Je alkalická voda opravdu zdravější než obyčejná voda z kohoutku?

Pití alkalické vody zpomaluje stárnutí, reguluje hladinu pH v těle a dodává mu energii. Dokonce se jí připisují takové zázračné účinky jako například to, že zabraňuje vzniku rakoviny či pomáhá řešit problémy s neplodností. Nejde ale pouze o promyšlený marketing?

Co si představit pod pojmem alkalická voda?

Alkalická voda má vyšší hodnotu pH (8 nebo 9) než běžná pitná voda (pH7) a kromě toho obsahuje také alkalické minerály a antioxidanty. Za předpokladu, kdy je podle některých tvrzení alkalická voda zdravější než obyčejná voda z kohoutku, je tedy voda s vyšším pH pro tělo žádoucí. Ale jak taková voda vznikne? Alkalická ionizovaná voda vznikne v ionizátoru vody procesem elektrického dělení filtrované vody z vodovodu na alkalickou ionizovanou vodu a kyselou vodu.

Ohrožuje pití vody z kohoutku naše zdraví?

zoom Zvětšit

EU chce naučit lidi pít vodu z kohoutku

Zastánci alkalické vody tvrdí, že když ji budete pravidelně pít a navíc do svého jídelníčku zařadíte dostatek alkalických potravin (především čerstvé ovoce a zeleninu), budete plní zdraví a síly. Opačný je jejich názor na pití vody z vodovodu, která podle nich může obsahovat různé nečistoty, zbytky hormonů, chlor a v těch nejhorších případech těžké kovy, které přímo vstupují do lidského organismu. Skutečnost je ale taková, že i samotná Evropská Unie chce naučit lidi pít vodu z kohoutku a zavádí nová opatření. Europoslanci například schválili přísnější limity pro znečištění vody. Povolený obsah olova se snížil na polovinu. Přísnější jsou normy i co do dalších látek a bakterií. Státy budou také muset monitorovat úroveň mikroplastů ve vodě. O škodlivosti vody z vodovodu, zvlášť ve vyspělých evropských státech, tedy nemůže být řeč. Navíc dáte-li přednost vodě z vodovodu před jakoukoliv vodou v plastové láhvi, ušetříte a budete ohleduplní k životnímu prostředí.

Alkalická voda nemá zázračné schopnosti

Tvrzení, že je alkalická voda zázračná a umí léčit rakovinu, jsou velmi kontroverzní. Ve skutečnosti neexistuje dostatečné množství relevantních důkazů o tom, že by mělo pití alkalické vody jakékoliv pozitivní účinky na lidské zdraví či dokonce vyléčilo chronické onemocnění, jakým je zmiňovaná rakovina. Výsledky provedených průzkumů jsou často velmi rozdílné. Kromě toho je téměř nemožné nějak výrazně měnit hladinu pH v krvi tím, že pijete nebo jíte určité potraviny – v tomto případě zásadité. V těle dochází k přirozené regulaci pH pomocí oxidu uhličitého, vody, bikarbonátů a dalších sloučenin kyslíku, vodíku a uhlíku. Faktem navíc zůstává, že pH moči neurčuje ani neodráží pH jakéhokoliv jiného orgánu, tkáně či tělní tekutiny; pH moči je jen pH moči a mění se v závislosti na tom, co se močí vylučuje, ne podle potravin, které se konzumují. 

Alkalická voda nevyléčí rakovinu, ale má i pozitiva

zoom

Alkalická voda může mít i pozitivní účinky

I když zatím neexistují vědecké výzkumy, které by zcela potvrdily, že má alkalická voda nějaké významné přínosy pro lidské zdraví, přesto existuje několik studií, které alespoň naznačují, že alkalická voda může být za určitých podmínek prospěšná. Některé zahraniční studie poukazují na to, že pití alkalické ionizované vody může být prospěšné pro lidi s vysokým krevním tlakem, cukrovkou a vysokým cholesterolem. Alkalická voda působí pozitivním způsobem také na proudění krve cévami po náročném tréninku. Zvětší-li se výkon srdce stoupá i tlak krve, protože cévy jsou plněny větším množstvím krve. Proto při zvětšení fyzického zatížení (sport) stoupá i krevní tlak. Toto prý pití zásadité vody dokáže správně regulovat. Průzkumy na to však neexistují.

Pozor na negativní účinky alkalické vody

Zastánci alkalické vody se snaží šířit informace pouze o jejich pozitivech. Pravda je ale taková, že pití alkalické vody může mít i stinné stránky. Některé příklady negativních vedlejších účinků zahrnují snížení přirozené kyselosti žaludku, která pomáhá usmrcovat bakterie a vylučovat další nežádoucí patogeny do krevního oběhu. Přebytek alkality v těle může způsobit trávicí problémy a podráždění kůže. Výjimečná není ani metabolická alkalóza (rozhození normálního pH v těle),  což může vyvolat nevolnost, zvracení, třes rukou, svalové záškuby, brnění v končetinách nebo tváři, či dokonce zmatenost. Suma sumárum. Neexistuje dostatečné množství průzkumů, které by potvrzovaly zdravotní benefity alkalické vody na lidské zdraví. Pití přírodní alkalické vody je obecně považováno za bezpečné, protože obsahuje přírodní minerály. Opatrnost je však na místě v případě, že pijete uměle vyrobenou zásaditou vodu. Obecně se nedoporučuje pití alkalické vody při jídle. Může to negativně ovlivnit schopnost těla trávit potravu.



Komentáře

Žakuja
Ahoj.
Upřímně, já na tohle nevěřím. Něco podobného sme slyšela i o dalších vodách, že vyléčí rakovinu nebo jí zabraňují v bujení. Myslím, že kdyby to všchno byla pravda, lidé jsou zdraví. I když je pravda, že poslední dobou se kohoutková voda docela zhoršila. Máme studnu, ale každým novým rokem nás vysychá a je v ní málo vody to mě mrzí, hlavně za dědu. I když ale nemám nnic proti tomu tuto zmiňovanu vodu vyzkoušet třeba je zázrak
Kikulina
Je to nesmysl. Založeno ne nesmyslné a mnohokrát vyvrácené zakyselovací teorii.
Bylo by fajn, kdyby reakce nešířila bludy.
Linda
Reaguji na Kikulina: Dobrý den, myslíte tím, aby redakce nešířila bludy? Článek je zaměřen (spíše) proti zásadité vodě a podobným nesmyslům. Doporučuji si článek celý přečíst. Mějte pěkný večer. Linda
Linda
Reaguji na Žakuja: Ahoj, článek se snaží mýty o prospěšnosti alkalické vody vyvrátit, nikoliv teorie o tom, jak je pití zásadité vody zázračné podporovat. Linda
Anastázie
Milá slečno/paní autorko, tento svůj článek nemyslíte vážně že ne? Pokud jste za něj nedostala zaplaceno z vyšších míst, tak absolutně nechápu, jak můžete napsat větu: "O škodlivosti vody z vodovodu, zvlášť ve vyspělých evropských státech, tedy nemůže být řeč." Natočte si u sebe doma vodu z kohoutku a dejte si ji na rozbor, nejspíše budete velmi nepříjemně překvapená. Nejenom, že se ve vodě nacházejí těžké kovy, pesticity (v dnešní době obzvláště glyfosát), bakterie, různé druhy léčiv, ale například i hormony z hormonální antikoncepce (kterou raději vůbec nebudu komentovat). Opravdu věříte, že to čištičky, které byly stavěny ještě před tím než byla hromadně předepisována antidepresiva, dokáží prefiltrovat? Tak naivní doufám nejste. V různých studií byla ve vodě naměřena i mírná radioaktivita, například kvůli nemocnicím, atd. atd. O tom, co způsobuje v lidském těle chlór a fluor ani nemá cenu se rozepisovat. Zjistěte si, co znamená kalcifikace šišinky mozkové, co jí způsobuje a proboha začněte jí používat, pokud jí nemáte už moc zavápněnou.
NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.




NOVÉ TIPY A TRIKY DOPORUČUJEME
Jaro je kritické období! Přehled vitamínů a minerálů pro posílení imunity

Jaro je kritické období! Přehled vitamínů a minerálů pro posílení imunity

Životní styl

Které z nich jsou skutečně účinné a přispívají k normální funkci imunitního systému? Stačí je čerpat pouze ze stravy nebo je nutná jejich suplementace?

DOPORUČUJEME
3 tipy k lepšímu spánku

3 tipy k lepšímu spánku

Životní styl komerční článek

Průměrný člověk stráví spánkem až jednu třetinu života. A aby to byl čas strávený kvalitně, je potřeba tomu v některých případech trošku pomoci. Řadíte-li se mezi spáče, kterým zdlouhavé usínání nebo noční buzení nic neříká, máte vyhráno, ovšem pokud patříte do té druhé skupiny, inspirujte se v našem článku, jak docílit lepšího spánku a konečně si pořádně odpočinout.



ABSOLUTNÍ HIT TIPY A TRIKY DOPORUČUJEME
Šmejdi chtějí vydělávat na koronaviru

Šmejdi chtějí vydělávat na koronaviru

Životní styl

Nahlaste prosím všechny podezřelé inzeráty, tedy ty, které nabízejí respirátory a roušky, případně dezinfekční gely.