří každý na své a při rozchodu si každý to své nechá?
V manželství pokud je společný majetek je to tak nějak jedno jinak máme dva účty provozní a spořící - to pro případ třeba vykradeného účtu v zahraničí pomocí duplikátu karty je praktické neb na provozním není nikdy víc než cca 80 tisíc korun.Jinak nevidím žádné extra nebezpečí s jednou společnou kasou.

Mě teda napadli ti heckři, jinak nevím. No možná že by si žena mohla spořit ještě aby o tom partner nevěděl? Taky znám takový případ, ale to jde asi i se společným účetem.

Cituji Tiakia: dobrý postřeh

Jako že fakt blbě hospodaříme? Možný to je, ale těch 1500 mi připadá děsně málo, jinak samozřejmě nikomu to neberu, jen nevím jak se to dělá

arrow
profile_image
Tiakia
od 1. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Minette: Jako že fakt blbě hospodaříme?

takových nás bude asi většina neb spotřeba za jídlo 1500,- za jednoho člověka je pro mě a evidentně i pro tebe sci-ffi taky nad tím přemýšlím už od začátku diskuze kde je u nás doma asi chyba.

Cituji Minette: jen nevím jak se to dělá

Zakladatelka by mohla uspořádat školení

U nás jedeme nájem rovným dílem půl na půl. Jídlo neřešíme. Jednou nakoupí on, podruhé já. Zbytek peněz investujeme do zábavy nebo každý po svém. Jeho problém, že si koupí boty za 2.000,- a já za 500,-. Halvní je, aby měl na nájem a se zbytek at si dělá co chce
Starost o domácnost. Taky jsme se párkrát o tom dohadovali. Rád luxuje, já zase ráda leštim, utírám prach apod. Já umeju nádobí, on ho uklidí. Já naklepu a ochutim maso, on nastrouhá brambory apod. Ale je to lenoch, někdy ho musim k úklidu dokopat. Jednoduše ho poprosím a pokud se nic neděje, jen mu to připomenu.
Prostě chlapa si musíš od začátku vychovat a pokud je to takovej mezek, jako byl ten tvůj, udělal bych to jednoduše tak, ja jsi to vyřešila ty.

arrow
profile_image
Michaela07
od 30. 8. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

U nás doma to funguje tak, že většina domácích prací je na ženě, ale muž dělá venku: poseče celou zahradu a celkově ji udržuje, uklízí dvůr, spraví auto, v zimě nechá dovézt dřevo na topení, které pak dál zpracovává na špalky, dává do sklepa apod.,doma spravuje všechno, co se pokazí, dělá zkrátka ty chlapské práce. Je to takhle rozdělené, protože máme velký dům, takže nám to vyhovuje. Kdybych ale byla na tvém místě a měla jen byt, stejně tak jako tobě by se mi to nelíbilo. Souhlasím s tebou, že ve vztahu má být rovnost. Věřím, že takové soužití nebylo lehké. U nás je to ta rovnost já doma, partner venku, a tam je také práce dost. Já mám zase trochu pečovatelský pud, takže že navařím mi nepřijde nic, co bych nemohla udělat, ale je to tím, že muž přijde z venku a vím, že za práci vzít umí. Kdybych viděla, že mám vedle sebe člověka, který se neumí přičinit, vola bych mu nedělala. Myslím si, žes udělala dobře. A taky jsem zastánce společného účtu, ale to je každého věc a možná je lepší zavést to až po čase, v manželství.
S přítelem jsme narazili na téma, až budeme mít maličký, kdo k němu bude v noci, až bude plakat, vstávat. Moc se mi líbilo, když řekl, že ve vztahu by to mělo být vyrovnané a proto se budem střídat. Víte kolik je párů s dětmi a všechno kolem nich dělá mamka a táta není schopný je přebalit, v horším případě neví, co to znamená? I v tomto platí jakési rozdělení práce.

 

Téma Chlapa si nepořizuji proto, abych se o něj musela starat je vyřešené (ukončené) - nemůžete do něj již přispívat. Tohoto stavu téma obvykle dosáhne, pokud nastane některé z následujících situací:

  • Příspěvky (rady, řešení) se v tématu začínají opakovat.
  • Příspěvky se začínají stáčet jinam, účastníci diskuse se původního tématu nedrží.
  • Téma je příliš široké, nově příchozí mají problémy se v něm orientovat.
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené