Co čekat od dentální hygieny?

Občas máte pocit, že dentální hygiena je zaklínadlo zubních lékařů a že vás tam posílají zbytečně? I když jde o celkem mladý obor, v dokonalé péči o ústní dutinu má své místo. Proč? A co vás na dentální hygieně vlastně čeká?

img

Vstupní prohlídka je vždy nejdelší. Skládá se z několika kroků, které mohou odstranit aktuální potíže, a zároveň si osvojíte vše, co je potřeba dělat jako prevenci. Nejprve hygienistka zhodnotí stav vašich úst, informuje vás o problémech, které odhalila, a navrhne jejich řešení. Následuje několik ošetření, která jsou obvykle bezbolestná. Pokud byste měli pocit, že vás některé ošetření bolí, řeknete si o znecitlivění dásní. 

Odstranění zubního kamene a leštění zubů 

Zubní kámen je nejčastější příčinou problémů s dásněmi. Tvoří se mineralizací neodstraněného zubního plaku, a tak ho minimálně v malé míře má každý. Větší množství neodstraněného zubního kamene může způsobovat zánět dásní a později i parodontózu. Ani jednoho z toho se nezbavíte, pokud nebudete pravidelně docházet na dentální hygienu. 

Zubní kámen se odstraňuje pomocí ultrazvukového přístroje, který rozbíjí vrstvy kamene a odstraňuje ho tak ze zubů. Tato metoda je rychlá, ale aby byla dokonalá, je potřeba zuby ještě dočistit klasickými ručními nástroji. 

V druhém kroku dentální hygienistka pomocí metody air-flow nebo leštícím kartáčkem ošetří celý povrch zubů. Tímto odstraní povrchové pigmentace, takže se vám zuby mohou zdát i bělejší.

Výběr mezizubního kartáčku a správná technika 

Základem zdravé ústní dutiny je precizní domácí dentální hygiena. Proto vás hygienistka naučí, jak si správně zuby čistit , jakou používat techniku a tlak. Druhou nejdůležitější částí domácího čištění zubů je péče o mezizubní prostory. Hygienistka vybere správnou velikost mezizubních kartáčků, případně doporučí jinou pomůcku, pokud máte mezizubní prostory příliš úzké. 

Základem je pravidelnost 

Pro celkové zdraví dutiny ústní je důležitých několik věcí. Každý rok dvě prohlídky u zubního lékaře a dvě návštěvy dentální hygieny. Samozřejmostí musí být čištění zubů dvakrát denně, večer potom přidat mezizubní čištění. Držet se zásady, že zuby se nečistí dříve než 30 minut po jídle a pití a že bychom během dne neměli konstantně upíjet sladké limonády nebo vodu s citronem, který obsahuje kyseliny škodící sklovině. Prevence a pravidelnost jsou cestou, jak si udržet dlouho své zuby zdravé a ušetřit tak i nějaké peníze u zubního lékaře. Autor: Andrea Ivaničová, www.nazuby.cz Komentáře

NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
DOPORUČUJEME
Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Mindfulness a další zbraně proti pandemii, neštěstí a stresu

Životní styl

Máme kapacitu a výbavu zvládat stres, který nám běžný život přináší, přesto můžeme mít občas pocit, že se nám hroutí svět. Navíc za současné situace je stres ještě umocněn a zoufalství začínají propadat i ti, kteří byli vždycky nad věcí. Jak stresu čelit a nezbláznit se z toho, co se kolem nás se děje?

TIPY A TRIKY
Holky sobě aneb proč je nejlepší jet do lázní s kamarádkou?

Holky sobě aneb proč je nejlepší jet do lázní s kamarádkou?

Životní styl komerční článek

Důvodů, proč se vydat na čistě dámský víkend, je hned několik. Pobavit se ve společnosti stejně nezadané kamarádky, relaxovat pár dní s maminkou či sestrou nebo oslavit rozlučku se svobodou. V lázních na vás bude čekat nespočet příjemných wellness procedur a navíc si užijete společnost spřízněných holčičích duší!NOVÉ
Péče o roztřepené konečky a lámavé vlasy

Péče o roztřepené konečky a lámavé vlasy

Kosmetika komerční článek

Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou korunou krásy. Kvůli vnějším vlivům však mohou být vlasy vyčerpané, poškozené a mohou mít sklony k roztřepeným konečkům a lámat se. Jak tomu předcházet? Zaměřte se na prevenci pomocí speciálních vlasových přípravků.