Smazat

Chlapa si nepořizuji proto, abych se o něj musela starat

Celý život jsem si myslela, že partnerství je o rovnosti, ale poslední přítel mě přesvědčil o opaku... a hlavně mě přesvědčil, že chlapi z mama hotelu nejsou pro život.

Nevím, zda jsem v této otázce tak jiná nebo jenom okolí mého, teď už ex-přítele, tak dokonale semlelo (chlapské okolí), ale ráda bych znala názor na následující příběh...
Začátky našeho vztahu byly krásné, jak bývají. Nemuseli jsme řešit žádné životně důležité otázky, co se týče budoucího soužití, jen jsme si užívali jeden druhého. Každý jsme bydleli zvlášť, já sama, on ještě rodičů, o náklady na večeře a kina jsme se víceméně střídali, protože nemám ráda, když se za mě vše platí, ale jednou za čas jsem ho nechala zaplatit "kolo" navíc.
Problém nastal, když Pavel dostal klíče od mého bytu a začalo naše společné soužití. Ze začátku to ještě šlo, špatné nálady přebyla euforie ze sexu, a na chvíli bylo zas vše v pořádku, ale hádky se stupňovaly. I když hádky není správné slovo, spíš diskuze na téma pomoc v domácnosti a finanční náklady na domácnost....
Já zastávám názor, že až se budu chtít o někoho starat, prořídím si mimino, ale chlapa beru jako dospělou bytost, která, pokud má zdravé ruce, se o sebe dokáže postarat sama nebo dokáže přiložit ruku k dílu... Pavel zase, že ženská je cituji: od středověku v domácnosti, tak proč já mám takový problém se o naši domácnost postarat. Zdůraznila jsem naši, protože na to jsem mu odpověděla, že pokud by byla naše, tedy i jeho, musel by i on do ní investovat (fyzicky i finančně).... což samozřejmě nedělal....
Vyčítal mi, že u mě není nikdy žádné jídlo (bylo, ale ne plná lednička, protože jím málo, a většinu toho co jím já, on zase ne) a že nevařím. Podle mě ale pokud nevydělávám desetitisíce a navíc s velkými náklady na bydlení a úvěr, ho přece ještě nebudu živit!
Snažila jsem se mu vysvětlit, že byt není samoudržovací a lednička samonaplňovací, ale moc velký úspěch jsem neměla. Dostala jsem z něj jen že je ochoten se střídat v mytí nádobí a občas vyluxuje, ale že ostatní dělat nebude (občas u něj znamená jednou za 14dní; mám kočku, takže musím luxovat min. 2x týdně). Jeho argumenty většinou byly hodně přízemní a opakoval pořád, že ženy od středověku byly doma (asi ale zapomněl, že dnes chodí do práce na stejně dlouhé směny jako jejich muži).... a že u jeho kamarádů ženský taky dělají všechno...
Co se týče financí, dal mi limit se kterým souhlasí - 6.000,- na nájem a já že budu platit zbytek (jídlo apod.). Já v současné době platím 4.300,- , takže si řeknete že mi vlastně zaplatí za svou spotřebu 1.700,-, že to jde, ale moje zálohy jsou v současné době na nejnižší možné úrovni proto, že už druhým rokem šetřím jak pes, v zimě topím pouze v jedné místnosti ze tří a to ani ne na půlku výkonu a ne celý den, sprchuji se krátce, myji nádobí ne pod plným proudem, ale menším pramínkem, prostě šetřím. On ne. Je zvyklý na vanu, na vše používá teplou vodu, je mu neustále zima, takže topí všude na plno... Prostě když se na to podívám, tak náklady na nájem vzrostou i více než na 6.000,- a to se mi nelíbí.
A co se týče mně, pokud bych měla na jídlo a ostatní náklady do bytu použít 6.000,-, zřejmě bych vystačila, ale zase, moje náklady na jídlo jsou max 1.500,- za měsíc a opět, nekupuju a nevařím si žádné fancy věci, schroustám housku i čtyři dny starou, prostě šetřím. On je typickej masovej chlap, tři kuřecí prsíčka k večeři nejsou problém...
Závěr, ke kterému jsem se chtěla dostat je, že mi strašně vadí ta nerovnost, jak v péči o domácnost, tak ve financích. Přece bydlíme ve stejném bytě, stejně ho používáme, tak se o něj musíme stejnou měrou postarat. A po finanční stránce, já spotřebuji daleko méně, sním daleko méně, tak proč bych měla platit stejnou částku do rozpočtu, když ještě vydělávám méně. Prostě mi hrozně vadí, že já bych ve svém volném čase na něj měla doma dělat, zatím co on si bude chodit po trénincích, fotbalech a hospodách, a ještě na něj doplácet i finančně?!?!
Každopádně náš vztah jsme dnes ukončili, Pavel mi vrátil klíče, a padaly i takový věci, jako že kdybych ho měla ráda, tak nebudu mít problém se o domácnost (o něj) postarat a taky že jsem lakomá....
Doufám, že tu nezním moc kriticky, ale ráda bych znala vaše názory na tu nerovnost, co jsem popisovala, jestli se tak také někdy ve společné domácnosti cítíte nebo jak to máte doma vy....




 

Cituji Michaela07: Víte kolik je párů s dětmi a všechno kolem nich dělá mamka a táta není schopný je přebalit, v horším případě neví, co to znamená? I v tomto platí jakési rozdělení práce.

Přesně. Chlapi dělají jako kdyby to dítě nebylo i jejich. Samozdřejmě, že v začátku je nejdůležitější pro to dítě ta matka, ale chlap se má taky postarat. Tenhle model vidím v zahraničí jak se tátové o své děti starají. Vozí kočárek, nosí děti, hrají si s nimi, dělají blbosti, krmí je a to normálně na veřejnosti ( necítí se potupně) u nás je to tak, že chlap jde 3 metry před ženskou s dítětem. Samozdřejmě nechci křivdit všem, protože znám chlapy, kteří se starají, ale je jich málo. Tady u nás se to všechno hází na ženskou. Vypadá to, že máš doma rozumného chlapa. To by mi také vyhovovalo

arrow
profile_image
Tiakia
od 1. 4. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Michaela07: až budeme mít maličký, kdo k němu bude v noci, až bude plakat, vstávat. Moc se mi líbilo, když řekl, že ve vztahu by to mělo být vyrovnané a proto se budem střídat.

to jsou hezké řeči,ale kdo u vás bude vydělávat pro rodinu?V noci bude vstávat k dítěti a ráno půjde do práce?
S nočním vstáváním raději moc nepočítej,abys nebyla zklamaná.

Cituji flaneska: Každopádně náš vztah jsme dnes ukončili

Nejlepší, co jsi mohla udělat.

Cituji Tiakia: to jsou hezké řeči,ale kdo u vás bude vydělávat pro rodinu?V noci bude vstávat k dítěti a ráno půjde do práce?
S nočním vstáváním raději moc nepočítej,abys nebyla zklamaná.

arrow
profile_image
Michaela07
od 30. 8. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Tiakia: to jsou hezké řeči,ale kdo u vás bude vydělávat pro rodinu?V noci bude vstávat k dítěti a ráno půjde do práce?
S nočním vstáváním raději moc nepočítej,abys nebyla zklamaná.

Kdybych mého přítele neznala, taky bych mu to nevěřila...možná máš ale pravdu, to ukáže čas..každopádně, taky si myslím, že chlapi se často chovají, jako kdyby dítě nebylo jejich. To je taky ten vzor, žena-starání se o dítě.

arrow
profile_image
Dendínka
od 30. 12. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na flaneska:
Tvůj přítel byl bezohledný a je jedině dobře, že jste to ukončili. Není možné, aby nic (tedy relativní nic) nedával a chtěl jenom brát.

Cituji Tiakia: Tím chci říct,že pro příště hned nastavit pravidla kdo kolik a na co dokud je chlap zamilovaný,udělá kde co a pak už to bude mít zažité,takže bude zvyklý.

výstižné.

arrow
profile_image
lenicia
od 18. 6. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

méně než
10 příspěvků

Určitě jsi udělala dobře , že ses takového chlapa zbavila - úplně vím, jak ti bylo , protože mám taky takovou zkušenost a to jsme společně ani nebydleli .nesnáším , když se chlap nedokáže sám o sebe postarat , strašně mě štve jak očekávaj že jim někdo bude dělat služku a ani nemusí být z ,,mama hotelu´´ . je mi trapně za tyhle chlapy , co se nechaj živit a ani tě na nic pořádnýho nepozvou , bohužel jsem jich takovejch poznala většinu.

arrow
profile_image
UsmejSe mojeid
od 18. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na flaneska:

Podle mě to ani jinak vyřešit nešlo. Tvůj partner nebyl ochoten hledat kompromis a v docela důležitých věcech jste se neshodli. Myslím, že je fajn, že jsi to zbytečně neprotahovala. Člověk tu častěji čte, jak některé ženy ztrácejí s partnery v podobné neshodě roky a doufají ve změnu, která nepřijde.

Cituji Tiakia: Cituji Michaela07: až budeme mít maličký, kdo k němu bude v noci, až bude plakat, vstávat. Moc se mi líbilo, když řekl, že ve vztahu by to mělo být vyrovnané a proto se budem střídat.

to jsou hezké řeči,ale kdo u vás bude vydělávat pro rodinu?V noci bude vstávat k dítěti a ráno půjde do práce?
S nočním vstáváním raději moc nepočítej,abys nebyla zklamaná.

Podle mě by k dítěti měl v noci vstávat ten, kdo je na mateřské. Když přijde vydělávající rodič z práce domů, tak může jít třeba s dítětem na procházku a partner, který se celý den staral, se může aspoň trochu prospat. Asi bych měla o svého partnera i strach, kdybych věděla, že je nevyspaný. Jak kvůli řízení auta, tak kvůli práci, aby třeba neudělal nějaké zbytečné chyby.

arrow
profile_image
UsmejSe mojeid
od 18. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Tiakia: jinak máme dva účty provozní a spořící - to pro případ třeba vykradeného účtu v zahraničí pomocí duplikátu karty je praktické neb na provozním není nikdy víc než cca 80 tisíc korun.Jinak nevidím žádné extra nebezpečí s jednou společnou kasou.

To mi přijde jako dobrý nápad.

Cituji 92jaja: U nás jedeme nájem rovným dílem půl na půl. Jídlo neřešíme. Jednou nakoupí on, podruhé já. Zbytek peněz investujeme do zábavy nebo každý po svém. Jeho problém, že si koupí boty za 2.000,- a já za 500,-. Halvní je, aby měl na nájem a se zbytek at si dělá co chce

A jste sezdaní, nebo ne? Máte oddělené účty nebo společný? Čeká mě bydlení s partnerem a přemýšlím, jak to udělat s penězi. Tak se dívám, jak to mají ostatní. Nejjednodušší mi to přijde tak, jak to má Tiakia, ale do toho se dá jít až po svatbě, jinak je to podle mě moc velký risk.

Cituji UsmejSe: Čeká mě bydlení s partnerem

A co posílat každý na zvláštní účet polovinu částky, která pokryje náklady na bydlení a stravu plus něco málo navíc a případný přebytek na účtě použít např. na dovolenou, víkend atd.Částku si dohodnete předem a přejdete případným hádkám kdo kdy co platil navíc.A samozřejmě to lze po prvních měsících, až se sžijete a zjistíte konkr. potřeby a reálné částky, poupravit.
Dnes už je vedení účtu leckde bezplatné, tak nevznikají event. náklady navíc.Lépe dohodnout pravidla na začátku, že?

arrow
profile_image
UsmejSe mojeid
od 18. 1. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Lusinda2: Lépe dohodnout pravidla na začátku, že?

To bezesporu. Nad možností, kterou jsi navrhla, jsem taky uvažovala. A asi se mi zdá taková nejvíc schůdná. I v případě rozchodu. Moje známá měla prakticky od začátku společného bydlení s přítelem společný účet. Nebyli spolu moc dlouho, podle mě to byl velký risk. Už jsou manželé, ale taky to nemuselo vyjít a mohla z toho být dost nepříjemná situace.

Reaguji na UsmejSe: Stejně to má moje kamarádka s přítelem, platí z toho i hypo.Asi je také důležité, že mají plus minus stejné platy, takže i každému zbývá téměř stejná částka.On je trochu rozdíl, když se dohodnou na urč. částce, kterou budou dávat tzv. na jednu hromadu a jednomu zbudou dva tisíce a druhému dvacet.Tam je možná lepší to řešit nějakou poměrnou částkou, samozřejmě tak, aby ani jeden neměl pocit, že na druhého doplácí.Záleží na domluvě, navíc si myslím, že až cca po třech měsících budete vědět reálnou částku, kterou budete potřebovat na stravu atd.
Dobré je také počítat s nějakou rezervou na nečekané výdaje v domácnosti a mít ji na spol.účtu.

arrow
profile_image
Michaela07
od 30. 8. 2012
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji UsmejSe: Podle mě by k dítěti měl v noci vstávat ten, kdo je na mateřské. Když přijde vydělávající rodič z práce domů, tak může jít třeba s dítětem na procházku a partner, který se celý den staral, se může aspoň trochu prospat. Asi bych měla o svého partnera i strach, kdybych věděla, že je nevyspaný. Jak kvůli řízení auta, tak kvůli práci, aby třeba neudělal nějaké zbytečné chyby.

Možná máš pravdu, z tohoto úhlu pohledu jsem se na to nedívala. Díky za příspěvek

arrow
profile_image
flaneska
od 12. 1. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Minette: to já někdy utratím i míň ale není to tak, že bych až přehnaně šetřila, ale obecně prostě málo jím, stačí mi málo a to nejsem ani nijak hubená... a co se týče třeba i toho topení, vždycky jsem byla zmrzlina, za rodičů jsem taky vytápěla na plný koule, ale člověk si zvykne a když žije sám, dojde mu, že vytápět celý byt na plno je zbytečné (a neekonomické), ale to jsou věci, které Pavel nezjistí, dokud nebude žít sám a svoje náklady si i platit, protože v současné době je zvyklý u rodičů za 3tis. bydlet a jíst...
mně jen vadí ten přístup. vydělává víc, spotřebuje víc, tak proč bychom měli platit do společné pokladny stejně. kdybych aspoň viděla nějakou snahu na druhé straně, o péči o byt, ale tam se taky kompletně zasekl. plánuji letos kompletní rekonstrukci (kterou si můžu částečně dovolit i díky tomu šetření) a doufala jsem, že se finančně zapojí a pak bude mít i k té péči o domácnost blíž, protože si do ní sám investoval, ale ani to neprošlo. argumentoval tím, že si novou koupelnu nebo vestavěnou skříň neodnese, takže i tento náklad by kompletně nechal na mně ://// takže by se v podstatě na rekonstrukci nepodílel (pouze kritikou), co se týče nájmu a jídla bych na něj finančně doplácela já a doma by taky nic moc neudělal....

arrow
profile_image
flaneska
od 12. 1. 2013
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Reaguji na Tiakia: to jste mě pobavily. teď si opravdu říkám, že jsem asi exot, když spotřebuji tak málo, ale mám to tak od malička, už jako miminko jsem skoro vůbec nejedla a byla jsem cvalík, jak kdybych doma snědla tátu s mámou, pecen chleba (a co to ten otesánek ještě snědl? )

 

Téma Chlapa si nepořizuji proto, abych se o něj musela starat je vyřešené (ukončené) - nemůžete do něj již přispívat. Tohoto stavu téma obvykle dosáhne, pokud nastane některé z následujících situací:

  • Příspěvky (rady, řešení) se v tématu začínají opakovat.
  • Příspěvky se začínají stáčet jinam, účastníci diskuse se původního tématu nedrží.
  • Téma je příliš široké, nově příchozí mají problémy se v něm orientovat.
Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené