Jaké jsou nejsmyslnější vůně na světě? Ty se špetkou pryskyřice

Mezi nejoblíbenější parfémy obecně patří ty orientální. Jsou opojné, tajemné a podmanivé. Víte však, co za těmito vůněmi vlastně stojí? Přečtěte si, které ingredience dodávají parfémům onu nezaměnitelnou smyslnost.

img

Arabové jsou od nepaměti mistři parfémáři. Umění míchání smyslných vůní zdokonalují již od starověkých dob, a tak není divu, že ty nejopojnější dámské i pánské parfémy pocházejí z rodiny orientálních vůní. Ono tajemné aroma těmto vůním propůjčuje zpravidla pryskyřice, jejíž tóny jsou hřejivé, kouřové, lehce dřevité a po všech stránkách smyslné. Ostatně pryskyřice je od pradávna známá svými afrodiziakální účinky.

Labdanum: Poklad z Kréty

Labdanum je druh pryskyřice pocházející z cistu krétského – keře posetého růžovými květy, kterému se často přezdívá skalní růže. Starověcí obyvatelé Kréty tuto pryskyřici používali nejen k provonění svých domovů, ale také v léčitelství. Labdanum je typické hlubokou několikavrstvou vůní, která se může zdát zpočátku květinová, později pak přechází do kožených a zemitých tónů. Labdanum dnes najdete ve stovkách parfémů, používá se totiž nejen pro svou krásnou vůni, ale především jako fixátor ostatních vonných složek.

Oud: Tekuté zlato

Oud dnes patří k nejdražším komoditám na světě, jeho vůni však arabský svět miluje už po tisíce let. Vonné silice pocházejí ze vzácného stromu Aqualaria, jenž tuto pryskyřici produkuje na obranu před houbovitou plísní. Jakmile silice prostoupí dřevem, zčerná a následně se z ní destilací získává onen drahocenný esenciální oudový olej. Aroma oudu se liší v závislosti na stáří stromu. Někdy je lehce nasládlé a dřevité, jindy zase živočišné a zemité. Oud bývá často typickou ingrediencí unisex parfémů. Nezaměnitelný charakter dodal třeba vůni Byredo Oud Immortel – parfému, který je jako stvořený pro letní večery.

Myrha: Nahořklá vůně z Afriky

Myrha byla ceněnou ingrediencí už ve starověkých civilizacích, kde se používala jako vykuřovadlo k provonění chrámů a paláců. Tato aromatická pryskyřice pochází z keře zvaného myrhovník pravý, který roste převážně v Africe a na Arabském poloostrově. Její vůně je silně nahořklá, zjemňují ji nasládlé tóny vanilky. Smyslná myrha například tvoří základ pánského parfému Paco Rabanne Pure XS Night.

Kadidlo: Vůně, která provází svět po tisíciletí

Kadidlo je další nepostradatelnou součástí orientálních parfémů, jeho vůni zná snad každý z nás. Málokdo už ale ví, že je to vonná pryskyřice získávaná z kmene stromu kadidlovníku. Kadidlovníků existuje několik druhů, ty nejvzácnější vonné silice však pocházejí z Omámu, a to ze stromů rodu Boswellia. Parfémy s kadidlem jsou typické kouřovou, lehce zastřenou vůní, která svého nositele zahalí do tajemné aury. A kde kadidlo hledat? Například ve stálici mezi vůněmi – v parfému Guess Seductive, v němž právě kadidlo spolu s vanilkou tvoří opojný základ vůně. Komentáře

evadominkova
Zajímavý článek děkuji
NAPSAT KOMENTÁŘ Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pouze Vám na ní zašleme ověřovací zprávu.
(Váš komentář se zobrazí až po ověření Vaší e-mailové adresy.)

Jméno


Email


Komentář
:-) ;) ;) ;) :-( :-)   text tučně text kurzívou podtržený text pěkný odkaz YouTube video


Pošlete mi oznámení o dalších komentářích.
Zde se můžete Zaregistrovat (bez zaslání komentáře), případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.
TIPY A TRIKY
Holky sobě aneb proč je nejlepší jet do lázní s kamarádkou?

Holky sobě aneb proč je nejlepší jet do lázní s kamarádkou?

Životní styl komerční článek

Důvodů, proč se vydat na čistě dámský víkend, je hned několik. Pobavit se ve společnosti stejně nezadané kamarádky, relaxovat pár dní s maminkou či sestrou nebo oslavit rozlučku se svobodou. V lázních na vás bude čekat nespočet příjemných wellness procedur a navíc si užijete společnost spřízněných holčičích duší!

TIPY A TRIKY
Tipy na vánoční dárky pro muže

Tipy na vánoční dárky pro muže

Životní styl komerční článek

Taky máte každý rok pocit, že Vánoce se blíží nezastavitelným tempem? Nákupní centra jsou již o víkendech zaplněná lidmi a přichází čas, kdy si opět budeme lámat hlavu nad tím, jaké dárky pro své nejbližší vybrat.DOPORUČUJEME
To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

To Tap: Alternativní parfumerie, která okouzlila Brňany

Kosmetika komerční článek

Na začátku stála myšlenka dopřát zákazníkům i ty nejluxusnější parfémy za přijatelné ceny. Mladý pár z Brna se proto rozhodl otevřít parfumerii, kde budou zákazníci vybírat čichem a nikoliv podle značky a vzhledu flakónku. A zabralo to.